Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

Για μαστροχαλαστής με εργαλεία όσα 4-5 επαγγελματίες, έχω βρεθεί ανεπίτρεπτα πολλές φορές στη θέση να αναβάλλω κάποια επισκευή, καθώς τα εργαλεία μου ξεκουράζονται στο σπίτι, ενω η ανάγκη επισκευής προκύπτει οπουδήποτε αλλού.

 

Ως εκ τούτου, αυτά τα Χριστούγεννα αποφάσισα να δωρίσω στον εαυτό μου - αλλά και στους ευεργετηθέντες εκ των μαστορεμάτων μου - ένα πολυεργαλείο.

 

Προτιμήθηκε το Leatherman Charge+ TTi.

 

20210103_124404.jpg

 

Η θήκη του εργαλείου έχει θέσεις όχι μόνο για το ίδιο, αλλά και για το Leatherman Bit Kit, το Leatherman Bit Extender και ένα μικρό φακό.

 

20210103_124941.jpg

 

20210103_124539.jpg

 

Ο φακός που προτιμήθηκε είναι ο Reylight Pineapple Mini σε χαλκό, με αλλαγμένο LED σε Nichia 219b R9080 sw45k.

 

Το εργαλειο διαθέτει μυτοτσίμπιδο / πένσα με crimper και κόφτη...

 

20210103_124646.jpg

 

Διαθέτει αρκετά χρήσιμα εργαλεία στο εσωτερικό των λαβών, που είναι προσπελάσιμα όταν η πένσα είναι ανοιχτή...

 

20210103_124719.jpg

 

Και μερικά ακόμη εργαλεία που είναι προσπελάσιμα με τις λαβές κλειστές. Εδώ, σε καλλιτεχνική διαμόρφωση "κολλεόπτερο".

 

20210103_124829.jpg

Έγινε επεξεργασία από pol77
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και welcome to the club. Το εχω κοντα 2 μηνες κ με εβγαλε ασπροπρόσωπη οσες φορες το χρειαστηκα και ηταν πολλες. Με γλίτωσε απο πολλα πανω κατω. Ολα τα εργαλεια που εχει ειναι αριστα. Μονο τα bits με στεναχωρησαν καθως το χρωμα φευγει σχετικα ευκολα. 

 

20210103_214318.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, karmen1983 said:

Καλοριζικο και welcome to the club. Το εχω κοντα 2 μηνες κ με εβγαλε ασπροπρόσωπη οσες φορες το χρειαστηκα και ηταν πολλες. Με γλίτωσε απο πολλα πανω κατω. Ολα τα εργαλεια που εχει ειναι αριστα. Μονο τα bits με στεναχωρησαν καθως το χρωμα φευγει σχετικα ευκολα. 

 

 

Οι μεγάλοι μαστροχαλαστές έχουν το ίδιο γούστο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα εργαλεία δεν τα χρειάζομαι. Το 2 στα δεξιά τα είχα ήδη, το μεσαίο το έχω στην έκδοση με carbide cutters και τις μονωμένες για 1000V λαβίδες δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να τις κάνω.

 

Όταν τα είδα όμως όλα μαζί πακέτο στις £45, δεν αντιστάθηκα.

 

20210107_142430.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, pol77 said:

Όταν τα είδα όμως όλα μαζί πακέτο στις £45, δεν αντιστάθηκα.

Και πολύ καλά έκανες !

Καλό είναι το κοφτάκι με τις ακμές καρβιδίου αλλά και αυτό για κάθε λογική δουλειά είναι εξαιρετικό!

Box joint σύνδεση και σχεδόν επιφανειακή κοπή είναι ότι πρέπει στις μικροδουλειές απαιτήσεων.

Για το κλασικό κοφτάκι δεξιά, είναι "εκ τα ών ουκ άνευ", οπότε εφόσον δεν το είχες, ήταν επιβεβλημένη  η αγορά του, για να μην μπαίνεις στο πειρασμό να "μαρκαλεύεις" τα μικρά του ηλεκτρονικού! 

Για τις λαβίδες / μπροσέλες, τι να σου πω, αχρείαστες να είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις ! :) 

Ερώτηση: Όταν τις πιέζεις να κλείσουν, πλησιάζουν προοδευτικά και ομοιόμορφα τα άκρα τους σε "όλο" το μήκος που έχει το κανελάζ?

Ή παραμένουν "αγγούρια" να πατάνε μόνο στην άκρη-άκρη τους ?

΄Πέρα όμως από τη χρησιμότητα αυτή καθεαυτή, η τιμή ήταν "χώμα" για τα συγκεκριμένα εργαλεία !
Μεγειά και καλοδούλευτα ! ! ! :D 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

 

Σε ευχαριστώ δάσκαλε.

 

Το X-Cut εννοείται ότι το είχα ήδη, αυτό τώρα είναι το 2ο, αλλά σε τέτοια τιμη, δε με πειράζει. Το αμέσως αριστερά του το είχα επίσης αλλά είναι το πλεόν πολυχρησιμοποιημένο μου κοφτάκι και δε με ενοχλεί καθόλου ένα ακόμα.

 

Φυσικά εννοείται ότι δεν είμαι μαρκαλευτής εργαλείων και χρησιμοποιώ πάντα το κατάλληλο για την κάθε περίσταση. Τα εργαλεία μου είναι πάντα καθαρά και καλοχρησιμοποιημένα και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα περισσότερα αν είναι καινούρια ή δουλεμένα.

 

Το μεσαίο, είναι η αλήθεια ότι έχει αισθητά πιο επιφανειακή κοπή από το αδελφάκι του με τις ακμές καρβιδίου, οπότε αποτελεί ευπρόσδεκτη προσθήκη.

 

Οι λαβίδες κλείνουν εντελώς σαν αγκούρια και έχουν επαφή μόνο στη μύτη. Είναι αρκετά στιβαρές ναι μπορείς να ασκήσεις αρκετή δύναμη. Εσύ που είσαι των υψηλών τάσεων, για τι προορίζονται;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι για τη διαχείριση λεπτών καλωδίων και μικροεργασιών υπό τάση.

Εννοείται στα 230Vac και πάντα σε προστατευμένα από ασφάλεια κυκλώματα.

Αν δεν έχεις τέτοιες, χρησιμοποιείς μονωμένα μυτοτσίμπιδα , αλλά είναι λίγο -έως πολύ!- πιο δύσχρηστα.

Ενώ με αυτές ελέγχεις αν σε ένα καλώδιο υπάρχουν μουστάκια σε μια κλέμα, η μπορείς να το κουνήσεις για να δεις αν πατάει σταθερά, να το οδηγήσεις προσεκτικά και εύκολα μέσα σε μια κλέμα, να ψαχουλέψεις και να "ψαρέψεις" το καλώδιο, η το μικροαντικείμενο  που σε ενδιαφέρει ανάμεσα σε άλλα που έχουν τάση,  κλπ κλπ 

Βεβαίως όλα αυτά καλό είναι να γίνονται χωρίς τάση , αλλά μερικές φορές αυτό δεν είναι εφικτό!  :) 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@vikto95  Ωραίο το εργαλείο!

Μεγειά και καλοδούλευτο ! :)

Οδηγούς για pocket holes έχουν κάποια από τα παιδιά, δεν ξέρω αν είναι αυτού του τύπου σε μέγεθος, αλλά σίγουρα τα χρησιμοποιούν και έχουν πει καλά λόγια!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

@vikto95  Ωραίο το εργαλείο!

Μεγειά και καλοδούλευτο ! :)

Οδηγούς για pocket holes έχουν κάποια από τα παιδιά, δεν ξέρω αν είναι αυτού του τύπου σε μέγεθος, αλλά σίγουρα τα χρησιμοποιούν και έχουν πει καλά λόγια!

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά! ? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Anastasg έγραψε:

Καλορίζικο, φαίνεται ποιοτικό εργαλείο.

Αν θέλεις να δείς πως λειτουργεί και να πάρεις ιδέες δες το βιντεο

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! ?  Είδα αυτό το βιντεάκι  και πραγματικά το χαντακώνουν το συγκεκριμένο που αγόρασα!  Ίσως είναι παιχνίδια των εταιριών? Το πρωτότυπο (μπλέ) αν και πλαστικούρα  στοιχίζει ακριβώς τα διπλάσια χρήματα! Από την άλλη υπάρχει και το 'άλλο το βιντεάκι   που όπως δείχνει το έχει υιοθετήσει (ακριβώς το ίδιο) η επώνυμη εταιρία TRITON και κατά δήλωση του κατόχου (στο βίντεο) εχει κάνει πάνω απο 500 τρυπήματα και το εργαλείο είναι σε καινούρια κατάσταση! Δεν ξέρω, περνάει από το το μυαλό μου να το επιστρέψω! Είμαι σε δίλημμα!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το επιστρέψεις, έχει κάποιο πρόβλημα;;

Αν θέλεις δώσε ενα link απο που το πήρες.

Αν δεν σου αρέσει αυτός ο τύπος υπάρχει και το πιο απλό σετάκι της wolfcraft https://www.skroutz.gr/s/18735763/Wolfcraft-Σετ-Εξαρτήματα-Ένωσης-Γωνιών-4642000-55τμχ.html

Όμως αφού το έχεις το καλύτερο θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις για να έχεις προσωπική άποψη, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τα διπλά λεφτά.

Βέβαια εξαρτάται και απο την χρήση που θα κάνεις, εσύ γνωρίζεις καλύτερα!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρέλαβα σήμερα από κατάστημα στον Πειραιά ενα πλαγιοκόφτη ενα κατσαβίδι ph1 ένα τρυπανάκι 3mm και μια βούρτσα για δράπανο , για χομπιστική χρήση κυρίως. Μόνο τον κόφτη δοκίμασα κόβοντας καλώδιο 3χ1.5 και ένα 10αρι(μαλλον)? μια χαρά τα έκοψε.

Μου ήρθε και από Κίνα μια τύπου σιλικόνη για την στερέωση εξαρτημάτων σε πλακέτες.Αν θέλετε θα βάλω φώτο.

Ααα μαζί με τα εργαλεία πήρα και μια τοστιέρα?

138806750_397467054686425_1350770033293995144_n.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anastasg έγραψε:

Γιατί να το επιστρέψεις, έχει κάποιο πρόβλημα;;

Αν θέλεις δώσε ενα link απο που το πήρες.

Αν δεν σου αρέσει αυτός ο τύπος υπάρχει και το πιο απλό σετάκι της wolfcraft https://www.skroutz.gr/s/18735763/Wolfcraft-Σετ-Εξαρτήματα-Ένωσης-Γωνιών-4642000-55τμχ.html

Όμως αφού το έχεις το καλύτερο θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις για να έχεις προσωπική άποψη, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τα διπλά λεφτά.

Βέβαια εξαρτάται και απο την χρήση που θα κάνεις, εσύ γνωρίζεις καλύτερα!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Σε καμία περίπτωση δεν θα πήγαινα στο πιο ακριβό!

Το συγκεκριμένο μου άρεσε  το θεώρησα  χρήσιμο και το αγόρασα! 

Με την ευκαιρία, στήνω από την αρχή το νέο μου εργαστήριο (που το ονειρεύομαι χρόνια)  ? και μαζεύω εργαλεία που θα χρειαστώ. Μετά τους  πάγκους σειρά έχουν συρτάρια και ράφια και το συγκεκριμένο πιστεύω θα βοηθήσει. 

Όπως προανέφερα, σε ενα βίντεο ένας ((ειδικός)) το βγάζει τελείως άχρηστο και γι'αυτό το μοιράζομαι εδώ στην όμορφη και πολύ αγαπητή τεχνική παρέα!!!

Όπως πολύ σωστά γράφεις με την χρήση βρίσκει κανείς τα σημεία που πρέπει να προσέξει!!!

πριν 6 λεπτά, το μέλος vikto95 έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Σε καμία περίπτωση δεν θα πήγαινα στο πιο ακριβό!

Το συγκεκριμένο μου άρεσε  το θεώρησα  χρήσιμο και το αγόρασα! 

Με την ευκαιρία, στήνω από την αρχή το νέο μου εργαστήριο (που το ονειρεύομαι χρόνια)  ? και μαζεύω εργαλεία που θα χρειαστώ. Μετά τους  πάγκους σειρά έχουν συρτάρια και ράφια και το συγκεκριμένο πιστεύω θα βοηθήσει. 

Όπως προανέφερα, σε ενα βίντεο ένας ((ειδικός)) το βγάζει τελείως άχρηστο και γι'αυτό το μοιράζομαι εδώ στην όμορφη και πολύ αγαπητή τεχνική παρέα!!!

Όπως πολύ σωστά γράφεις με την χρήση βρίσκει κανείς τα σημεία που πρέπει να προσέξει!!!

[
https://banggood.app.link/CW5umt930cb

 

Από εδώ το αγόρασα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.