Jump to content



Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο


Recommended Posts

Αν σκέφτεσαι το γλίστρημα της λαμαρίνας τότε με την μελαμίνη δεν θα γλιστρά; 

Σε ρώτησα τι εργασίες έχεις σκοπό να κάνεις για να φέρω στο μυαλό διάφορα υλικά. Πχ η λαμαρίνα που πολύ σωστά λέει ο Γιάγκος θα σου δώσει την απαραίτητη αντοχή, θα μείνει εκεί στον αιώνα τον άπαντα και αν θες να κολλήσεις και τίποτα επάνω, θα σου λύσει τα χέρια μιας και θα πιάσεις σε μία άκρη τη γείωση της ηλεκτροκόλλησης και θα κολλάς τα κομμάτια πάνω χωρίς να μετακινείς συνέχεια τη γείωση (αυτό θέλει προσοχή βέβαια για το που θα αφήνεις το ηλεκτρόδιο μετά αλλά οκ λογικά το ξέρεις)

 

Αν θες απλά ένα πάγκο που να μην έχει να κάνει με το παραπάνω σενάριο, να μην ειναι "ψυχρός" τότε βάλε ένα κομμάτι osb που είναι φθηνό υλικό και απο πάνω βάλε ένα κομμάτι λεπτή μελαμίνη εφόσον δε θα κοπανάς. Η μελαμίνη θα σου δώσει την λεία επιφάνεια που δε θα σου δώσει το osb που δεν ειναι λείο σαν υλικό. Οταν θες πχ να γωνιάσεις 2 κομμάτια θες ίσια επιφάνεια για να γίνει σωστά και όχι σαγρέ. Και όταν χαλάσει η μελαμίνη με 2-3 βίδες την αλλάζεις

 

Το κόντρα πλακέ είναι ακριβό σαν λύση. Τα δύο κομμάτια που είδες στον πάγκο μου επάνω κάνανε 100 ευρώ.

Οπότε θες κάτι επενδεδυμένο, να καθαρίζει εύκολα και όχι να ποτίζει αν έχω καταλάβει καλά. 

Αρα δεν έχεις και πολλές επιλογές με λίγα χρήματα

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μικρο εργαστηριο στο χωριο,φιλου κ αδερφου απ τα παιδικα χρονια. Συν 100τμ αυλη ,συν 80 τμ ισογειο....Ατιμη αθηνα,εξοριστους στις ταρατσες μας εχεις:p!

IMG_1708.thumb.JPG.a2f58c435e2ec56f066b68b1b3fa5563.JPGIMG_1709.thumb.JPG.63c790f61dd2b6c0150ea71379c369c3.JPGIMG_1710.thumb.JPG.00a88f4ea601bef71dabdc7575f01ae4.JPGIMG_1711.thumb.JPG.63fc42349e329ae6bda20bf49b609d64.JPGIMG_1712.thumb.JPG.27ae6320f208877574b261a15cf171d0.JPG

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πολύ εργαλείο βλέπω και αρκετά δουλεμένο. Τα Parkside δίνουν το παρών λίγο πολύ σε όλους.

Τελικα Νικο τα εργαλεια δεν κανουν το μαστορα,απλα τον βοηθανε...Του ειπα να γραφτει εδω,εχει ποοοολλα να μας δειξει,απο  μεσα φθινοπωρου θα τον εχουμε στην παρεα μας ελπιζω γιατι τωρα τρεχει κ δε φτανει...Θα βαλω στα μαστορεματα 2-3 δουλειες του να χουμε μια ιδεα:) κ θα τις παρουσιασει αναλυτικα αυτος  οταν ερθει η ωρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατασκευή εργαστηρίου - μέρος 3ο

 

 

Στο προηγούμενο επεισόδιο είχα μείνει στα στοκαρίσματα, αλλά κάτι η δουλειά κάτι οι διακοπές, άργησα να ενημερώσω με update.

Πέρασα ακόμα δύο χέρια στόκο την γυψοσανίδα στην πόρτα και έτριψα ότι μπορούσα, συμπεριλαμβανομένων και τα χοντρά στους τοίχους.

100_3976.jpg

 

Το τρίψιμο είναι το χειρότερό μου.... μόνο από την πόρτα βγήκε ενάμιση φαράσι.

100_3977.jpg

 

Ακολούθησε το βάψιμο. Λευκό ταβάνι αλλά όχι οι τοίχοι για να μη φαίνεται εύκολα η βρωμιά.

100_4002.jpg

 

Στην πόρτα η επιμονή μου με το σπατουλάρισμα/τρίψιμο απέδωσε, αφού έγινε αόρατη. Αν προσέξετε κάτω δεν έβαλα σοβατεπί σε περίπτωση που ξανανοίξει κάποτε.

100_4000.jpg

 

Καθαρίστηκε το πάτωμα και τα σοβατεπιά.

100_4001.jpg

 

Μπήκε πρόχειρα η ραφιέρα του Lidl, με κάποια πράγματα που μάζεψα από σωρεία κουτιών που τα είχα πεταμένα. Χωράει πολύ πράμα η συγκεκριμένη και συστήνω την αγορά της.

100_4007.jpg

 

Από το πατάρι ξέθαψα κάποια ξύλινα συρτάρια, απομεινάρια από την ανακατασκευή που έκανα κάποτε σε κάποιες ντουλάπες.

Σκέφτομαι να τα εντοιχίσω κάτω από έναν πάγκο γιατί είναι μεγάλα και χωράνε πολλά εργαλεία.

100_4020.jpg

 

Έκανα ένα σχεδιάγραμμα του ενός πάγκου που σκέφτομαι να φτιάξω από κοιλοδοκό 60x40x3, και θα ήθελα τη γνώμη σας μήπως μου διαφεύγει κάτι. 

Τα κάθετα τμήματα (διακεκομμένα -Β-) θα μπουν για να μην κάνουν κοιλιά τα οριζόντια των δύο μέτρων.  Το -Γ- δεν το έβαλα μπροστά αλλά λίγο πιο πίσω απ' τη μέση, για να έχουν χώρο τα πόδια όταν κάθεσαι. Τα ποδαράκια -Α- μπαίνουν για να μη κρεμάσουν τα οριζόντια -Γ- μήκους 2.12 μέτρων. Είπα τις δοκούς -Γ- να τις σηκώσω απ' το έδαφος 10 πόντους, ώστε να χωράει σκούπα από κάτω σε περίπτωση που βάλω κάτω ράφι.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος, είναι αν χρειάζεται να ενώσω τις δύο δοκούς -Γ- με τη κόκκινη διακεκομμένη. Το σκέφτομαι γιατί όταν κάθεσαι και απλώνεις πόδια, αυτά θα πιέζουν την πρώτη προς τα μέσα. 

100_4035.jpg

 

 

Ο πάγκος αυτός δεν θα είναι για κοπάνημα ούτε θα έχει βαριά εργαλεία επάνω. Ίσως είναι λίγο υπερβολή αλλά στα 2.2 μέτρα θέλει την ενίσχυσή του.

Όσον αφορά τις δοκούς θα κολληθούν με τη πλευρά των 60 χιλιοστών στο κάθετο.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

Από το πατάρι ξέθαψα κάποια ξύλινα συρτάρια, απομεινάρια από την ανακατασκευή που έκανα κάποτε σε κάποιες ντουλάπες.

Σκέφτομαι να τα εντοιχίσω κάτω από έναν πάγκο γιατί είναι μεγάλα και χωράνε πολλά εργαλεία.

100_4020.jpg

Με τα συρτάρια μπορείς μα φτιάξεις δύο τροχήλατες (με φρένο) συρταροθήκες και από επάνω να τις χρησιμοποιήσεις είτε για την βάση του πάγκου είτε για να βάλεις σταθερά εργαλεία (Τρυπάνια, τριβεία κυκλικά, Δισκοπρίονα κ.α.)

Επίσης ρίξε μία ματιά στο παρακάτω φορητό τραπέζι. Είναι πολύ βολικό

roll-away-workshop-07.thumb.jpg.751185fe15619010ef6edb9bef1d0b5e.jpgroll-away-workshop-06.thumb.jpg.8332c503ae96c3d05ac211911e51fdc5.jpg

DSC_0018.JPG

DSC_0019.JPG

http://www.startwoodworking.com/post/roll-away-workshop

Δες επίσης αυτό το site για ιδέες!!!

Έγινε επεξεργασία από geochal
  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss

Φτιάχνεις ένα πλαίσιο 220x50 (με 60χ40χ2) και κολάς 4 πόδια (40χ40χ2)

Τα δένεις από κάτω με 60x40 ή 40χ40 (στα 10cm ύψος)και κολλάς και ένα πόδι στην μέση πάλι με 40αρι

αλλά το βγάζεις σε 2 κομμάτια(πχ 68 και 10) για να έρθει προσωπο.

Εννοείται οτι το μπροστά με το πίσω τα δένεις σίγουρα στην μέση.(Κανονικά τα δεσίματα εξαρτώνται κυρίως από το

πάχος του ξύλου που θα χρησιμοποιήσεις για καπάκι)

Αν δεν θέλεις να βάλεις μεσαίο πόδι για να μην σε ενοχλεί αντικατεστησε το 60x40x2 με 80χ40χ2.

 

Ο μόνος λόγος για να χρησιμοπιήσεις κοιλοδοκούς είναι για να σε διευκολύνει στο κόλλημα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο κύβος ερρίφθη, και αποφασίστηκε τελικά η αγορά κοιλοδοκών 60x40x3, πέντε εξάμετρων παρακαλώ.

Ξέρω ότι είναι υπερβολή, ξέρω ότι θα είναι ασήκωτος, αλλά μου μπήκε στο στενό μου το κεφάλι και θα το κάνω. :p

Έγιναν το κοψίματα (πολλά της κακιάς ώρας) και αύριο ξεκινάει το κόλλημα. Πρώτη φορά για όλα, καμία εμπειρία με τροχό και ηλεκτροκόλληση (που πας ρε Καραμήτρο...), wish me luck που λένε στο χωριό μου.

100_4039 (1200 x 1600).jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Νίκο ένα πράγμα θα σου πω :

Μετά τις πρώτες κολλήσεις, δεν θα πιστεύεις πόσο καλός έγινες ! :)

Γι' αυτό οι πρώτες να μην είναι στα εμφανή σημεία ! :p

Άντε καλή αρχή και καλύτερη διασκέδαση ! ! ! :T: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα κολλήσεις σε κομμάτια που δεν θα χρειαστείς για να προπονηθεί το χέρι. Μέτα Βάλε τα κομμάτια του πλαισίου που θέλεις να φτιάξεις σε επίπεδη επιφάνειά, γώνιασε τα και κόλλα όλες τις γωνιές με πονταρισίες δηλαδή λίγο ίσα να σταθεροποιηθέι. Μετά κάνε προσεκτικά τουμπα τον σκελετό και δες αν οι γωνίες σου είναι σωστές και ξεκίνα να κολλάς. Μέτα χτύπα με ένα καλέμι τις προηγούμενες γωνιές που πόνταρες να φύγει ο βόρακας και κόλλα τις κανονικά. Αυτή η διαδικασία γίνεται δίοτι το σίδερο όταν κολλάς έχει την ιδιότητα να το τραβάει η κόλληση και να σου αλλάζει τις γωνίες γι'αυτο το σταθεροποιείς πρώτα με πονταρισιές. Ο βόρακας είναι η κρούστα που κάνει η κόλληση και πρέπει να φύγει για να κολλήσεις ξανά από πάνω. Τα σίδερα τρίψε τα στα σημεία που θα κολλήσεις να είναι καθαρά, θα σε διευκολύνει. Επίσης πρόσεχε διότι ο βόρακας επειδή είναι ζεστό από κάτω τινάζεται όταν τον χυπήσεις οπότε φόρα γυαλιά.

Καλή επιτυχία!

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω στο παραπάνω το εξής

 

Πριν αρχίσεις να κολλάς αφιέρωσε λίγο χρόνο με έναν ταινιολειαντήρα ή με τον γωνιακό τροχό και κάνε ένα φάλτσο σε κάθε κομμένο άκρο από τον κοιλοδοκό.

Αυτό που λέω με απλά λόγια είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία παρακάτω. Δεν εχω κέφια να σχεδιάσω οπότε θα φανεί σε στρογγυλό ανοξείδωτο :p αλλά θα πάρεις ιδέα από το τι εννοώ

 

Wire-Welding.jpg

 

Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια για την κόλληση και όταν το τρίψεις από πάνω για να εξαφανίσεις τα περισσεύματα θα έχει μείνει αρκετή μέσα σε αυτό το μικρό "φαράγγι".

 

Τέλος, δε σε φοβάμαι καθόλου λόγω της δουλειάς που κάνεις που απαιτεί μεγάλη ακρίβεια κινήσεων. Μόλις κάνεις τις πρώτες οι επόμενες θα είναι έτσι :p 

 

3e313205e49580660620bf901af03010--weldin

 

 

Καλή επιτυχία Νίκ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση της karmen, γεμίζει και κολλάει πιο ωραία. Απλά χρειάζεται να έχει πάχος το υλικό ώστε να σου κάνει γωνία

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

On 9/24/2017 at 1:06 ΠΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ο κύβος ερρίφθη, και αποφασίστηκε τελικά η αγορά κοιλοδοκών 60x40x3, πέντε εξάμετρων παρακαλώ.

Ξέρω ότι είναι υπερβολή, ξέρω ότι θα είναι ασήκωτος, αλλά μου μπήκε στο στενό μου το κεφάλι και θα το κάνω. :p

Έγιναν το κοψίματα (πολλά της κακιάς ώρας) και αύριο ξεκινάει το κόλλημα. Πρώτη φορά για όλα, καμία εμπειρία με τροχό και ηλεκτροκόλληση (που πας ρε Καραμήτρο...), wish me luck που λένε στο χωριό μου.

 

 

Good luck...Lakisss

keep-calm-and-good-luck-graphic.thumb.png.eda071e0a1e8fd3f9f5f1157003cd836.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οχι ακριβως το δικο μου, αλλα το εργαστηριο που εχουμε στη δουλεια και πλεον ειμαι ο κυριος χρηστης για ο,τι χρειαστει.IMG_20171003_164452.thumb.jpg.5a6324a72ed93b6cfb2c64c80613496d.jpg

Εχω αρχισει να ψιλομαζευω τον παγκο στα δεξια, Ετοιμαζοντας το πρωτο κομματι που ειναι ο παγκος των ηλεκτρονικων
IMG_20171003_164509.thumb.jpg.076b913bde65af2569d85672477a30cc.jpgIMG_20171003_164523.thumb.jpg.83ed390f21822409dbcd17c40464649d.jpg

Στο βαθος της πρωτης φωτο φαινεται το "μηχανουργειο", οπου ειχα καθαρισει παλιοτερα αλλα το γεμισα με σωληνες αλουμινιου που επρεπε να κοψω και εγινε παλι ανω κατω
IMG_20171003_164545.thumb.jpg.0c13cf56fe462589907182bea7dc78f5.jpg

Οσο βρισκω χρονο και το συμμαζευω λιγο θα ανεβαζω καμια φωτογραφια απο την προοδο μου. Δυστυχως πολλα εργαλεια δεν εχουμε (λειπει ενα ωραιο Mastech MS8050 που εχω ερωτευτει), πιο πολυ χαλασμενα μηχανηματα και καλωδια, αλλα εχω αρκετες ιδεες για αποθηκευση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@ZoSo Χώρος καλός για παράλληλες δουλειές βλέπω! :T:

Εύχομαι να το ευχαριστηθείς, έστω και αν δεν είναι δικό σου, γιατί τελικά σημασία έχει ότι έχεις την πρόσβαση ότι ώρα θέλεις!

Καλή διασκέδαση ! !  :)

 

@panava  Παναγιώτη, αφού έχεις χώρο και για πάγκο στη μέση, μη το πείς πουθενά !  :D

Ωραία τακτοποιημένος και με προοπτικές και για καλύτερα (βλέπω ένα τοίχο χωρίς ράφια !) :)

Εύχομαι να περνάς ευχάριστες και δημιουργικές ώρες στο ησυχαστήριό σου και πάντα με κέφια ! ! ! :T: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος geochal έγραψε:

 22375217_10214498952449737_626326482_o.thumb.jpg.49e67fe840ec464a4e08a9cde03fea32.jpg.31a7fbd27625b6e3d643eb6c57dc0cf4.jpg 

Ωραίο και τακτοποιημένο. Πες μου κάτι αν θες την σκούπα την έχεις με δύο κουβάδες; Δουλεύει ικανοποιητικά με σκούπα σπιτιού;

 

Ευχαριστώ.  Σκούπα έχω την MV6 premium της Karcher και την δουλεύω με το κυκλωνικό που έχω φτιάξει. Δεν παει τπτ στην σκούπα. Αν έχεις καλη σκούπα σπιτιού,  κάνει. Θέλει όμως προσοχή να μην γεμισει το κυκλωνικο γιατι μετά πάνε όλα στην σκούπα.  Την πάτησα μια φορά. Η φάση είναι πως είχαν γεμίσει τα πάντα και η σκούπα τραβουσε ακόμα. :lol:

 

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

@ZoSo:)

@panava  Παναγιώτη, αφού έχεις χώρο και για πάγκο στη μέση, μη το πείς πουθενά !  :D

Ωραία τακτοποιημένος και με προοπτικές και για καλύτερα (βλέπω ένα τοίχο χωρίς ράφια !) :)

Εύχομαι να περνάς ευχάριστες και δημιουργικές ώρες στο ησυχαστήριό σου και πάντα με κέφια ! ! ! :T: 

Ευχαριστώ πολύ  Στέλιο.  Για τον τοίχο χωρίς ράφια έχω άλλο στο μυαλό μου.  Πες μου,  δεν θα ταίριαζε ωραία μια πριονοκορδέλα; 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος panava έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ  Στέλιο.  Για τον τοίχο χωρίς ράφια έχω άλλο στο μυαλό μου.  Πες μου,  δεν θα ταίριαζε ωραία μια πριονοκορδέλα; 

 

chuckn.gif.1974e16a9a5e4a5dbe6712cea034c108.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.