Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Λογικά, ναι. Αλλά σχετικό είναι αυτό. Εμένα (micron), πάνε μέχρι +800 (δεν έχω δοκιμάσει παραπάνω, μπορεί και να έχω "αέρα", μπορεί και όχι).

 

Έλεγξες αν ο προηγούμενος κάτοχος έχει περάσει άλλο bios; Λέω εγώ τώρα....

 

Οχι, δε περασε αλλο bios. Ισα που τη δουλεψε και πηγε σε Vega Frontier.

 

1 hour ago, Jargon said:

 

Αν βάλεις την Χ42 κάτω και μπορεί να φεύγει ο αέρας από πίσω (βγάλε τελείως τα PCI Slot covers) μπορεί να είναι και καλή η διαφορά. Αν ανεβαίνει πάνω λίγα πράγματα. Από εκεί και πέρα πας σε customιες για να κατευθύνεις τον αέρα εκεί που θες δημιουργώντας «κανάλια»…

Custom loop και συχνές αλλαγές δεν είναι ότι καλύτερο. Πρόσφατα πήγα και σε hard tubes και μόνο που σκέφτομαι την αναβάθμιση στο μέλλον, φρικάρω από τώρα. Δεν αλλάζω όμως συχνά οπότε δεν με νοιάζει. 

 

To κατω μερος εχει καλωδια (πολλα) και το τροφοδοτικο. Αν προσεξεις το κουτι ειναι ΙΤΧ, οποτε δεν εχει slot covers που περισσευουν κ ο αερας αναγκαστικα θα ανεβαινει πανω.

Ομως ο αερας θα προωθειται εκτος κουτιου μεσω του blower fan κατα 90% και του τροφοδοτικου κατα 10%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, GFFermari said:

 

Οχι, δε περασε αλλο bios. Ισα που τη δουλεψε και πηγε σε Vega Frontier.

 

 

To κατω μερος εχει καλωδια (πολλα) και το τροφοδοτικο. Αν προσεξεις το κουτι ειναι ΙΤΧ, οποτε δεν εχει slot covers που περισσευουν κ ο αερας αναγκαστικα θα ανεβαινει πανω.

Ομως ο αερας θα προωθειται εκτος κουτιου μεσω του blower fan κατα 90% και του τροφοδοτικου κατα 10%.

 

Νόμιζα ότι έχει 2 slot covers κάτω από την κάρτα αλλά αφού είσαι σε ITX αναγκαστικά θα πρέπει να γίνουν και μερικοί συμβιβασμοί σε σχέση με ένα μεγάλο tower. Αν δεν σ'ενδιαφέρει να την κάνεις overclock to the max τότε την αφήνεις ως έχει και απολαμβάνεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2019 at 10:20 AM, GoMaR said:

Τελικα δοκιμασες ποσο πανε οι μνημες; 

 

Εχω ερθει Ελλαδα. Θα το δοκιμασω μολις επιστρεψω.

Δε νομιζω να πηγαινουν πολυ ομως. Ναι μεν το blower fan τις ψυχει, αλλα δεν υπαρχει ψυκτρα πανω τους. Ειναι τελειως  naked.

 

...απο HardOCP https://www.hardocp.com/article/2018/12/20/msi_sea_hawk_rtx_2080_overclocking/

1545332312ocd8dxk66o_1_4_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news_story/nvidia_launches_the_geforce_gtx_1650_gpu_starting_at_£138_149.html

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/zotac-geforce-gtx-1650-gaming-4gb-review,1.html

 

Έχω χάσει το μέτρημα με τόσες gtx. Gtx 1650, gtx 1650 1/2, gtx 1660, gtx 1660 ti, gtx εδώ, gtx εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Why not! Πλάκα έχουν τα reviews και τα κοιτάω κι εγώ που και που για να ξέρω τι να προτείνω σε φίλους...Με τρώει βέβαια ο κώλος μου για καμιά GPU 2080Ti αλλά ακόμα αντέχω...με τα παλιά παιχνίδια που έχω backlog. Για το καλοκαίρι με όλα αυτά που έχω να πληρώσω (σχολεία, καλοκαιρινά μαθήματα παιδιών, διακοπές, εφορίες, διάφορα για το γραφείο) δεν με βλέπω ν'αγοράζω τίποτα για το δικό μου PC. Άντε να πάρω κανένα ψυγείο κι ένα τροφοδοτικό για το άλλο που φτιάχνω το gaming και βλέπουμε από Σεπτέμβριο. Από την άλλη αν φτάσω στο Σεπτέμβρη - Οκτώβρη και δεν έχω πάρει άλλη GPU  μετά νομίζω ότι θα περιμένω τις επόμενες για τα καλά...

 

Συνέχισε εσύ να βάζεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα, ικανότατους τους έχω. Ούτε 10 δεν έχει το "turing lineup". Not yet :p 

1650, 1660, 1660ti, 2060, 2070, 2080, 2080ti, Titan RTX, Quadro RTX :hehe: Η 1650 με την 1660 έχουν αρκετή απόσταση σε θέμα επιδόσεων, η ti θα βγει για να καλύψει το κενό και ίσως βάλει λίιιιγο μυαλό η πράσινη και ρίξει την τιμή της 1650 γιατί προς το παρόν η RX 570 αξίζει πολύ περισσότερο στην ίδια και χαμηλότερη τιμή πλέον.

 

Άλλες 2 λοιπόν και έτοιμη η εντεκάδα για το ματς :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.