Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

χαχαχα. Κοιτα αυτη τη στιγμη τις βλεπω περιπου στο 1050-1100. (Δε μιλαω για καλες υλοποησεις)
Υπολογιζω οτι θα πεσουν κιαλλο οι τιμες.
Επισης με το RTX βλεπω ανοδο απο 25% εως και 100+%.  Οποτε μαλλον θα παω για δυο και θα τελειωνω.
 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GoMaR said:

χαχαχα. Κοιτα αυτη τη στιγμη τις βλεπω περιπου στο 1050-1100. (Δε μιλαω για καλες υλοποησεις)
Υπολογιζω οτι θα πεσουν κιαλλο οι τιμες.
Επισης με το RTX βλεπω ανοδο απο 25% εως και 100+%.  Οποτε μαλλον θα παω για δυο και θα τελειωνω.
 

 

Μπορεί τελικά να πέσουν γιατί π.χ. η Asus Strix 2080Ti OC είχε για 2 ημέρες στο Geizhals 1279 Ευρώ (mindfactory και άλλα) αλλά τώρα πάλι στα 1340+.....

Η Palit έχει 1044 τώρα αλλά σε clocks θα είναι σίγουρα πιο αργή (10-15%) από την Asus σε νερό full overclock...

 

Αν όντως έχεις τόση διαφορά στις επιδόσεις τότε θα κάνεις απόσβεση με τη δουλειά σου...αν έκανα rendering κι εγώ έτσι θα σκεφτόμουν..Για χρήση gaming μόνο είναι που δεν τη δικαιολογώ γιατί δεν παίζω και πολύ...βάλε και τα waterblocks και όλη την ιστορία...καταλαβαίνεις. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

γιατι πιστευεις οτι η παλιτ dual δε θα ανεβαζει; Απλα δε θα ανεβαζει οσο η asus/msi. Αλλα 10-15% ειναι πολυ μεγαλο ποσοστο. 

 

Η Asus με full cover waterblock θα χτυπάει 2100+ η Palit δεν νομίζω ούτε 1800 να κρατάει με τν ψύκτρα της μόλις ζεσταθεί...και δε νομίζω να ύπάρχει waterblock εκτός αν είναι reference design...δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής...

Επειδή δεν είναι και πολύ δημοφιλής στα γνωστά forums δεν μπορώ να βρω στοιχεία για το πόσο καλό overclock κάνει οπότε εικασίες κάνω βάση εμπειρίας και specifications. Και μετά έχεις και τις μνήμες που σίγουρα δεν θα ανεβάζουν στην palit γιατί θα βάζει τις πιο φθηνές.

Link to comment
Share on other sites

Και αποσβεση να μη κανω.. Ολα γινονται πολυ γρηγοροτερα. Και αυτο βοηθαει αρκετα.
Δε δουλευω απο το σπιτι για να βγαζω λεφτα. Απλα ειναι και θεμα κ@υλας.  Παντως με το RTX, ναι σε καποιες σκηνες βλεπεις διπλασια αποδοση.
Παιχνιδια ; Μονο το age of empires 2 εχω isntalled. Το σηκωνει αραγε; :hehe:

Γιατι συγκρινεις φθηνη υλοποιηση με την ακριβοτερη υλοποιηση και με νερα επισης;  Μιλαμε και παραπανω απο το μισο διαφορα σε τιμη ομως ε..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

Και αποσβεση να μη κανω.. Ολα γινονται πολυ γρηγοροτερα. Και αυτο βοηθαει αρκετα.
Δε δουλευω απο το σπιτι για να βγαζω λεφτα. Απλα ειναι και θεμα κ@υλας.  Παντως με το RTX, ναι σε καποιες σκηνες βλεπεις διπλασια αποδοση.
Παιχνιδια ; Μονο το age of empires 2 εχω isntalled. Το σηκωνει αραγε; :hehe:

Γιατι συγκρινεις φθηνη υλοποιηση με την ακριβοτερη υλοποιηση και με νερα επισης;  Μιλαμε και παραπανω απο το μισο διαφορα σε τιμη ομως ε..

 

Εντάξει με το 3D ζεις αν δεν πάρεις εσύ κάρτες ποιος θα πάρει? Όσο και Κ...α να είναι είναι ο τομέας σου.

Παιχνίδια έχω πολλά αλλά χρόνο να τα παίξω δεν έχω και παίζω και παλιά...δεν ξέρω τελικά ίσως να το βαριέμαι και το gaming....weekend στην Σαντορίνη και τη Μύκονο θέλω μου φαίνεται..ξέρεις, καλό φαγητό, ποτά, σεξ....

 

Η σύγκριση γίνεται με τη λογική της απόδοσης σε σχέση με την τιμή και φυσικά έχεις δίκιο ....

Έψαξα λίγο και τελικά η Palit σηκώνει +700 memory και 1950 core οπότε πραγματικά είναι μεγάλη η διαφορά αλλά ξέρεις....ψυχολογικό και θέμα κ@υλας είναι η Asus + Waterblock...+ 100-150MHz παραπάνω...:jumpy: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://geizhals.eu/palit-geforce-rtx-2080-ti-dual-ne6208t020lc-150a-a1909911.html

 

Και αυτή μου φαίνεται καλύτερη

 

https://geizhals.eu/palit-geforce-rtx-2080-ti-gamingpro-ne6208tt20lc-150a-a1870895.html

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

1760E δυο καρτες, οσο μια asus με νερα και πες μου μετα για +10% πιο γρηγορη την asus :p

 

 

 

Ε ναι το bling κοστίζει....είναι και το RGB (τραγέλαφος AURA) που το πας αυτό......δυστυχώς έτσι είναι αλλά νομίζω ότι πιο πολύ μου αρέσει να την κοιτάω με το waterblock μέσα στο κουτί παρά τα υπόλοιπα....γι'αυτό δεν πρέπει να την πάρω και να παώ σε 3080Ti όταν βγει....γιατί αλλιώς πετάω τα λεφτά μου και πάντα υπάρχουν αγορές να κάνεις με αυτά.

Ας πούμε τα Χριστούγεννα πήρα μόνιτορ 4Κ (Benq SW320) + Xrite i1Display Pro + Epson A3 L1800 και τα έχω ευχαριστηθεί και τα χρησιμοποιώ πολύ...από παιχνίδια ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ-ΜΑΡΤΙΟ έχω παίξει 14 ώρες....

 

Μου φαίνεται γι'αυτό μπαίνω στα forums και το συζητάω - ψυχολογική υποστήριξη κατά του εθισμού με το hardware...είναι...

Link to comment
Share on other sites

Πανωλεθρία RT σε Pascal!!!!!!!!!!

http://www.pcgameshardware.de/Nvidia-Geforce-Grafikkarte-255598/Specials/Pascal-Raytracing-Benchmarks-1278592/

 

Αλλά και οι μεγάλες RTX ρε παιδί μου.....φοβερό performance..:neo:

Προσωπικά το RT σε αυτή τη γενιά καρτών το βλέπω ως μια ωραία εισαγωγή για να "βρέξουν τα πόδια τους" οι developers και να πάρουν μια γεύση οι gamers. Τίποτα περισσοτερο, τίποτα λιγότερο..Σε 3-4 χρόνια θα δούμε πολύ ωραία πράγματα αλλά όχι με αυτό το hardware.

Αν αγόραζα κάρτα 2080Ti θα ήταν καθαρά για τις αυξημένες επιδόσεις που προσφέρει σε σχέση με την 1080Ti σε 4Κ χωρίς RT......

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Έλα μην παραπονιέσαι πάρε την Asus Matrix 2080Ti με 1568 Ευρώ (ή 1800-2000 που την έχουν οι περισσότεροι)...άσε που θα πηγαίνει και 50-70Mhz πιο γρήγορα από τις άλλες....

 

https://geizhals.eu/asus-rog-matrix-geforce-rtx-2080-ti-platinum-90yv0cc4-m0na00-a1960934.html

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.