Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 14 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:


Ναι..τα 1900 του Kingpin η πως λεγεται δε σου εκαναν εντυπωση :p

 

Έχω ήδη αγοράσει δύο από δαύτες, γι' αυτό δεν μιλάω:hehe::p...

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση της καρτας ηταν, τελικα, πολυ απλη. Ευτυχως δεν εχει εξτρα καλωδια περα απο τα δυο 8pin και 6 pin.

Το γράφω αυτό γιατί η Corsair H55 που ειχα στην 1080, ήθελε ρευμα για την αντλία, το fan του ψυγείου και το fan του ανταπτορα NZXT G12 για την ψυξη των VRMs. Αυτα τα τρια καλωδια ηταν μεγαλη φασαρια καθως επρεπε να βρω καταλληλες διαδρομες μεσα στο κουτι, για να μη πετανε, αλλα και υποδοχες.

Στο κουτι υπαρχουν 2 ανεμιστηρες κουτιου, η Χ42 που θελει ρευμα για την αντλια και το fan, η Corsair H55 που ηθελε τα ιδια, συν ενα επιπλεον.

Η μητρικη προφανως δεν εχει τοσες υποδοχες, ομως το κουτι εχει fan controller που δεχεται 3 fans.

 

Η καρτα ειναι ιδια σε διαστασεις με την 1080 Turbo και απεχει περιπου 15-20 χιλιοστα απο το ψυγειο που βρισκεται στην προσοψη.

Τα tubes της υδροψυξης δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλης διαμετρου και ειναι σχετικα ευλυγιστα, αν και αυτη τη στιγμη βρισκονται σε πληρη αταξια μεσα στο κουτι. Μπλεκονται με τους σωληνες της Χ42 και σε συνδυασμο με το γεγονος πως οι σωληνες δεν ειναι ομοιοι, το θεαμα ειναι αισθητικα ψιλοαπαραδεκτο.

Τo 120αρι fan δεν ακουγεται γενικά ενω το blower fan το ακουω λιγο αλλα ειναι κολλημενο στο 50%. Λογικα θα ρυθμιζεται απο το software της MSI αλλά δε το κατεβασα ακόμα.

 

Δοκιμασα BFV με και χωρις DXR και Superposition Benchmark. Το core clock ειναι στα 1950Mhz σταθερό και οι θερμοκρασιες ειναι στους ~60 βαθμους χωρις DXR και 62-65 με DXR.

Τα frames δεν ειναι καλα σε 1440p και DXR στο High. Αν και βρισκεται συνεχεια στα 60-65, υπαρχουν βουτιες που ειναι αισθητες και μη αποδεκτες για MP gaming. Δε δοκιμασα SP, αλλα εκει δεν εχω θεμα με τα fps.

Με απενεργοποιημενο το DXR, τα frames βρισκονται στα 100-120+ με βουτιες στα 70-80 (επαιζα Grind mode) και η καρτα γελουσε λεγοντας ''ρε καραγκιοζη, ποιο ειναι το νοημα που σου μαγειρευω 120 καρε το σεκοντ με τα γκραφικς στον ουρανο, τη στιγμη που η οθονη σου ουτε 60 χαρτια δε μπορει να εμφανισει? Στα 59,95 τρεχει η κακομοιρα...''

 

Με χτυπησε εκει που ποναω....

Σειρα εχει το AC Odyssey που θα της κοψει λιγο τη φορα.

Το κουτι θελει στησιμο απο την αρχη αλλα λογω χρονου το εχω αφησει.

 

Αυτα τα λιγα για την MSI RTX2080 Sea Hawk X, που στα ηρεμα της μπανιαριζεται στους 30-32 βαθμους.

@GoMaR

Spoiler

550€+30 μεταφορικά.

IMG_20190419_185142.thumb.jpg.44d0aa65ebf7672106ec96b013011a0c.jpg

2080.gif.e8886e861d7663412229ebc2f5dd4300.gif

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μπλεκονται με τους σωληνες της Χ42 και σε συνδυασμο με το γεγονος πως οι σωληνες δεν ειναι ομοιοι, το θεαμα ειναι αισθητικα ψιλοαπαραδεκτο.

:bleh: 

 

Καλορίζικη

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ανέβασε την κάρτα ρε συ.  Τι μνήμες φοράει; 

Άλλο με καίει (pun intended) εμένα. Πόσο uv ''παίρνει'' μια υδρόψυκτη κάρτα:p:hehe:;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οι GTX ειναι πιο κρυες γενικα. Με νερο δυσκολα ανεβαινουν πανω απο 60-62 βαθμους. Σε default clocks παιζει να μη παιρναν τους 55.

 

Η 2080 ειναι πιο ζεστη απο την 1080 αλλα οι θερμοκρασιες που εχω, ειναι οκ συγκριτικα με αυτες που εχουν αλλοι κατοχοι της ιδιας καρτας.

Τα ρολογια της ειναι διαφορετικα και δε ξερω γιατι. Το boost θα πρεπε να ειναι 1860 ενω η δικη μου τρεχει με 1950. Ισως αυτο να ανεβαζει τη θερμοκρασια λιγο παραπανω.

 

@GoMaR σε μενα αναφέρεσαι? Αν ναι, οκ, θα δοκιμασω να πιασω τα 2Ghz.

Δε γνωριζω τι μνημες φοραει! BRB σε λιγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα turing η Nvidia φοράει το boost4 εν αντιθέσει τo boost3 των pascal.

Δοκίμασε τις μνήμες αν είναι samsung +1000mhz να δεις διαφορά και στην απόδοση.

Εμένα και οι 8 κάρτες 2070 στο γραφείο πάνε +1000 στις μνήμες.

Γενικά ανεβαίνουν οι turing.Αλλά απο temps με αέρα εκεί παίζουν και μένα που το κάθε κουτί έχει  δύο κάρτες.

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το boost ποτέ δεν είναι το αναγραφόμενο. Και η δική μου αναγράφει 1721 boost αλλά παίζει στα 1938 σταθερά σε θερμοκρασίες πάνω από 65, και έως εκεί στα 2038. Λογικό το βλέπω το boost clock σου. Με τα νερά θα είναι και πιο εύκολο, θεωρώ, να κρατάει ακόμη πιο σταθερά τα ρολόγια. 

 

Ιάσονα, ίσως κάρτες όπως η msi η παραπάνω (blower + aio ή μόνο blower) να ήταν ιδανικές για τα setup της δουλειάς. Γενικά είναι νομίζω καλύτερη λύση για διπλές-τριπλές κάρτες :)  

Link to comment
Share on other sites

+100 στον πυρηνα(2050), +350 στις μνημες. Ετρεξα Superposition(Custom-High) και οντως εχει διαφορα στο αποτελεσμα. Η θερμοκρασια ανεβαινει σχετικα αργα, δλδ το πρωτο bench τελειωσε και ειχα 48 βαθμους, γι'αυτο ετρεξα 4-5 φορες σερι για να φτασει στους 65 παλι. Να δωσω κι αλλο??

(δε μπορω να βρω τι brand ειναι οι μνημες)

 

Τα blower fans ειναι για ειδικες περιπτωσεις. Ειτε για κολλημενες καρτες οπως λεει ο GoMaR είτε για κολλημένους, σα κ μενα, με SF κουτια ή με ''οτι πιο φθηνο σε καρτα με το πιο ακριβο τσιπακι''.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, GFFermari said:

Οι GTX ειναι πιο κρυες γενικα. Με νερο δυσκολα ανεβαινουν πανω απο 60-62 βαθμους. Σε default clocks παιζει να μη παιρναν τους 55.

 

Η 2080 ειναι πιο ζεστη απο την 1080 αλλα οι θερμοκρασιες που εχω, ειναι οκ συγκριτικα με αυτες που εχουν αλλοι κατοχοι της ιδιας καρτας.

Τα ρολογια της ειναι διαφορετικα και δε ξερω γιατι. Το boost θα πρεπε να ειναι 1860 ενω η δικη μου τρεχει με 1950. Ισως αυτο να ανεβαζει τη θερμοκρασια λιγο παραπανω.

 

@GoMaR σε μενα αναφέρεσαι? Αν ναι, οκ, θα δοκιμασω να πιασω τα 2Ghz.

Δε γνωριζω τι μνημες φοραει! BRB σε λιγο.

 

Με custom loop οι θερμοκρασίες είναι θεαματικά πιο κάτω. Η δικιά μου 1080Ti μένει καρφωμένη στα 2085 Core /12100 MEM και μέχρι και σήμερα δεν ξεπερνά τους 35C με 18C ambient και ποτέ τους 40C μέχρι και 26C ambient (καλοκαίρι). Αυτά σε full load ασχέτως του χρόνου που δουλεύει. Βέβαια το ψυγείο μου είναι εξωτερικό (ποτέ ξανά μέσα), πολύ μεγάλο και παίρνει πάντα κρυο αέρα γιατί είναι στον πιο ψυχρό τοίχο του δωματίου. Και σε loops όμως με 2-3 μεγάλα radiators που έχουν στηθεί σωστά πάλι πολύ χαμηλές είναι. Το σημαντικότερο είναι η επαφάνεια και η θερμοκρασία φρέσκου αέρα στα ψυγεία και τέλος οι ανεμιστήρες που έχουν να κάνουν και με το θόρυβο σε σχέση με τις επιδόσεις τους.  

 

Μέσα στο κουτί και με ψυγεία 1Χ120 (η και 2Χ) που έχουν αυτές οι all in one λογικό είναι τοι θερμοκρασίες να είναι πολύ υψηλότερες.  Στην ουσία δεν αλλάζουν πολλά από ένα πολύ efficient air cooler όπως της Asus Strix RTX208Ti σε σχέση με το οποίο ακόμα και η flagship (my ass) Matrix RTX2080Ti  φαίνεται ανεπαρκής στις θερμοκρασίες (λίγο χειρότερη στο max). 

 

Ο μόνος τρόπος να δεις βελτίωση είναι να παίρνει το ψυγείο της αέρα απ'έξω από το κουτί αλλά μετά όλη η θερμότητα θα πέφτει πάλι μέσα στο κουτί με ότι αυτό συνεπάγεται...(π.χ. ο onboard ανεμιστήρας θα παίρνει πιο ζεστό αέρα). Εκτός κι αν βρεις τρόπο το ψυγείο της κάρτας να παίρνει αέρα απ' έξω και να να τον βγάζει πάλι έξω..εκεί θα δεις βελτίωση.  Όπως το βλέπω αυτή τη στιγμή το ψυγείο της κάρτας "ρουφάει" όλη τη ζέστη από το NZXT..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι. Στο Superposition o επεξεργαστης δε δουλευει πολυ και οι θερμοκρασιες του ειναι χαμηλες. Ετσι το ψυγειο της καρτας παιρνει σχετικα κρυο αερα.

Στο BFV (και AC Odyssey) ο επεξεργαστης χτυπαει κοκκινα. Το ψυγειο της καρτας ρουφα τον ζεστο αερα της Χ42, αναγκαστικά.

Αν και θα μπορουσα να κατεβασω το ψυγειο του επεξεργαστη χαμηλα και να βαλω τον 140αρη ψηλα, νομιζω η διαφορα θα ειναι αμελητεα. (επισης η Χ42 καποια στιγμη θα αλλαξει, μιας και την προοριζα για την 1080 και οχι για τον επεξεργαστη.

1837365884_pccaselayout.thumb.jpg.762d070a9bd5a04519634983e5dd835f.jpg

 

...μου εχουν μπει ιδεες για μεταβαση σε custom αλλα λογω ελλειψης χρονου και συχνης αλλαγης hardware, οσο και αν ο 4770K μαρτυρα το αντιθετο, δε τολμω να κανω το βημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ναι δε σηκώνουν όσο οι samsung. Δοκίμασε +800

Λογικά, ναι. Αλλά σχετικό είναι αυτό. Εμένα (micron), πάνε μέχρι +800 (δεν έχω δοκιμάσει παραπάνω, μπορεί και να έχω "αέρα", μπορεί και όχι).

 

πριν 9 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οι GTX ειναι πιο κρυες γενικα. Με νερο δυσκολα ανεβαινουν πανω απο 60-62 βαθμους. Σε default clocks παιζει να μη παιρναν τους 55.

 

Η 2080 ειναι πιο ζεστη απο την 1080 αλλα οι θερμοκρασιες που εχω, ειναι οκ συγκριτικα με αυτες που εχουν αλλοι κατοχοι της ιδιας καρτας.

Τα ρολογια της ειναι διαφορετικα και δε ξερω γιατι. Το boost θα πρεπε να ειναι 1860 ενω η δικη μου τρεχει με 1950. Ισως αυτο να ανεβαζει τη θερμοκρασια λιγο παραπανω.

 

@GoMaR σε μενα αναφέρεσαι? Αν ναι, οκ, θα δοκιμασω να πιασω τα 2Ghz.

Δε γνωριζω τι μνημες φοραει! BRB σε λιγο.

Έλεγξες αν ο προηγούμενος κάτοχος έχει περάσει άλλο bios; Λέω εγώ τώρα....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GFFermari said:

Ετσι ακριβως ειναι. Στο Superposition o επεξεργαστης δε δουλευει πολυ και οι θερμοκρασιες του ειναι χαμηλες. Ετσι το ψυγειο της καρτας παιρνει σχετικα κρυο αερα.

Στο BFV (και AC Odyssey) ο επεξεργαστης χτυπαει κοκκινα. Το ψυγειο της καρτας ρουφα τον ζεστο αερα της Χ42, αναγκαστικά.

Αν και θα μπορουσα να κατεβασω το ψυγειο του επεξεργαστη χαμηλα και να βαλω τον 140αρη ψηλα, νομιζω η διαφορα θα ειναι αμελητεα. (επισης η Χ42 καποια στιγμη θα αλλαξει, μιας και την προοριζα για την 1080 και οχι για τον επεξεργαστη.

1837365884_pccaselayout.thumb.jpg.762d070a9bd5a04519634983e5dd835f.jpg

 

...μου εχουν μπει ιδεες για μεταβαση σε custom αλλα λογω ελλειψης χρονου και συχνης αλλαγης hardware, οσο και αν ο 4770K μαρτυρα το αντιθετο, δε τολμω να κανω το βημα.

 

Αν βάλεις την Χ42 κάτω και μπορεί να φεύγει ο αέρας από πίσω (βγάλε τελείως τα PCI Slot covers) μπορεί να είναι και καλή η διαφορά. Αν ανεβαίνει πάνω λίγα πράγματα. Από εκεί και πέρα πας σε customιες για να κατευθύνεις τον αέρα εκεί που θες δημιουργώντας «κανάλια»…

Custom loop και συχνές αλλαγές δεν είναι ότι καλύτερο. Πρόσφατα πήγα και σε hard tubes και μόνο που σκέφτομαι την αναβάθμιση στο μέλλον, φρικάρω από τώρα. Δεν αλλάζω όμως συχνά οπότε δεν με νοιάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.