Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

@Qparadox Φαινεται και απο τη φωτο οτι ειναι μαπα? :hehe:

@Asxetius Στις οδηγιες δεν βρηκα να λεει κατι τετοιο. Τι εννοεις? Σανιδες 15mmx10cm απο λευκα εκοψα. Εκανα συνολο ~350 κοψιματα.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Simon said:

@Qparadox Φαινεται και απο τη φωτο οτι ειναι μαπα? :hehe:

@Asxetius Στις οδηγιες δεν βρηκα να λεει κατι τετοιο. Τι εννοεις? Σανιδες 15mmx10cm απο λευκα εκοψα. Εκανα συνολο ~350 κοψιματα.

Τα παιδιά εννοούν οτι δεν είναι σωστό να κόβεις ξύλα με τροχό. Με αυτό τον τροχό κόβουμε μόνο σίδηρο, γιατι με τις στροφές που πιάνει, λίγο να σου φύγει ή να κλωτσήσει, ενας θεός ξέρει τι θα γίνει...

Για κοπές ξύλων πάρε είτε ενα δισκοπρίονο για πιο μακριά ξύλα https://www.skroutz.gr/c/949/diskopriona.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

είτε ενα φαλτσοπρίονο για μικρότερα ξύλα https://www.skroutz.gr/c/2786/michanimata-epexergasias-xylou/f/723148/faltsopriona.html?o=φαλτσοπριονο&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι παγκου, εγω χρειαζομαι φορητοτητα! Ειναι οντως τοσο επικινδυνο? Νομιζα οτι ειμαι by the book :hehe: Αυτο το βιντεο παντως ειναι βασικα αυτο που εκανα.

 

 

Δηλαδη και το παρακατω βιντεο ειναι off limits?

 

 

 

Spoiler

TrollFace.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Νομιζα οτι ειμαι by the book :hehe:

Ο δίσκος του video δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που χρησιμοποίησες εσύ !

Αυτός του video δεν μπορεί να δαγκώσει στο ξύλο καθώς το μεγάλο άνευ δοντιών τμήμα της περιφέρειάς του που προηγείται κάθε ένός από τα τρία μόνο δόντια, λειτουργεί σαν οδηγός βάθους κοπής κάθε δοντιού. 'Έτσι το δόντι δεν μπορεί να βουτήξει όσο του επιτρέψει μια αδέξια κίνηση του χειριστή, αλλά μόνο ένα mm περίπου.

Έτσι αποσοβείται ο βασικός κίνδυνος να αρπάξει ο δίσκος και να σου "πάρει" τα χέρια, κόβοντας ενδεχομένως ότι βρει μπροστά του!

Αυτό ο "περιφερειακός οδηγός κοπής" για να είναι αποτελεσματικός,  επιβάλει ο δίσκος να έχει πολύ λίγα δόντια, αλλά  αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα στην ταχύτητα κοπής καθώς ο τροχός γυρίζει με πολύ περισσότερες στροφές από ένα κοινό δισκοπρίονο!

Συνεπώς, για να είσαι by the book,  πρέπει να ακολουθείς ευλαβικά ότι λέει το βιβλίο και όχι να "μεταφράζεις" κατά το δοκούν τις λεπτομέρειές του! :) 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

Αυτα ειναι παγκου, εγω χρειαζομαι φορητοτητα! Ειναι οντως τοσο επικινδυνο? Νομιζα οτι ειμαι by the book :hehe: Αυτο το βιντεο παντως ειναι βασικα αυτο που εκανα.

 

 

Δηλαδη και το παρακατω βιντεο ειναι off limits?

 

 

 

  Reveal hidden contents

TrollFace.jpg

 

 

Τα δισκοπρίονα είναι φορητά https://www.skroutz.gr/c/949/diskopriona.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Ακουμπάς το ξύλο πάνω σε μια σταθερή επιφάνεια (πχ τραπέζι), όπως ακριβώς θα το ακουμπούσες όταν θα έκοβες με τον τροχό.

Δουλεύουν ακριβώς όπως τον τροχό, αλλα έχουν όλες τις προδιαγραφές-ασφάλεια για να μην πάθει κάποιος ατύχημα. Εννοείται οτι και αυτά όμως θέλουν προσοχή.

 

Προσωπικά τα θεωρώ απαράδεκτα τα δυο βιντεάκια, είναι πολύ επικίνδυνες πατέντες αυτές...Γενικά σε τέτοια πολύσυροφα εργαλεία κοπής, καλό είναι να μην πολυπαρεμβαίνεις, και να παίρνεις έτοιμες δοκιμασμένες λύσεις απο μεγάλες εταιρίες, γιατι αν γίνει κάτι λάθος οι συνέπειες θα είναι εντελώς τραγικές.... ;)

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιόμορφος αυτός δίσκος προφανώς έχει περάσει από μια σειρά ελέγχους και δοκιμές πριν επενδυθεί επάνω του το κόστος κατασκευής.

Επιπλέον αυτού η φορά περιστροφής του είναι ανάποδη από αυτήν των κλασικών δισκοπρίονων οπότε τα ενδεχόμενα του επικίνδυνου kickback  περιορίζονται.

Δεν παύει να θέλει προσοχή πολύ, γιατί όσο και αν είναι σε  κάποιες εφαρμογές βολικός, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ένας γωνιακός τροχός δεν είναι δισκοπρίονο!

Και μιας και αναφέρθηκε το θέμα της ασφάλειας και τα αλυσοπρίονα εκτός των δισκοπρίονων βάζω δυο video.

Το πρώτο για να δούμε το τι σημαίνει ασφάλεια και ποίοι είναι η "άδηλοι" κίνδυνοι και το δεύτερο για το τι σημαίνει kick back σε δισκοπρίονο!

 

 

Δεν χρειάζεται να πω κάτι για το χάος που χωρίζει αυτό το αλυσοπρίονο από αυτό το video που συμφωνώ και επαυξάνω ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει !

 

 

Μακριά από όλους τέτοιες περιπτώσεις, αλλά για να έχουμε την υγειά μας θα πρέπει να προσέχουμε τόσο τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε όσο και τον τρόπο που τα χρησιμοποιούμε !

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

@Qparadox Φαινεται και απο τη φωτο οτι ειναι μαπα? :hehe:

@Asxetius Στις οδηγιες δεν βρηκα να λεει κατι τετοιο. Τι εννοεις? Σανιδες 15mmx10cm απο λευκα εκοψα. Εκανα συνολο ~350 κοψιματα.

Καλο θα ηταν να τον πεταξεις για να μην μπεις στον πειρασμο να τον ξαναχρησιμοποιησεις...

Το οτι την εβγαλες καθαρη , οφειλεται καθαρα στην τυχη του πρωταρη....:amen:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Simon, πέταξέ το να σωθείς.

 

Ερασιτέχνης είμαι κι εγώ, με μικρή εμπειρία αλλά χρησιμοποιώ εργαλεία όπως τόρνους, τροχούς, δισκοπρίονα, πριονοκορδέλες κτλ.

 

Αυτό τον τροχό που έχεις με το δίσκο ΟΥΤΕ που θα το ακούμπαγα..για ΚΑΝΕΝΑ λόγο..

 

Βγάζει κατά καιρούς το lidl ένα μικρό δισκοπρίονο, κάπου 30-40 ευρά, και κόβει μια χαρά (για ερασιτεχνικές κατασκευές).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο φίλος @Qparadox είναι ουσιαστικά η σωστή τροποποίηση ενος τροχού, για να μπορεί να λειτουργήσει με ασφάλεια ως κόφτης ξύλων. Δες πόσες πατέντες έχουν πάνω (βάση, σφικτήρες, αποστάτες κτλ κτλ) και σύγκρινε πόση διαφορά έχει με τους τροχούς που απλά βάζουμε ενα δίςκο πάνω.

Η πιο σημαντική διαφορά είναι οτι εσυ έκοβες στον αέρα (γιαυτό κιόλας αναφέρεις οτι πιάστηκε το χέρι σου απο την κούραση), ενω το σωστό μηχάνημα κόβει πατώντας στο ξύλο οπότε δεν κουράζεσαι καθόλου, κόβει ευθεία και με ασφάλεια.

Καλή συνέχεια παιδιά...

 

DBE5FF32-9AE4-49AF-A6C1-5935118E47B4.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2018 at 11:56 AM, Simon said:

Πηρα αυτο το σαββατο:

IMG_20181217_113054.thumb.jpg.41974a2a1c007c5f79d3af927bf521a5.jpg

Εβαλα και ενα δισκο για ξυλο που βρηκα στη γειτονια (μαλλον της πλακας)

και εκοψα κατι σανιδια που επρεπε να φυγουν. Ειχα χρονια να χρησιμοποιησω τοσο πολυ ωρα τροχο και μου φανηκε βαρυ (περιπου εναμιση κιλο ειναι) και κουραστικο. Μαλλον γερασα. Τεσπα ειναι καλο εργαλειο αλλα η ισχυ του δε με ικανοποιησε. Δεν ειναι για κορμους δεντρων δλδ :hehe: Μου κολησε και 4-5 φορες, μαλλον ειμαι αμπαλος ?

 

 

Κάπου το είχα δει αυτό και με "έτρωγε" να το δοκιμάσω.
Βρήκα λοιπόν έναν, σε μαγαζί της γειτονιάς. Προς τιμήν τους τα παιδιά με "πρήξανε" στις προειδοποιήσεις για το πόσο επικίνδυνο είναι, πριν μου το δώσουνε. Όχι μόνο για το θανατηφόρο μάγκωμα και κλώστημα, αλλά και γιατί, όπως είπαν, πετάει πολλές επικίνδυνες σκλήθρες.
Το δοκίμασα και μάλιστα σε κορμούς ελιάς. Κόβει σα διάολος, αλλά αν και το κρατούσα με απίστευτη προσοχή, δεν μπορούσα να νιώσω άνετα. Ίσως με είχαν υποψιάσει πολύ, ίσως είναι ο τρόπος που λειτουργεί...πάντως δεν βιάζομαι να το ξαναχρησιμοποιήσω.
Εντωμεταξύ, κυκλοφορούν κάτι τέτοια https://www.banggood.com/4-Inch-Grinder-Disc-and-Chain-22-Tooth-Fine-Cut-Chain-Set-For-100115-Angle-Grinder-p-1311538.html?gmcCountry=US&currency=USD&createTmp=1&utm_source=google&utm_medium=cpc_elc&utm_campaign=1dm-pur-rm-xmas&utm_content=serene&gclid=EAIaIQobChMIkta8vvux3wIVicLeCh0-rAnwEAEYASADEgL9YfD_BwE&cur_warehouse=CN

που από ό,τι διαβάζω κάνουν την ίδια δουλειά, με αρκετά μεγαλύτερη ασφάλεια (και πάλι θέλουν προσοχή). Απλώς, βέβαια, κόβουν λίγο πιο χοντρά.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ανατριχίλα!

 
 
Κάπου το είχα δει αυτό και με "έτρωγε" να το δοκιμάσω.
Βρήκα λοιπόν έναν, σε μαγαζί της γειτονιάς. Προς τιμήν τους τα παιδιά με "πρήξανε" στις προειδοποιήσεις για το πόσο επικίνδυνο είναι, πριν μου το δώσουνε. Όχι μόνο για το θανατηφόρο μάγκωμα και κλώστημα, αλλά και γιατί, όπως είπαν, πετάει πολλές επικίνδυνες σκλήθρες.
Το δοκίμασα και μάλιστα σε κορμούς ελιάς. Κόβει σα διάολος, αλλά αν και το κρατούσα με απίστευτη προσοχή, δεν μπορούσα να νιώσω άνετα. Ίσως με είχαν υποψιάσει πολύ, ίσως είναι ο τρόπος που λειτουργεί...πάντως δεν βιάζομαι να το ξαναχρησιμοποιήσω.
Εντωμεταξύ, κυκλοφορούν κάτι τέτοια https://www.banggood.com/4-Inch-Grinder-Disc-and-Chain-22-Tooth-Fine-Cut-Chain-Set-For-100115-Angle-Grinder-p-1311538.html?gmcCountry=US&currency=USD&createTmp=1&utm_source=google&utm_medium=cpc_elc&utm_campaign=1dm-pur-rm-xmas&utm_content=serene&gclid=EAIaIQobChMIkta8vvux3wIVicLeCh0-rAnwEAEYASADEgL9YfD_BwE&cur_warehouse=CN
που από ό,τι διαβάζω κάνουν την ίδια δουλειά, με αρκετά μεγαλύτερη ασφάλεια (και πάλι θέλουν προσοχή). Απλώς, βέβαια, κόβουν λίγο πιο χοντρά.


Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Off topic

Spoiler

@Mastroxalasths

Φίλε εγώ έψαχνα μια λύση ανάγκης και κατέφυγα σε αυτή την πατέντα. Δεν σκοπεύω να το ξαναχρησιμοποιησω. Δεν είναι σοβαρός τρόπος να κόβεις ξύλα και ειδικά κορμούς. Ας προσέχουμε για να έχουμε ( δάχτυλα κλπ :bleh: )

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Δωρο για τα γενεθλια του γιου , απο τον κ. Ηλια...μαζι με ανταπτορα για καρυδακια , γιατι ποτε δεν ξερεις !!!!!!!!!:)

 Τα 5,5 ΝΜ κ οι 180 στροφες το καθιστουν πολυτιμο βοηθο σε συνδυασμο  με το γωνιακο τσοκ...πολυτιμη βοηθεια για τον μικρο αλλα κ για τον μπαμπα ταυτοχρονα!!!:p

 

Άντε με το καλό να το χαρείς και καλές κατασκευές!!! Καλά Χριστούγεννα με υγεία, χαρά και καλές κατασκευές.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.