Jump to content



Κατασκευές που είδα και μου άρεσαν!


Recommended Posts

Εγώ παρακολουθώ τι μηχανήματα χρησιμοποιούν στις κατασκευές τους.

Όταν βλέπω μηχανήματα που κάνουν πολλές χιλιάδες ευρώ όπως στο προηγούμενο βίντεο, τους ρίχνω ένα βρισίδι.

Αρρωσταίνω όταν βλέπω υπερκατανάλωση οποιουδήποτε είδους.   

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο ο μάστορας φτιάχνει ένα εργαλείο για να μπορείς να σφίξεις ελαστικούς σωλήνες με σύρμα, αντί να χρησιμοποιήσεις σφιγκτήρα του εμπορίου. 

Θα το φτιάξω και εγώ γιατί έχω βρεθεί αρκετές φορές στην ανάγκη να σφίξω κάτι και το μόνο που έχω να είναι σύρμα.

Ενώ βλέπω ότι στο κανάλι του ο μάστορας έχει πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες για κατασκευές, έχει άδικα θεωρώ λίγες προβολές στα βίντεο του.    

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2021 at 12:34 ΜΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Εγώ παρακολουθώ τι μηχανήματα χρησιμοποιούν στις κατασκευές τους.

Όταν βλέπω μηχανήματα που κάνουν πολλές χιλιάδες ευρώ όπως στο προηγούμενο βίντεο, τους ρίχνω ένα βρισίδι.

Αρρωσταίνω όταν βλέπω υπερκατανάλωση οποιουδήποτε είδους.   

 

Τα μηχανήματα πολλών €€€€ τα έχουν όσοι είναι επαγγελματίες και φτιάχνουν κάποιες κατασκευές εκτός της ρουτίνας τους. Ο συγκεκριμένος έχει και shop με τα εργαλεία που φτιάχνει οπότε σίγουρα έχει πρόοδο απόσβεσης του κόστους για τα μηχανήματα του. Σε ποια υπερκατανάλωση αναφέρεσαι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια μικρή στράντζα για λάμες, εύκολη στην κατασκευή που δεν πιάνει καθόλου χώρο σε ένα μικρό εργαστήριο. 

Πέρα από αυτό, ο τύπος είναι αξιοθαύμαστος γιατί χρησιμοποιεί απλά εργαλεία για της κατασκευές του, που μπορεί να τα έχει ο οποιοσδήποτε ερασιτέχνης. Σε αντίθεση με κάποιους άλλους που χρησιμοποιούν εργαλεία εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ που δεν τα έχουν ούτε επαγγελματίες.   

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας βάλω και ένα που δεν μου άρεσε γιατί ενώ παιδεύτηκε, από ότι φαίνεται στην αρχή δεν ήξερε τι είναι αυτό που θέλει να φτιάξει

στην συνέχεια μετά το λάθος που έκανε , κάπως το διόρθωσε χωρίς να κάνει αναφορά στο λάθος που έκανε την πρώτη φορά.

Απλά αναφέρει ότι τα κομματάκια του μολύβδου δεν είναι σφαιρικά, αλλά κάπως θα κάνουμε τη δουλειά μας και με αυτά!

 

 

Πρόβλημα πρώτο και πιο σοβαρό:

Έτσι αρχικά σχεδιάζει να φτιάξει :

Making a Dead Blow Mallet with a Brass Handle

Αλλά φτιάχνει :

Making a Mallet with a Brass Handle

Κάνει το λάθος και μετά ίσως να κατάφερε το στόχο του, αλλά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητά του.

Θα μπορούσε να έχει πάρει μερικά  σκάγια 12ρια από κυνηγετικό όπλο και να κάνει τη δουλειά του τέλεια!

 

Πρόβλημα δεύτερο και σε βάθος χρόνου ενδεχομένως σοβαρό:

Τα δαχτυλίδια που έβαλε στα δύο άκρα για να μην ανοίξει είναι κακώς τόσο παχιά!

Αυτό που χρειαζόταν ήταν ένα τρόπο να σφίξει περιμετρικά το ξύλο, για το σκοπό αυτό και επειδή το δαχτυλίδι αυτό θα καταπονείται

μόνο σε περιμετρικό εφελκυσμό (όπως τα στεφάνια των βαρελιών) θα μπορούσα να είναι πολύ πιο λεπτό.

Ίσως από κάποια χαλκοσωλήνα υδραυλικών.

Το πιο λεπτό δαχτυλίδι θα κράταγε το ξύλο εξίσου καλά με το χοντρό , αλλά δεν θα είχε το βάρος του χοντρού, οπότε θα παρουσίασε και πολύ πιο μικρή τάση να

προχωρήσει προς το άκρο του σφυριού σε κάθε χτύπημά του και θα μπορούσε με προσεκτικό χτύπημα του προς τα έξω χείλους του να το βυθίσει ελαφρά στο ξύλο, ή ακόμα καλύτερα θα μπορούσε να έχει προετοιμάσει μια λοξή υποδοχή για αυτή τη βύθιση του χείλους!

Τώρα  το μόνο που το κρατά στη θέση του το χοντρό και βαρύ δαχτυλίδι είναι η κόλλα!

 

Θα μπορούσε να έχει κάνει μια ελαφρά εσοχή / λούκι στο άκρο και μέσα σε αυτήν να τυλίξει με δύναμη σύρμα χάλκινο ή μπρούτζινο και αφού το έσφιγγε καλά να το κόλλαγε με λίγο καλάι.

Έτσι θα ήταν ελαφρύ το δαχτυλίδι , γερό και δεν θα παρουσίαζε καμία τάση να φύγει από τη θέση του.

 

Πρόβλημα τρίτο και πιο εκνευριστικό:
Αγαπητέ μου φτιάχνεις ένα ξύλινο σφυρί με το εξαιρετικό χαρακτηριστικό ότι δεν αναπηδά όταν το κοπανάς κάπου.
Γιατί δεν μας το δείχνεις ?
Τόση ώρα που σε βλέπουμε δεν αξίζει το κόπο να μας δείξεις ότι πέτυχες αυτό που ήθελες?

Κοπάνα το καλέ μου μερικές φορές να δούμε ότι δεν πηδά σαν το βατράχι !  :)
 

Πω πω ! 
Λόξιγκας θα τον πιάσει τον άνθρωπο με τόση γρίνια ! :p

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην μένει η γκρίνια, να βάλω και ένα Μάστορα που παραδίδει μάθημα

και τα κάνει να φαίνονται όλα εύκολα (αυτό το κάνουν πολλοί)

και να σου αποδεικνύει ότι είναι και εύκολα (αυτό το κάνουν ελάχιστοι) !

 

:)

Καλή θέαση !

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ας βάλω και ένα που δεν μου άρεσε γιατί ενώ παιδεύτηκε, από ότι φαίνεται στην αρχή δεν ήξερε τι είναι αυτό που θέλει να φτιάξει

στην συνέχεια μετά το λάθος που έκανε , κάπως το διόρθωσε χωρίς να κάνει αναφορά στο λάθος που έκανε την πρώτη φορά.

Απλά αναφέρει ότι τα κομματάκια του μολύβδου δεν είναι σφαιρικά, αλλά κάπως θα κάνουμε τη δουλειά μας και με αυτά!

 

 

Πρόβλημα πρώτο και πιο σοβαρό:

Έτσι αρχικά σχεδιάζει να φτιάξει :

Making a Dead Blow Mallet with a Brass Handle

Αλλά φτιάχνει :

Making a Mallet with a Brass Handle

Κάνει το λάθος και μετά ίσως να κατάφερε το στόχο του, αλλά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητά του.

Θα μπορούσε να έχει πάρει μερικά  σκάγια 12ρια από κυνηγετικό όπλο και να κάνει τη δουλειά του τέλεια!

 

Πρόβλημα δεύτερο και σε βάθος χρόνου ενδεχομένως σοβαρό:

Τα δαχτυλίδια που έβαλε στα δύο άκρα για να μην ανοίξει είναι κακώς τόσο παχιά!

Αυτό που χρειαζόταν ήταν ένα τρόπο να σφίξει περιμετρικά το ξύλο, για το σκοπό αυτό και επειδή το δαχτυλίδι αυτό θα καταπονείται

μόνο σε περιμετρικό εφελκυσμό (όπως τα στεφάνια των βαρελιών) θα μπορούσα να είναι πολύ πιο λεπτό.

Ίσως από κάποια χαλκοσωλήνα υδραυλικών.

Το πιο λεπτό δαχτυλίδι θα κράταγε το ξύλο εξίσου καλά με το χοντρό , αλλά δεν θα είχε το βάρος του χοντρού, οπότε θα παρουσίασε και πολύ πιο μικρή τάση να

προχωρήσει προς το άκρο του σφυριού σε κάθε χτύπημά του και θα μπορούσε με προσεκτικό χτύπημα του προς τα έξω χείλους του να το βυθίσει ελαφρά στο ξύλο, ή ακόμα καλύτερα θα μπορούσε να έχει προετοιμάσει μια λοξή υποδοχή για αυτή τη βύθιση του χείλους!

Τώρα  το μόνο που το κρατά στη θέση του το χοντρό και βαρύ δαχτυλίδι είναι η κόλλα!

 

Θα μπορούσε να έχει κάνει μια ελαφρά εσοχή / λούκι στο άκρο και μέσα σε αυτήν να τυλίξει με δύναμη σύρμα χάλκινο ή μπρούτζινο και αφού το έσφιγγε καλά να το κόλλαγε με λίγο καλάι.

Έτσι θα ήταν ελαφρύ το δαχτυλίδι , γερό και δεν θα παρουσίαζε καμία τάση να φύγει από τη θέση του.

 

Πρόβλημα τρίτο και πιο εκνευριστικό:
Αγαπητέ μου φτιάχνεις ένα ξύλινο σφυρί με το εξαιρετικό χαρακτηριστικό ότι δεν αναπηδά όταν το κοπανάς κάπου.
Γιατί δεν μας το δείχνεις ?
Τόση ώρα που σε βλέπουμε δεν αξίζει το κόπο να μας δείξεις ότι πέτυχες αυτό που ήθελες?

Κοπάνα το καλέ μου μερικές φορές να δούμε ότι δεν πηδά σαν το βατράχι !  :)
 

Πω πω ! 
Λόξιγκας θα τον πιάσει τον άνθρωπο με τόση γρίνια ! :p

Το χειρότερο είναι το μεταλλικό τσάπι που έβαλε, μεταφέρει στο χέρι σου τα πάντα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση!    :T:

Έκανε μια προσπθεια να ελαττώσει τη μάζα της λαβής, αλλά χλωμό το βλέπω να ήρθε σε ιδανική ισοροπία αυτή με τη μάζα του σφυριού.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν θυμάμαι αν το έχουμε βάλει εδώ , αλλά είναι πολύ καλό , οπότε . . . . :) 

 

 

 

Εξαιρετική ιδέα στο θέμα τς υλοποίησης και της ρύθμισης του παραλληλισμού των σιαγόνων της μέγγενης , η οποία παρά την αλυσίδα, είναι τύπου Moxon.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.