Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

@scorpiosm Μεγειά και καλοδούλευτη!

Αυτά τα εργαλεία για όποιον ασχολείται με κατασκευές του λύνουν τα χέρια!

Καλό είναι -ανεξαρτήτως προέλευσης και κατασκευαστή- να τσεκάρεις την ακρίβειά τους.

Γιατί μου έχει τύχει να πάρω τέτοια γωνιά και όχι από τις φθηνές (είναι μαντεμένια τα εξαρτήματα) και να μην δείχνει καλά, (ευτυχώς το κατάστημα δέχτηκε να την πάρει πίσω !)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια πρεσα για τα απειρα utp καλωδια, σφικτηρες μινιον που μονο αυτοι εμπαιναν για να κρατησουν σκανερ barcode μεχρι να πιασει η κόλλα και ενα εργαλειο ακριβείας για φουσκωμα ελαστικων κλπ

 

https://www.skroutz.gr/s/11977213/Knipex-Πρέσα-Ακροδεκτών-190mm-975110.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11983845/Stanley-Σφιγκτήρας-Σκανδάλης-Small-120mm-FMHT0-83231.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7296476/Michelin-42216.html

 

20200807_144442.jpg20200805_133503.jpg20200805_134444.jpg20200807_144639.jpg20200807_144644.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Μια πρεσα για τα απειρα utp καλωδια,

 

20200807_144442.jpg

 

Δεν είναι κακή, αλλά εσύ έπρεπε να αγοράσεις αυτό 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

Gedore Module insert for modular plugs RJ 45 1830716.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, pol77 said:

εσύ έπρεπε να αγοράσεις αυτό 

+111 ! ! ! !  

Α!   Το σωστό να λέγεται ! ! !   :D 

Αγάπη, μεγειά και καλοδούλευτη, αν και από ότι καταλαβαίνω, ήδη έβγαλε τα λεφτά της και με το παραπάνω !  :)

Link to comment
Share on other sites

Το παραγγειλα η γυναικα απο ελλαδα κ παρολο που ελεγε αμεσα διαθεσιμο, με πηραν τηλ οτι θελει 20 εργασιμες μερες για να ερθει κ δεν μπορουσα να περιμενω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, karmen1983 said:

Το παραγγειλα η γυναικα απο ελλαδα κ παρολο που ελεγε αμεσα διαθεσιμο, με πηραν τηλ οτι θελει 20 εργασιμες μερες για να ερθει κ δεν μπορουσα να περιμενω...

Λογικό. Αλλά να το αγοράσεις να το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βάλω κι εγώ μια μικρή αγορά που έκανα:

large.A1_pse_20200809_231716.jpglarge.A2_pse_20200809_232123.jpg

 

Είναι από αυτή τη σειρά και όπου τα βρίσκουμε, αγοράζουμε για να έχουμε γιατί η Wiha δεν τα βγάζει πλέον ! 

Όποιος θέλει να θυμηθεί τι είναι , έχουμε και από αυτό !  :)  

 

 

Το μαγαζί ήταν φυσικά ο γείτονάς μου που μετακόμισε λίγο πιο πάνω προς το Σταυρό σε πολύ μεγαλύτερο χώρο και τώρα μπορεί να φανεί τι έχει !

Πέρασα προχθές και πολύ το χάρηκα!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

 

Δεν είναι κακή, αλλά εσύ έπρεπε να αγοράσεις αυτό 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

Gedore Module insert for modular plugs RJ 45 1830716.

 

 

What kind of sorcery is this? για ξηγατε

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Seek & Find said:

What kind of sorcery is this? για ξηγατε

 

Θα μπορούσα να πω πολλά, όπως θα μπορούσε και η Αγάπη, αλλά θα ήταν ντροπή και ιεροσυλία.

 

Οπότε καλώ στο βήμα τον master, @Seafalco, και παρακαλώ για εκτενή παρουσίαση και επεξήγηση των αρετών του συγκεκριμένου εργαλείου (παραπομπές σε παλαιότερα post δεν επιτρέπονται).

 

10 hours ago, Seafalco said:

Είναι από αυτή τη σειρά και όπου τα βρίσκουμε, αγοράζουμε για να έχουμε γιατί η Wiha δεν τα βγάζει πλέον ! 

Όποιος θέλει να θυμηθεί τι είναι , έχουμε και από αυτό !  :)  

 

Είχε άλλα κομμάτια ή πήρες τα τελευταία; Τιμή;

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, pol77 said:

Θα μπορούσα να πω πολλά, όπως θα μπορούσε και η Αγάπη, αλλά θα ήταν ντροπή και ιεροσυλία.

 

Οπότε καλώ στο βήμα τον master, @Seafalco

Αυτά τα αντιπαρέρχομαι, κάνω πως δεν τα είδα, γιατί -και όπως θα έπρεπε- έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι και προς μεγάλη μου υπερηφάνεια και χαρά, οι "μαθητές" γίνανε "καθηγητές" πηγαίνοντας τα πράγματα και πέντε βήματα παρακάτω από τους "δασκάλους" τους ! :T: 

1 hour ago, pol77 said:

(παραπομπές σε παλαιότερα post δεν επιτρέπονται).

LOL ! ! 

Το θέμα είναι πράγματι προκλητικό . . . οψόμεθα, μέρες που είναι ! :) 

1 hour ago, pol77 said:

Είχε άλλα κομμάτια ή πήρες τα τελευταία; Τιμή;

Δύο τελευταία, αυτά που πήρα.
Τώρα αν έχει άλλα στην αποθήκη του δεν ξέρω , θα ρωτήσω όμως και θα σου πω.

Τιμή -για λόγους ευνόητους- σε pm !  :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετα τα ευχολογια ομως, γραφτε και καμια γραμμη να καταλβουμε τιποτις κ ας ειναι και απο τον βοηθο του βοηθου του δασκαλου ?

@Seafalco Να φτιαξω καφε; παμε για σεντονακι; ε; :p

 

Και απο το δασκαλο αλλα και απο τους μαθηταδες εχουμε δει μονο αξιολογα πραγματα εδω μεσα οποτε απο οπου και αν προελθει η οποιαδηποτε πληροφορια

τουλαχιστο αξιολογη θα ειναι! Να στε παντα καλα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Μετα τα ευχολογια ομως, γραφτε και καμια γραμμη να καταλβουμε τιποτις κ ας ειναι και απο τον βοηθο του βοηθου του δασκαλου ?

@Seafalco Να φτιαξω καφε; παμε για σεντονακι; ε; :p

 

Και απο το δασκαλο αλλα και απο τους μαθηταδες εχουμε δει μονο αξιολογα πραγματα εδω μεσα οποτε απο οπου και αν προελθει η οποιαδηποτε πληροφορια

τουλαχιστο αξιολογη θα ειναι! Να στε παντα καλα.

 

Είναι τα πρώτα μηνύματα του θέματος που παρατέθηκε. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, αλλά φαίνεται ότι βολεύουν για να βιδώνεις υπό γωνία. Μια και είναι καταργημένα και άρα πιο δυσεύρετα, είπα να μην βάλω άλλο ένα πράμα στην wishlist ;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, minast said:

Είναι τα πρώτα μηνύματα του θέματος που παρατέθηκε.

ρωτάει για την πρέσα καλωδίων, το module που έδειξε ο pol, pol συν karmen (ήπια κι ανώδυνα τούτη εδώ, δεν φταίει) πάνε να φορτώσουν την απάντηση στον γνωστό ύποπτο. Ο οποίος είναι αιλουροειδές μεγατόνων,  με ντρίπλα Χατζηπαναγή απέφυγε όλα τα τάκλιγκ και το πρέσσιγκ.
Όπερ σημαίνει = Pol77 ΓΡΑΦΕ απάντηση στον τρελλοσηκ (να την διαβάσω από σπόντα κι εγώ)

Όσο για τα κατσαβίδια: 

 

21 minutes ago, minast said:

είπα να μην βάλω άλλο ένα πράμα στην wishlist

περιμένεις να πιστέψουμε; :p Ο χρόνος μετρά αντίστροφα. Καλορίζικα.

Γιατί τα καταργούν παρεμπιπτόντως, τα αντικαθιστούν με κάτι άλλο, γνωρίζει κανείς;
 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Ο οποίος είναι αιλουροειδές μεγατόνων,  με ντρίπλα Χατζηπαναγή απέφυγε όλα τα τάκλιγκ και το πρέσσιγκ.

Να ΄σαι καλά, στο αέρα την έπιασες την προσποίηση ! ! !   :hehe:

Παρ΄ όλα αυτά θα έχει και από μεριάς μου κάτι σχετικό και μάλιστα ενδιαφέρον!

Αναμείνατε  . . .

  • Like 2
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με τρελαίνει modular πρέσα καλωδίων. Έχω χρησιμοποιήσει επώνυμη για πολλές δεκάδες (εκατοντάδες?) πρεσαρίσματα και δεν βρήκα κανένα προτέρημα σε σχέση με μονολιθική. Κάποια στιγμή ένας συνεργάτης έριξε στο πάτωμα το αφαιρούμενο RJ45, το οποίο έσπασε. Το επόμενο κόστιζε όσο μία νέα πρέσα και ήταν τόσο σφιχτό που μάγκωναν όλα τα κλιπάκια. Ποτέ ξανά για εμένα...

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το όνομα  αυτής, της μαμάς , το κανονικό!

 

Pressmaster MCT Frame :

 

MCTFRAME_0001_11.png

 

Είναι μια Σουηδική εταιρία με ιστορικό πάνω γύρω στα 50 χρόνια και εδρεύει εδώ:

 

Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020_19h23m33s_003_.jpgAshampoo_Snap_Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020_19h22m49s_002_.jpg

Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020_19h22m20s_001_.jpgAshampoo_Snap_Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020_21h10m09s_007_.jpg

 

Ανήκει στο Phοenix Contact group και δυστυχώς είναι ΟΕΜ κατασκευαστής:

We don’t sell directly to end users, but feel free to contact us for more information about how you can purchase our products.

 

Η εταιρία ασχολείται ουσιαστικά με πρέσες και έχει πολύ μεγάλη γκάμα:

logo.png
WWW.PRESSMASTER.SE

Pressmaster designs and manufactures high precision tooling.

 

Η πρέσα ή ίδια έχει και τα σχετικά PDF της , αλλά όχι αυτά τα σύντομα , έχει από τα άλλα τα λεπτομερή . . . . :) 

Για το προϊόν :

https://www.pressmaster.se/product_leaflet/mct_die74

Αλλά και αυτό:

https://static.rapidonline.com/pdf/33-0377.pdf

και τις οδηγίες του :

https://www.pressmaster.se/wp-content/uploads/2013/05/Instructions-Mobil-tool.pdf

στις οποίες υπάρχει και μια ευχάριστη έκπληξη!

Ashampoo_Snap_Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020_21h17m57s_008_.jpg

Φυσικά υπάρχει και video από την εταιρία:

 

 

Τώρα για το που τη βρίσκουμε . . . .

 

We offer our products under private label agreements and also produce a standard range under the Pressmaster brand.

 

Και πράγματι , τελικώς . . . .

 

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

Type Crimp tool. Din Rail Connectors. Soldering Iron Stands. Tool Storage. Weight and size of the tool optimised to make it pocketable and easy to...

 

WWW.EBAY.CO.UK

Find great deals on eBay for Pressmaster+4300-3150. Shop with confidence.

 

h
WWW.TME.EU

PRESSMASTER 4300-3149 | Εργαλείο: για σύσφιξη - Προϊόν διαθέσιμο από την Transfer Multisort Elektronik. Δείτε την μεγάλη μας ποικιλία.

 

Όχι ότι φτιάχνοντας ένα σετάκι με τέσσερις σιαγόνες θα σας έρθει φτηνό, αλλά μπορείς να το κάνεις προοδευτικά και καθώς θα έρχονται οι ανάγκες, οπότε δεν θα "πονέσει" πολύ !  :) 

 

Τώρα στα rebranded . . . (products under private label agreements) . . . 

 

 Από Gedore:

 

 

Από WIha ίσως . . .

Wiha_43192__76411.1271380323.220.220.jpg
CARBIDEPROCESSORS.COM

Wiha 43192 - Data Com Telco 4 Piece Die Set. Reliable, ratchet controlled, ensures consistent and accurate crimp. Set includes: Tool frame & 43144...

 

Από Facom :

 

819810_1.png
WWW.FAC18.EU

• For constant and accurate crimping of mechanical, electrical and electronic connectors. • Perfectly positions the wire in the terminal. The position of...
facom-819810-electrician-mobile-crimp-to
WWW.KARAISKOSTOOLS.GR

FACOM 819810 ELECTRICIAN - MOBILE CRIMP TOOL

 

facom-821416-mobile-crimping-tool-ergale
WWW.KARAISKOSTOOLS.GR

FACOM 821416 MOBILE CRIMPING TOOL

 

Από τη Waytek:

WWW.WAYTEKWIRE.COM

Mobile Crimping Tool Kit includes crimping frame, 7 dies, and carry case. In stock, order today!

 

Τώρα, μιας και είδατε τις τιμές . . . και αφού ήπιατε νεράκι να συνεφέρετε, τι λέω εγώ:

Πάτε και ψάχνετε στα δικά μας μαγαζιά (Εγώ  είχα πάρει την :

GEDORE S 8140 A Crimping Pliers Set Automotive 4 pcs

πριν πολλά χρόνια κάνα 160ρι από το Γεραλίδη στη Σπύρου Πάτση) και κοιτάτε για σετακι σε χάρτινο blister.

Τώρα πόσο θα την βρήτε σήμερα . . . . :(  

 

Αρκετό υλικό για σκέψη . . .

Καλή σας διασκέδαση !  :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

στο αέρα την έπιασες την προσποίηση

έ όχι προσποίηση! Ίσα ίσα αναγνώρισες και την αξία της νεώτερης γενιάς! Τέχνη άξια θαυμασμού  αναγνωρίζω! Αν κάποιος εδώ μέσα  αξίζει με το παραπάνω τις περίεργες μέρες του Αυγούστου  να ξαποσταίνει λιγάκι,  με τους δικούς του ανθρώπους -εύχομαι και σε αγαπημένους τόπους όποτε βρίσκεται ευκαιρία- σίγουρα εσύ είσαι αυτός.

 

1 hour ago, Seafalco said:

Παρ΄ όλα αυτά θα έχει και από μεριάς μου κάτι σχετικό και μάλιστα ενδιαφέρον

Αυτό πάντα καλοδεχούμενο όποτε έχεις την διάθεση. Είναι πάντα ποικιλοτρόπως διδακτικά τα όσα μας προσφέρεις, καλύπτοντας μεγάλο εύρος τομέων μάλιστα, με πρόσθετο κι όχι ασήμαντο πλεονέκτημα ότι διαβάζονται ευχάριστα. Χαίρομαι να βλέπω να στο αναγνωρίζουν όλοι.
Καλά να περνάς πάντα Σ

Το κατσαβίδι έχετε κάποιου είδους πληροφόρηση/γνώση/εκτίμηση γιατί το καταργούν; Τα όσα είχε γράψει η κυρία karmen κι εσύ με πείθουν για την  χρησιμότητά του. 

 

55 minutes ago, minast said:

Προσωπικά δεν με τρελαίνει modular πρέσα καλωδίων.

thanks για το input Μηνά.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κάλυψε τα πάντα ο δάσκαλος, να πω κι εγώ την εμπειρία μου.

 

Όσον αφορά τα RJ45, η Knipex που πήρε η Αγάπη κάνει μια χαρά δουλειά, δεν είχα κάποιο πρόβλημα, με πολύ εκτεταμένη χρήση. Άρα στο αποτέλεσμα δεν είμαι σε θέση να πω αν έχει διαφορά αυτή η εξαιρετική modular πρέσα. Μπορώ να πω όμως ότι ούτε με αυτή είχα κάποιο πρόβλημα και ότι η αίσθηση κατά τη χρήση είναι σαφώς ανώτερη και σου αφήνει μια αίσθηση σιγουριάς, ότι αυτό που έφτιαξες έγινε καλό.

 

Σε χρήση για crimping καλωδίων υπολογιστή, από molex μέχρι 24 / 8/ 6 pin και ακόμα περισσότερο, των πολύ δύσκολων να γίνουν σωστά μικροσκοπικών climps των ανεμιστήρων, απέχει παρασάγγας από ό,τιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει, δει και φανταστεί. Όποιος κάνει τέτοιες δουλειές, να την πάρει οπωσδήποτε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.