Jump to content



PowerLine Network


Recommended Posts

Αγαπητοί/ες εχω ήδη ενα δίκτυο με 2 AV200 Powerline Adapters. Θελω να το επεκτείνω στην αποθήκη μου, στο υπόγειο της πολυκατοικίας. 
Βρίσκομαι στον 4ο οροφο κα θεωρώ οτι η απόσταση δεν ειναι μεγαλύτερη απο 250 μ. Δεν ξερω πολλά απο ηλεκτρολογικά , αλλα στον πίνακα μου 
υπάρχει ασφάλεια με την ενδειξη "φωτα αποθήκης", ετσι θεωρώ οτι το ήδη υπάρχων δίκτυο μπορεί να επικοινωνήσει με αποθήκη.
Εβαλα ενα Adapter , αλλα δυστυχώς δεν εχω καταφέρει τίποτα. Εχει κάποιο/α καμία ιδεα για την επίλυση. 
Η απόταση ειναι πολύ μεγάλη....ο εξοπλισμός δεν είναι ικανοποιητικός...κατι άλλο ;

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που όπως λες θεωρείς ότι είναι στο ίδιο δίκτυο:

Πρώτα πας στο powerline που είναι συνδεδεμένο με το modem, πατάς το reset και το κρατάς για 7 με 10 δευτερόλεπτα και μετά το αφήνεις,

μέσα σ'ένα λεπτό πρέπει να πατήσεις reset με την ίδια διαδικασία και στο powerline που είναι στην αποθήκη.

 

To reset button μπορείς να το δεις στο παρακάτω βιντεο στο 1,50

Spoiler

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια  προπάθεια και θα σου πω. Αυτο που έκανα μέχρι τωρα , ήταν το πάτημα 1 sec , διαδικασία Pair ..........  θα δοκιμάσω την διαδικασία που προτείνεις .

Οταν  λέω θεωρω στο ίδιο δίκτυο, εννοω το ηλεκτρικο δίκτυο σπιτιου. Υπάρχει μια ασφάλεια στον πίνακα μου που γράφει φ/αποθηκης ( φωτα αποθήκης )

.

 

Ευχαριστω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gzarafon έγραψε:

ήταν το πάτημα 1 sec , διαδικασία Pair

Αυτό το pair θα πατήσεις για 7-10 δευτερόλεπτα.

Αν έχεις οδηγίες χρήσης μπορείς να το δεις κι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Method 1: Through Pair Button
image004(24).jpg
Step 1:
Press and hold the Pair button of Powerline adapter A for 1 second, the Power LED will start flashing.
image006(18).jpg
 
Step 2:
In 120 seconds, please press and hold the Pair button of adapter B for 1 second, the Power LED will start flashing. About 60 seconds later, the Powerline LED on both adapters will light up.
 
Notes:
1. For TL-PA201/TL-PA211 V1/TL-PA210 V1/TL-PA251 V1, you need hold the Pair button 3-8 seconds to start the pair procedure.
2.  If you have tried several times but failed, please press the pair button and hold it more than 10 seconds to leave the network and then try to pair again.
 
Step 3:
For more adapters, please press the pair button on one of the existing network, then press Pair button on the adapter which wants to be joined in the existing network. Simply add them one by one.
 
Σε πιο καινούριο που έχω γράφει για πάτημα 1sec μέσα σε διάστημα 2 λεπτών
 
Θα αρχίσεις πρώτα με αυτό που συνδέεται στο modem και μετά θα βάλεις στην πρίζα το δεύτερο.
Απ'όσο θυμάμαι σε δικό μου έγραφε για 1 λεπτό, και 7-10 δευτερόλεπτα (όσα έχω βάλει κάνω αυτήν την διαδικασία).
Διάβασε και την επισήμανση που σου έχω με το κόκκινο, απλά μπορεί να χρειαστεί λίγη γυμναστική!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gzarafon said:

 

Δυστυχώς δεν καταφερα τίποτα. Στον 4το ολα δουλεύουν αψογα . Φαινεται οτι υπάρχει αλλου το πρόβλημα.

1. Αποσταση

2. Πιστευεις οτι στον πρωτο όροφο ο ιδιοκτήτης που έχει δικο του PowerLine δίκτυο μπορεί να επιρεάζει ( δεν το νομιζω ... )

3. Ο εξοπλισμός που εχω δεν ειναι για αυτές τις αποστασεις

4. Κατι αλλο ηλεκτρολογικό που δεν γνωριζω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος gzarafon έγραψε:

Βρίσκομαι στον 4ο οροφο κα θεωρώ οτι η απόσταση δεν ειναι μεγαλύτερη απο 250 μ.

Για το:

1)Απ'όσο βλέπω έχει εμβέλεια 300m (καλωδίωση).

Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν φταίει η απόσταση.

Στον δικό μου χώρο δίνω internet από το υπόγειο σε 2 ορόφους πάνω.

 

2) 

πριν 2 ώρες, το μέλος gzarafon έγραψε:

Οταν  λέω θεωρω στο ίδιο δίκτυο, εννοω το ηλεκτρικο δίκτυο σπιτιου. Υπάρχει μια ασφάλεια στον πίνακα μου που γράφει φ/αποθηκης ( φωτα αποθήκης )

Αμα κλείσεις τον ρελέ σταματάει να δίνει ρεύμα στην αποθήκη? το έχεις δοκιμάσει? Το κάθε διαμέρισμα έχει την δικιά του αυτόνομη αποθήκη με δικό της πίνακα?

Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που γνωρίζει στην κατοικία πως είναι η καλωδίωση. Όπως σου είπα σ'εμένα που είναι στην ίδια καλωδίωση δεν έχω πρόβλημα.

 

3)Μπορεί να είναι κι αυτό.

 

Στην χειρότερη σαν εναλλακτική, δες αν μπορεί να τραβήξεις καλώδιο εξωτερικά, αν στο επιτρέπει ο χώρος.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gzarafon έγραψε:

Λες η δευτερη ασφάλεια στο υπόγειο , να δημιουργει το πρόβλημα ( Βλέπε το επισυναπτόμενο png )

Με τα τους πίνακες και τις ασφάλειες δεν το έχω και τόσο, οπότε περίμενε να πάρεις και από άλλον απάντηση.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1 hour ago, artyom said:

Γινεται σε ενα powerline πανω να συνδεσω πχ κανα spliterakj ωστε να δινω και στο steam link και στη tv δικτυο?

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βαλε ενα απλο switch.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.