Jump to content



Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο


Recommended Posts

Μπράβο Νίκο! Για αρχάριος ηλεκτροσυγκολλητής νομίζω τα πήγες μια χαρά..
Τα φάλτσα στο σίδερο δεν πειράζει αν δεν είναι 450 διότι διορθώνονται.  Στο ξύλο δεν συγχωρούνται.

Πώς σου φαίνεται η συγκεκριμένη ηλεκτροκόλληση;  Σκέφτομαι... κάποια στιγμή στο μέλλον... Αν!!!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Lakisss να 'ξερες πόσο σε νιώθω. Ένα κι ένα τα προβλήματα που αναφέρεις τα έφαγα στη μάπα πριν μερικές εβδομάδες. Μόνο που δεν έκοψα φάλτσο 45 μοίρες, αλλά τα έβαλα κάθετα το ένα πάνω στο άλλο. Μέχρι να μάθω να βάζω σωστά το ηλεκτρόδιο, άνοιξα δεν ξέρω κι εγώ πόσες τρύπες στο πάνω μέρος (βλέπε στυλό στη φωτό). 

 

Τις πρώτες κοπές τις είχα κάνει με σιδηροπρίονο χειρός, βλαστήμησα την ώρα που γεννήθηκα :p

20171011_163102 (Small).jpg

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος panava έγραψε:

Πώς σου φαίνεται η συγκεκριμένη ηλεκτροκόλληση;  Σκέφτομαι... κάποια στιγμή στο μέλλον... Αν!!!:hehe:

Δεν μπορώ να κρίνω το μηχάνημα μιας και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες. Για αυτό που κάνω αυτό μια χαρά ανταποκρίνεται, εγώ δεν τραβάω.:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το... να μάθεις να κολλάς καλά δεν είναι δύσκολο και κατα κάποιο τρόπο είναι θέμα εξάσκησης . . .

Το δύσκολο σε μια σιδηροκατασκευή είναι που θα ποντάρεις και από που και πως θα ξεκινήσεις να κολλάς . . .

 

@Lakisss

Ξεκίνησες να μοντάρεις σε "στραβό" πάγκο. . .

Ακόμα και ίσια κομμένα να ήταν τα φάλτσα πάλι στραβά θα σου έβγαιναν και κατα συνέπεια πέτσικο το πλαίσιο. . .

Από εκεί και πέρα όσο τροχίζεις και κολλάς και ξανά και ξανα και ξανά το πιο πιθανό είναι να το ζαβώσεις κι άλλο . . .

 

ps Φραπέ σκέτο πίνω . . .

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss Αγαπητέ φίλε μην απογοητεύεσαι εύκολα. Το όλο ζήτημα της μάθησης είναι το λάθος. Να είσαι σίγουρος ότι τον πάγκο σου αν δεν τον πετάξεις εσύ θα τον βρουν και τα δισεγγονά σου. Όσο για τις τρυπίτσες και τις λεπτομέρειες υπάρχει σιδερόστοκος δύο συστατικών σκληρός σαν πέτρα και όλος ο πάγκος υποθέτω ότι με κάτι θα σκεπαστεί, ντυθεί, βαφτεί, κλπ. Οπότε στο τέλος να δείχνει ωραία γιατί τα ενδιάμεσα μόνο ότι δείχνεις θα γνωρίζουμε.

Ελπίζω να αναπτέρωσα λίγο το ηθικό σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

Από εκεί και πέρα όσο τροχίζεις και κολλάς και ξανά και ξανα και ξανά το πιο πιθανό είναι να το ζαβώσεις κι άλλο . . .

Σήμερα τελείωσα όλες τις κολλήσεις και απομένει ένα τρόχισμα τα χοντρά. Να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν τον έχω βάλει μέσα στο εργαστήριο να δω πως πατάει στα πλακάκια. Λίγο από 'δω, λίγο από 'κει κάτι θα γίνει, άλλωστε δεν τον προορίζω να κάνω lapping επάνω.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος geochal έγραψε:

Ελπίζω να αναπτέρωσα λίγο το ηθικό σου.

Τι χρωστάω γιατρέ μου;:p

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Σήμερα τελείωσα όλες τις κολλήσεις και απομένει ένα τρόχισμα τα χοντρά. Να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν τον έχω βάλει μέσα στο εργαστήριο να δω πως πατάει στα πλακάκια. Λίγο από 'δω, λίγο από 'κει κάτι θα γίνει, άλλωστε δεν τον προορίζω να κάνω lapping επάνω.

 

Ωρε στα πλακάκια για ευνόητους λόγους μπορεί να μην κουτσαίνει.

Αυτό όμως είναι το λιγότερο. . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω εγω ειπε οτι πινει σκετο :hehe:

Ουτε ζαχαρη δε χρεωνει :p

 

Και εγω σκετο παρακαλω :hehe:

 

Νικο μια χαρα πηγες για πρωτη φορα και ειδικα με τα κοψιματα που σου έκαναν. Δεν υπαρχει κανένας λογος να μη χαμογελας. :)

Αντε κανε κ τον δευτερο και μετα ελα για βοήθεια. Εχω μπολικες κολλησεις να κανεις για να εκπαιδευτεις :p

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή ο πάγκος είναι μακρύς, και έχει κάποια μικρή ελαστικότητα, μη σου φανεί περίεργο αν πάει και κάτσει με το πρώτο μια χαρά!

Βέβαια τα ενδιάμεσα πόδια χαλάνε λίγο τη μανέστρα, αλλά ούτως ή άλλως θα πρέπει να τον πατήσεις πάνω σε ελαστικά τακουνάκια ενισχυμένα με λαμάκι για να μην τρυπήσουν, εκτός και αν έχεις φράξει τα πόδια από κάτω και μπορείς να βάλεις ρυθμιστικές βίδες.

Όπως και να έχει, αν δείς ότι δεν πατάει τέλεια, πρέπει να κάνεις κάτι, γιατί θα σου σπάσει τα νεύρα με τη φασαρία που θα κάνει ! :)

Άντε καλή συνέχεια στον επόμενο ! :T:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2017 at 12:19 AM, Lakisss said:

 

 

 

100_4051.jpg  

 

 

 

 Μπορεί στη θεωρία των forum και στο youtube τα πράγματα να είναι πολύ εύκολα, αλλά στην πράξη η σωστή κόλληση είναι πολύ δύσκολο πράγμα. Αυτό το κενό δεν γεμίζει εύκολα από ερασιτέχνη.

 

 

 

 

Κατ'αρχάς μπράβο για την προσπάθεια! Μια χαρά είναι ο πάγκος. 

 

Αναφορικά με το κενό, μπορείς να βάλεις μια "φέτα" σίδερο εκεί που να ταιριάζει και να το κολλήσεις όλο μαζί, δεξιά αριστερά. Μια χαρά δουλειά θα κάνει. 

 

Επίσης, ισως το ξέρεις, οταν "τσιμπάς" με το ηλεκτρόδιο (δηλ. Το αφήνεις για ελάχιστο χρόνο σε επαφή), σου επιτρέπει να "χτίσεις" σιγά - σιγά και να καλύψεις ένα μικρό κενό (ασφαλώς, αυτού του τύπου η κόλληση δεν έχει αντοχή, ειναι πιο πολυ για λειτουργικους, αισθητικούς λόγους). 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

image.png

@Lakisss Όταν έχεις τέτοια κενά κάνεις το παραπάνω και μιας και το κομματάκι το σίδερο μπορεί να μην έιναι πρόχειρο εκείνη τη στιγμή, μπορείς να κάνεις το εξής:

Σπας τη πάστα από ένα ηλεκτρόδιο και σου μένει σκέτο το μέταλλό του.

Το προσαρμόζεις στο κενό και το τσιμπάς πάνω στην κατασκευή.

Μετά κολλάς κανονικά δεξιά -αριστερά και επάνω του.

Αυτό λιώνει και γεμίζει το κενό και μάλιστα με το γερό υλικό του ηλεκτρόδιου.

Είναι σαν αν έκανες ένα κοπιαστικό γέμισμα, αλλά πολύ ευκολότερα! :) 

Προσοχή, αν θέλεις να κόψεις κομματάκι από το ηλεκτρόδιο, πάρε ένα καλό κόφτη γιατί συνήθως αυτά είναι αρκετά σκληρά και "στυφά" στο κόψιμο!

Άντε καλή διασκέδαση και στον επόμενο λέμε ! ! ! :D

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. 

Επειδή έχω άλλον έναν να φτιάξω θα τραβήξω φωτογραφίες και θα συζητήσουμε για τεχνικές συγκόλλησης στο αντίστοιχο θέμα, οπότε φυλάξτε τις σκέψεις σας για εκεί όπου είναι καταλληλότερα.:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρα βγηκε και μη σε ακουσω να ξαναμουρμουριζεις!

 

Η μελαμινη θα γλιστράει. Mdf θα έβαζα απμα θελει προσοχη στα νερα.

Για το σοκορο σκασιλα σου παγκος εργασιας ειναι οχι μπουφες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σου βγήκε Νίκο !  :T:

Τα ποδαράκια που δεν πατάνε τι κενό έχουν?

Αν είναι μικρό βάλε φιλετάκια από κάποιο υλικό, αν είναι πολύ βάλε δυο κόντρα σφηνάκια από ξύλο.

 

Lakisss_shims_01.jpg

 

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις και τη δεξιά πατέντα αν θες να μην παιδευτείς καθόλου με το σωστό πάτημα.

Για με τις σφήνες -επειδή έχεις πολλά σημεία για σφήνωμα- ενώ θα σφηνώνεις το δεύτερο σημείο με τη σφήνα , αυτή θα χαλάει τη ρύθμιση που έκανες με την προηγούμενη ! :(

Ενώ με την κόλλα, ετοιμάζεις όλα τα κουτάκια, τα γεμίζεις κόλλα και όταν αυτή πήξει αυτόματα θα έχει παντού το ίδιο καλό πάτημα, χωρίς καμιά φασαρία!

Και -κερασάκι- το τακούνι θα γίνει ένα σώμα με το πόδι ! :)

Καλή συνέχεια ! ! ! :T:

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει μέχρι τώρα. Μικρο λάθη όλο και θα υπάρχουν, αρκεί που διορθώνονται. 

Μην τον πολυκοσκινίζεις...Όπως είπε και η Αγάπη, πάγκος εργασίας είναι. Καλή αποπεράτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εμάς έχουν φαλτσοπρίονο ξέρουμε πως η διαχείριση της σκόνης είναι δύσκολη στο συγκεκριμένο εργαλείο.

Κόβεις και γεμίζει ο τόπος. Εγώ για να κάνω την εργασία μου όσο πιο ανώδυνα  γίνεται χρησιμοποιώ  ένα  μουσαμά μου είχα πάρει για το κρεβάτι του εγγονού μου και δεν το έβαλε ποτέ.

 

56a286.md.jpg97988d.md.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.