Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δε φταίει ούτε το χέρι σου ούτε το τρυπάνι μεντεσέ αλλά ο τρόπος που τρύπησες :) 

Και με το πιο ακριβό forstner bit να το έκανες θα ξέφτιζε :)

 

Απο κάτω έπρεπε να έχεις ένα άλλο ρετάλι απο ξύλο να τα πιάσεις μεταξύ τους με ένα σφιγκτήρα να γίνουν σάντουιτς και μετά να τρυπήσεις πέρα για πέρα Ή να κατέβαινες μέχρι να προβάλει από την άλλη μεριά η μύτη που είναι στο κέντρο του τρυπανιού, μετά να γύριζες ανάποδα το κομμάτι και να τρυπούσες με βάση τη μικρή τρυπούλα που σου έδωσε το bit.

 

Με βίντεο αυτό που έχω κάνει εδώ απλά εγώ το έκανα με ποτηροτρύπανο

 

Καλορίζικα και καλοδουλευτα όλα :) 

 

 

Χρησιμές πληροφορίες... Μαρέσει να μαθαίνω καινουργια πράγματα!

 

σ'ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω με το χειροτερο εργαλειο που πηρα το καλοκαιρι: 

Σφιγκτηρες Kreator 50x250mm, 3.39 ευρω.
59a2d75d95155_IMG_20170827_1722211.thumb.jpg.c150d918e0a39866d726ce0a75cd25e6.jpg59a2d7787fcb0_IMG_20170827_1721121.thumb.jpg.10ccdc002acbe6bf3ef5997caba0f221.jpg
Τα δυο πλαστικα προστατευτικα βγαινουν πολυ ευκολα. Μεχρι να φτασω σπιτι ειχα χασει ηδη ενα. Το βιδωτο κομματι δεν εχει ισια επιφανεια για να πατησει, αλλα αυτο το "ταψι" που φαινεται στις φωτογραφιες. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αφηνει ενα στρογγυλο κοψιμο σε ο,τι σφιγγει με δυναμη. Φυσικα τα πλαστικα προστατευτικα δεν κανουν ουτε για πατσα... Δυστυχως μετα την αγορα ειδα οτι το Lidl ειχε σφιγκτηρες που φαινονται πολυ καλυτερης ποιοτητας σε καλυτερη τιμη και εκλαιγα τα λεφτα μου.


Μεγγενη γωνιων Wolfcraft 3415000
59a2deaf407aa_IMG_20170827_1743521.thumb.jpg.ead54408363d32b34a86352ee52e6ff7.jpg
Η κατασκευη φαινεται πολυ γερη και καλη σε ενα ασχετο οπως εμενα. Αν και εγω δεν καταφερα να κανω ενωσεις 90 μοιρων με τη βοηθεια της πιστευω οτι δε φταιει το εργαλειο. Πιανει πολυ καλα και χωρις να χαλαει το ξυλο ή οτι αλλο σφιγγει. Οι γωνιες που εχει ειναι ακριβως 90 και 45 μοιρες και εχει αρκετο χωρο για να πιαστει στον παγκο εργασιας και να παραμεινει σταθερη.

Οδηγος Καβιλιων Wolfcraft 4640000
59a2ded8c8e92_IMG_20170827_1755441.thumb.jpg.597169f0bf1c071feaf63262da1d4b08.jpg
Με λιγο ψαξιμο κατεληξα οτι ειναι πιο καινουριο μοντελο απο το 4645000 που κυκλοφορει σετακι με διαφορα πραγματακια οπως καβιλιες και κολλα. Εχει πολλες λειτουργιες που δεν αξιοποιησα και το αποτελεσμα βγηκε αξιοπρεπεστατο για τα δικα μου δεδομενα. Οποιος θελει να ασχοληθει με καβιλιες αλλα δε θελει να δωσει τα χρηματα για μια ηλεκτρικη καβιλιερα πρεπει οπωσδηποτε να το δοκιμασει. Πολυ απλη στη χρηση και απροβληματιστη. Ρυθμισα μια φορα την αποσταση  απο την ακρη του ξυλου που ηθελα να γινει η τρυπα και δε χρειαστηκε να ξαναπειραξω τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mικροπαραλαβη απ τα ''ξεχασμενα ''  του χωριου!!!!!!!!!!

IMG_1748.thumb.JPG.74dfda6f976ba77363137ad8bdac5b16.JPG

Ενας ξεχασμενος πριτσιναδορος κ κατι σα μικρο μεγγενακι που ουτε καν ηξερα οτι υπηρχαν κ ανακαλυψα τυχαια:) Τελικα ειχαμε οικογενειακη προιστορια με τα facom k δεν το ξερα,ετσι εξηγουνται ολα!!!!!!!!!!!!:p

IMG_1749.thumb.JPG.1a645e12a3348000ce2a3b1669f99ca2.JPG

Κ ενα μεγαλο σκαρπελο,μια στελλα κ ενας χαρακτης κυκλων που με λιγη φαντασια κανει κ για πολλες αλλες δουλειες...

IMG_1750.thumb.JPG.4de765a708b30dbb962279644f7cbac3.JPG

Έγινε επεξεργασία από Stelios13
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εχω στα χερια μου προσωρινα τον 3ο διδυμο τροχο απο LIDL.....

ναι , οντως τον αλλαξα ηδη 2 φορες!

εχω παρει αρκετα εργαλεια απο εκει με ποιοτητα που την εκτιμω προσωπικα απο αποδεκτη εως πολυ καλη... (σε σχεση τιμης/αποδοσης)

το συγκεκριμενο εργαλειο ειναι απλα απαραδεκτο - οι πετρες παρουσιαζουν εκκεντροτητα και στον καθετο αλλα και τον διαμηκη αξονα..

τελικα αφου τον ελυσα και μετρησα με ρολο'ι' τον αξονα και στις 2 πλευρες ειδα οτι η κατεργασια τους δεν ειναι ακριβως για τα μπαζα...ειναι πολυ χειροτερη

σε 1-2 μερες θα τον επιστρεψω (για τελευταια φορα)

 

(ελπιζω να μην δει το νημα ο ΓιαγκΤ ! θα πεσει πολυ κραξιμο!  :hehe:  )

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

έλα μην κάνεις έτσι.... και εγώ τον έχω και μπορεί να μου ξηλώσει όλα τα σφραγίσματα, με τους κραδασμούς που έχει. Ωστόσο για απλές δουλειές ακονίσματος είναι μια χαρά. (άκουγα στο ταμείο όταν τον αγόραζα, έναν παππού να λέει '' καλός είναι, αλλά φρενάρει εύκολα'', και αναρωτιόμουν: ''τι στο καλό, πατώματα τρίβει με δαύτον?'' :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος makio έγραψε:

εχω στα χερια μου προσωρινα τον 3ο διδυμο τροχο απο LIDL.....

ναι , οντως τον αλλαξα ηδη 2 φορες!

εχω παρει αρκετα εργαλεια απο εκει με ποιοτητα που την εκτιμω προσωπικα απο αποδεκτη εως πολυ καλη... (σε σχεση τιμης/αποδοσης)

το συγκεκριμενο εργαλειο ειναι απλα απαραδεκτο - οι πετρες παρουσιαζουν εκκεντροτητα και στον καθετο αλλα και τον διαμηκη αξονα..

τελικα αφου τον ελυσα και μετρησα με ρολο'ι' τον αξονα και στις 2 πλευρες ειδα οτι η κατεργασια τους δεν ειναι ακριβως για τα μπαζα...ειναι πολυ χειροτερη

σε 1-2 μερες θα τον επιστρεψω (για τελευταια φορα)

 

(ελπιζω να μην δει το νημα ο ΓιαγκΤ ! θα πεσει πολυ κραξιμο!  :hehe:  )

Ψάξε με υπομονή στα μεταχειρισμένα. Πρόπερσι αγόρασε «τσάμπα» ένας φίλος  τροχό που ούτε με 2 χιλ δεν τον βρίσκεις. Τον κοίταγα και δεν το πίστευα.

 

πριν 7 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

έλα μην κάνεις έτσι.... και εγώ τον έχω και μπορεί να μου ξηλώσει όλα τα σφραγίσματα, με τους κραδασμούς που έχει. Ωστόσο για απλές δουλειές ακονίσματος είναι μια χαρά. (άκουγα στο ταμείο όταν τον αγόραζα, έναν παππού να λέει '' καλός είναι, αλλά φρενάρει εύκολα'', και αναρωτιόμουν: ''τι στο καλό, πατώματα τρίβει με δαύτον?'' :hehe: )

Του βίδωσε βούρτσα  ; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σήμερα έκανα μια βόλτα από Σπύρου Πάτση καθώς ήμουν κοντά και χρειαζόμουν ένα σιδεροπρίονο. Ξεκίνησα τη διαδρομή από Ιερά οδό , οπότε από τα πρώτα μαγαζιά που βρήκα ήταν στην οδό Σ.Πατση 33  ο Γκίοκας-Μαργέτης. Άρχισα να κάνω μια βόλτα για να χαζέψω,  και αν εξαιρέσουμε ότι ήταν όλη την ώρα απο πίσω μου :p (και δεν με άφησαν να κλέψω ένα παλμικό της dewalt που είχα βαλει στο μάτι  :p:p ) μου πρότειναν το συγκεκριμένο Stanley της φωτογραφίας:

 

Για αυτό μου ζήτησαν 7 ευρώ

1b.thumb.jpg.096fcecb19fe6d0f6bed4651fef97126.jpg

 

Για να ρίξουμε και μία ματιά καισ το ιντερνετ για το συγκεκριμένο πριόνι:

59a6a295442de_.thumb.png.50da96c881ab7ef118e3a981539c8e1b.png

 

3 ευρώ κάτω δηλαδή. Ας πούμε οτι έπαθα και έμαθα.  Σίγουρα δέν είναι ο κανόνας, αλλά μάλλον η εξαίρεση σε αυτό που λέμε εδώ οτι "από κοντα θα βρεις καλύτερες τιμές " Οπότε μάλλον πρέπει να κοιτάω την επόμενη φορά καλύτερα και online πριν κάνω κάποια αγορά...

 

στα του εργαλείου τώρα, το πριόνι κόβει ικανοποιητικά (2 βιδες έκοψα)και τις πρώτες φορές μάλλον, θα γεμίζει το κόσμο με τη κόκκινη μπογιά της λάμας η οποία όσο κόβεις φέυγει :)

 

Έγινε επεξεργασία από georgeps
Link to comment
Share on other sites

4 πλαστικες ξυστρες[η 1 δοθηκε προ φωτογραφησης] 19,22,25,38mm,ιδανικες για αφαιρεση σιλικονης ,κολλας,κλιπς,η οτιδηποτε αλλο απο ευαισθητα υλικα[ξυλο,πλαστικο,βαμμενες επιφανειες κ οτι αλλο μπορειτε να σκεφτητε... 

Μπορουν να χτυπηθουν κ με σφυρι σαν καλεμι κ επισης τροχιζονται:)

IMG_1773.thumb.JPG.0116c6cffeda91d09bd583701f5704a7.JPGIMG_1774.thumb.JPG.7235309b6f40d11cc6eb8940897ffbe2.JPG

Ενας απογρεζωτης παντα ειναι απαραιτητος τελικα[τοσα χρονια δεν ειχα,] ενα σακουλακι πλατυκεφαλα πριτσινια[περναγα ροδελιτσες οταν χρειαζοταν...:wall:] που δεν ηξερα οτι υπαρχουν κ ενα κατσαβιδακι για μυτες [για το χωριο που σκορπισαν 2 της πλακας,μαζι με τα νευρα μου]:p...

IMG_1775.thumb.JPG.88c7a803ca3fbc34b49cfd8426a9fdd5.JPGIMG_1776.thumb.JPG.ad4e75649ffdf6e7d0705bbc4ce12d30.JPGIMG_1777.thumb.JPG.cbf7f30807517ab9443324178d63df88.JPG

Ολα απ τον κυριο Ηλια μετα απο κανα 2ωρο κουβεντα κ νεα για την αλλαγη αντιπροσωπειας  που ηδη εχει ξεκινησει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 8/30/2017 at 2:45 ΜΜ, το μέλος georgeps έγραψε:

3 ευρώ κάτω δηλαδή. Ας πούμε οτι έπαθα και έμαθα.  Σίγουρα δέν είναι ο κανόνας, αλλά μάλλον η εξαίρεση σε αυτό που λέμε εδώ οτι "από κοντα θα βρεις καλύτερες τιμές " Οπότε μάλλον πρέπει να κοιτάω την επόμενη φορά καλύτερα και online πριν κάνω κάποια αγορά...

Νομίζω ότι κάτι σου ξέφυγε ! :)

Για πρόσθεσε και τα μεταφορικά . . .  μια η άλλη ήρθε!

Και σου έμεινε και η ικανοποίηση του οφθαλμόλουτρου  εκ του σύνεγγυς ! :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Νομίζω ότι κάτι σου ξέφυγε ! :)

Για πρόσθεσε και τα μεταφορικά . . .  μια η άλλη ήρθε!

Και σου έμεινε και η ικανοποίηση του οφθαλμόλουτρου  εκ του σύνεγγυς ! :p

 

να σου πω την αλήθεια. με τοσες παραγγελίες από το ίντερνετ εχω μαθει να κάνω υπομονή στο να δώ κάτι,αλλά το λάθος ήταν δικό μου, για την έλειψη ερευνας αγοράς, λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου στο κέντρο βίδιας πχ ή ακόμη και αν πήγαινα παυλάτο(και σε κάμποσα άλλα καταστήματα  εδω γύρω )θα το έβρισκα στη τιμή που ήθελα. :)

 

Ότι έγινε έγινε βέβαια 

Τη δουλειά που ήθελα εγώ την έκανα και αυτό έχει σημασία :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ στο κεντρο βιδας κ στον Παυλατο απο κοντα θα χες καλυτερες τιμες απ αυτες που εχουν στα σαιτ τους,εστω κ λιγο...Απ εκει που το πηρες εχω περασει κ ρωτησει,σε κοβουν κ κοπανανε μια τιμη κ οτι κατσει;),δεν εχω παρει απ αυτους τιποτα ποτε γι αυτο το λογο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

IMG_1779.thumb.JPG.e6065cd401df47baf66215e38d684bc3.JPGIMG_1788.thumb.JPG.c74d00e5e4bfc6d71bd754876b31bae7.JPGIMG_1785.thumb.JPG.8e71b40456e5533903ce6ae06e2c496d.JPGIMG_1786.thumb.JPG.39399c25784b4754d1fa4e5713460667.JPG

Σημερινη παραλαβουλα σ ενα πολυ χρησιμο εργαλειο!Απ το γνωστο καταστημα παντα σε πολυ φιλικη τιμη,facom φυσικα κ θα δειτε παρακατω το λογο που πρεπει κατευθειαν να περνουμε το καλο....Ενα + ειναι οτι μπορει να πιασει κ μ αυτο τον τροπο...

IMG_1780.thumb.JPG.eb8d04cdd2eaebea564f551c2b80b668.JPGIMG_1781.thumb.JPG.e52870c7c6f27775a22c0524d120212a.JPG

Μεχρι τωρα ειχα μια dexter,αρκετα πιστη αντιγραφη που στο πρωτο ζορισμα παρεδωσε πνευμα περνωντας τρελλα μποσικα στις αρθρωσεις της αν κ οχι πολυδουλεμενη...

Με λιγα παραπανω παιρνεις τη facom,που τη ζορισα επιτηδες στο ιδιο αντικειμενο κ δεν πηρε χαμπαρι, κ εχεις το κεφαλι σου ησυχο κ το εργαλειο να σου κανει τη δουλεια κ οχι να σε αφηνει στη μεση:)

IMG_1787.thumb.JPG.4177a9d336b083dee5286ad15267c9d3.JPG

κ ενα βουρτσακι για εσωτερικο καθαρισμα για οπου χρειαστει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο dewalt dw733 ξεχονδριστηρας δεν μας εκανε τη χαρη να ειναι διαθεσιμος, παραγγειλα σημερα το πρωι αλλον απο τον Παυλατο και απο οτι ενημερωθηκα πριν λιγο μεσω φωτογραφίας εφτασε κιολας κ με περιμενει.

 

Ο λογος για τον triton tpt125 ξεχονδριστηρα. Να ευχαριστησω κ απο εδω τον κυριο Κωστα μιας και εκανε εξαιρεση για τον συγκενριμενο, καθως δεν τα εμπορευεται. Κ παρόλα αυτα μεσα σε μολις 2 ωρες μου τον βρήκε!!! Για την τιμη δεν θα μιλησω γιατι δε κανει :p Πανω κατω ειναι κατω απο τη μιση του dewalt

 

 

received_10214260774615578.jpeg

 

Περισσότερα από βδομάδα που θα αξιωθώ να πάω να τον πάρω

 

  • Like 8
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μιας και ο dewalt dw733 ξεχονδριστηρας δεν μας εκανε τη χαρη να ειναι διαθεσιμος, παραγγειλα σημερα το πρωι αλλον απο τον Παυλατο και απο οτι ενημερωθηκα πριν λιγο μεσω φωτογραφίας εφτασε κιολας κ με περιμενει.

 

Ο λογος για τον triton tpt125 ξεχονδριστηρα. Να ευχαριστησω κ απο εδω τον κυριο Κωστα μιας και εκανε εξαιρεση για τον συγκενριμενο, καθως δεν τα εμπορευεται. Κ παρόλα αυτα μεσα σε μολις 2 ωρες μου τον βρήκε!!! Για την τιμη δεν θα μιλησω γιατι δε κανει :p Πανω κατω ειναι κατω απο τη μιση του dewalt

 

 

received_10214260774615578.jpeg

 

Περισσότερα από βδομάδα που θα αξιωθώ να πάω να τον πάρω

 

Πολύ ωραία επιλογή. Καλή παραλαβή και καλοδούλευτος.:flowers:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και διαβάζεις πατέντες γιατί το εργαλείο από μόνο του είναι μισερό σαν αγορά. Χωρίς την πλάνη ο ξεχονδριστήρας  μόνος του δεν κάνει δουλειά.

Το κακό είναι ότι δεν μου έκανε να πάρω πλανοξεχονδριστήρα παρόλο που σε αυτά τα λεφτά είχα πολλές επιλογές. Ήθελα κάτι να είναι φορητό και να μπαίνει σε αυτοκίνητο εύκολα χωρίς να χρειάζεται πολλά πολλά γι' αυτό και η επιλογή

 

Και μιας και έχω κέφια σήμερα να κάνουμε ένα μικρό post :p

Ο ξεχονδριστήρας στα αγγλικά thicknesser κάνει το εξής. Βάζεις μέσα ένα ξύλο και του λες θέλω να μου το βγάλεις σε πάχος 20mm

Και στο βγάζει τόσο.

 

Θα στο βγάλει όμως τόσο αν το ξύλο είναι ίσιο από την από κάτω πλευρά. Η από κάτω μεριά περνάει από το τραπέζι του έρχονται από πάνω τα μαχαίρια και φέρνει την πάνω  μεριά παράλληλη με την από κάτω. 

Αν όμως η τάβλα που θα βάλεις είναι στραβή, θα βγάλει στραβό ξύλο γιατί παίρνει υπόψιν το από κάτω και "αντιγράφει" από πάνω.

 

Τι γίνεται όμως όταν δεν έχεις πλάνη αλλά έχεις μόνο το από πάνω μηχάνημα και πρέπει ο ξεχονδριστήρας να κάνει την δουλειά της πλάνης; 

Πρέπει να του δώσεις λίγη από την εξυπνάδα σου για να αποδώσει αυτό που πρέπει. Μία πολύ έξυπνη "πατέντα" ακολουθεί :)

 

 

 

Επίσης, ένα κοινό πρόβλημα είναι το "δάγκωμα" του ξύλου (στα αγγλικά Planer Snipe) στον ξεχονδριστήρα και το αποτέλεσμα ακολουθεί

 

snipe1.jpg

 

Και δημιουργείται επειδή συμβαίνει αυτό κατά την έξοδο

 

understanding_snipe.jpg

 

 

Μία πάρα πολύ απλή λύση είναι αυτή εδώ :)

 

 

 

Αυτά και για σήμερα :hehe:

 

Μόλις βρω χρόνο θα κάνω ένα θέμα να τα τακτοποιήσω καλύτερα :) 

 

 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ε αφου με ξερεις. Δεν βαζω εργαλειο στη πριζααν δεν δω τι και πως αναλυτικοτατα :hehe:

 

Μεχρι στιγμης μου εχει βγει μονο σε καλο παντως :p

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.