Jump to content


Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο


Recommended Posts

3 hours ago, dfa19mj said:

Ευχαριστω για την απάντηση :)

Το σπίτι και η εγκατάσταση είναι του 1976 δεν έχει ρελέ,  ζούμε ριψοκίνδυνα τόσα χρόνια :o

 

Αυτός είναι ο πίνακας 

IMG_20171111_133851.thumb.jpg.15fcaaaa84f6f8dd72b528e6d9596087.jpg

 

Γείωση έχει αυτή που έκανε τότε ο ηλεκτρολόγος,  την κλασική του τότε, παστούκι στη γη, βαριοπουλα, χοντρό χάλκινο καλώδιο μέχρι το ρολόι της ΔΕΗ... 

 

Τωρα αν εννοείς στο "μαγαζάκι" έχει περίπου 9 μέτρα καλώδιο 2~2.5mm από τον κεντρικό πίνακα και από εκεί πήρα ρεύμα με χοντρά καλώδια τυλιγμενα και κολλημένα με καλάι μέχρι τη διπλή ασφάλεια... 

 

Την γειωση την παω με ένα χοντρό καλώδιο στον παλιό πίνακα που έβαλα και έχω συνδέσει κάθε πρίζα (γραμμή)! 

 

.... χρειάζεσαι μια καλή ανανέωση στον πίνακα...

Οπωσδήποτε ένα ρελέ διαρροής (και αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις 35 - 40 ~ € περισσότερα, βάλε 2 ρελέ αλλά όχι το 1 πίσω από το άλλο, καθώς έτσι δεν θα δουλέψουν αλλά παράλληλα από την κεντρική ασφάλεια (στην περίπτωσή σου εδώ ο περιστροφικός διακόπτης -ο οποίος καλό είναι να αλλαχτεί και αυτός-).Με αυτόν τον τρόπο θα μπορείς να έχεις ένα ρελέ διαρροής αποκλειστικά για το σπίτι, και ακόμα ένα αποκλειστικά για το υπόγειο (και έτσι δεν θα κοψοχολιάζονται όλοι όταν κάτι ανατινάζεται στο υπόγειο :p . Από εκεί και μετά .... χρήματα να υπάρχουν !! μπορείς να κάνεις υποπίνακα στο υπόγειο με ασφάλειες αν πρίζα  ή ομάδες ανα σημείο (και 1 ξεχωριστή για τα φώτα).Αλλά ένα ρελέ στον κεντρικό πίνακα είναι άμεση επιλογή ! (και καλού κακού αν μπορείς να αγγαρέψεις κανέναν ηλεκτρολόγο, μέτρα και την αντίσταση της γείωσής σου)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφου έφτιαξα τον πάγκο ήρθε η σειρά να φτιάξω το τραπέζι του router. 
Είχα πάρει από το Banggood μια επιφάνεια αλουμινίου για το router η οποία όμως ήταν στενότερη από την βάση του ρούτερ μου. 

 

7c7d5a.jpg


Για να ταιριάξει και να στερεωθεί έπρεπε να ανοίξω νέες τρύπες πράγμα που δεν ήθελα για να μη το γεμίσω με τρύπες από άποψη καλαισθησίας. Ψάχνοντας βρήκα μια λύση που μου άρεσε και εφάρμοσα.
Άνοιξα τρύπα με το ποτηροτρύπανο και πήρα τα δύο κομμάτια από την επιφάνεια, ένα κομμάτια από το κάτω κόντρα πλακέ και ένα της μελαμίνης. (πάνω επιφάνεια.) και ρύθμισα το βάθος σκαψίματος,για την κάθε επιφάνεια και έκανα τις εγκοπές που θα κάτσουν, το ρούτερ και η επιφάνεια.

5c4ea7.md.jpgbe5bf2.md.jpg

Άνοιξα με το ρούτερ, αφού μέτρησα αποστάσεις,, στην κάτω μεριά του τραπεζιού δύο παράλληλα αυλάκια σε βάθος τέτοιο ώστα να χωράνε οι βέργες του οδηγού περίπου κατά το ήμισυ,  
Έβγαλα από τους οδηγούς του ρούτερ της ράγες και τις έβαλα στο ρουτερ και το στερέωσα με δύο διαμορφωμένες κόντρες από ξύλο.

921cf1.jpg0bcbd7.jpg
939f26.md.jpg

Έτσι είναι το ρούτερ χωρίς το Insert plate

c182ec.jpg

έβαλα ο insert plate και κεντράρισα τις τρύπες με το ειδικό τρυπάνι κεντραρίσματος μεντεσέδων.

d5a99c.jpg

Άνοιξα και ένα κανάλι στη επιφάνεια του τραπεζιού για τηα διάφορα jigs.

8cd90a.md.jpg

Προσάρμοσα μετά το παλιό φράχτη΄πάνω στον φράχτη του Dewalt DW745 εξασφαλίζοντας του την σταθερότητα και την ευθυγράμιση.

a95eb3.md.jpg

Πήρα έναν παλιό γρύλο αυτοκινήτου που είχα, άνοιξα μια τρύπα και βίδωσα επάνω κομμάτι κόντρα πλακέ με αφρώδες υλικό συσκευασίας και το προσάρμοσα κάτω από το ρούτερ. 
Στερέωσα και τον διακόπτη ασφαλείας τον ρελέ και την πρίζα τροφοδοσίας του ρούτερ.

Τρύπημα γρύλου

443c3f.md.jpg


ο διακόπτης ON/OFF/Πανικού.

 

 07a568.md.jpg

 

το ρελέ, φαίνεται ο γρύλος κάτω από το ρούτερ.

 

04a869.md.jpg

και εδώ ο πάγκος τελειωμένος.

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

και 

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ωραια δουλειά Παναγιώτη!! :T: 

Tο μόνο που θα έκανα είναι να βάλω ένα προφιλ αλουμινίου στο αυλάκι που έχει κάνει για το featherboard

και εγώ θέλω να βάλω όταν βρω..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Tο μόνο που θα έκανα είναι να βάλω ένα προφιλ αλουμινίου στο αυλάκι που έχει κάνει για το featherboard

Σωστή η μαστόρισα ! :T: 

Κι' ένα σόκορο γύρω στη μελαμίνη, για το αισθητικό του πράγματος ! :)

Παναγιώτη, πολύ ωραία και καθαρή δουλειά ! ! !

Οι κόντρες που κρατάνε τις βέργες του ρούτερ έχουν εσοχή και πατάνε κάτω τις βέργες νομίζω ε?

Σκέφτεσαι να κάνεις καμιά πατέντα για να αλλάζεις το ύψος του ρουτερ, χωρίς να σκύβεις κάτω από το πάγκο, ή είναι ήδη αρκετά βολικό?

Καλή συνέχεια και πάντα δημιουργικά ! ! ! :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panava έγραψε:

και 

και εγώ θέλω να βάλω όταν βρω..

Για πες το πλάτος του να ψαχτώ σε αυτά που έχω σε μια άκρη μαζεμένα να στο κρατάω μαζί με τη μπαταρία αν εχω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στέλιο. 

Ναι οι κόντρες σαφώς και είναι με εσοχή.

Είναι πολύ βολικό το ανεβοκατέβασμα του ρούτερ όπως το έχω. Δεν χρειάζεται πολύ σκύψιμο. Εξ' αλλού πόσες φορές θα χρειαστεί να αλλάζω το ύψος του ρούτερ σε μια κατασκευή;

Ξέχασα να αναφέρω πώς στο insert plate οι τέσσερις βίδες που είναι κοντά στο κέντρο έχουν καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα.

Όσο για το σόκορα εεε είπαμε δεν είναι εκθεσιακό είδος.:hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά Παναγιώτη !!!

Και εγώ θα βάλω τον γρύλο από κάτω γιατί έχουν μεγάλη ζόρι τα ελατήρια του ρούτερ στο ανέβασμα...αν δεν φτιάξω κάτι διαφορετικό .... πάντως από κάτω πρέπει να σκύψω όπως και να έχει γιατί μετά την ρύθμιση θέλω και να ασφαλίσω με τον μοχλό το ρούτερ να μην μετακινηθεί για κανένα λόγο προς τα επάνω ας δέχεται την πίεση των ελατηρίων.

Ωραία και τα βίντεο.

Καλά για το συγκεκριμένο ρούτερ κάτω από τον πάγκο .... το μόνο που θα πω ...τυχεροί αυτοί που το έχουν :D 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Καλά για το συγκεκριμένο ρούτερ κάτω από τον πάγκο .... το μόνο που θα πω ...τυχεροί αυτοί που το έχουν :D 

 

Ευχαριστώ Νικόλα, όντως τυχεροί αυτοί που το έχουν:hehe:

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Είναι αδύνατο να φύγει προς τα πάνω. Τα ελατήρια σπρώχνουν το ρούτερ προς τα κάτω. Αυτό που θέλει κόντρα στήριξη είναι η πάνω επιφάνεια γιατί εκεί πάνω πατάει το ρούτερ και δέχεται την πίεση από τον γρύλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panava έγραψε:

Αυτό που θέλει κόντρα στήριξη είναι η πάνω επιφάνεια γιατί εκεί πάνω πατάει το ρούτερ και δέχεται την πίεση από τον γρύλο.

Παναγιώτη νομίζω ότι αν μπουν δυο ντίζες (μια δεξιά και μια αριστερά) από το γρύλο, που θα συνδέσουν το τραπέζι του ρούτερ μα το ράφι του γρύλου, θα περιοριστεί πολύ η όποια ελαστική παραμόρφωση (κύρτωση) της επάνω επιφάνειας (τραπέζι) καθώς οι δυνάμεις που εξασκεί ο γρύλος στο ρούτερ, θα αντισταθμίζονται ακριβώς δίπλα του και όχι στην περίμετρο στήριξης της άνω επιφάνειας στο σκελετό του τραπεζιού.

Και λέω ντίζες, γιατί με αυτές μπορείς να ρυθμίσεις την επάνω επιφάνεια να είναι τελείως επίπεδη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Είδες γκρινιάρη και άνθρωπε που εύκολα απογοητεύεσαι; 

Οσο δουλεύεις την ηλεκτροκόλληση τόσο θα πηγαίνεις και καλύτερα. Μου ήθελες με την πρώτη να βγάλεις ορθές γωνιές και μάλιστα πάνω σε καβαλέτα :p

 

Αντε με το καλό και μαραγκός :hehe: 

 

Συγχαρητήρια Νίκο :T: 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2017 at 12:42 ΜΜ, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Καλημέρα !

εργαστήριο  Season 1 - Episode 3

Με εξωτικές τεχνικές και υλικά οπως πάντα :p τις τελευταίες μέρες προχώρησα λίγο!

 

Ωραία το πας κ με πλούσια συλλογή εργαλείων ...
Αυτό που με "χαλάει" (αν μου επιτρέπεις) είναι οι ασοβάτιστοι τοίχοι ...
Θα σου μαζεύονται κ ζουζούνια ανάμεσα στους τσιμεντόλιθους ... :(

Δεν του έριχνες ένα πρόχειρο σοβάτισμα πριν προχωρήσεις ?

Θα πάρει - εκτός από φως - και άλλη όψη το εργαστήριο ... ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

Ωραία το πας κ με πλούσια συλλογή εργαλείων ...
Αυτό που με "χαλάει" (αν μου επιτρέπεις) είναι οι ασοβάτιστοι τοίχοι ...
Θα σου μαζεύονται κ ζουζούνια ανάμεσα στους τσιμεντόλιθους ... :(

Δεν του έριχνες ένα πρόχειρο σοβάτισμα πριν προχωρήσεις ?

Θα πάρει - εκτός από φως - και άλλη όψη το εργαστήριο ... ;)

Σε ευχαριστώ Νικ κι εγώ θα το ήθελα με σοβά και βαμμένο αλλά δυστυχώς δεν γίνεται προς το παρόν ?

 

Απο ζουζούνια ευτυχώς δεν έχει!

 

Μεγάλο  πρόβλημα για μένα που δεν φαίνεται στις φωτογραφίες είναι το τσιμεντένιο  πάτωμα...

Έχει πολύ σκόνη και είναι αρκετά ανάγλυφο :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Σε ευχαριστώ Νικ κι εγώ θα το ήθελα με σοβά και βαμμένο αλλά δυστυχώς δεν γίνεται προς το παρόν ?

 

Απο ζουζούνια ευτυχώς δεν έχει!

 

Μεγάλο  πρόβλημα για μένα που δεν φαίνεται στις φωτογραφίες είναι το τσιμεντένιο  πάτωμα...

Έχει πολύ σκόνη και είναι αρκετά ανάγλυφο :(

Αν το πάρεις απόφαση φώναξε να ερθουν να στο τριψουν (με εκεινο το μηχανημα που ειναι σα μηχανη του γκαζον  :p:p ) το κάναμε σε υπόγειο που ήταν αναγλυφο φουλ, και εφτιαξε ο χωρος σε μεάλο βαθμο. Για τη σκόνη που εβγαλε δεν το συζητάω κάν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.