Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Ειχα παρει και εγω πιο παλια αυτη την κασετινουλα ακριβως οταν πρωτοπηρα το πρωτο μου επαναφορτιζομενο Bosch GSR 14.4

Black n Decker ηταν εμενα βεβαια αλλα απο οτι φαινεται ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει :p

Μπορω να την βγαλω και εγω στην αγορα και να λεγεται Tony's Tools :p 

Link to comment
Share on other sites

Ειχε μία σχεδόν ίδια της B&D  αλλά είχα ανοίξει αυτήν για να την δω και ντράπηκα να σου πω την αλήθεια να πάρω την άλλη.

Η μόνη διαφορά είναι ότι η B&D από όσο θυμάμαι είχε και μερικά τρυπάνια τιτανίου μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ειχε μία σχεδόν ίδια της B&D  αλλά είχα ανοίξει αυτήν για να την δω και ντράπηκα να σου πω την αλήθεια να πάρω την άλλη.

Η μόνη διαφορά είναι ότι η B&D από όσο θυμάμαι είχε και μερικά τρυπάνια τιτανίου μέσα.

α ναι μπραβο τωρα το προσεξα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εργαλείο ειναι το MAKITA HR2631F και με κατι καλέμια ίσια και κυρτά φτάσαμε  τα 200 ευρώπουλα, θα το χρησιμοποιήσω από βδομάδα για κατι καναλια σε τοίχους για σωλήνες ύδρευσης  και κατι τρύπες για πέρασμα utp

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Seafalco said:

Μεγείες και καλοδούλευτα τα επώνυμα !  :T:

 

 

Thanks :) So far test με την bosch αρκετά θετικά αποτελέσματα.

Μου ανάβει και απο το dremel 300 (125w)  απο τις 10κ rpm  (1/3 του slider) πριν κάν αποκτήσει δύναμη για να κόψει !

Κάπου στο νετ λέγαν θέλει 80+ watt load το εργαλείο για να πάρει μπροστά η σκούπα αλλά δεν βλέπω να έχω τέτοιο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν θέλεις να κάνεις ψιλοδουλειά παίζει να μην ξεκινάει ε?

Αν είναι έτσι, βάλε στο ίδιο κύκλωμα κάνα δυο φωτιστικά να ξεκινάει ακόμα πιο χαμηλά .

Από φασαρία πως είναι ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοδουλειά πως να κάνεις στις 10κ rpm , μόνο drill φάση που και εκεί δεν νομίζω να έχεις πριονίδια και ρινίσματα άπειρα που να θες να έχεις και την σκούπα.

Φασαρία δεν κάνει σίγουρα λιγότερη απο την Karcher SE 6100 και μια Siemens Dynapower XXL 2500w που έχω.

 

Edit: Εγώ για την moto saw την θέλω βασικά που σε δοκιμή είναι οκ αλλα και με το απλό 300.

Max load 2000w στο tool θετικό επίσης.

Μπορείς να βάλεις και ενα μικρό πολύμπριζο με κανα μικρό φορτιό καμιά λάμπα όπως λες αν θες να ανάβει απο πολύ χαμηλα ή την ανάβεις manual on (οχι tool mode II)

Έγινε επεξεργασία από Kostas7GTR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό, αλλά δεν το είπα από λόγους καθαριότητας τόσο, όσο για να μην ανασαίνεις σκόνη - αν και εδώ μόνο μασκούλα κάνει τη διαφορά-!

Αν δεν δουλεύεις "ένοχα" υλικά (π.χ. βακελίτες) μπορείς να περάσεις στο ντούκου κάποια λίγη σκόνη.

Αν έχεις χώρο πάντως -μιάς και η σκούπα είναι "τηλεχειριζόμενη"- μπορείς να κάνεις τη λειτουργία της ακόμα πιο διακριτική, φτιάχνοντας μια ηχοπαγίδα γύρω της που θα μειώσει αισθητά το θόρυβό της.

Αν ενδιαφέρεσαι πές διαστάσεις σκούπας και διαθέσιμου χώρου και το συζητάμε! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Seafalco said:

Σωστό αυτό, αλλά δεν το είπα από λόγους καθαριότητας τόσο, όσο για να μην ανασαίνεις σκόνη - αν και εδώ μόνο μασκούλα κάνει τη διαφορά-!

Αν δεν δουλεύεις "ένοχα" υλικά (π.χ. βακελίτες) μπορείς να περάσεις στο ντούκου κάποια λίγη σκόνη.

Αν έχεις χώρο πάντως -μιάς και η σκούπα είναι "τηλεχειριζόμενη"- μπορείς να κάνεις τη λειτουργία της ακόμα πιο διακριτική, φτιάχνοντας μια ηχοπαγίδα γύρω της που θα μειώσει αισθητά το θόρυβό της.

Αν ενδιαφέρεσαι πές διαστάσεις σκούπας και διαθέσιμου χώρου και το συζητάμε! :)

Κατάλαβα τι λές και είναι ωραία ιδέα.

Απλά δεν μου πέρασε απο το μυαλό γιατι με το θόρυβο π.χ. που λές και τη λίγη σκόνη δεν έχω θέμα επειδή τη "δουλειά" θα την κάνω στο μπαλκόνι μιας και το

http://www.keter.com/it/folding-work-table είναι ultra portable και με έχει βολέψει παρα πολύ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η ηχοπαγίδα που λές θα είναι κάτι σαν "καπάκι"; και πόσο ογκώδες περίπου σε σχέση με τη σκούπα ;

Εχω περιορισμένο αποθηκευτικό χώρο σπίτι (μηδαμινό δηλαδή..) φαίνεται και απο την αποθήκη που είχα postαρει..

Τώρα τις έχω κάπως έτσι παρκαρισμένες σε ένα ντουλάπι που έκανα στη θέση του παλιού ψυγείου.

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι λύσεις είναι πολλές και ανάλογα με την εκτέλεση έχουν από αισθητά μέχρι θεαματικά αποτελέσματα!

Μια πρόχειρη ιδέα για μια καλή λύση που θα είναι και κινητή είναι η ακόλουθη.

 

Ηχοπαγίδα σκούπας_Kostas7GTR_01.jpg

 

Η βασική λογική είναι ότι περικλείεις τη συσκευή με ηχομονωτικό και τον αέρα που αυτή βγάζει (ή που χρειάζεται για να ψύχεται) τον εξαναγκάζεις να κάνει μια διαδρομή, μέσα σε ένα μαίανδρο, καλυμένο μα ηχοαποροφητικό.

Έτσι ο αέρας περνά ανεμπόδιστα, αλλά ο θόρυβος αποροφάται έντονα από το μονωτικό και έτσι προς το περιβάλον διαφεύγει πολύ λίγος!

Η κατασκευή μπορεί να γίνει και με ένα "μαίανδρο"  δηλαδή να σταματά στην κίτρινη διακεκομμένη γραμή.

Θα κόβει λιγότερο θόρυβο , αλλά θα είναι πιο μαζεμένη.

Επίσης ο μαίανδρος μπορεί να σχηματιστεί με διάφους τρόπους, π.χ. μπορεί να μπεί πάνω από τη σκούπα.

Οι κατασκευαστικές λεπτομέρειες είναι πολύ χοντρικές, περισσότερο σαν "αρχή σχεδιάσης" δές το!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα νέα σου αποκτήματα Κώστα!

Σε άλλα νέα παρέλαβα πριν 2 μέρες από amazon router bits για το Μakita/Maktec M3700 που πήρα πριν μέρες.

Αγοράστηκαν αυτά εδώ

Bosch 2607019468 Router Set - 15 Pieces

 

Bosch 2607019468 Router Set - 15 Pieces-IMG_0435.jpgBosch 2607019468 Router Set - 15 Pieces-IMG_0436.jpgBosch 2607019468 Router Set - 15 Pieces-IMG_0437.jpgBosch 2607019468 Router Set - 15 Pieces-IMG_0438.jpg

 

Κάποιος έμπειρος θα μου πει ότι έκανα λαλακία και μόλις τα δοκιμάσω θα δω ότι δε χωράνε στο collet του Makita :) 

Η απάντηση είναι το ξέρω :p 

 

Ο λόγος που δεν μπαίνουν για όποιον αναρωτιέται είναι γιατί το router έχει collet 6mm ενώ τα bits είναι 1/4" δηλαδή 6,35mm

Ναι αυτό το 0,35mm τα κανει να μην μπαίνουν στο collet και να μην ειναι συμβατά :) 

Τα πήρα όμως εσκεμένα 1/4" γιατί το άλλο μου router έχει τέτοιο collet και επίσης έχω και διάφορα άλλα bits σε 1/4" που θα ήθελα να μπορώ να τα βάλω και στο Makita Συν ότι έχεις περισσότερες επιλογές στο 1/4"

Η λύση λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η αλλαγή του collet του Makita με ένα 1/4".

 

Bosch 2607019468 Router Set - 15 Pieces-collet-makita-m3700-IMG_0439.jpg

 

Οπότε είμαστε έτοιμοι για να το δουλέψουμε το εργαλείο με τα νέα του αξεσουάρ.

 

Προσοχή στα collets των router. Είναι πολύστροφα εργαλεία και δεν βάζουμε  ότι φρεζα/bit να είναι μέσα σε ότι collet "νομίζουμε ότι κάνει". Δεν υπάρχει νομίζω...

 

Επίσης προς όλους ξέρω ότι θέλει χρόνο αλλά κάπως έτσι θα ήθελα την παρουσίαση ενός προϊόντος που παραλάβατε :)

 

1) Δυο λόγια τι κάνει αυτό το πράγμα που πήρα

2) ένα λινκ από το κατάστημα αγοράς και

3) 2 φωτογραφίες :) 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Seafalco said:

Οι λύσεις είναι πολλές και ανάλογα με την εκτέλεση έχουν από αισθητά μέχρι θεαματικά αποτελέσματα!

Μια πρόχειρη ιδέα για μια καλή λύση που θα είναι και κινητή είναι η ακόλουθη.

 

Ηχοπαγίδα σκούπας_Kostas7GTR_01.jpg

 

Η βασική λογική είναι ότι περικλείεις τη συσκευή με ηχομονωτικό και τον αέρα που αυτή βγάζει (ή που χρειάζεται για να ψύχεται) τον εξαναγκάζεις να κάνει μια διαδρομή, μέσα σε ένα μαίανδρο, καλυμένο μα ηχοαποροφητικό.

Έτσι ο αέρας περνά ανεμπόδιστα, αλλά ο θόρυβος αποροφάται έντονα από το μονωτικό και έτσι προς το περιβάλον διαφεύγει πολύ λίγος!

Η κατασκευή μπορεί να γίνει και με ένα "μαίανδρο"  δηλαδή να σταματά στην κίτρινη διακεκομμένη γραμή.

Θα κόβει λιγότερο θόρυβο , αλλά θα είναι πιο μαζεμένη.

Επίσης ο μαίανδρος μπορεί να σχηματιστεί με διάφους τρόπους, π.χ. μπορεί να μπεί πάνω από τη σκούπα.

Οι κατασκευαστικές λεπτομέρειες είναι πολύ χοντρικές, περισσότερο σαν "αρχή σχεδιάσης" δές το!

Αρκετά ενδιαφέρων σαν ιδέα. Θα το έχω στο μυαλό μου για μετά τις γιορτές γιατι τώρα έχω μαζέψει το σπίτι και θα ακούσω πάλι κανα καντήλι :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Με υγεία και καλοδούλευτα τα κοντυλάκια !  :)

Σε κατάλληλη ώρα ήρθαν !

Τώρα που ασχολείσαι με την αποκατάσταση του πρώτου, μπορείς να κάνεις ασκήσεις υπομονής και  σχέδια για το δευτερο !  :p

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος Kostas7GTR έγραψε:

Αρκετά ενδιαφέρων σαν ιδέα. Θα το έχω στο μυαλό μου για μετά τις γιορτές γιατι τώρα έχω μαζέψει το σπίτι και θα ακούσω πάλι κανα καντήλι :hehe:

Δεν ξέρεις πόσο καλά σε καταλαβαίνω . . . !! :hehe:

Θα κάνεις σχέδια και εσύ λοιπόν !

Έτσι η νέα χρονιά θα έρθει για όλους, πλήρης νέων σχεδίων και προοπτικών! :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.