Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Για την 2060 πρέπει να ξεστοκάρουν πρώτα τα Pascal... κάποια στιγμή το νέο έτος, φαντάζομαι.

Μην έχεις πολλές ελπίδες ότι θα πέσουν έστω οι πιο φτηνές 2070 κάτω από 500€ για αρκετούς μήνες ακόμα.

Ίσα-ίσα θα σου φτάσει το budget για την 2060 όπως φαίνεται :p

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω σιγά-σιγα ξεφυτρώνουν όλο και περισσότερες στοκ 1080ti...

https://www.overclockers.co.uk/pc-components/graphics-cards/nvidia/geforce-gtx-1080-ti

Τιμή Zotac 899 λιρες.... 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

 

Για comedy stand-up καλό είναι αλλά από αποτέλεσμα…..δυσφήμηση του watercooling.

52C θερμοκρασία ρε φίλε με waterblock??? Boost Clock 1950Mhz μόνο….Θέλει προσπάθεια…..(η δικιά μου πιάνει MAX τους 38C το καλοκαίρι και σε χρήστες που μένουν σε πιο κρύα μέρη παίζει ακόμα χαμηλότερα). Τς..τς..τς………

Επίσης παίζει να διάλεξε και το πιο άσχημο GPU block που κυκλοφορεί αλλά οκ γούστα είναι αυτά. Επίσης του EK τα blocks δεν είναι συμβατά με τα backplates στις περισσότερες κάρτες οπότε προσέξτε το αν θέλει ν’ αγοράσει κανείς.

 

Είναι διασκεδαστικός ο τύπος όμως. Τι να κάνει για να βγάλει το ψωμί του μέσω διαφήμισης....?

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

Για 2060 έχουμε καμιά ιδέα κατά πότε;

Από 1070 σε 2070 αν η δεύτερη πέσει στα 500- θα άξιζε μετάβαση;

Γενικώς δε δίνω πάνω από 450-470 για GPU. 

 

 

Κάτι διάβαζα εχθές ότι θ'αργήσουν η μικρότερες γιατί έχει βρωμίσει η αγορά με 1060 αλλά και πολλές μεταχειρισμένες λόγω του κατακρημνίσμου των Cryptocurrencies..

Η μετάβαση θα σου δώσει ένα 20-25% σε επιδόσεις οπότε εξαρτάται από δυο πράγματα:

 

1) Τι παιχνίδια παίζεις

2) Σε τι ανάλυση παίζεις

 

Μέχρι 1440p η 1070 είναι ακόμα μια χαρά κατά τη γνώμη μου στα περίσσοτερα παιχνίδια ενώ με λίγο optimization στα settings κι αν έχει και καλή ψύκτρα λίγο overclock  βγάζει ακόμα 1 χρόνο +. Αν τώρα μιλάμε για 4Κ πας πολύ αλλού...

 

 

Αν μπορείς να πουλήσεις τη 1070 και να συμπληρώσεις ένα σχετικά λογικό ποσο (π.χ. 200 Ευρώ), έχεις κάποιους τίτλους που τώρα δεν αποδίδουν στην ανάλυση της οθόνης και τους παίζεις πολύ, τότε προχώρα στυλ YOLO!?

 

 

 

33 minutes ago, def said:

Εγώ βλέπω σιγά-σιγα ξεφυτρώνουν όλο και περισσότερες στοκ 1080ti...

https://www.overclockers.co.uk/pc-components/graphics-cards/nvidia/geforce-gtx-1080-ti

Τιμή Zotac 899 λιρες.... 

 

Καθάρισε Caseking τις αποθήκες του (δεν έχουν καν 1080Ti) και τις έστειλε στο Overclockers που είναι "παιδί" τους. Ε επίσης έχουν φύγει και οι πιο καλές υλοποιήσεις κι έμειναν αυτές.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σκάσει μύτη τον Δεκέμβρη καμία RX Vega 74-84 όπως και να λέγεται... Να έχει ένα 20%+ από την 2080ti με τιμή γύρω στα 800 εδώ Ελλάδα... Θα κλάψουν μανούλες. Ύποπτο που έβγαλε την 590...παραπλανηση? 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, def said:

Θέλω να σκάσει μύτη τον Δεκέμβρη καμία RX Vega 74-84 όπως και να λέγεται... Να έχει ένα 20%+ από την 2080ti με τιμή γύρω στα 800 εδώ Ελλάδα... Θα κλάψουν μανούλες. Ύποπτο που έβγαλε την 590...παραπλανηση? 

 

Θα σε ξυπνήσω εγώ όταν έρθει μην ανυσηχεις......

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος def έγραψε:

Θέλω να σκάσει μύτη τον Δεκέμβρη καμία RX Vega 74-84 όπως και να λέγεται... Να έχει ένα 20%+ από την 2080ti με τιμή γύρω στα 800 εδώ Ελλάδα... Θα κλάψουν μανούλες. Ύποπτο που έβγαλε την 590...παραπλανηση? 

Καλό 2020 θα βγουν νέες μεγάλες από την AMD. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Κάτι διάβαζα εχθές ότι θ'αργήσουν η μικρότερες γιατί έχει βρωμίσει η αγορά με 1060 αλλά και πολλές μεταχειρισμένες λόγω του κατακρημνίσμου των Cryptocurrencies..

Η μετάβαση θα σου δώσει ένα 20-25% σε επιδόσεις οπότε εξαρτάται από δυο πράγματα:

 

1) Τι παιχνίδια παίζεις

2) Σε τι ανάλυση παίζεις

 

Μέχρι 1440p η 1070 είναι ακόμα μια χαρά κατά τη γνώμη μου στα περίσσοτερα παιχνίδια ενώ με λίγο optimization στα settings κι αν έχει και καλή ψύκτρα λίγο overclock  βγάζει ακόμα 1 χρόνο +. Αν τώρα μιλάμε για 4Κ πας πολύ αλλού...

 

 

Αν μπορείς να πουλήσεις τη 1070 και να συμπληρώσεις ένα σχετικά λογικό ποσο (π.χ. 200 Ευρώ), έχεις κάποιους τίτλους που τώρα δεν αποδίδουν στην ανάλυση της οθόνης και τους παίζεις πολύ, τότε προχώρα στυλ YOLO!?

 

 

 

 

Καθάρισε Caseking τις αποθήκες του (δεν έχουν καν 1080Ti) και τις έστειλε στο Overclockers που είναι "παιδί" τους. Ε επίσης έχουν φύγει και οι πιο καλές υλοποιήσεις κι έμειναν αυτές.  

Σε 1080p παίζω και σύντομα μάλλον σε 144Hz 1080p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, def said:

Θέλω να σκάσει μύτη τον Δεκέμβρη καμία RX Vega 74-84 όπως και να λέγεται... Να έχει ένα 20%+ από την 2080ti με τιμή γύρω στα 800 εδώ Ελλάδα... Θα κλάψουν μανούλες. Ύποπτο που έβγαλε την 590...παραπλανηση? 

 

Γύρω στο 2020-2021 θα βγάλει η AMD κάρτα που να ξεπερνάει σε όλα την 1080 Ti κατά 5%.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος def έγραψε:

Θέλω να σκάσει μύτη τον Δεκέμβρη καμία RX Vega 74-84 όπως και να λέγεται... Να έχει ένα 20%+ από την 2080ti με τιμή γύρω στα 800 εδώ Ελλάδα... Θα κλάψουν μανούλες. Ύποπτο που έβγαλε την 590...παραπλανηση? 

Καλά θα ήταν, αλλά η amd το έχει παρατήσει το άθλημα. Προσπαθεί φιλότιμα να παραμένει 2-3 σκάλες πιο κάτω στο high end segment.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ρε σεις κ την κορυφαια καρτα να βγαλει αυριο η κοκκινη οι 9 στους 10 παλι nvidia θα αγορασουν...

 

Α, και απο οτι διαβαζω οι τιμες σε gpu θα παρουν την ανιουσα, οποτε τρεχτε να προλαβετε πριν φτασουν το 2χιλιαρο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lazy Dog said:

Αφου ρε σεις κ την κορυφαια καρτα να βγαλει αυριο η κοκκινη οι 9 στους 10 παλι nvidia θα αγορασουν...

 

Α, και απο οτι διαβαζω οι τιμες σε gpu θα παρουν την ανιουσα, οποτε τρεχτε να προλαβετε πριν φτασουν το 2χιλιαρο :hehe:


Μουφίτσα καλή αυτό το σκεπτικό.
Ο ψαγμένος και "επιδοσάκιας" θα πάρει την κορυφαία την στιγμή που πάει να ψωνίσει.

Ειδικά παλιότερα δεν υπήρχε αυτό ούτε στους "άσχετους".
Τα τελευταία χρόνια που πήρε πολύ μεγάλο κεφάλι η nVIDIA εμφανίστηκε και ένα ποσοστό κόσμο που παίρνει nVIDIA γιατί έτσι... αλλά δεν είναι τόσο μεγάλο ποσοστό όσο νομίζεις.

 

Όταν έχει όμως πετάξει λευκή πετσέτα η εταιρία 4 χρόνια τώρα, δεν μπορείς να περιμένεις και πολλά.
Μου έβγαλε τώρα και την πιο μούφα "αναβάθμιση" τώρα με την 590.

Να στείλουμε ένα μήνυμα στον mr δερματίνη να βγάλει μια GTX 990 :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Αφου ρε σεις κ την κορυφαια καρτα να βγαλει αυριο η κοκκινη οι 9 στους 10 παλι nvidia θα αγορασουν...

Ας είχε την κορυφαία κάρτα η AMD και θα πουλούσε σα ζεστό ψωμί, μην ανησυχείς.

Η πράσινη έχει ξενερώσει πολύ κόσμο με την τελευταία σειρά (και κυρίως τις τιμές της) που πολύς κόσμος θα αγόραζε AMD για να την "τιμωρήσει"...

Το momentum θα ήταν πολύ καλό αυτή τη στιγμή για την κόκκινη, αν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί.

 

πριν 11 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

Η μετάβαση θα σου δώσει ένα 20-25% σε επιδόσεις οπότε εξαρτάται από δυο πράγματα:

 

Η μετάβαση από 1070 σε 2070 δίνει ένα 40% πάνω, όχι 20-25%. Είπαμε δεν έχουμε τη διαφορά επιδόσεων που είχε η σειρά 10 από την 9, αλλά όχι και έτσι.

Spoiler

perf.thumb.png.580ae92e7e09c42a38a0257297af6bf2.png

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, εχω απτά παραδειγματα...

 

Δεστε τι γινεται στη "μεσαια" κατηγορια...οι 9 στους 10 nvidia θα διαλεξουν εστω κ αν οι αντιστοιχες amd ειναι ιδιες ή κ λιγο πιο γρηγορες...

 

Anyway δεν ανηκει στο παρον θεμα η συζητηση αυτη :) 

Link to comment
Share on other sites

Στη μεσαία κατηγορία παίζει πιο πολλή ασχετοσύνη, και θα συμφωνήσω μαζί σου αυτοί θα πάνε με το brand name.

Αυτό θέλει περισσότερο καιρό να αλλάξει και μια σειρά πετυχημένων κυκλοφοριών από πλευράς κόκκινης.

Αλλά στις top tier κάρτες, μιας και μίλησες για αυτές, οι χρήστες είναι συνήθως πιο τσακάλια :)

 

Σούπερ υποθετική συζήτηση βέβαια, γιατί η επόμενη κόντρα θα είναι το 2020... αν η amd φανεί συνεπής στο ραντεβού της αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.