Jump to content


Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Lakisss έγραψε:

πόσο;

15, φτηνα σε σχεση με τιμες εξωτερικου...δυστυχως ειναι δυσευρετα πλεον,μονο ο Μητροπουλος στην Αθηνας τα χει,με αρκετες ελλειψεις σε νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο η πέμπτη φωτό είναι όλα τα λεφτά!

Αλλά με το χαμό που γίνεται στους βιδάδες -λόγω εξάπλωσης των φτηνιάρικων-  είναι περίπτωση να βρείς τη σωστή εφαρμογή !

Όταν τη βρείς όμως . . .  :T: 

Αυτά είναι μόνο για μηχανικούς, η το έδρανο κρούσης είναι μονωμένο από το στέλεχος του κατσαβιδιού?

Γιατί αν είναι ένα σώμα, δεν παίρνω, καθώς το ρημάδι δεν έρχεται μόνο του, και δεν είναι ώρα για ανεπιθύμητα ξαφνικά περμαναντ ! :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Στέλιο η πέμπτη φωτό είναι όλα τα λεφτά!

Αλλά με το χαμό που γίνεται στους βιδάδες -λόγω εξάπλωσης των φτηνιάρικων-  είναι περίπτωση να βρείς τη σωστή εφαρμογή !

Όταν τη βρείς όμως . . .  :T: 

Αυτά είναι μόνο για μηχανικούς, η το έδρανο κρούσης είναι μονωμένο από το στέλεχος του κατσαβιδιού?

Γιατί αν είναι ένα σώμα, δεν παίρνω, καθώς το ρημάδι δεν έρχεται μόνο του, και δεν είναι ώρα για ανεπιθύμητα ξαφνικά περμαναντ ! :p

Η βιδα ειναι φτηνιαρικη της σειρας, απλα το κατσαβιδι ειναι απαιχτο,αν κ βαρυ! ΟΧΙ, δεν κανει για τη δουλεια σου,αλλα για ολα τ αλλα ειναι τοπ:) Ασε που δε σου παει το περμανατ μουστακι!:D

Αν δεις πανω γραφει μονο Ρ,ουτε pz ουτε ph,ειναι ιαπωνικο προτυπο jis...κανει θεωρητικα για ολες τις βιδες σταυρου...

Επειδη δεν το πολυεχω ακομα ,βαλε αν θες τις διαφορες jis με ph  καποια στιγμη εδω,τα βρισκεις ευκολα στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω να τα περασω εδω στο φορουμ...:( 

Επισης αυτο το προτυπο το χουν τα  Ρουμπικον κ τα Τσαμπιον σταυρου που ειναι κ παμφθηνα!!!!!!!!!!! Λογω made in japan...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2017 at 6:46 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

δε τα παρέλαβα ακριβώς αλλά ας πουμε ότι τα παρέλαβα :p 

 

Κώνοι για να σηκώνουν ελαφρά ένα αντικείμενο που είναι για βάψιμο. Χθες τα δούλεψα πρώτη φορά εδώ

Και σήμερα τους έκανα "αναβάθμιση" για να μην γλιστράνε

H ιδέα ξεκινάει από εδώ

 

https://www.amazon.com/Bench-Cookie-Plus-Grippers-Cones/dp/B007R2LQ3E

 

Κόστος για 16 κομμάτια 1 ευρώ :)

 

 

Πού είναι το 16 ? :p 

 

bc1.thumb.jpg.69920e69909fe43358a730b22921418b.jpg

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zήλεψα.... και είπα να κάνω τα δικά μου....

 

bc4.thumb.jpg.cb6d46996d8feb75b90854c95961856d.jpg

 

...μικρά για αρχή... και μετά βλέπουμε :) 

 

bc5.thumb.jpg.11c7ab5239f4c24308aaabfe608152d2.jpg

 

Ευχαριστώ karmen1983

ξεσκόνισα και δούλεψα τον εκτυπωτή μετά από 1+ χρόνο :) :) 

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο στην Πάτρα δεν έχει πλέον ο Μητρόπουλος παρά μερικά τεμάχια ... αν βρίσκεις στο κατάστημα της Αθήνας χτύπα όσα μπορείς ...εγώ είχα πάρει μερικά πριν από καιρό και προχθές που πέρασα σε θυμήθηκα και χτύπησα άλλο ένα (του άφησα τα μισά από ότι είπες) :D

Είχε φέρει μου είπε γύρω στα 8000 κομμάτια.  

Link to comment
Share on other sites

Black and Decker VP2000 QUATTRO - made in England :) 

Το εργαλείο είναι του 1998

 

Μου το δωσε το κατάστημα που αγοράζω συνήθως εργαλεία.

Αχρησιμοποίητο.... κάπου ξέμεινε :) 

 

Φόρτισα τις 2 μπαταρίες (έφτασαν τα 4.18v) και φαίνεται να δουλεύουν.

 

Δράπανο, τριβείο δέλτα, σέγα  (χάλια η φωτογραφία το ξέρω :)

 

b1.thumb.jpg.5de5e84241b1a5cb742c0543b9942626.jpg

 

μερικές καλύτερες φωτογραφίες που βρήκα στο www

 

b3.thumb.JPG.9f7f85bef991ebff975995ab9d480493.JPGb4.thumb.JPG.2388176f903f733c0c48fdd4f3abd068.JPG

 

Οταν δουλέψω τον παππού θα σας πω εντυπώσεις :) 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος panava έγραψε:

Να σου ευχηθώ και εγώ καλοδούλευτη. Αυτή καλοβέπω και εγώ.:wub::wub::wub::wub:

Την αγόρασες από Ελλάδα ή ΕΕ;

Καλημέρα κ Σε ευχαριστώ πολύ @panava αρχικά την κοιτούσα από Γερμανία γτ έκανε130€ λιγότερα αλλά τλκ την αγόρασα από Ελλάδα γτ φοβήθηκα μην δεν με κάλυπτε η εγγύηση

Έγινε επεξεργασία από titos27
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος titos27 έγραψε:

Νέος έρωτας γεννήθηκε ???

Metabo bas 261

Πρώτη επαφή με πριονοκορδελα κ έχω μείνει έκπληκτος.

 

 

Kαλοδούλευτη και καλούς metaboλισμούς :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2017 at 3:04 ΠΜ, το μέλος osa έγραψε:

Στέλιο στην Πάτρα δεν έχει πλέον ο Μητρόπουλος παρά μερικά τεμάχια ... αν βρίσκεις στο κατάστημα της Αθήνας χτύπα όσα μπορείς ...εγώ είχα πάρει μερικά πριν από καιρό και προχθές που πέρασα σε θυμήθηκα και χτύπησα άλλο ένα (του άφησα τα μισά από ότι είπες) :D

Είχε φέρει μου είπε γύρω στα 8000 κομμάτια.  

Στο μαγαζι της Αθηνας εχει αρκετα κομματια ,υπαρχουν καποιες ελλειψεις βεβαια,αλλα βρισκεις ευκολα κινησιμα νουμερα...

Οι τιμες λογικοτατες,σε σχεση με αλλα,κ αρκετα κουτια γεματα πανω απ το γραφειο.:)

Υπαρχει μια ιστορια για αυτα τα 8.000 κομμματια ,πως τα πηρε κ πως μεσω αυτου η vessel ηθελε να μπει στην αγορα ,αλλα....

Παντως 18ευρω ,4 κομματια που ηθελα ακομα κ πηρα σημερα δεν τα λες κ ακριβα!!!!!!!!!!:)

Θα μπορουσα να τα εχω παρει σε facom απ τον κ.Ηλια,πιθανοτατα δωρο η στα μισα λεφτα αλλα το παθος στοιχιζει!:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_1884.thumb.JPG.5f1b9498d9899ce17f16a73baf462784.JPGIMG_1886.thumb.JPG.6a05b71225f9926b6df18c1adfb4f6b1.JPGIMG_1887.thumb.JPG.f0156dc9aa52b7763c3a1465312379f9.JPG

Tα σημερινα,οποτε συμπληρωσα μ αυτα ολα τα κενα απ τη συγκεκριμενη μαρκα!:)

IMG_1888.thumb.JPG.d777ca5cebd4b268fa7533f624c78eb6.JPGIMG_1889.thumb.JPG.a6ee80276324cb71aa80afe99b051c3b.JPGIMG_1891.thumb.JPG.636124085010d3602465e55560bad22c.JPG

Κ το συγκεκριμενο,απο καλαθι σ αλλο μαγαζι,τιμης ενεκεν λογω της μαρκας του στο 2ευρω...Εντυπωσιακος σχεδιασμος λαμας που εχει το σκοπο του,δινει ενα ποσοστο ευκαμψιας στο ζορι...:p

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος titos27 έγραψε:

Καλημέρα κ Σε ευχαριστώ πολύ @panava αρχικά την κοιτούσα από Γερμανία γτ έκανε130€ λιγότερα αλλά τλκ την αγόρασα από Ελλάδα γτ φοβήθηκα μην δεν με κάλυπτε η εγγύηση

 

Ένα email στη Metabo Γερμανίας μας λύνει την απορία,

(όπως βλέπουμε και στους υπογράφοντες υπευθύνους είναι και δύο Ιάπωνες της Hitachi στην Ευρώπη., στη οποία ανήκει η Metabo, Yasushi Fukui καιTomoyoshi Seo.)

 

 

Von: Metabo International [mailto:metabo@metabo.de]
Gesendet: Mittwoch, 11. Oktober 2017 15:00
An: XXLSupport
Betreff: XXL warranty - Country: Greece

 

Message from Mr Panagiotis Avagiannis (pajanava@gmail.com), Country: Greece

Hello, can you please tell me if the warranty applies to all European countries.
If for example I buy a tool from Germany does the warranty apply to Greece. (Service in Greece)

 

 

Hello, 

it always depends if the country where you claim the tool in case of a warranty repair does participate with our XXL-warranty program but yes in this issue the warranty will be also accepted in Greece.

 mit freundlichen Grüßen / With best regards
-------------------------------------------
Michael Mihalcic
XXL support

Email: xxlsupport@metabo.de

image.png.c8ae802d137592595853cb890677737c.png

http://www.metabo.com

Metabowerke GmbH
Metabo-Allee 1

D - 72622 Nürtingen

Sitz der Gesellschaft ist Nürtingen, Registergericht Stuttgart HRB 225286

Geschäftsführer:
Horst W. Garbrecht (Vorsitzender)
Yasushi Fukui
Eric Oellerer
Tomoyoshi Seo

DISCLAIMER
Complete, intelligible? If not, please inform the sender immediately!
Confidential! Proprietary material, confidential information of this e-mail may be subject to legal privilege. Utility-model, patent or design patent registration are expressly reserved.
Unauthorized use or dissemination entitles Metabowerke GmbH to claim damages. If you are not the intended recipient of this e-mail, please notify the sender immediately and delete this message and any attachment.

Security! Metabowerke GmbH (including its associated companies) shall not be responsible nor liable for the proper and complete transmission of this e-mail nor for any delay in its receipt or damage to your system

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Το μικρό "αλεπουδάκι" (Fox F12-941A) βρήκε καινούριο σπίτι. Δε χρειάζεται να γράψω review, γιατί το έχει ήδη κάνει ο @panava

 

Δεν μπορώ να το συγκρίνω με άλλα κολωνάτα δράπανα, αλλά μπορώ να πω πως είναι πολύ πιο εύκολο να ανοίξω τρύπες σε μέταλλο σε σχέση με το δράπανο που έχω. Μέρα με τη νύχτα. Τζόγο δε φαίνεται να έχει (πολύ), αλλά θα σας πω με περισσότερη ακρίβεια την επόμενη εβδομάδα που θα έρθει ένα ρολόι γράφτη :p

 

Α, το ένα από τα τρία χερούλια που κατεβάζουν το τρυπάνι δεν είχε σπείρωμα (!) για να το βάλω στη θέση του. Το είχαν τορνίρει αλλά ξέχασαν το σπείρωμα :hehe: Ευτυχώς το μαγαζί που το αγόρασα θα μου φέρει ένα άλλο αύριο. Μικρό το κακό :) 

Untitled.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@panava εγώ πήρα ρώτησα στην metabo Hellas κ μου είπαν , ε κανονικά δεν είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αλλά δεν θα σε αφήσουμε έτσι...(τους είπα ότι μου την έστειλε δώρο ο αδερφός μου από Γερμανία)

Έγινε επεξεργασία από titos27
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.