Jump to content



Κατασκευές που είδα και μου άρεσαν!


Recommended Posts

Δε το εχω ανοιξει ακομα απλα βλεπω την εικονα στην προεπισκόπηση. Βαζω ολα μου τα λεφτα οτι ειναι για μπόλιασμα. Ειχε ο παππούς μου κατι αναλογο. Αν κανω λαθος σε πληρωνω μολις σε δω :hehe:

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Ευτυχώς που πρόφτασε να τραβήξει το βίντεο πριν καούν τα πηνία   

 

Εννοείς από τις πολλές ενεργοποιήσεις ή συμβαίνει και κάτι άλλο που τα φθείρει περισσότερο από το αναμενόμενο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Εννοείς από τις πολλές ενεργοποιήσεις ή συμβαίνει και κάτι άλλο που τα φθείρει περισσότερο από το αναμενόμενο;

Οι αυτόματοι έλξεως οπλίσεως που λειτουργούν στις μίζες έχουν δύο πηνία. Ένα έλξεως ένα συγκρατήσεως.

Το έλξεως που κάνει τη δουλειά έχει λίγες στροφές  χοντρό σύρμα τραβάει πολλά αμπέρ και καίγεται για πλάκα αλλά δουλεύει ελάχιστα δευτερόλεπτα γιατί στην λειτουργία της μίζας ενεργοποιείτε μόνο το συγκρατήσεως.

Η μία άκρη των πηνίων παίρνει ρεύμα από το θετικό της εντολής όμως το έλξεως δεν παίρνει αρνητικό από το σώμα όπως το συγκρατήσεως αλλά από την κάτω μεγάλη επαφή - βίδα που ενώνετε με τα πηνία της μίζας και μέσα από τα θετικά κάρβουνα την περιέλιξη του ρότορα καταλήγει στα αρνητικά κάρβουνα. Όταν δώσεις εντολή το έμβολο που έλκετε ενώνει τις χοντρές επαφές δίνει ρεύμα στο μοτέρ της μίζας το έλξεως παίρνει πλέον θετικό και από τις δύο άκρες  οπότε το έμβολο μένει μόνο με το συγκρατήσεως.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lakisss έγραψε:

Μάλλον θα φύγει πρώτα απ' τους κραδασμούς.:p Πάντως το κανάλι του είναι ωραίο, όπως και οι κατασκευές του. 

Είναι καλός μηχανουργός

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.