Jump to content



Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο


Recommended Posts

@Lakisss Ωραια η σιδεροκατασκευη σου με εκανες να ζηλεψω καθως λογο φορτου εργασιας δεν μ'αφηνει να φτιαξω παγκους σταντ τραπεζια κτλπ 

απλα μονο μια παρατηρηση 

 

για να κολησεις σωστα πρεπει να δουλευεις το χερι σου καπως ετσι  ( | ( | ( | ( |  η κυκλικο στριφτο μακαρονι ()()()()() 


επισης επειδη η ηλεκτροκοληση δεν εχει πολλες ρυθμισεις νομιζω εχει 1-2 επιλογες αν δεν κανω λαθος η μια ειναι το παχος  και το αλλο ειναι το Τοξο 

εκει που επιλεγεις το παχος οσο ποιο λεπτο παχος τοσο ποιο μικρη ταχυτητα αρα μικρα αμπερ σωστα ; βαλτο στο μεσαιο στα 3-4mm και ας αναγραφει οτι υπερβαινει το παχος και προσπαθησε να δουλευεις γρηγορα με το χερι και οχι αργα γι'αυτο σε τρυπαει τα μεταλλα γιατι κολας σ'ενα σημειο υπερβολικα και η ταχυτητα του συρματος δεν ειναι σωστη η ειναι αργη η ειναι γρηγορη η ταχυτητα.

επισης οτι αναγραφεται σε παχος μην πιστευεις οτι κολαει με Στανταρ αμπερ συνεχεια, αναγραφει καπου στο μηχανημα πανω ποσα % αμπερ αντεχει για ποσα λεπτα εμενα αντεχει 60%  στα 180 αμπερ αρα δεν μου δινει στανταρ 180Α για να κολησει ΣΩΣΤΑ το μεταλλο στα 5 λεπτα σ'ενα σημειο θα δωσει 180Α αλλα στο υπολοιπο σημειο θα πεσει στα 100Α αρα στην ουσια με 100Α σου δινει περιθωριο να κολησεις κοντα 3mm παχος μεταλλο για 5λεπτα με καλες προδιαγραφες ΑΝΤΟΧΗΣ.

Προσεχε λοιπον γιατι μπορει να το καψεις το μηχανημα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπραβοοο!! Ευχαριστουμε για τις επισυμανσεις!!

Τα πιρτσινια σπειρωματος ειναι ολα τα λεφτα!! Δυστυχως το εργαλειο ειναι πολυ ακριβο αλλα με κοντρα και πιεση γινεται!!Εγω ειχα βαλει αντι για γκροβερ μια αρκετα χοντρη ροδελα...αυτοσχεδια απο ανοξειδωτο σωληνακι!

Μπραβο και παλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η κατασκευή,μπράβο!

Εγώ θα σου πρότεινα να το πας 5-6mm πιο πάνω το πρώτο συρτάρι. Σιγά το χώρο που θα χάσεις.

Πιο πρακτικό θα είναι να μπορείς να βγάζεις το δεύτερο συρτάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αν ήμουν καμιά Αμερική θα του πέταγα καμιά σύνθετη επιφάνεια, θα έντυνα τα πλαϊνά και θα γινόταν κόσμημα,

Υπομονή Νίκο !

Για 'μένα και τώρα έτσι όπως είναι . . . κόσμημα είναι ! :T: 

Το μυστικό στα φυτευτά πάσα (αν δεν έχεις τη πρέσα τους εννοείται) είναι η διάμετρος της τρύπας.

Μετράς το λείο τμήμα και τρυπάς με βάση αυτό.

Είναι πολύ πιθανό να θέλει κάνα περίεργο νούμερο τρυπάνι, αλλά έτσι το κανελάζ που έχει πιο πάνω το πριτσίνι, σφηνώνει στην οπή και δεν γυρίζει τρελά.

Το έχω δοκιμάσει σε αλουμίνιο, αλλά σε 3ρα λαμαρίνα , όχι!

Οπότε σκέψου και αυτό προς διερεύνηση την επόμενη φορά που θα το χρειαστείς! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ας δείξω κι εγώ το δικό μου μικρο εργαστηρι που εδώ και 2 χρόνια ειναι υπο κατασκευή

 

https://preview.ibb.co/d1x0Jx/IMG_20180206_180205.jpg
https://preview.ibb.co/iKcBQc/IMG_20180206_180213.jpg
https://preview.ibb.co/iz1GrH/IMG_20180206_180224.jpg
https://preview.ibb.co/hjLnyx/IMG_20180206_180231.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Για να συνεχίσω την παρουσίαση  του Lakiss( 6o μέρος ) επειδή η τοποθέτηση ντουλαπιών δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα , εγώ κάνω το εξής: Πριν τη συναρμολόγηση του κουτιού , βάζω τα δυο πλαινά , που θα ακουμπήσουν πάνω τους οι οδηγοί των συρταριών , το ένα δίπλα στο άλλο , και δουλεύοντας παράλληλα τοποθετώ τους οδηγούς ανά δύο . Έτσι και έτοιμους τους έχω μετά την συναρμολόγηση  του κουτιού , και δεν χρειάζεται να στριμώχνομαι μέσα στο κουτί ,και ξέρω ότι οι οδηγοί είναι απολύτως παράλληλοι μεταξύ τους. 

Ο κάτω οδηγός ξεκινά 1,2 χιλιοστά από το κάτω ράφι ,και έχουν μεταξύ τους 15 χιλιοστά  καθαρό αέρα , όπως λέει και ο Lakiss. Δεν είναι και εύκολη δουλειά και θέλει αυτοσυγκέντρωση ,αλλιώς κάνεις εύκολα το λάθος.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και ένα σταντ να είναι δίπλα στα δράπανα για γρήγορη πρόσβαση στα βασικά τρυπάνια....

 

ένα κομματι 15χ9χ3 cm από παλετα τρίφτηκε σημαδεύτηκε αφού είδα τι τρυπάνια έχω διαθέσιμα και ποσες θέσεις χρειάζομαι στο περιπου... 

από 1mm - 10mm ανά μισό χιλιοστό και απο το 10 - 14 ανά ένα χιλιοστό 

Screenshot_1.thumb.jpg.539aaa35d3c0f70cea19caf390d5ec48.jpg Screenshot_2.thumb.jpg.3f93145c56620cf0fd34d58bc1e2bb94.jpgScreenshot_3.thumb.jpg.49ba05abdceedc67353cd19ec3bc150e.jpgScreenshot_1A.thumb.jpg.70143229b7cd72ec9456501fc83aa98f.jpg

 

σε τρυπανι 3mm έβαλα χαρτοταινια να ανοίξω τρύπες οδηγούς μέχρι 30mm βάθος... ώστε να μείνει και 5mm  πάτος !

από το 3mm και κάτω άνοιξα με μικρότερα...

και για να μην μαγκώνουν σε όλες τις θέσεις άνοιγα κατά μισό χιλιοστό μεγαλύτερη τρύπα

π.χ. στην θέση του 6mm άνοιξα με 6,5mm κ.ο.κ.

Screenshot_4.thumb.jpg.3a2509ddca89923533103a86a2409ebe.jpgScreenshot_6.thumb.jpg.c3f41a141cf1a3be0a32fadc910923f7.jpg

 

μετά δοκιμασα καποια κομματια μεταλλο για βάρος - πόδια και κατέληξα σε κάτι βαριές ροζέτες από ένα παλιό τραπέζι

 

Screenshot_9.thumb.jpg.d2727138b4c016e2477f3b7c02e4fee6.jpgScreenshot_9A.thumb.jpg.47e97999fe267efbc32a88c2f3565ccb.jpgScreenshot_10.thumb.jpg.33daef9e0057c2d41daf6867de53ef57.jpg

 

αν χρειαστεί βάζω και δυο μεγάλους μαγνήτες για στερέωμα σε μεταλλο...

Screenshot_11.thumb.jpg.735c27d69cc6690b7fc6918ee13752cc.jpg

 

και έτοιμο αφού συμπληρώσω τις ελλείψεις μου σε νούμερα...

Screenshot_12.thumb.jpg.9b67e27f1bcd115edd8bafece53dad08.jpgScreenshot_13.thumb.jpg.a7ff0249525171d6c5a1c388de7936e8.jpg

 

Θα γραψω και αριθμούς για εύκολη εύρεση...

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να φτιάξω κάτι τέτοιο

για μικρά αναλώσιμα (αντιστάσεις, πυκνωτές, ολοκληρωμένα etc) αλλα δέν έχω ιδέα που θα βρώ ευχρηστες ταμπακιέρες με χερούλι και μικρούς χώρους.

έχετε να προτείνετε τίποτα?

 

επίσεις στο πάνω μέρος αλλα και σε κάποιο ράφι μπορεί να μπεί Kaizen Foam για μικροεργαλία

557437-FC-01107_1%20copy.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ετερον ημισυ χρησιμοποιει αυτες για να βαζει μεσα χαντρες, κουμπωματα κλπ απο κοσμηματα που φτιαχνει. Προσωπικα θα τις προτιμουσα απο τις Stanley λογω τιμης/αποδοσης. Πολυ καλη ποιοτητα, ο μονος λογος να προτιμησεις τις Stanley ειναι για να μπορεις να βγαζεις τα σκαφακια με ο,τι εχουν μεσα. Οι tactix εχουν αποσπωμενα τοιχωματα μονο που μπορεις να φτιαξεις οπως θες τις θηκες αλλα δεν εχουν πατο για να μπορουν να βγαινουν οπως ειναι. Το βραδυ θα στειλω και τα υπολοιπα μεγεθη απο τον καταλογο γιατι δεν τον εχω μαζι μου τωρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος eleozz έγραψε:

προσωπικά εκτός απο κόλλα εμπιστεύομαι και της βίδες, οσο για τις ταμπακιέρες δίνω και 15-20 ευρώ τη μία αρκεί να με βολεύουν

 

Εμένα για τα ηλεκτρονικά με βόλεψαν αυτές των 17 θέσεων (ρυθμιζόμενες) με 3€ ... και πήρα 24 κομμάτια μέχρι στιγμής

 

1-92-889_92-889_A-800x800.thumb.jpg.6abcb96a4b1787da093d499403469351.jpg

 

Εδώ θα δεις πολύ υλικό για να καταστραφείς :rolleyes::lol:

 

https://www.stanleycenter.gr/ergaleia-xeiros-apothikeysh/apothikeysi/tampakieres-kai-skafakia-apothikeysis

 

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

για μικρά αναλώσιμα (αντιστάσεις, πυκνωτές, ολοκληρωμένα etc) αλλα δέν έχω ιδέα που θα βρώ ευχρηστες ταμπακιέρες με χερούλι και μικρούς χώρους.

έχετε να προτείνετε τίποτα?

Αν θέλεις να έχεις τη δυνατότητα να κουβαλάς και εκτός εργαστηρίου τα εξαρτήματα που λες, δεν έχεις και πολλές λύσεις!

Αν όμως θα παραμένουν στο εργαστήριο, και η εμπλοκή σου με τα ηλεκτρονικά είναι πιο σοβαρή, τότε δεν είναι λύση οι ταμπακιέρες.

Τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα μπορεί να είναι μικρά, αλλά είναι πάρα πολλά!

Μιλάμε για τα στοιχειώδη πράματα για αρκετές εκατοντάδες θήκες _στην καλύτερη περίπτωση- και αυτό, με την κάθε θήκη να μην περιέχει ένα μόνο είδος, αλλά συγγενή είδη!

Καλό είναι όλα αυτά να είναι σε αφαιρούμενα συρτάρια, που το κάθε ένα μέσα να έχει αφαιρούμενες θήκες.

Συνεπώς για να έχεις τα πράγματα μαζεμένα κοντά σου και να μην σε τρώνε οι "δρόμοι" και το σήκω κάτσε, αλλά και για να αποφύγεις τον εκνευρισμό του να ψάχνεις κάτι που ξέρεις ότι το έχεις και να μην το βρίσκεις!

Καλό είναι να στραφείς σε κάποιο σύστημα οργάνωσης σταθερής βάσης.

 

Ιδανικά . . . Ashampoo_Snap_Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2018_20h22m04s_001_.jpg

 

Πρακτικά . . . http://www.tnwarehousestorage.com/parts-box/790-hardware-organizer-box.html

Οι θήκες που έχουν πολύ μικρά συρτάρια με 3 -4 χωρίσματα βολεύουν, αλλά μόνο για κατηγορίες εξαρτημάτων που δεν έχεις πολλά, διαφορετικά θα σε φάει το ψάξιμο !

Για παράδειγμα :

Έχεις ένα συρτάρι με όλες τις αντιστάσεις metal film 1%, ένα άλλο με τις αντιστάσεις άνθρακα 2% , ένα τρίτο με αντιστάσεις άνθρακα 5%.

και συνεχίζεις με αντιστάσεις 1 και 2 Watt, ένα με αντιστάσεις σύρματος κλπ

Αν έχεις πλήρη σειρά από κάθε είδος, δεν έχεις άλλη λύση !

Και για την ώρα είπα μόνο για αντιστάσεις, δεν έχω πιάσει , τρανζίστορ , ολοκληρωμένα, regulator, opto, ρελέ, και τόσα άλλα που φυσικά δεν είναι δυνατόν να έχεις πλήρη σειρά (! ! !) αλλά μόνο αυτά που χρειάζεσαι συνήθως.

 

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για ΠΟΛΛΕΣ θήκες! ! !

Μιλάω εκ πείρας και μάλιστα κακής καθώς πέρα από το εργαστήριο στη δουλειά, έχω και δυο στο σπίτι, σε διαφορετικούς ορόφους, οπότε χρησιμοποιώ και τους δύο τρόπους, και κασετίνες και συρταριέρες!

:)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το γνωριζω αυτο αλλα δέν έχω τοσα πολλά αναλώσιμα, αυτά που χρησιμοποιώ για επισκευές ειναι λίγα, π χ οι πυκνωτές ειναι 20-30 νούμερα, voltage regulators 4-5 διαφορετικα νουμερα etc.

 

για τις δικές μου κατασκευές relays, microcontrollers etc ειναι περισσότερα αλλα και πάλι δέν ειναι τόσα πολλά, θα μου πεις σε 5-10 χρόνια μπορεί να ειναι πολύ περισότερα αλλα αυτό δέν ειναι τωρινό πρόβλημα :p

 

το θέμα ειναι οτι η τωρινή οργάνωση που έχω δέν βολεύει και όπως το κόβο οι ταμπακιέρες (οργανωμένα) + τα συρτάρια που έχω θα με βολεύουν προς το παρόν

(έχω και κατι ταμπακιέρες που μου ειχε χαρίσει η @karmen1983 για μεγαλύτερα κομμάτια (transformers, μεγάλους πυκνωτές, arduino και άλλα boards etc)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.