Jump to content



Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο


Recommended Posts

5 hours ago, Seafalco said:

Ξέρεις τι θα δούλευε ακόμα καλύτερα . . . να τους γέμιζες με ψιλά σκάγια!

 

To τσέκαρα από , περιέργεια, έχουν 4,5€ το κιλό, δεν νομίζω ότι συμφέρει, επίσης δεν ξέρω αν θα ¨κουδουνίζουν¨, έχω ξανά ακούσει που έβαζαν μερικοί σε βάσεις για ηχεία για έξτρα βάρος, δεν θελαν άμμο και καλά μην είναι θαλάσσης για το αλάτι που ίσως/αν έχει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Λάθος, 34 είναι. 


Οπως και να εχει δεν εχει αναγκη ;)

 

btw οι κοιλοδοκοι ξεκιναν απο 3mm και πανω..

Με 2mm παχος ειναι βαρεως τυπου

Με 1.4mm ενισχυμενο στρατζαριστο

Με 1.1mm απλο στρατζαριστο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα σκάγια με την κόλλα δυο συστατικών τα έχω καθιερώσει όταν σαβουρώνω πιόνια σκακιού να μην πέφτουν εύκολα! 

Άσε που ενώ είναι ξύλινα,  τα πιάνεις και ξαφνιάζεσαι !   

Τα σέβεσαι ένα πράμα ρε παιδί μου !   :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος rastafari έγραψε:

οι κοιλοδοκοι ξεκιναν απο 3mm και πανω..

Με 2mm παχος ειναι βαρεως τυπου

Με 1.4mm ενισχυμενο στρατζαριστο

Με 1.1mm απλο στρατζαριστο

 

Στις μικρές διατομές υπάρχουν κοιλοδοκοί 2 και 2.5 mm.

Τα βαρέως τύπου στραντζαριστά είναι 1,7 - 1,8 mm.

.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 12:44 ΠΜ, το μέλος Havic έγραψε:

 

To τσέκαρα από , περιέργεια, έχουν 4,5€ το κιλό, δεν νομίζω ότι συμφέρει, επίσης δεν ξέρω αν θα ¨κουδουνίζουν¨, έχω ξανά ακούσει που έβαζαν μερικοί σε βάσεις για ηχεία για έξτρα βάρος, δεν θελαν άμμο και καλά μην είναι θαλάσσης για το αλάτι που ίσως/αν έχει.

 

 

Στα 4,5 € το κιλό έχουν αυτά με 5% αντιμόνιο, βρίσκεις όμως με 2% αντιμόνιο και έχουν 3€ το κιλά. Εσύ δεν θες σκληρότητα οπότε με 2% αντιμόνιο είσαι κομπλέ

και σίγουρα δεν θα κουδουνάνε.

 

 

Αλλιώς πας σε γνωστό σου βουλκανιζατέρ και μαζεύεις αντίβαρα ζυγοστάθμισεις  τζάμπα. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2020 at 3:52 PM, Lakisss said:

σε ποιόν άξονα εκτιμάς ότι υστερεί σε ακαμψία βάσει των δυνάμεων που δέχεται; χ, ψ ή ζ;

ψ

Καλοδούλευτο, να το χαίρεσαι Σιρ Λάκιςςς.

 

On 5/1/2020 at 6:41 PM, Seafalco said:

Ξέρεις τι θα δούλευε ακόμα καλύτερα . . . να τους γέμιζες με ψιλά σκάγια!

μπορεί να τα χρειαστώ για τον διαχειριστή της πολυκατοικίας. Καλά έκανε και τα κράτησε, ο Λάκιςςς είναι προνοητικός.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Vardeos έγραψε:

Στα 4,5 € το κιλό έχουν αυτά με 5% αντιμόνιο, βρίσκεις όμως με 2% αντιμόνιο και έχουν 3€ το κιλά. Εσύ δεν θες σκληρότητα οπότε με 2% αντιμόνιο είσαι κομπλέ

και σίγουρα δεν θα κουδουνάνε.

 

Αλλιώς πας σε γνωστό σου βουλκανιζατέρ και μαζεύεις αντίβαρα ζυγοστάθμισεις  τζάμπα.

 

Μπορεί να χρησιμοποιήσει μολύβι από παλιές μπαταρίες αυτοκινήτου τζάμπα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλυβδος

 

Παράθεση

 

Κίνδυνοι:
Ο κύριος κίνδυνος από τον μόλυβδο είναι η τοξικότητά του. Ο κατ' εξοχήν κίνδυνος στη βιομηχανία προέρχεται από την εισπνοή σκόνης ή καπνού του μετάλλου. Η κατάποση του μετάλλου δεν αποτελεί μεγάλο κίνδυνο στη βιομηχανία όσο στο γενικότερο περιβάλλον. Οι οργανικές ενώσεις του μολύβδου απορροφώνται απb το δέρμα.
Η δηλητηρίαση από μόλυβδο, γνωστή και ως μολυβδίαση, ήταν πάντοτε η περισσότερο ενδιαφέρουσα από τις επαγγελματικές ασθένειες. Η συστηματική πρόληψη, 6μως, απ6 ιατρικής και τεχνικής πλευράς συνετέλεσε ώστε να μειωθούν οι περιπτώσεις δηλητηριάσεως. Κατά την τελευταία δεκαετία πάντως έγινε εμφανές ότι νευροφυσιολογικές δυσλειτουργίες, μειωμένη ταχύτητα αγωγής των περιφερικών νεύρων, ακόμη παρατηρούνται σε βαθμούς έκθεσης που μέχρι τώρα εθεωρούντο παραδεκτοί. Επίσης, οι πιθανές επιπτώσεις στα έμβρυα εγκύων γυναικών οδήγησε στην έκδοση χωριστών οδηγιών για την έκθεση των γυναικών κατά την παραγωγική τους (γόνιμη) ηλικία.

Μεταβολισμός:
Ο ανόργανος μόλυβδος απορροφάται από το έντερο κατά ένα ποσοστό περίπου 10% και η απορρόφησή του εξαρτάται από την παρουσία άλλων μετάλλων στο έντερο, όπως είναι το ασβέστιο και ο σίδηρος. Η απορρόφησή του από τον πνεύμονα είναι μεγαλύτερη και εξαρτάται από τη μορφή των χημικών ενώσεών του και το μέγεθος των σωματιδίων. Οι οργανικές ενώσεις του μολύβδου απορροφώνται από το δέρμα.
Ο μόλυβδος στον οργανισμό του ανθρώπου μετά την απορρόφησή του ανευρίσκεται σε τρία μέρη "δεξαμενές":
1. Στο αίμα και τους μαλακούς ιστούς, όπου γίνεται ταχεία ανταλλαγή τους.
2. Στο δέρμα και τους μύες, όπου η ανταλλαγή γίνεται με μέση ταχύτητα.
3. Στον σκελετό, όπου είναι περισσότερο σταθερές και ανευρίσκεται σε ποσοστό 90%. Η αποβολή του μολύβδου γίνεται από τους νεφρούς, τη χολή, τον ιδρώτα και το γάλα.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.