Jump to content


Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

SCRAP....απ τη γνωστη μαντρα!

IMG_3836.thumb.JPG.9e564ce694a380b5f051cb1be841414d.JPG

παλιο για να εκπαιδευεται στο λυσε δεσε ο μικρος......

IMG_3837.thumb.JPG.32d7f915de8e71cd1a8085442bade135.JPG

για μετατροπη...για ενα νεο σχεδιο που εχω φανταστει.....

Κ το τυχερο της ημερας....

Μολις το χαν πεταξει στην κορφη του σωρου!!!!!!!!!!!!!!!:)

IMG_3832.thumb.JPG.ec0258dd65dbc4f27ce440a867bd3cdd.JPGIMG_3833.thumb.JPG.aefc3e897a9a804444b4c2ab56d98838.JPGIMG_3834.thumb.JPG.3af1565427d7da61d0330dc67d041acf.JPGIMG_3835.thumb.JPG.a319994ab7cf9b1ce4e7136b5fc5ba22.JPG

ΝΟ ΝΑΜΕ , ΑΛΛΑ ΠΑΝΧΡΗΣΙΜΟ Κ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΕΡΓΑΛΕΙΑΚΙ!

Για πριτσινια με σπειρωμα, λυνει πολλα προβληματα οταν χρειαστει...

Παρακαλω τους συναδελφους εδω , γνωστες της τεχνολογιας:), να βαλουν ενα βιντεο για να καταλαβουν κ αυτοι που δεν ξερουν πως δουλευει κ τι κανει...

Ευχαριστω προκαταβολικα....

Μου τον επιασε κανονικα απο θεμα τιμης...μ εγδαρε θα λεγα...ενα 10αρικο ολα!:p

Μιλα τωρα! Που ειναι αυτη η μαντρα να παω και γω! ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα εργαλείο της FAR, αλλά όπως λες Στέλιο . . . δεν είναι καθόλου φτηνό!

Όπως και να έχει μπορείς να κάνεις πολύ ωραία τη δουλειά σου και με πιο "απλά" μέσα με μια βίδα και ένα παξιμάδι.

Αλλά επειδή έχω δει αρκετές περιπτώσεις που αυτό που λένε να κάνεις είναι λάθος, σχεδιάσα  ένα πιο "pro" DIY  σύστημα εγκατάστασης πριτσινιού με σπειρωμα, ή Rivet Nut (Rivnut) που λένε στα δικά μας τα ψηλά χωρία ! ! !  :p

 

1184365233_Rivnuttool_01a_com.jpg

 

781748672_Rivnuttool_03.jpg626033488_Rivnuttool_02.jpg

 

Η διαφορά του από πολλά άλλα είναι ότι το σφίξιμο του rivnut γίνεται χωρίς να περιστρέφεται η βίδα μέσα σε αυτό (όπως ακριβώς γίνεται και στα κανονικά συστήματα σύσφιξης) .

Έτσι το σπείρωμα δεν ταλαιπωρείται από τριβές την ώρα της σύσφιξης και δεν κινδυνεύει τόσο να "κλωτσήσει" σε ένα αδέξιο υπερβολικό σφίξιμο.

Το αξονικό ρουλεμάν δεν είναι απαραίτητο (μπορείς να βάλεις μια δυο ροδέλες παραπάνω και λίγο γρασάκι ανάμεσά τους και να κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά, αλλά αν υπάρχει κρατάει τα πάντα πιο καθαρά και είναι και πιο "μούρη" ! ! !  :p

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 7
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2018 at 6:15 PM, kavouras5 said:

 

To γνωστό επετειακό μεταλλοπρίονο, με μια εξτρά ανταλλακτική λάμα (αν και δίνει απο τη μάνα του δύο):

IMG_9057.thumb.jpg.f473dbdaa8d7f2147dfbf36ec79bd99c.jpg

 

 

On 10/3/2018 at 6:15 PM, kavouras5 said:

 

 

Παιδιά συγνώμη για το off topic, στο επετειακό της facom σιδηροπρίονο που πήρα, ποιά είναι η σωστή τάνυση? Διάβασα οτι δέχεται μέχρι 80 κιλά, τα οποία φαντάζομαι δεν είναι πολλά, αφού υπάρχουν σιδηροπρίονα που δέχονται μέχρι 125 κτλ... Πώς καταλαβαίνω οτι έχω βιδώσει σωστά και δεν είναι χαλαρά, αλλα και επίσης δεν θα σπάσει η λάμα?

Link to comment
Share on other sites

@kavouras5  Το  πόση τάνυση δέχεται, έχει να κάνει με το σκελετό του και το σύστημα σύσφιξης που χρησιμοποιεί.

Αφού δεν είναι με σύστημα μοχλών δεν μπορεί να πάει πολύ ψηλά, αλλά δεν  έχει και πολύ σημασία καθώς και τα 80 κιλά μια χαρά τάνυση είναι!

Να σπάσει η λάμα (μιλάω για σωστή λάμα) από την τάνυση ενός πριονιού, δεν παίζει!

Και ιδιαίτερα από ένα πριόνι με χαμηλότερη τάνυση.

Όταν η λάμα είναι καλά τανυσμένη δεν υποχωρεί παρά ελάχιστα όταν την πιέζεις εγκάρσια και στο κέντρο της (μερικά χιλιοστά !)

Και μπορείς πιάνοντας τη λάμα από το κέντρο να φέρεις αυτή και το σκελετό στο ίδιο οριζόντιο επίπεδο χωρίς η λάμα  να έχει "αισθητή" συστροφή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Seafalco said:

@kavouras5  Το  πόση τάνυση δέχεται, έχει να κάνει με το σκελετό του και το σύστημα σύσφιξης που χρησιμοποιεί.

Αφού δεν είναι με σύστημα μοχλών δεν μπορεί να πάει πολύ ψηλά, αλλά δεν  έχει και πολύ σημασία καθώς και τα 80 κιλά μια χαρά τάνυση είναι!

Να σπάσει η λάμα (μιλάω για σωστή λάμα) από την τάνυση ενός πριονιού, δεν παίζει!

Και ιδιαίτερα από ένα πριόνι με χαμηλότερη τάνυση.

Όταν η λάμα είναι καλά τανυσμένη δεν υποχωρεί παρά ελάχιστα όταν την πιέζεις εγκάρσια και στο κέντρο της (μερικά χιλιοστά !)

Και μπορείς πιάνοντας τη λάμα από το κέντρο να φέρεις αυτή και το σκελετό στο ίδιο οριζόντιο επίπεδο χωρίς η λάμα  να έχει "αισθητή" συστροφή.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Στο τελευταίο που αναφέρεις, αν καταλαβαίνω σωστά πιάνω τη λάμα απο το κέντρο της (το σιδηροπρίονο ξαπλωμένο στο τραπέζι) και σηκώνω σε όρθια(κάθετη) θέση όλο το σιδηροπρίονο. Και η λάμα δεν πρέπει να έχει αισθητή συστροφή; Σωστά το κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Σωστά το κατάλαβα;

Ακριβώς :)     

  :hehe:

Όχι!

Το πιάνεις όπως είπες αλλά το σηκώνεις ΄έτσι ώστε να μείνει παράλληλο με το τραπέζι .

Για να το πετύχεις αυτό η λάμα αναγκαστικά συστρέφεται λίγο .

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Seafalco said:

Ακριβώς :)     

  :hehe:

Όχι!

Το πιάνεις όπως είπες αλλά το σηκώνεις ΄έτσι ώστε να μείνει παράλληλο με το τραπέζι .

Για να το πετύχεις αυτό η λάμα αναγκαστικά συστρέφεται λίγο .

 

 

 

 

Τώρα κατάλαβα....Πολύ καλή πατέντα, θα το δοκιμάσω! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.....

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Step drill της Wera. Με ø 4-20mm.

IMG_4934.thumb.jpeg.e062e5d4f37c0e3c81ba499d27acdae1.jpegIMG_4929.thumb.jpeg.3bb8b3337ffa2629a7d66e9e77767eaf.jpeg

 

Δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά έχω ξενερώσει λίγο. 34£ και δεν έχει ένα πλαστικό κουτάκι για συσκευασία,πρώτον.

Δεύτερον... made in China! Αγοράζοντας από μια τέτοια εταιρία περιμένεις και την ανάλογη ποιότητα,όχι ότι δεν την έχει,μια χαρά δείχνει και σίγουρα έχει περάσει τον απαραίτητο ποιοτικό έλεγχο,αλλά από την άλλη βλέπεις το made in China και όσο να'ναι σε χαλάει. ?

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πηρα αυτο το σαββατο:

IMG_20181217_113054.thumb.jpg.41974a2a1c007c5f79d3af927bf521a5.jpg

Εβαλα και ενα δισκο για ξυλο που βρηκα στη γειτονια (μαλλον της πλακας)

και εκοψα κατι σανιδια που επρεπε να φυγουν. Ειχα χρονια να χρησιμοποιησω τοσο πολυ ωρα τροχο και μου φανηκε βαρυ (περιπου εναμιση κιλο ειναι) και κουραστικο. Μαλλον γερασα. Τεσπα ειναι καλο εργαλειο αλλα η ισχυ του δε με ικανοποιησε. Δεν ειναι για κορμους δεντρων δλδ :hehe: Μου κολησε και 4-5 φορες, μαλλον ειμαι αμπαλος ?

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Δεν ειναι για κορμους δεντρων δλδ :hehe: Μου κολησε και 4-5 φορες, μαλλον ειμαι αμπαλος ?

! ! ! ! ! ! !

Δε παίρνεις κάνα αλυσοπρίονο αντί να κάνεις αλχημείες! ! !

Γιατί, για άμπαλος . . . δεν ξέρω, αλλά παράτολμος -χωρίς δυσκολία- το λέω !

Εδώ δίσκο τροχίσματος βάζεις και πάλι πρέπει να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα, όχι να βάλεις τον "κροκόδειλο"  πάνω ! ! ! 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Simon said:

 

 

Εβαλα και ενα δισκο για ξυλο που βρηκα στη γειτονια (μαλλον της πλακας)

και εκοψα κατι σανιδια που επρεπε να φυγουν. Ειχα χρονια να χρησιμοποιησω τοσο πολυ ωρα τροχο και μου φανηκε βαρυ (περιπου εναμιση κιλο ειναι) και κουραστικο. Μαλλον γερασα. Τεσπα ειναι καλο εργαλειο αλλα η ισχυ του δε με ικανοποιησε. Δεν ειναι για κορμους δεντρων δλδ :hehe: Μου κολησε και 4-5 φορες, μαλλον ειμαι αμπαλος ?

 

Καλύτερα μην τον χρησιμοποιείς αυτόν το δίσκο, θα γίνει ζημιά.........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.