Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Γύρω στο 2020-2021 θα βγάλει η AMD κάρτα που να ξεπερνάει σε όλα την 1080 Ti κατά 5%.

 

ετσι λεγατε και με τα CPU γατακια....

ο τελευταιος μου AMD ηταν ο FX60 και εκτοτε εχω Intel

αλλα απο αυριο παμε Ryzen 2400G ;)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος virus777 έγραψε:

Στη μεσαία κατηγορία παίζει πιο πολλή ασχετοσύνη, και θα συμφωνήσω μαζί σου αυτοί θα πάνε με το brand name.

Αυτό θέλει περισσότερο καιρό να αλλάξει και μια σειρά πετυχημένων κυκλοφοριών από πλευράς κόκκινης.

Αλλά στις top tier κάρτες, μιας και μίλησες για αυτές, οι χρήστες είναι συνήθως πιο τσακάλια :)

 

Σούπερ υποθετική συζήτηση βέβαια, γιατί η επόμενη κόντρα θα είναι το 2020... αν η amd φανεί συνεπής στο ραντεβού της αυτή τη φορά.

Poor turing:p....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, junior-21- said:

 

ετσι λεγατε και με τα CPU γατακια....

ο τελευταιος μου AMD ηταν ο FX60 και εκτοτε εχω Intel

αλλα απο αυριο παμε Ryzen 2400G ;)

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι ούτε εκεί που αναφέρεσαι έχει καταφέρει να περάσει έστω λίγο την Intel.
Ακόμα και με όλη την τεμπελοφάνεια της Intel, στο absolute performance, πάλι πίσω είναι.

 

Και μιας και μου το θύμισες.
Για θυμίσου τι χαμός είχε γίνει στα forum από AMD CPUs όταν ήταν στις δόξες τους με Athlon 64 και FX-57, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος virus777 έγραψε:

Στη μεσαία κατηγορία παίζει πιο πολλή ασχετοσύνη, και θα συμφωνήσω μαζί σου αυτοί θα πάνε με το brand name.

Αυτό θέλει περισσότερο καιρό να αλλάξει και μια σειρά πετυχημένων κυκλοφοριών από πλευράς κόκκινης.

Αλλά στις top tier κάρτες, μιας και μίλησες για αυτές, οι χρήστες είναι συνήθως πιο τσακάλια :)

 

Σούπερ υποθετική συζήτηση βέβαια, γιατί η επόμενη κόντρα θα είναι το 2020... αν η amd φανεί συνεπής στο ραντεβού της αυτή τη φορά.

 

Μέσα του 2019 έρχεται το NAVI και τέλη του 2019 το NAVI+ που θα είναι το μεγάλο.

 

Ίσως να δούμε και κάποια κάρτα τύπου VEGA 7nm στην αγορά έως εκείνο το διάστημα. Ίσως ....

 

Αλλά τι να το κάνεις .... Η AMD πωλήσεις δεν θα δει ακόμα και το καλύτερο προϊόν να φέρει ....  Οπότε δεν υπάρχει λόγος να επενδύσει η εταιρία.

Ενα Navi θα δούμε, που απλά θα είναι ανεπτυγμένο για M$ και SONY και θα το πασάρουν με λίγο από ρετούς στο desktop για gaming .

Μία ώρα πριν, το μέλος junior-21- έγραψε:

 

ετσι λεγατε και με τα CPU γατακια....

ο τελευταιος μου AMD ηταν ο FX60 και εκτοτε εχω Intel

αλλα απο αυριο παμε Ryzen 2400G ;)

 

Καλορίζικος.

Από αρχές του 2019 δεν θα υπάρχει ο παραμικρός λόγος να κοιτάξεις Intel ... τουλάχιστον μέχρι το 2021-2022.

Όχι ότι υπάρχει σήμερα. Μόνο για κανένα gaming στα 144hz και αν ... δηλαδή για το 1-2% των καταναλωτών.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Λίγο αισιόδοξη μου φαίνεται η χρονική στιγμή που λες, αλλά μακάρι.

Το θέμα είναι να δώσει κάτι όταν θα βγει, να μην είναι νέο Vega.

Να κερδίζει στις αντίστοιχες κατηγορίες τη σειρά 2ΧΧΧ ένα χρόνο μετά, όχι να είναι μία ή άλλη, γιατί θα βγάλει η πράσινη τις αντίστοιχες Ti και αντίο ζωή.

Για να μη σου πω ότι θα πλησιάζει επικίνδυνα χρονικά η σειρά 3ΧΧΧ.

 

Και ένα μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει η τιμολόγηση της.

Έχει φάει πολύ βρισίδι η nVidia για τις 2 τελευταίες σειρές της (και ιδιαιτέρως την τελευταία), αλλά δε θυμάμαι την κόκκινη να μοίραζε τις Vega τότε "τσάμπα".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Λίγο αισιόδοξη μου φαίνεται η χρονική στιγμή που λες, αλλά μακάρι.

Το θέμα είναι να δώσει κάτι όταν θα βγει, να μην είναι νέο Vega.

Να κερδίζει στις αντίστοιχες κατηγορίες τη σειρά 2ΧΧΧ ένα χρόνο μετά, όχι να είναι μία ή άλλη, γιατί θα βγάλει η πράσινη τις αντίστοιχες Ti και αντίο ζωή.

Για να μη σου πω ότι θα πλησιάζει επικίνδυνα χρονικά η σειρά 3ΧΧΧ.

 

Και ένα μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει η τιμολόγηση της.

Έχει φάει πολύ βρισίδι η nVidia για τις 2 τελευταίες σειρές της (και ιδιαιτέρως την τελευταία), αλλά δε θυμάμαι την κόκκινη να μοίραζε τις Vega τότε "τσάμπα".

 

Να είχαμε να λέγαμε αλλά πχ.

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι ούτε εκεί που αναφέρεσαι έχει καταφέρει να περάσει έστω λίγο την Intel.
Ακόμα και με όλη την τεμπελοφάνεια της Intel, στο absolute performance, πάλι πίσω είναι.

 

Και μιας και μου το θύμισες.
Για θυμίσου τι χαμός είχε γίνει στα forum από AMD CPUs όταν ήταν στις δόξες τους με Athlon 64 και FX-57, κλπ.

 

μου θυμισες φασεις που μολις ειχα γραφτει sto thelab.gr και ο Γοριλας με τρολαρε που ολοι ειχατε παρει Core2Duo και εγω εμενα πιστός στην AMD xaxaxaxaxaxa

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Και να έχει λογικό δείκτη performance/watt

 

Μην έχουμε περιστατικά με 3 Χ8πινα πάλι

 

Και την μισή κατανάλωση να έχει σε σχέση με τον ανταγωνισμό, πάλι δεν θα πουλήσει ....

 

Οτι γινόταν και με τις 4850/4870/ 4770/5770/5850/5870/7870GE  κ.λ.π. ...

Κάτι θα βρεθεί πάλι για να τις σνομπάρουν ... ??

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

7970

R9 280/290

Εκεί σταμάτησε η  AMD να είναι ανταγωνιστική. 

 

Εκεί την συμπαθούσα και γω. 

Είχα μετανιώσει την αγορά της 770 έναντι της 7970. 

 

Ο κόσμος είναι χειραγωγήσιμος .

Μια θα είναι το physX , την άλλη το compute, την άλλη θα τους φταίνε οι οδηγοί,  αν ανεβάσουν το compute θα τους φταίει η καταναλωση, μετά θα θέλουν rtx ακόμα κι αν παίζεις με 20fps , μετά θα τους φταίει η μικρή ποσότητα της hbm  κ.λ.π. 

Τέλεια κάρτα δεν υπάρχει. Κάπου χάνει κάπου κερδίζει η κάθε μια . Εκεί λοιπόν πάντα στις AMD θα βλέπουν τα αρνητικά και θα παρακάμπτουν τα θετικά.

Δεν θα πουλήσει λέμε .... και το γνωρίζει προκαταβολικά η ΑΜΔ.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Ο κόσμος είναι χειραγωγήσιμος .

Μια θα είναι το physX , την άλλη το compute, την άλλη θα τους φταίνε οι οδηγοί,  αν ανεβάσουν το compute θα τους φταίει η καταναλωση, μετά θα θέλουν rtx ακόμα κι αν παίζεις με 20fps , μετά θα τους φταίει η μικρή ποσότητα της hbm  κ.λ.π. 

Τέλεια κάρτα δεν υπάρχει. Κάπου χάνει κάπου κερδίζει η κάθε μια . Εκεί λοιπόν πάντα στις AMD θα βλέπουν τα αρνητικά και θα παρακάμπτουν τα θετικά.

Δεν θα πουλήσει λέμε .... και το γνωρίζει προκαταβολικά η ΑΜΔ.

Πάνο, με όλον τον σεβασμό, αλλά αυτά που γράφεις δεν στέκουν.

Αν είναι έτσι, να κλείσει η amd το gpu department και να μην κουράζεται αδίκως. Ας ασχοληθεί μόνο με τους επεξεργαστές και ας αφήσει τις κάρτες.

Μα είναι δυνατόν να δικαιολογείς την ανυπαρξία της με τέτοια επιχειρήματα;

Α, το ξέρει η amd πως ότι κι αν κάνει δεν τη θέλει ο κόσμος (περίεργοι άνθρωποι) και σου λέει "στα αρχεία μου" κι μένα, σωστά; Σε πληροφορώ ότι ο κόσμος επιλέγει με βάση την απόδοση κι εκεί, όσο κι αν δεν μας αρέσει, το προβάδισμα ανήκει στην πράσινη.

Τι με νοιάζει εμένα αν η amd ενσωματώνει φοβερές τεχνολογίες (τις οποίες δεν βλέπουμε ποτέ), απίστευτα compute χαρακτηριστικά (θα τα εκμεταλλευτούμε το 2122) και χαμηλές τιμές (εδώ γελάμε, οι vega κόστιζαν πανάκριβα γι' αυτά που προσέφεραν). Είναι πίσω και δεν της φταίει η κακούργα η κενωνία ούτε ο κακός ο κόσμος ή οι πληρωμένοι devs.

Δηλαδή, η amd, μια εταιρία που σκοπό έχει το κέρδος, γνωρίζει ότι δεν την θέλει ο κόσμος βρε αδερφέ και σου λέει "γιατί να χολοσκάω, πάρτε το 16ο rebrand του polaris και σας γράφω στα popolaria μου".

Για να συνοψίσω: δεν φταίει κανένας για το χάλι της στο high end segment (mid-low, μια χαρά κάρτες βγάζει). Μόνον η ίδια. Όσο εφευρίσκονται απίθανες δικαιολογίες για τα χάλια αυτά τόσο θα βλέπουμε αστειότητες τύπου "poor volta". Πού πας, ρε Καραμήτρο......

https://www.techpowerup.com/reviews/Zotac/GeForce_RTX_2080_AMP_Extreme/

Και ένα review για να πάνε κάτω τα φαρμάκια....

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πάνο, με όλον τον σεβασμό, αλλά αυτά που γράφεις δεν στέκουν.

Αν είναι έτσι, να κλείσει η amd το gpu department και να μην κουράζεται αδίκως. Ας ασχοληθεί μόνο με τους επεξεργαστές και ας αφήσει τις κάρτες.

Μα είναι δυνατόν να δικαιολογείς την ανυπαρξία της με τέτοια επιχειρήματα; 

Α, το ξέρει η amd πως ότι κι αν κάνει δεν τη θέλει ο κόσμος (περίεργοι άνθρωποι) και σου λέει "στα αρχεία μου" κι μένα, σωστά; Σε πληροφορώ ότι ο κόσμος επιλέγει με βάση την απόδοση κι εκεί, όσο κι αν δεν μας αρέσει, το προβάδισμα ανήκει στην πράσινη.

Τι με νοιάζει εμένα αν η amd ενσωματώνει φοβερές τεχνολογίες (τις οποίες δεν βλέπουμε ποτέ), απίστευτα compute χαρακτηριστικά (θα τα εκμεταλλευτούμε το 2122) και χαμηλές τιμές (εδώ γελάμε, οι vega κόστιζαν πανάκριβα γι' αυτά που προσέφεραν). Είναι πίσω και δεν της φταίει η κακούργα η κενωνία ούτε ο κακός ο κόσμος ή οι πληρωμένοι devs.

Δηλαδή, η amd, μια εταιρία που σκοπό έχει το κέρδος, γνωρίζει ότι δεν την θέλει ο κόσμος βρε αδερφέ και σου λέει "γιατί να χολοσκάω, πάρτε το 16ο rebrand του polaris και σας γράφω στα popolaria μου".

Για να συνοψίσω: δεν φταίει κανένας για το χάλι της στο high end segment (mid-low, μια χαρά κάρτες βγάζει). Μόνον η ίδια. Όσο εφευρίσκονται απίθανες δικαιολογίες για τα χάλια αυτά τόσο θα βλέπουμε αστειότητες τύπου "poor volta". Πού πας, ρε Καραμήτρο......

https://www.techpowerup.com/reviews/Zotac/GeForce_RTX_2080_AMP_Extreme/

Και ένα review για να πάνε κάτω τα φαρμάκια....

 

 

 

Το παραπάνω βίντεο αναφέρει όλα όσα προείπα.

Η AMD αγόρασε την ΑΤΙ και για μια 5 ετία πόνταρε τα πάντα σε αυτή. Και καρτάρες έβγαλε και πάνω από τον ανταγωνισμό διαρκώς.  Και από όλο αυτό δεν κέρδισε μια ....

 

Δες την κατάσταση μέσα στα έτη σε σχέση με:

 

α) Το performance/watt των δύο εταιριών.

β) Το performance/$$  των δυο εταιριών.

γ) Την αρχιτεκτονική των δυο εταιριών.

δ) Την κερδοφορία των δυο εταιριών ανά γενιά ....

ε) Την κερδοφορία στο σύνολό της.

 

Η AMD για αυτό το έριξε στα custom Soc και GPU για τρίτους. Πουλάει τεχνολογία εκεί που δεν χρειάζεται brand name . Σε sony, m$, τίποτα servers, tesla , nitendo, την άλλη την Κινέζικη που δεν θυμάμαι πως την λένε , γραφικά για τα APUs κ.λ.π. Για αυτό και κρατά το τμήμα γραφικών ανοικτό.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Μέσα του 2019 έρχεται το NAVI και τέλη του 2019 το NAVI+ που θα είναι το μεγάλο.

 

Θα σε ξυπνήσω εγώ όταν είναι, μην ανησυχείς :hehe: 

 

Δεν μου λέτε κάτι, να καταλάβω. Επιθυμείτε κλείδωμα του θέματος; Θα το κάνετε "με το βαμβάκι" VS και αυτό; Το θέμα είναι για τις 20Χ0 and so on, κάρτες. Όχι για το navi κλπ. Για αυτό μπορεί να γίνει θέμα με φήμες και τα σχετικά αν θέλετε. Κανένα πρόβλημα. 

Αυτό, προτείνω να μείνει καθαρό.

My 2 cents

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα σε ξυπνήσω εγώ όταν είναι, μην ανησυχείς :hehe: 

 

Δεν μου λέτε κάτι, να καταλάβω. Επιθυμείτε κλείδωμα του θέματος; Θα το κάνετε "με το βαμβάκι" VS και αυτό; Το θέμα είναι για τις 20Χ0 and so on, κάρτες. Όχι για το navi κλπ. Για αυτό μπορεί να γίνει θέμα με φήμες και τα σχετικά αν θέλετε. Κανένα πρόβλημα. 

Αυτό, προτείνω να μείνει καθαρό.

My 2 cents

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τα επιχείρηματα του συμφορουμίτη. Μία πτυχή του νήματος είναι και η αστεία τιμολογιακή πολιτική της πράσινης. Αυτή οφείλεται, εν μέρει, και στην ανυπαρξία της amd στο high end segment. Τιμιότερη θεωρώ την παραδοχή της αδυναμίας των κόκκινων να χωρέσουν δυο καρπούζια σε μια μασχάλη. Δεν θα φτάσουμε στο σημείο να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα και να επιρρίπτουμε ευθύνες στον κόσμο, χρησιμοποιώντας ως επιχείρημα ότι η amd δεν ενδιαφέρεται γιατί δεν την επιλέγει ο κόσμος.

Δεν μπορεί, όχι ότι δεν θέλει. Για το καλό όλων μας, ας επιστρέψει με μια ανταγωνιστική κάρτα, γιατί θα χρειαζόμαστε 1.000 ευρώ για mid range gpus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να μπορέσεις. Έτσι είμαστε εμείς, evil nazi mods. 

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις και εσύ και όλοι, είναι ότι ναι μεν είναι αστεία η τιμολογιακή πολιτική της πράσινης, αλλά δεν μας νοιάζει που οφείλεται αυτό, γιατί όλα τα thread οδηγούνται στο ίδιο σημείο. Στο VS. Τελεία και παύλα.

Και άντε το αναφέρουμε 1-2-3-5-15 φορές, δεν είναι ανάγκη να το αναφέρουμε 105 και να κατεβάζουμε και σεντόνια. Το ίδιο και στο "αντίπαλο στρατόπεδο", εννοείται.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Να μπορέσεις. Έτσι είμαστε εμείς, evil nazi mods. 

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις και εσύ και όλοι, είναι ότι ναι μεν είναι αστεία η τιμολογιακή πολιτική της πράσινης, αλλά δεν μας νοιάζει που οφείλεται αυτό, γιατί όλα τα thread οδηγούνται στο ίδιο σημείο. Στο VS. Τελεία και παύλα.

Και άντε το αναφέρουμε 1-2-3-5-15 φορές, δεν είναι ανάγκη να το αναφέρουμε 105 και να κατεβάζουμε και σεντόνια. Το ίδιο και στο "αντίπαλο στρατόπεδο", εννοείται.

 

Spoiler

Ο σεντονάς σε ευχαριστεί και ανταποδίδει?:p. Έλα, καλέ κύριε, να πάρεις το καλό το σεντόνι. Στα 3, δώρο το 1.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Εδώ έχουμε θέμα. Ξέρω-ξέρω. Πας για vega 64 liquid.

@DEADLAZARUS Γιωργη σου απαντω εδω για να μην γαμευσουμε το εκει νημα :)

 

Να σου πω την αληθεια δεν εχω αποφασισει ακομη τι θα κανω. Βρισκω απο Γερμανια MSI Ventus Ti μαζι με μεταφορικα λιγο πιο κατω απο 1200.

Και παλι τα θεωρω πολλα σε σχεση με αυτα που δινει(η Ti γενικα). Για υλοποιησεις με τιμες 1400 κ πανω δεν τις κοιταζω καν(οχι λογω χρηματων αλλά λογω κοροιδιας)

 

Απο την αλλη και με μια καλη 2080(Asus Strix, MSI Trio/Duke) και με τα settings που συνηθως παιζω, εχω κ παλι 140+ σε BF1/BFV κτλ.(1440p)

Θα μου πεις γιατι δεν κρατησα την Ti...γιατι την δινω σε καλη τιμη(50€ λιγοτερα απο οτι την πηρα), για κανενα αλλο λογο(ισως κ γιατι θελω μια αλλαγη μεσα στο κουτι - βαριεμαι ευκολα)

 

Το μονο που με φοβιζει(το εχω γραψει πολλακις) ειναι το failure rate.

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.