Jump to content


Κατασκευές που είδα και μου άρεσαν!


Recommended Posts

On 7/8/2019 at 4:45 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Δυο video από ένα μάστορα με αρκετή φαντασία και ατελείωτες προμήθειες σε . . . κόλλα !   :) 

 

 

Καλή διασκέδαση !   :)

 

 

 

Όμορφα, αλλά εγώ ποτέ δεν θα τα έπαιρνα για το σπίτι μου, γιατί για να τα ξεσκονίσεις θα ήθελες ένα μεροκάματο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το video αποκατάστασης που ακολουθεί μπήκε για δυο λόγους, ο ένας είναι ότι το αντικείμενο είναι σπάνιας κατασκευής και το δεύτερο είναι ότι ο αποκαθιστών μάστορας δεν φαίνεται να τον νοιάζει η πραγματική αποκατάσταση τόσο, όσο η τελική εικόνα, αμελώντας βασικούς κανόνες και μη φροντίζοντας ουσιαστικά το εργαλείο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Oj0BC7N1TUQ

 

Η μέγγενη είναι της Πολωνέζικης Bison-Bial που έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα στις σοβαρές μηχανουργικές κατασκευές!

Φυσικά είναι vintage και οι τιμές της στον ιστό πάνε με "καρεκλάκι" ! :) 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

δεν φαίνεται να τον νοιάζει η πραγματική αποκατάσταση τόσο, όσο η τελική εικόνα, αμελώντας βασικούς κανόνες και μη φροντίζοντας ουσιαστικά το εργαλείο.

Όπως;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Lakisss said:

Όπως;

 

Ε, του αλλάζει λίγο τα πρέκια με τις περιστροφικές συρματόβουρτσες και τα γυαλόχαρτα, ακόμη και σε σημεία που ωφελούνται από σχετικά μικρές ανοχές και καλή συναρμογή. Νομίζω ότι θα μπορούσε να είχε αποφύγει και το πολύ επιθετικό λιμάρισμα στα άβαφα πέδιλα, αν και κάποιος πιο έμπειρος ενδέχεται να με διαψεύσει σ' αυτό.

 

Πάντως, από την άνεση του πληκτρολογίου, η επιχείρηση φαίνεται λίγο πιο άτσαλη από άλλες όμοιες που έχουμε δει κατά καιρούς εδώ. ?‍♂️

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβώς κατασκευή πιο πολύ promo του jig είναι αλλά έχει ενδιαφέρον πως μπορεί κάποιος να κάνει μία δύσκολη ένωση τόσο γρήγορα και εύκολα

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss Νίκο είναι αρκετά που έκανε λάθος και εν πολλοίς ο @acct ( :T: )  τα εντόπισε! 

Κυριότερο από όλα η επέμβαση στις χελιδονοουρές συναρμογής με λίμες του μάτσου! ! !

Και διάφορα άλλα με τελικό το βάψιμο με ένα σπρέυ (που αν ήταν αυτό δεν θα είχα κανένα πρόβλημα)

Υπάρχουν και άλλοι πολύ χειρότεροι από αυτόν που ουσιαστικά καταστρέφουν το εργαλείο για να το καθαρίσουν, γιατί δεν ξέρουν (απίθανο) ή γιατί δεν τους νοιάζει η λειτουργικότητά του μετά την αποκατάσταση παρά μόνο η όψη του!

 

Για παράδειγμα προς αποφυγήν δες το επόμενο video:

 

 

Ο άνθρωπος είναι σαν ταύρος σε υαλοπωλείο !

Το λιμάρει και τα τροχίζει όλα, απλά για να γυαλίσουν ! ! !

 

Σε αντίθεση με αυτόν δες κάποιον άλλο που ξέρει πολύ καλά τι κάνει και σέβεται τη λειτουργικότητα του εργαλείου και την αποκαθιστά στην αρχική της κατάσταση.

 

 

Μάστορας μέ όλη τη σημασία της λέξης και μεταχειρίζεται όλες τις ενδεδειγμένες ήπιες τεχνικές, και εργαλεία !

Αξίζει πραγματικά το κόπο να τον παρακολουθήσεις!

 

Edit: Το μόνο που θα ήθελα να κάνει διαφορετικά είναι το βάψιμο, θα ήταν πιο καλά να το κάνει με εποξειδικό αστάρι και μετά επίσης εποξειδική βαφή, αλλά τέλος πάντων του το "συχωρνάω" !   :) 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Και τα "περίεργα" συνεχίζονται !

 

Και δεν είναι αρχαιολογία!

https://www.powerhawk.com/swench

 

:) 

 

Edit:  Στο video που ακολουθεί στο ~1min φαίνεται πως δουλεύει το σύστημα του impact.

 

 

 

Και σε αυτό ακόμα καλύτερα στο ~30sec:

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραία μηχανάκια, στην αρχή νόμιζα ότι έχουν απλά καστάνια, αλλά λειτουργούν σαν παλμικό εργαλείο και πολλαπλασιάζουν την δύναμη/ροπή που ασκείται.

Ο μάστορας είχε πλάκα πάντως "Safety first" ακριβώς κάτω από το τριβείο που πηγαινε βόλτα όσο λειτουργούσε. Για τη φωτιά στο λάδι δε λέω τίποτα, ήταν προδιαγεγραμμένο :D.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

 

Πάρτε πασατέμπο , ή έστω κάνα φρουτάκι ! :) 

 

Έβγαλε τα κουζινέτα από χωματούχο ορείχαλκο και έβαλε σιδερένια…κουζινέτα σιδερένια, δική του εφεύρεση για συχνή επανάκαμψη του πελάτου…: P

Έχει και σπόνσορες που δυσφημεί   

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Έβγαλε τα κουζινέτα από χωματούχο ορείχαλκο και έβαλε σιδερένια…κουζινέτα σιδερένια, δική του εφεύρεση για συχνή επανάκαμψη του πελάτου…: P

Έχει και σπόνσορες που δυσφημεί   

 

 

Καστανόχωμα η μήπως κοκκινόχωμα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Siera έγραψε:

 

Καστανόχωμα η μήπως κοκκινόχωμα??

Μην το γελάς!

Αν ασχοληθείς λίγο, βλέπεις ότι τα κράμματα του χαλκού έχουν μια τεράστια ποικιλία και μιλάω μόνο για τα oficcial ονόματα, χωρίς να συνυπολογίζω τα ονόματα της πιάτσας που δίνουν οι τεχνικοί σε αυτά!

Όπως και να έχει, από τα λίγα που ξέρω δεν μου κάνει κλικ κάτι, εκτός και αν έχει να κάνει με κράμα χυτευμένο σε χώμα.

Ξέρω ότι σε κουζινέτα χρησιμοποιούν φωσφορούχο μπρούτζο γιατί έχει εξαιρετικές αντιτριβικές ιδιότητες.

 

@ΓιαγκΤ Γιάγκο, δίκιο έχεις!

Είναι προφανές ότι δεν τον ενδιέφερε καθόλου η πραγματική λειτουργική επαναφορά του μηχανήματος!

Γι αυτό και τα περί πασατέμπου!   :D

Με την ευκαιρία, για διαφώτισε σχετικά με το κράμα πού ανέφερες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Μην το γελάς!

Αν ασχοληθείς λίγο, βλέπεις ότι τα κράμματα του χαλκού έχουν μια τεράστια ποικιλία και μιλάω μόνο για τα oficcial ονόματα, χωρίς να συνυπολογίζω τα ονόματα της πιάτσας που δίνουν οι τεχνικοί σε αυτά!

Όπως και να έχει, από τα λίγα που ξέρω δεν μου κάνει κλικ κάτι, εκτός και αν έχει να κάνει με κράμα χυτευμένο σε χώμα.

Ξέρω ότι σε κουζινέτα χρησιμοποιούν φωσφορούχο μπρούτζο γιατί έχει εξαιρετικές αντιτριβικές ιδιότητες.

 

@ΓιαγκΤ Γιάγκο, δίκιο έχεις!

Είναι προφανές ότι δεν τον ενδιέφερε καθόλου η πραγματική λειτουργική επαναφορά του μηχανήματος!

Γι αυτό και τα περί πασατέμπου!   :D

Με την ευκαιρία, για διαφώτισε σχετικά με το κράμα πού ανέφερες.

 

 

 

Δεν ξέρω πως είναι η επιστημονική του ονομασία Στέλιο, έτσι το έμαθα από τον πατέρα μου και έτσι τα έλεγε η πιάτσα όταν ήμουν πιτσιρικάς.

Είναι κουζινέτα – δαχτυλίδια που αν τα χτυπήσεις σπάνε εύκολα αποκαλύπτοντας μια υφή σαν συμπιεσμένο χώμα. Είναι αυτολιπαινόμενα, δηλαδή απορροφάει το μέταλλο λάδι.

Δεν υπάρχει μασιφ υλικό να αγοράσεις παρα μόνο έτυμα δαχτυλίδια. Αν χρειάζεσαι κάτι που δεν υπάρχει ψάχνεις μεγαλύτερο και το κατεργάζεσαι   

Ακόμα τα χρησιμοποιούν σε κάποιες μίζες  

1006916353_.thumb.jpg.91f2e4036abd30478c231e9a665724fe.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

κραματα χαλκου που χωριζονται σε 2 κατηγοριες > α)ορειχαλκος και β)μπρουτζος

αν δεν κανω λαθος αυτο που αναφερει ο Γιαγκος ειναι ο φωσφορουχος ορειχαλκος ("αυτολιπαινομενος")

τελικα με μια ματια στο λινκ πιο κατω θα μπορειτε ξεκαθαρα να εχετε ...πιο πολλες αποριες!

 

Ορείχαλκος

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.