Jump to content


"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@DEADLAZARUS Γιωργη σου απαντω εδω για να μην γαμευσουμε το εκει νημα :)

 

Να σου πω την αληθεια δεν εχω αποφασισει ακομη τι θα κανω. Βρισκω απο Γερμανια MSI Ventus Ti μαζι με μεταφορικα λιγο πιο κατω απο 1200.

Και παλι τα θεωρω πολλα σε σχεση με αυτα που δινει(η Ti γενικα). Για υλοποιησεις με τιμες 1400 κ πανω δεν τις κοιταζω καν(οχι λογω χρηματων αλλά λογω κοροιδιας)

 

Απο την αλλη και με μια καλη 2080(Asus Strix, MSI Trio/Duke) και με τα settings που συνηθως παιζω, εχω κ παλι 140+ σε BF1/BFV κτλ.(1440p)

Θα μου πεις γιατι δεν κρατησα την Ti...γιατι την δινω σε καλη τιμη(50€ λιγοτερα απο οτι την πηρα), για κανενα αλλο λογο(ισως κ γιατι θελω μια αλλαγη μεσα στο κουτι - βαριεμαι ευκολα)

 

Το μονο που με φοβιζει(το εχω γραψει πολλακις) ειναι το failure rate.

Με φοβίζει η ventus. Πρέπει να είναι η αντίστοιχη armor των 2080ti (ή η αντίστοιχη duke πριν αναβαθμιστεί στις turing). Με επιφύλαξη στο λέω. 

Καλά έκανες. Αφού δεν είχες ουσιαστική χασούρα. 

Το θα είναι πως η asus 2080 ζητάει πολλά. Βρίσκω την trio πιο συμφέρουσα και οικονομική επιλογή. Δες και τη Gigabyte Gaming oc (αν και είναι κακάσχημη). 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Με φοβίζει η ventus. Πρέπει να είναι η αντίστοιχη armor των 2080ti

Αν δεις breakdown ειναι σαν τις Gaming X της σειρας 10(σαν τη δικη μου)

Απο αυτα που διαβαζω απο reddit αλλά κ απο αλλου ειναι αρκετα δροσερες κ μεχρι τωρα τουλαχιστον δεν εχω διαβασει κατι για artifacts(δεν ξερω αν εχουν custom pcb οι συγκεκριμενες)

Συν το γεγονος βεβαια οτι δεν εχουν ουτε ενα rgb λεντακι :T:

H Duke ειναι και αυτη πολυ καλη υλοποιηση σε 2080 αλλά πανακριβη σε Ti. Το ιδιο ακριβη και η Trio αν κ εχω διαβασει αρκετα περιστατικα με artifacts(ισως γιατι πουλανε περισσοτερο)

Τις Giga τις αποφευγω οπως ο εξαποδω το λιβανι :hehe:

Οπως σου ειχα γραψει κ παλαιοτερα, πανω απο 800(2080) κ 1200(2080Ti) δεν δινω...προτιμω να μεινω με μια 960gtx που εχω εδω κ καθεται

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Lazy Dog said:

@DEADLAZARUS Γιωργη σου απαντω εδω για να μην γαμευσουμε το εκει νημα :)

 

Να σου πω την αληθεια δεν εχω αποφασισει ακομη τι θα κανω. Βρισκω απο Γερμανια MSI Ventus Ti μαζι με μεταφορικα λιγο πιο κατω απο 1200.

Και παλι τα θεωρω πολλα σε σχεση με αυτα που δινει(η Ti γενικα). Για υλοποιησεις με τιμες 1400 κ πανω δεν τις κοιταζω καν(οχι λογω χρηματων αλλά λογω κοροιδιας)

 

Απο την αλλη και με μια καλη 2080(Asus Strix, MSI Trio/Duke) και με τα settings που συνηθως παιζω, εχω κ παλι 140+ σε BF1/BFV κτλ.(1440p)

Θα μου πεις γιατι δεν κρατησα την Ti...γιατι την δινω σε καλη τιμη(50€ λιγοτερα απο οτι την πηρα), για κανενα αλλο λογο(ισως κ γιατι θελω μια αλλαγη μεσα στο κουτι - βαριεμαι ευκολα)

 

Το μονο που με φοβιζει(το εχω γραψει πολλακις) ειναι το failure rate.


στα 1400Ε νιωθεις οτι σε κοροιδευουν ενω στα 1200 οχι; :p

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να περιμένουμε λιγάκι ακόμη. Ίσως τα Χριστούγεννα δούμε μια μικρή μείωση τιμών. Εννοείται πως τα μοντέλα που κοστίζουν 1.400 και άνω, θα παραμείνουν απλησίαστα (σιγά τη διαφορά που θα κάνουν 100 ευρώ λιγότερα), αλλά οι υλοποιήσεις που κοστίζουν 1.200, μπορεί να πάνε κοντά στα 1.050-1.100. 

Σε κάθε περίπτωση, τα λεφτά είναι πολλά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR Ρε Ιασονα εδω μιλαμε για 1500-1600€(ενιοτε κ 1700+)...ναι κοροιδια ειναι

 

Αλλο τα 1100...εκει ψιλοπαλευεται η κατασταση, ιδιαιτερα αν βρεις μια καλη υλοποιηση μπορει και να μην αισθανθείς πολυ m@lakas :hehe:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι η τακτική που ακολούθησε η πράσινη μας κάνει να φαίνονται τα 1100€ "καλή" τιμή για τις 2080τι και ο κόσμος πέφτει στη παγίδα.

Μη ξεχνάμε ότι 1100-1200 έκαναν οι πρώτες titan και έπεσε το κράξιμο του αιώνα αλλά εκεί δεν είχαν 35% διαφορά.

Και μετά από λίγους μήνες έβγαζε την τι με πολύ λιγότερα λεφτά με επιδόσεις τιταν.

Anyway. Αν την χρειάζεσαι πάρτη και σωπασε :p

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

Anyway. Αν την χρειάζεσαι πάρτη και σωπασε :p

Ρε αντε παγαινε απο δω :laughing:

 

@DEADLAZARUS Απο υπομονη αλλο τιποτα...σκαω γαιδαρο :hehe:

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει στοκ(σε καλες τιμες) πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

 

@DEADLAZARUS Απο υπομονη αλλο τιποτα...σκαω γαιδαρο :hehe:

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει στοκ(σε καλες τιμες) πουθενα...

Να σου πω, συμφωνώ με τον Ιάσονα. Έχει απόλυτο δίκιο. Κρατάει η πράσινη τις τιμές στις χειρότερες 2080ti υλοποιήσεις στα 1.150-1.200 και σ' αφήνει να χωνέψεις σιγά-σιγά το "χμ, 1.100 δεν είναι κι άσχημα, ε, φανταστικέ εαυτέ μου;".

Meanwhile: http://www.guru3d.com/news_story/gigabyte_launches_its_geforce_rtx_2080_ti_aorus_waterforce_xtreme_aio.html

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τη σκέφτομαι συνέχεια, εντός των ημερών θα αγοράσω με τα χρήματα της 2080Ti μια ωραιότατη 32" 4Κ επαγγελματική οθόνη με 10bit χρώμα κι έτσι θα μου φύγει από το μυαλό για αρκετούς μήνες. Μου έχει καεί το μόνιτορ που είχα (30" 2560Χ1600) και είμαι προσωρινά με 1080p οπότε κανένα νόημα αν δεν αλλάξω και οθόνη. 

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά κάπως πρέπει ν' αποδοκιμάσουμε την NVidia και τις τιμές της διότι μας βλέπω να κοιτάμε την επόμενη γενιά ακόμα πιο ψηλά και μιλάω συγκεκριμένα για τις Ti...Αυτά τα 1400-1500++++++ είναι πραγματικά πολλά για μια gaming κάρτα και δεν έχει να κάνει με το αν μπορεί κάποιος να τα δώσει ή όχι...στα 43 μου ναι μπορώ να τα δώσω αλλά έτσι ενθαρρύνουμε την NVidia για ακόμα υψηλότερες τιμές.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ εδω χρεωναν 2 χιλιαρικα+(δολαρια) στο Αμερικα κ δεν προλαβαιναν να στοκαρουν...:hehe:

16 minutes ago, GoMaR said:

γιατι δεν πουλησε τα αναμενομενα..

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έβγαλαν την Titan-V στα $3,000 κι έβλεπα άτομα στο Overclock.net να θέλουν 2Χ!!! Υπάρχει πολύς κόσμος, ειδικά στο εξωτερικό, που βγάζει χρήματα τα οποία είναι πέραν της ελληνικής πραγματικότητας και ασχολείται με το hobby....εδώ ξέρω πιτσιρικά 12 χρονών με 3,000 Ευρώ gaming laptop....στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γύρισα στο cf 6870 και τρέχει νεράκι το Doom3. ?και άφησα στην μπάντα P6000, 1080ti, 7970,την 2080ti την έχω στο μηχάνημα εκπαίδευσης. Ρετρό ρεεεεεεεεεεε χαχαχαχαχαχα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jargon said:

Εδώ έβγαλαν την Titan-V στα $3,000 κι έβλεπα άτομα στο Overclock.net να θέλουν 2Χ!!! Υπάρχει πολύς κόσμος, ειδικά στο εξωτερικό, που βγάζει χρήματα τα οποία είναι πέραν της ελληνικής πραγματικότητας και ασχολείται με το hobby....εδώ ξέρω πιτσιρικά 12 χρονών με 3,000 Ευρώ gaming laptop....στην Ελλάδα.

 

Τα άτομα που έπαιρναν 2χ Titan V προφανώς για άλλο σκοπό τις ήθελαν γιατί δεν υποστηρίζεται sli και τα nvlink connectors ειναι απενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Ρε αντε παγαινε απο δω :laughing:

 

@DEADLAZARUS Απο υπομονη αλλο τιποτα...σκαω γαιδαρο :hehe:

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει στοκ(σε καλες τιμες) πουθενα...

σου έχω κουτάτη 2080 (νον ti) :jester: έρχεται rx 570..:crazypilot:

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, yog-sothoth said:

 

Τα άτομα που έπαιρναν 2χ Titan V προφανώς για άλλο σκοπό τις ήθελαν γιατί δεν υποστηρίζεται sli και τα nvlink connectors ειναι απενεργοποιημένα.

 

Την πήραν με σκοπό το SLI κι ας έλεγε η Nvidia....προσπάθησαν με διάφορα bridges NVLINKS των $600 και mods...δεν έκατσα ν'ασχοληθώ παραπάνω απλά το αναφέρω και μέχρι τώρα support από Nvidia δεν γνωρίζω να υπάρχει κι εγώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://hexus.net/tech/reviews/graphics/124523-gigabyte-geforce-rtx-2070-windforce/

https://www.tomshardware.com/reviews/gigabyte-geforce-rtx-2070-gaming-oc,5919.html

https://www.computerbase.de/2018-11/geforce-rtx-2080-vergleich-test/

Η gigabyte τα ψιλοσκ@τωσε. Εξαιρετική εμφάνιση (υποκειμενικό αυτό), υψηλές θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.