Jump to content



Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο


Recommended Posts

Αυτες εδω ειναι οι ταμπακιερες που λεω. 

IMG_20180211_081400.thumb.jpg.02f2b42fb081e0be2c092fdb2573dae5.jpg

 

Στο μεγαλο μεγεθος επισης βαζουμε και μινιατουρες απο επιτραπεζιο και ειναι μια χαρα.

 

 

Τσεκαρε και κατι τετοιο ομως μηπως σε βολευει καλυτερα.

 

IMG_20180211_081330.thumb.jpg.c22a46ee2cc918ad91687846ed6da81b.jpg

 

 

Εχει και αλλα ειδη η tactix αλλα αυτα ειναι δοκιμασμενα και μπορω να σου τα προτεινω. Τιμες μην κοιτας απο αυτον τον καταλογο

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αποψη 1) Μπραβο, μπραβο, μπραβο!!!!!
2) Αλλαξε ξυλά
3) Με λιγο τριψημο προσεχτικα θα σου ερθει πιστευω κουτι. Ταινιολειαντηρα εσυ που ξερεις και που εχει ;), καποιο αλλο τριβειο, ή ακομα και με το χερι. Αλλιως με ενα ροκανι θα μπορουσες, αλλα δεν ξερω τι δουλεια θα κανει στο mdf. Αν τα βαριεσαι ολα αυτα η χειροτερη αλλα πιο ευκολη λυση θα ηταν το ιαπωνικο σου πριονι αλλα δε εγω δε θα το εκανα στο mdf κυριως γιατι δεν εμπιστευομαι το χερι μου. Με καποιο ηλεκτρικο εργαλειο θα το φοβομουν γιατι ειναι πολυ μικρο αυτο που θες να φας.
4) Πιστευω οτι θα φαινοταν 10 φορες πιο ομορφο και επαγγελματικο αν εβαζες μια λωριδα ξυλο, ισως το ιδιο με την προσοψη του συρταριου αναμεσα στα κουτια/συρταριερες. Στην αρχη, ακριβως εκει που αρχιζει το κουτι, πισω απο την προσοψη

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1) μερσί :)

2) και οι δύο τα ίδια μου έκαναν.:p

3) Δυστυχώς το ρημάδι το mdf ξεφτίζει και εγώ θέλω καθαρή κοπή που μόνο δίσκος κάνει. Θα δω μήπως έχω δισκάκι να προσπαθήσω με το dremel, αλλιώς χαρτοκόπτη μέχρι τελικής πτώσης. Θα δοκιμάσω και σέγα με λάμα λαμαρίνας μήπως και....

4) Λες δεν το σκέφτηκα; Το κακό είναι ότι τα κουτιά δεν έχουν κάτσει απολύτως παράλληλα, οπότε αν βιδωθεί το φιλέτο στο ένα θα κάτσει άσχημα απέναντι. Είναι και η βίδα από πάνω αλλά θα το ξανατσεκάρω μήπως και το συμπληρώσω. 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Update.

 

 Όταν έχεις νεύρα καλό είναι να μη συνεχίζεις κάτι, έτσι έκανα και 'γώ εχτές.

Σήμερα αποφάσισα να δοκιμάσω χειροκίνητα με το πριόνι (Topman) και ότι βγει, αφού πρώτα έκανα δοκιμή σε ένα χοντρό ρετάλι με ενθαρρυντικά αποτελέσματα.

100_4663.jpg

 

Άλλο βέβαια να κόβεις 30αρι κομμάτι και άλλο οκταράκι, και μάλιστα λωρίδα τριών χιλιοστών. Έγινε το σχετικό μαρκάρισμα και ο θεός βοηθός.

100_4666.jpg  100_4669.jpg

 

Τελικά το mdf δεν ξέφτισε και ο decafeine καφές αποδίδει.:p

100_4671.jpg

 

Όχι μόνο μπήκε αλλά και σφηνωτά όπως το ήθελα, επιτέλους!

100_4674.jpg  100_4675.jpg

 

Επόμενος στόχος ο μεγάλος πάγκος όπου το mdf έχει μήκος 2,40m.

100_4683.jpg

 

Παρεμπιπτόντως πολύ χρήσιμη σε όλη τη δουλειά με τα ξύλα μου βγήκε αυτή η σκούπα χειρός. Απλή και σαρώνει μεγάλη επιφάνεια. 

100_4684.jpg

 

Όταν μαζεύεις συνειδητοποιείς πόσα εργαλεία έχεις χρησιμοποιήσει. Τα λέμε στο επόμενο επεισόδιο.:)

100_4681.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎11‎/‎2‎/‎2018 at 11:56 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κατασκευή εργαστηρίου - μέρος 7ο

 

 

 

Αν προσέξατε παραπάνω σας είπα ότι το mdf έχει πάχος 30 χιλιοστά ενώ το πηχάκι φάρδος 38. Το πηχάκι εξέχει , ώστε να έρθει ένα άλλο 8αρι να φορεθεί μέσα του. Σκοπός είναι να αν χαλάσει το 8αρι να το γυρίσεις ανάποδα, να το επαναχρησιμοποιήσεις και να το αλλάζεις με μικρό κόστος. Ιδέα της @karmen1983 και αυτό.:T:

100_4652.jpg

Έτσι όπως το βλέπω από πάνω με το πηχάκι 8 χιλιοστά πάνω από το mdf  αναρωτιόμουν , αν αντί να βάλεις το επιπλέον κομμάτι mdf  , γέμιζες το κενό με κάποια ρητίνη σαν αυτές που στρώνουνε δάπεδα στα συνεργία . Θα δημιουργούνταν  μια επιφάνια ανθεκτική και αδιάβροχη . 

Δεν το έχω κάνει αλλά και ούτε ξέρω τα υλικά και το κόστος τους . Μια ιδέα προς σκέψη έριξα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος GEORGIOS έγραψε:

Δεν το έχω κάνει αλλά και ούτε ξέρω τα υλικά και το κόστος τους . Μια ιδέα προς σκέψη έριξα .

Καλή η ιδέα αλλά θα χρειαστώ 11,6 λίτρα για να γεμίσω τους πάγκους, και πίστεψε με ήδη έχω ανέβει πολύ σε προϋπολογισμό.

Παρεμπιπτόντως να δω μπορεί κανείς να κάνεις μια μαντεψιά περί συνολικού κόστους των δύο πάγκων; 

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχετε, για ξανασκεφτείτε μερικοί τα ποσά.:p Ενδεικτικά για έναν βαρέως τύπου 1.5 μέτρου. https://www.skroutz.gr/s/12412519/Facom-WB-1500WPB.html

Ο δίμετρος. https://www.tool-market.gr/tool.php?lang=gr&id=3156&ref=bestprice.gr Αυτά και χωρίς συρτάρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υπολογίσει τα πάντα... σίδερα, ηλεκτρόδια, ξύλα, μπογιές, μέχρι πινέλα, χερούλια και βίδες.

Σύνολο μέχρι στιγμής είμαι στα 405 ευρώ, πολύ καλά δεδομένου ότι μιλάμε για έναν πάγκο 1,5 μέτρου με συρτάρια και έναν 2,40 και οι δύο βαρέως τύπου.

Να θυμίσω ότι ο σκελετός είναι κοιλοδοκός 60x40x3 χιλιοστά. και παντού οι μελαμίνες 18αρες με ταινία. 

Τα χοντρά: σίδερα 127, κουτιά/συρτάρια 115 (και όμως...), mdf 75, πηχάκια περιμετρικά 20.

Μπορεί με περαιτέρω ψάξιμο να κατέβαινα ίσως άλλα 20-30 ευρώ αλλά λόγω χρόνου δεν γινόταν, και κάποια πράγματα τα πλήρωσα παραπάνω.

Σημειωτέον ότι χρεώθηκα δύο φύλα mdf, οπότε περίσσεψε ένα ακόμα σετ 30+8 χιλιοστά για τον μικρό πάγκο και ένα μικρό 60x60 (30+8) που μου βάζει ιδέες...:hmm:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2018 at 8:18 ΠΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:

Αυτες εδω ειναι οι ταμπακιερες που λεω. 

IMG_20180211_081400.thumb.jpg.02f2b42fb081e0be2c092fdb2573dae5.jpg

Η παραπάνω μου θυμίζει πάρα πολύ αυτές της Plastiken, μήπως γνωρίζεις αν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους;

 

https://www.skroutz.gr/s/10993479/Tactix-Ταμπακιέρα-Πλαστική-Μονή-με-Διάφανο-Καπάκι-και-21-Θήκες-320001.html

https://www.plastiken.com/producto/bricolaje-organizer-organizer-32-cm-titanium/

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Λίγα είναι,μια χαρά. Για τα σίδερα μου φαίνεται μικρό το ποσό. Πόσο τα πήρες αν επιτρέπετε (το μέτρο);

Τώρα που το ξανακοίταξα είχα βάλει στη τιμή και κάποια ταφ που είναι για άλλη κατασκευή, οπότε αφαιρώντας τα σπάμε το ψυχολογικό όριο των τετρακοσίων, και πάμε στα 391.:happy:  (120 κιλά ζωή να' χουν)

edit! πέντε εξάμετρες ήταν, οπότε 113/30=3.77 το μέτρο με φπα

100_4687.jpg

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Η παραπάνω μου θυμίζει πάρα πολύ αυτές της Plastiken, μήπως γνωρίζεις αν έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους;

 

https://www.skroutz.gr/s/10993479/Tactix-Ταμπακιέρα-Πλαστική-Μονή-με-Διάφανο-Καπάκι-και-21-Θήκες-320001.html

https://www.plastiken.com/producto/bricolaje-organizer-organizer-32-cm-titanium/

Δε γνωριζω καποια σχεση αλλα ιδιο σουλουπι φαινονται, δεν αποκλειω να ειναι ξαδερφακια απο το ιδιο εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.