Jump to content
karmen1983

Το μικρό (ή το μεγάλο) μου εργαστήριο

171 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Recommended Posts

To στερεοσκοπιο( μικροσκοπιο) ειναι ενα trinocular με camera της sunshine , ειναι 7-45X zoom αλλα εχω παρει και extra φακους εναν barlow για μεγαλυτερο ευρος πεδιου ( τον οποιο και χρησιμοποιω ) και εναν για 4.5-90Χ. Ειναι η πρωτη φορα που δουλευω με μικροσκοπιο , και το μονο που μπορω να πω οτι ειναι σου κανει την ζωη πολυ ευκολη οταν προκειται για πολυ λεπτες κολλησεις , αλλα και παλι το λεω ειναι περιορισμενη η εμπειρια μου για δουλεια πανω απο μικροσκοπιο. Θεωρητικα ειναι κινεζικη αντιγραφη των αντιστοιχων  amscope .Εαν τα ampscope ερχονταν Ελλαδα με τιμολογια θα επαιρνα amscope με boom stand.O hot air station ειναι ο quick861dw ,  ημουν μεταξυ αυτου και του weller whta1 , απλα τελευταια απο οτι διαβασα στο eevblog τα weller  εχουν θεμα με το software και απο οτι λενε ο quick ειναι πιο δυνατος και πιο γρηγορος και φυσικα πιο φτηνος. Σε συγκριση με τα ayoue ειναι η μερα με την νυχτα , 1-5 ο χρονος αποκολλησης κολλησης ενος backlight controller.Και απο την λιγη ενασχοληση μαζι του θα το σκεφτομουν πολυ να παω σε weller αντιθετα στο μιρκοσκοπιο  θα πηγαινα σε amscope. Αγοραστηκαν απο ελλαδα , καπου στα 1200€ το μικροσκομιο μαζι με τους extra φακους - eyepiece , και καπου 450€ ο quick. Το ονομα του ελληνα αντιπροσωπου δεν θα το αναφερω γιατι η συμπεριφορα του ηταν αισχρη οσο αναφορα το ποτε θα ερθουν τα μηχανηματα και της ενημερωσης της εξελιξης της παραγγελιας. Ηταν ο ορισμος της παραπληφορησης και της καθυστερησης ενω μετα την προκαταβολη ειχα διαβεβαιωθει οτι θα  ειναι εδω το αργοτερο 1 νοεμβριου ( παραγγελια σεπτεβριος) , και φυσικα παραλεβα πριν κανα δυο μερες.

• Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
  • Wow 1

Με γεια! Πολλά λεφτά, υποθέτω ασχολείσαι επαγγελματικά; Το αντίστοιχο μικροσκόπιο της Amscope πόσο έχει (από έξω);

10 hours ago, panoss1442169303 said:

Με γεια! Πολλά λεφτά, υποθέτω ασχολείσαι επαγγελματικά; Το αντίστοιχο μικροσκόπιο της Amscope πόσο έχει (από έξω);

Καλα υποθετεις , προφανως δεν ειναι για ενασχοληση στο σπιτι . Οσο αναφορα τα amscope https://www.amazon.co.uk/AmScope-7X-45X-Simul-Focal-Lockable-Microscope/dp/B01H4FOLVM/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1547533453&sr=8-9&keywords=amscope  https://www.amazon.co.uk/AmScope-SM-4TZ-3-5X-90X-Trinocular-Microscope/dp/B004V1KD2E/ref=sr_1_2_sspa?ie=UTF8&qid=1547533453&sr=8-2-spons&keywords=amscope&psc=1

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα. Πήρες το Sunshine, μαζί με τους extra φακούς, 'κάπου στα 1200€' αντί να πάρεις με 500€ το Amscope;

Το Sunshine σκέτο, χωρίς φακούς, πόσο το πλήρωσες;

Το ampscope βγαινει περιπου τα ιδια λεφτα λιγο πιο ακριβο κανα 200αρι , αλλα δεν εχει τιμολογιο απο Ελλαδα.Εχω φαει κολλημα να αγοραζω απο Ελλαδα .

• Like 2

Τι έχουν τα τιμολόγια απ' έξω;

Παράθεση

Αν είστε επαγγελματίας και πρόκειται για μία αγορά επαγγελματικού εξοπλισμού ή αναλώσιμου, τότε μπορεί να κοπεί τιμολόγιο από την τελωνειακή υπηρεσία.

Πηγή.

Α οκ, με κόλλημα εξηγείται.:hehe: Όπως και να 'χει καλοδούλευτος εύχομαι!

9 minutes ago, panoss1442169303 said:

Τι έχουν τα τιμολόγια απ' έξω;

Πηγή.

Α οκ, με κόλλημα εξηγείται.:hehe: Όπως και να 'χει καλοδούλευτος εύχομαι!

Και θες να μπλεξεις με ολη αυτην την γραφειοκρατια και το δημοσιο ? Η φιλοσοφια ειναι οτι τα παιρνω απο Ελληνα εισαγωγεα προμηθευτη και για να μην μπλεξω με ολα αυτα , για να εχω εγγυηση απο Ελλαδα και οχι απο ενα πακιστανο στην Αγγλια , για να εχω μια υποστηριξη  και για να κινηθει η ελληνικη αγορα. Εαν τα επαιρνα απο Κινα τα αντιστοιχα θα εβγαιναν κανα 400αρι πιο φτηνα( μικροσκοπιο -αερας)  , το οποιο ποσο το θεωρω ασημαντο μπροστα στα κερδος οτι εγω θα αγορασω απο Ελλαδα με ελληνικη εγγυηση και ελληνικο τιμολογιο.

• Like 2

Από χώρες τις ευρωπαϊκής ένωσης μπορείς να πάρεις με τιμολόγιο μηδενικού φπα. Πας στην ΔΟΥ που ανήκεις και κάνεις μια αίτηση για ενδοκοινωτικές συναλλαγές, απλή διαδικασία.

• Like 1

Εμένα με ξενέρωσε και μόνο το γεγονός που είπες να παέι σε ΔΟΥ :hehe:

• Haha 1

2 hours ago, karmen1983 said:

Εμένα με ξενέρωσε και μόνο το γεγονός που είπες να παέι σε ΔΟΥ :hehe:

Πού να έλεγε ότι θα πρέπει να κάνεις και περιοδικές δηλώσεις μετά :).

• Haha 2

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

Important Information

By using this site, you agree to our Όροι Χρήσης.