Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Αυτό είναι ηλεκτρολογικό αλλά νομίζω ότι κάνει και για υδραυλικά

 

WWW.AMAZON.DE

Amazon.de: Küchen- und Haushaltsartikel online - PerGrate Kabel einzugshilfe, 30 Meter Fiberglas Fisch Tape Reel Puller. PerGrate Kabel einzugshilfe, 30 Meter Fiberglas Fisch Tape Reel Puller Leitung Kanal.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για το φρεατιο που ειπα γιαγκο τοτε το πρωτο που δοκιμαστηκε ηταν ατσαλινα ηλεκτρολογου. Δεν προχωρησε καθως μεσα στη σωληνα ειχαν περασει μπαζα οπως αποδείχτηκε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν ειναι για το φρεατιο που ειπα γιαγκο τοτε το πρωτο που δοκιμαστηκε ηταν ατσαλινα ηλεκτρολογου. Δεν προχωρησε καθως μεσα στη σωληνα ειχαν περασει μπαζα οπως αποδείχτηκε.

 

Οι ατσάλινες, οι πλαστικίνες κλπ ηλεκτρολογικά του συρμού είναι άχρηστα σε μεγάλες διαμέτρους.

Αυτό λυγίζει αλλά δεν διπλώνει, είναι σαν λεπτό καλάμι ψαρέματος

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, UltraB said:

Βγάζεις το σχαράκι, του κολλάς από κάτω μια σιτα ανοξείδωτη και τέλος στο πρόβλημα σου.


καλό αλλά: οτιδήποτε βάλειςπρέπει να βγαίνειεύκολα για να τα πετάς. Αν δεν τα πετάς και μαζευτούν εκεί, αργά ή γρήγορα θα κολήσουν. Θα μαρτυρήσεις έπειτα. Επίσης στους σωλήνες, μου έχει ειπωθεί, ότι η μεγάλη ζημιά γίνεται από ελαιόλαδο. Που σημαίνει από οποιοδήποτε καλό σαπούνι, που ναι καλό για το δέρμα (μασσαλίας, αρκάδι κλπ). δέρμα ή σωλήνες, διαλέξτε.

Στα τετράγωνα νομίζω έχει δίκο η Κάρμεν. Δεν είναι δυνατόν να κάνεις καμια ιδιοκατασκευή αντίστοιχη του στρογγυλού που σου έδειξε ο panoc;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εργαλείο προσθήκης και αφαίρεσης παξιμαδιών σε server racks (Cage Nut Insertion and Removal Tool).

Το έχω μερικούς μήνες και σίγουρα κάνει την τοποθέτηση πολύ πιο εύκολη.

A must have tool σε όσους ασχολούνται με το άθλημα.

 

cage_nut_01.thumb.jpg.09f71555b32255aff3313bb1bc95ffbb.jpg cage_nut_02.thumb.jpg.96b7ae73d587d27ecb974dcc345ddc18.jpg

Έγινε επεξεργασία από Tsene
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις λαμαρινόβιδες έχω λύσει το πρόβλημα της μη καλής εφαρμογής της μύτης στο κεφάλι της βίδας και της καταστροφής του κεφαλιού, χρησιμοποιώντας τις λαμαρινόβιδες των αλουμινάδων που δεν είναι για τετράγωνες μύτες. 

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κλωτσήσει η μύτη και ας χρησιμοποιείς φτηνές κινέζικες.

Να σπάσει η βίδα μπορεί, να χαλάσει το κεφάλι όχι. Ξεβιδώνουν και μετά από πολλά χρόνια.

 

atsalenies-lamarinovides-galvanize-me-tetragono-kefali-kefali-kulindriki-psomaki-4.2mm.jpg

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Εγώ στις λαμαρινόβιδες έχω λύσει το πρόβλημα της μη καλής εφαρμογής της μύτης στο κεφάλι της βίδας και της καταστροφής του κεφαλιού, χρησιμοποιώντας τις λαμαρινόβιδες των αλουμινάδων που δεν είναι για τετράγωνες μύτες. 

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κλωτσήσει η μύτη και ας χρησιμοποιείς φτηνές κινέζικες.

 

atsalenies-lamarinovides-galvanize-me-tetragono-kefali-kefali-kulindriki-psomaki-4.2mm.jpg

 

 

 

 

 

 

Λαμαρινοβιδες χρησιμοποιω σπαααανια οποτε δε με απασχολει. Για μελαμινες ξυλα κλπ ομως οι λυσεις ειναι 2, ειτε pozi ειτε torx. Τα δευτερα κλωτσανε σπανια αλλα η βιδα δεν ειναι self centering και κουνιεται ενω τα pozi κλωτσανε πιο συχνα (αν και εαν εχεις μαθει το εργαλειο που βιδωνεις ερχονται στα ισα με τις torx) αλλα κεντραρονται μονες τους :p

Δεν ξερω γιατι δεν υπαρχει το edit κουμπι...

 

Σε ξυλοβιδες παντως δεν εχω δει πουθενα Robertson, τουλαχιστο στη Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/8/2020 at 9:50 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μια πρεσα για τα απειρα utp καλωδια, σφικτηρες μινιον που μονο αυτοι εμπαιναν για να κρατησουν σκανερ barcode μεχρι να πιασει η κόλλα και ενα εργαλειο ακριβείας για φουσκωμα ελαστικων κλπ

 

https://www.skroutz.gr/s/11977213/Knipex-Πρέσα-Ακροδεκτών-190mm-975110.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11983845/Stanley-Σφιγκτήρας-Σκανδάλης-Small-120mm-FMHT0-83231.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7296476/Michelin-42216.html

 

20200807_144442.jpg20200805_133503.jpg20200805_134444.jpg20200807_144639.jpg20200807_144644.jpg

 

Εντυπώσεις για την πένσα ακροδεκτών? Ψάχνω κάτι καλύτερο από την κινεζιά του ebay που μου μου καταστρεφει τα κλιπσάκια. Αξίζει τα λεφτά της?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και έχει τερματίσει πάνω από 250 καλώδια. Βέβαια δεν εχω εμπειρία από κάτι ακριβότερο αλλά τη δουλειά την κάνει σωστά χωρίς να δημιουργεί πονοκεφάλους

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και έχει τερματίσει πάνω από 250 καλώδια. Βέβαια δεν εχω εμπειρία από κάτι ακριβότερο αλλά τη δουλειά την κάνει σωστά χωρίς να δημιουργεί πονοκεφάλους

Μου αρκεί! Σε ευχαριστώ πολυ!

 

Jacks αγοράζεις από κάπου συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2020 at 10:13 ΜΜ, το μέλος Tsene έγραψε:

Εργαλείο προσθήκης και αφαίρεσης παξιμαδιών σε server racks (Cage Nut Insertion and Removal Tool).

Το έχω μερικούς μήνες και σίγουρα κάνει την τοποθέτηση πολύ πιο εύκολη.

A must have tool σε όσους ασχολούνται με το άθλημα.

 

cage_nut_01.thumb.jpg.09f71555b32255aff3313bb1bc95ffbb.jpg cage_nut_02.thumb.jpg.96b7ae73d587d27ecb974dcc345ddc18.jpg

 

 

 

Από που έγινε η αγορά τους ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

Μου αρκεί! Σε ευχαριστώ πολυ!

 

Jacks αγοράζεις από κάπου συγκεκριμένα?

Μου αγορασε 1000 κομματια ο ηλεκτρολογος. Δεν τον ρωτησα απο που τα πηρε. Λογικα καυκας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχοντας ακούσει τα καλύτερα και βλέποντας αρκετά reviews μπήκα στον πειρασμό.

Από την προσφορά του e-shop. Έκανα την παραγγελία στης 13/12 σήμερα ήρθε και ας ήταν άμεσα διαθέσιμο.

Στην πράξη τώρα...

 

IMG_20201229_202142.jpg

IMG_20201229_202128.jpg

IMG_20201229_202119.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.