Jump to content


Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο


Recommended Posts

To στερεοσκοπιο( μικροσκοπιο) ειναι ενα trinocular με camera της sunshine , ειναι 7-45X zoom αλλα εχω παρει και extra φακους εναν barlow για μεγαλυτερο ευρος πεδιου ( τον οποιο και χρησιμοποιω ) και εναν για 4.5-90Χ. Ειναι η πρωτη φορα που δουλευω με μικροσκοπιο , και το μονο που μπορω να πω οτι ειναι σου κανει την ζωη πολυ ευκολη οταν προκειται για πολυ λεπτες κολλησεις , αλλα και παλι το λεω ειναι περιορισμενη η εμπειρια μου για δουλεια πανω απο μικροσκοπιο. Θεωρητικα ειναι κινεζικη αντιγραφη των αντιστοιχων  amscope .Εαν τα ampscope ερχονταν Ελλαδα με τιμολογια θα επαιρνα amscope με boom stand.O hot air station ειναι ο quick861dw ,  ημουν μεταξυ αυτου και του weller whta1 , απλα τελευταια απο οτι διαβασα στο eevblog τα weller  εχουν θεμα με το software και απο οτι λενε ο quick ειναι πιο δυνατος και πιο γρηγορος και φυσικα πιο φτηνος. Σε συγκριση με τα ayoue ειναι η μερα με την νυχτα , 1-5 ο χρονος αποκολλησης κολλησης ενος backlight controller.Και απο την λιγη ενασχοληση μαζι του θα το σκεφτομουν πολυ να παω σε weller αντιθετα στο μιρκοσκοπιο  θα πηγαινα σε amscope. Αγοραστηκαν απο ελλαδα , καπου στα 1200€ το μικροσκομιο μαζι με τους extra φακους - eyepiece , και καπου 450€ ο quick. Το ονομα του ελληνα αντιπροσωπου δεν θα το αναφερω γιατι η συμπεριφορα του ηταν αισχρη οσο αναφορα το ποτε θα ερθουν τα μηχανηματα και της ενημερωσης της εξελιξης της παραγγελιας. Ηταν ο ορισμος της παραπληφορησης και της καθυστερησης ενω μετα την προκαταβολη ειχα διαβεβαιωθει οτι θα  ειναι εδω το αργοτερο 1 νοεμβριου ( παραγγελια σεπτεβριος) , και φυσικα παραλεβα πριν κανα δυο μερες.

  • Like 6
  • Agree 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, panoss1442169303 said:

Με γεια! Πολλά λεφτά, υποθέτω ασχολείσαι επαγγελματικά; Το αντίστοιχο μικροσκόπιο της Amscope πόσο έχει (από έξω);

Καλα υποθετεις , προφανως δεν ειναι για ενασχοληση στο σπιτι . Οσο αναφορα τα amscope https://www.amazon.co.uk/AmScope-7X-45X-Simul-Focal-Lockable-Microscope/dp/B01H4FOLVM/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1547533453&sr=8-9&keywords=amscope  https://www.amazon.co.uk/AmScope-SM-4TZ-3-5X-90X-Trinocular-Microscope/dp/B004V1KD2E/ref=sr_1_2_sspa?ie=UTF8&qid=1547533453&sr=8-2-spons&keywords=amscope&psc=1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα. Πήρες το Sunshine, μαζί με τους extra φακούς, 'κάπου στα 1200€' αντί να πάρεις με 500€ το Amscope;

Το Sunshine σκέτο, χωρίς φακούς, πόσο το πλήρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουν τα τιμολόγια απ' έξω;

 

Παράθεση

Αν είστε επαγγελματίας και πρόκειται για μία αγορά επαγγελματικού εξοπλισμού ή αναλώσιμου, τότε μπορεί να κοπεί τιμολόγιο από την τελωνειακή υπηρεσία.

Πηγή.

 

Α οκ, με κόλλημα εξηγείται.:hehe: Όπως και να 'χει καλοδούλευτος εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, panoss1442169303 said:

Τι έχουν τα τιμολόγια απ' έξω;

 

Πηγή.

 

Α οκ, με κόλλημα εξηγείται.:hehe: Όπως και να 'χει καλοδούλευτος εύχομαι!

Και θες να μπλεξεις με ολη αυτην την γραφειοκρατια και το δημοσιο ? Η φιλοσοφια ειναι οτι τα παιρνω απο Ελληνα εισαγωγεα προμηθευτη και για να μην μπλεξω με ολα αυτα , για να εχω εγγυηση απο Ελλαδα και οχι απο ενα πακιστανο στην Αγγλια , για να εχω μια υποστηριξη  και για να κινηθει η ελληνικη αγορα. Εαν τα επαιρνα απο Κινα τα αντιστοιχα θα εβγαιναν κανα 400αρι πιο φτηνα( μικροσκοπιο -αερας)  , το οποιο ποσο το θεωρω ασημαντο μπροστα στα κερδος οτι εγω θα αγορασω απο Ελλαδα με ελληνικη εγγυηση και ελληνικο τιμολογιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από χώρες τις ευρωπαϊκής ένωσης μπορείς να πάρεις με τιμολόγιο μηδενικού φπα. Πας στην ΔΟΥ που ανήκεις και κάνεις μια αίτηση για ενδοκοινωτικές συναλλαγές, απλή διαδικασία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
πριν 9 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Κατασκευή εργαστηρίου - μέρος 11ο

 

 

Καλημέρα, καλησπέρα.:)

Αφού ο κορονοϊός και η καραντίνα μας κράτησαν σπίτι, προέκυψε ευκαιρία για κάτι που ήθελα να φτιάξω από καιρό.

Κοιλοδοκοί 40x40 πάχους τριών χιλιοστών.

100_6648.jpg

 

Δεν έχω κάποιο τραπέζι η επίπεδο δάπεδο να κολλήσω, οπότε χρησιμοποίησα ένα κομμάτι μάρμαρο και παιδεύτηκα αρκετά.

100_6649.jpg

 

Δεν βγήκαν όλες οι κολλήσεις καλές, στις γωνίες θέλω μεγάλη βελτίωση. Στα επίπεδα τμήματα το παλεύω.

100_6650.jpg  100_6651.jpg

 

Αγοράστηκαν δύο ροδάκια, τρυπήθηκαν οι βάσεις τους και στρογγύλεψαν οι γωνίες προς αποφυγή τραυματισμών.

100_6656.jpg  100_6657.jpg

 

Τελείωσε ο σκελετός και κολλήθηκαν οι βάσεις για τις ρόδες.

100_6660.jpg

 

Σειρά΄έχει η λαμαρίνα των τεσσάρων χιλιοστών. Σε αυτό το σημείο βάρυνε αρκετά.

100_6662.jpg  100_6663.jpg

 

Έτοιμο.

100_6667.jpg

 

Ανοίχτηκαν οι τρύπες. Τα συγκεκριμένα τρυπάνια της Dewalt τα συνιστώ ανεπιφύλακτα, βούτυρο το πάνε το σίδερο.

100_6664.jpg  100_6665.jpg

 

Σκούπισμα καλό με καθαριστικό wurth, δύο χέρια αστάρι και δύο χρώμα.

100_6669.jpg

 

Έκανα την βλακεία και δεν πήρα σταθερά ροδάκια, έτσι αναγκάστηκα να τα ποντάρω.

100_6670.jpg  100_6674.jpg

 

Κόπηκε ένα mdf των 8 χιλιοστών που είχα εύκαιρο.

100_6672.jpg  100_6675.jpg

 

100_6676.jpg

 

Μπήκαν πλαστικές τάπες.

100_6677.jpg

 

Για να μην κουδουνίζει με τα χτυπήματα, γέμισα τα πόδια με άμμο οικοδομής. Πήρε κοντά στα έξι κιλά, αφού την έψησα πρώτα στον φούρνο για να φύγει η υγρασία της.

100_6678.jpg

 

Οι βίδες που χρειάστηκαν, Μ12, Μ10 και Μ6.

100_6679.jpg

 

Ακολούθησε η τοποθέτηση. Η μέγγενη είναι η Matador 120 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η σωληνομέγγενη (και μάλιστα καινούργια) ήταν ευγενική χορηγία του @f117.

100_6680.jpg

 

Τελική τοποθέτηση. Αν σας ξενίζει που η μέγγενη είναι αριστερά, είναι επειδή είμαι αριστερόχειρας.

100_6682.jpg  100_6684.jpg

 

Τελική θέση, φορτώθηκε και κάποια ξύλα να καθαρίσει ο τόπος.

100_6685.jpg  100_6686.jpg

 

Είμαι ευχαριστημένος, δεν μου πιάνει πολύ χώρο και είναι ακλόνητος. 36 κιλά ο πάγκος, 6 η άμμος, 10 η μέγγενη,  χονδρικά 10 τα άλλα δύο, πάμε στα 60-62 κιλά.

Ήταν κάτι που το είχα άχτι καιρό, πάει κι αυτό.:)

 

Ωραίο αλλά εγώ θα έβαζα την λαμαρίνα πρόσωπο με τους κοιλοδοκούς.  Δεν βλέπω να εξυπηρετεί σε κάτι αν προεξέχει και σίγουρα θα τραυματίσει τον τοίχο και τις κάσες αν το μετακινείς. 

Επίσης τα ροδάκια θα τα έβαζα σταθερά και με βάση όχι φαρδύτερη από τον κοιλοδοκό. Όταν είναι δύο δεν χρειάζεται να περιστρέφονται ελεύθερα, περισσότερο πρόβλημα θα δημιουργούν. 

 

Αν το γέμιζες τσιμεντοκονία τους κοιλοδοκούς αντί για σκέτη άμμο, θα αύξανες και την ακαμψία του.

Αλλά να μην ξεχαστείς όταν πας να τους τρυπήσεις με τρυπάνι σιδήρου. Την έπαθα μια φορά.  :lol:

 

Δεν είπες τι ύψος το έκανες. Φαίνεται για 85 εκατοστά.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Ωραίο αλλά εγώ θα έβαζα την λαμαρίνα πρόσωπο με τους κοιλοδοκούς.  Δεν βλέπω να εξυπηρετεί σε κάτι αν προεξέχει και σίγουρα θα τραυματίσει τον τοίχο και τις κάσες αν το μετακινείς. 

Επίσης τα ροδάκια θα τα έβαζα σταθερά και με βάση όχι φαρδύτερη από τον κοιλοδοκό. Όταν είναι δύο δεν χρειάζεται να περιστρέφονται ελεύθερα, περισσότερο πρόβλημα θα δημιουργούν. 

 

Αν το γέμιζες τσιμεντοκονία τους κοιλοδοκούς αντί για σκέτη άμμο, θα αύξανες και την ακαμψία του.

Αλλά να μην ξεχαστείς όταν πας να τους τρυπήσεις με τρυπάνι σιδήρου. Την έπαθα μια φορά.  :lol:

 

Δεν είπες τι ύψος το έκανες. Φαίνεται για 85 εκατοστά.

 

 

Οι διαστάσεις είναι 65x45x89 οπότε δεν βρίσκει σε κάσες.

Η κοιλοδοκός καθαρά εσωτερικά είναι 36x36, οπότε πρέπει να βρεις ροδάκια με πατούρα πολύ μικρή ώστε να βιδώσουν. 

Μου έχουν περισσέψει 5 μέτρα σίδερο, μπορώ να το λιώσω και να γεμίσω τα πόδια. Εσύ σε ποιόν άξονα εκτιμάς ότι υστερεί σε ακαμψία βάσει των δυνάμεων που δέχεται; χ, ψ ή ζ; 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μάστορας ! ! !

Νίκο πολύ καλή η ιδέα του γεμίσματος με άμμο των κοιλοδοκών!

Ξέρεις τι θα δούλευε ακόμα καλύτερα . . . να τους γέμιζες με ψιλά σκάγια!

120 κιλά θα γινόταν ο πάγκος! ! !  :D

Πρόταση -επειδή η μέγγενη αντέχει- πρόβλεψε στον τοίχο δυο θέσεις αγκύρωσης του πάγκου (π.χ δυο γωνιές βιδωτές με ούπα)  και δυο αυτάκια ή ακόμα καλύτερα δυο φυτευτά σπειρώματα στο πάγκο που να ταιριάζουν με αυτές τις γωνιές. 

Έτσι θα να μπορείς να τον βιδώσεις στο τοίχο αν χρειαστεί να εξασκήσεις μεγάλες δυνάμεις παράλληλα με την επιφάνειά του.

Καλή συνέχεια ! ! !  :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

 Εσύ σε ποιόν άξονα εκτιμάς ότι υστερεί σε ακαμψία βάσει των δυνάμεων που δέχεται; χ, ψ ή ζ;

 

Μάλλον δεν υστερεί πουθενά σε ακαμψία. Αλλά αφού ήθελες να γεμίσεις τους κοιλοδοκούς, είπα ότι ήταν καλύτερα να τους γεμίσεις τσιμέντο που θα αύξανε και άλλο την ακαμψία.

Είναι εύκολο, έχοντας κόψει όλα τα κομμάτια των κοιλοδοκών, μια μέρα πριν τα κολλήσεις τα ταπώνεις από την μία μεριά με χαρτί και χαρτοταινία, τα βάζεις όρθια και τα γεμίζεις ζουμερή τσιμεντοκονία (2 άμμο 1 τσιμέντο).  

 

Και άμα ήθελες να μην κουδουνίζει αλλά να είναι ελαφρύ, αντί για άμμο έβαζες περλίτη, δηλαδή περλιτομπετό.

.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μου αρέσει που συζητάμε για την ακαμψία κοιλοδοκου 3mm πάχους, σε max 90 πόντους μήκος :p 

 

 


Δεν ειναι με 3mm ειναι με 2mm :p 

 

Μια χαρα ειναι δεν παθαινει τιποτα και δεν παει και πουθενα ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.