Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 40 λεπτά, το μέλος Zidan έγραψε:

Κι εγώ τσιμπημενες τιμές βλέπω σε αρκετά είδη.  Το σετακι με τα κυλινδρικα γυαλοχαρτα για το dremel με ενδιέφερε, αλλά για τα κομμάτια που έχει το βρίσκω αρκετά ακριβό. 

 

Για ενημέρωση,  το σετακι με τις μυτες που γράφει μικροεργαλεια, είναι για τα μπάζα. 

 

3 εξαρτήματα-βάσεις και 60 γυαλόχαρτα είναι αρκετά ακριβό?

3.99 / 63 = 6.33.. λεπτά το κάθε κομμάτι :)

 

Στο ebay με μια πρόχειρη αναζήτηση...

 

https://www.ebay.com/itm/Sandpaper-Bands-Kit-Sanding-Drum-Mandrels-For-Dremel-Rotary-Tools-Screwdriver/293177723552

 

2 εξαρτήματα-βάσεις ένα κατσαβίδι και 100 γυαλόχαρτα 8.60

8.60 / 103 = 8.34 το κάθε κομμάτι

 

Του LIDL είναι πιο φθηνά κατά σχεδόν 25% από το ebay(Kίνα)

και δεν περιμένεις και 1 μήνα για έρθουν :)

 

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

3 εξαρτήματα-βάσεις και 60 γυαλόχαρτα είναι αρκετά ακριβό?

3.99 / 63 = 6.33.. λεπτά το κάθε κομμάτι :)

 

Στο ebay με μια πρόχειρη αναζήτηση...

 

https://www.ebay.com/itm/Sandpaper-Bands-Kit-Sanding-Drum-Mandrels-For-Dremel-Rotary-Tools-Screwdriver/293177723552

 

2 εξαρτήματα-βάσεις ένα κατσαβίδι και 100 γυαλόχαρτα 8.60

8.60 / 103 = 8.34 το κάθε κομμάτι

 

Του LIDL είναι πιο φθηνά κατά σχεδόν 25% από το ebay(Kίνα)

και δεν περιμένεις και 1 μήνα για έρθουν :)

 

Αν ψάξεις στα σωστά μέρη βρίσκεις καλές τιμούλες ;) Δες για παράδειγμα εδώ (με μια πρόχειρη αναζήτηση κι εγώ),  στο banggood, 102 συνολικα κομμάτια κι οχι 63 που εχει το lidl, στα 3 ευρώπουλα (και οχι 4) και με δωρεάν αποστολή).  https://www.banggood.com/102pcs-120-Grit-Drum-Sanding-Kit-With-12-38-14-Inch-Sanding-Mandrels-Fit-Dremel-Rotary-Tools-p-1074207.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Αν τα καίγεσαι τόσο πολύ βέβαια,  αγοράζεις από το lidl, γιατί θα κάνουν 2-3 βδομάδες να έρθουν

Έγινε επεξεργασία από Zidan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/10/2019 at 8:10 PM, john_shadow said:

τα τρυπάνια είναι καλά;; (για ξύλο και πέτρα αντίστοιχα)

 

On 10/10/2019 at 8:40 PM, Γιώργος 1 said:

Για πέτρα δεν υπάρχουν καλά φτηνά τρυπάνια.

Αυτά από το Λιντλ είναι για να κάνεις τρύπες σε τούβλα και καμιά φορά μιά δυο τρύπες σε μπετό.

 

 

14 hours ago, Havic said:

 

Τα " Τρυπάνια ξύλου και συνθετικής ύλης " λένε " ατσάλι carbon " και είναι σίγουρα χάλια.

 

καμιά πρόταση για σετ ξύλου και τοίχου;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, john_shadow said:

καμιά πρόταση για σετ ξύλου και τοίχου;

 

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένα να προτείνω, συνήθως τα σκέτα carbon steel είναι τα χειρότερα, είτε κατσαβίδι είτε τρυπάνι, High Carbon Steel (HCS) ένα βήμα καλύτερα και μετά τα ΗSS, σε μετάλλου μου άρεσαν τα κοβαλτίου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σε κάποιο Lidl είχαν μια σέγα εκτός κουτιού και την περιεργάστηκα λίγο. Μου φάνηκε πολύ καλή και δεμένη κατασκευή με ωραίους σε αίσθηση διακόπτες. Θα την αγόραζα άνετα, αν και μου φάνηκε λίγο βαριά. Είχε επίσης στο ράφι και δύο σφραγισμένες κασετίνες με καρυδάκια στα 99ευρώ. Πραγματικά ασήκωτη! Σίγουρα είναι κάτι άλλο σε ποιότητα με τα κλασσικά Lidl, γι' αυτό και η τιμή.

dgbgg.JPG

Btw η παρακάτω κόλλα δεν με ικανοποίησε καθόλου στο παρελθόν.

fikuy.JPG

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω περασα για να παρω τις μαγνητικες ραβδους. Να πω απλα οτι δεν ειναι ιδιες ακριβως με τις παλιές. 

Ειναι το ιδιο δυνατες, αλλα λειπει ενα πλαστικό τακουνακι που απομάκρυνε την ραβδο απο τον τοίχο και ταυτόχρονα κουμπωνε η επομενη ραβδος για να γινει μια συστοιχία απο ραβδους. Οποτε τωρα αν καποιος εχει ενα τροφαντο εργαλειο ή Θελει πολλες "σε σειρά" θα πρεπει απλα να  το δημιουργήσει/φτιαξει. 

Κατα τα αλλα απολυτα vfm σαν επιλογη οργάνωσης κ άμεσης πρόσβασης στα εργαλεια. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κ εγω περασα για να παρω τις μαγνητικες ραβδους. Να πω απλα οτι δεν ειναι ιδιες ακριβως με τις παλιές. 

Ειναι το ιδιο δυνατες, αλλα λειπει ενα πλαστικό τακουνακι που απομάκρυνε την ραβδο απο τον τοίχο και ταυτόχρονα κουμπωνε η επομενη ραβδος για να γινει μια συστοιχία απο ραβδους. Οποτε τωρα αν καποιος εχει ενα τροφαντο εργαλειο ή Θελει πολλες "σε σειρά" θα πρεπει απλα να  το δημιουργήσει/φτιαξει. 

Κατα τα αλλα απολυτα vfm σαν επιλογη οργάνωσης κ άμεσης πρόσβασης στα εργαλεια. 

 

Εγώ είχα τις ράβδους (αυτές με το τακουνάκι) από παλιότερη αγορά, όλες μαζί "αποθηκευμένες".
Τώρα που τις "έλυσα", βλέπω πως έχουν χάσει τελείως το μαγνητισμό τους ... ίσως επειδή ήταν η μία κοντά στην άλλη ... :(

Άραγε, μπορούν να "συνέλθουν" ?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Nick_Dour.Dot.Com
Link to comment
Share on other sites

 

 

Κοιτώντας βιαστικά βίντεο και προδιαγραφές -και αγνοώντας την εργονομία:

• στην πλαστική θήκη

• στον μηχανισμό που επιτρέπει τη στρέψη της βάσης (μοχλός vs αλενόβιδες, 0°/22,5°/45° vs 0°/15°/30°/45°)

• στον μηχανισμό που ασφαλίζει την πλαστική βάση στο μεταλλικό σώμα (βίδες vs κλιπ)

• στο μήκος καλωδίου τροφοδοσίας (4m vs 3m)

 

Φαίνεται ότι κάποτε είχαν και διαφορά στην τιμή (35€ vs 30€).

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα όσα είπε ο Μιχάλης με τη Barel grip η δεξιά στη φωτογραφία που δείχνεις εργονομικά μπορείς να κόψεις και ανάποδα, κάτι που δεν γίνεται με την Top grip (η πρώτη στη φωτογραφία σου) 

Επίσης η Barel επείδή είναι πιο compact σαν κατασκευή μπαίνει και σε σημεία που έχεις περιορισμένο ύψος.

Συν ότι λόγω εργονομίας κόβουν πιο άνετα σε καμπύλη. Το χέρι σου είναι πιο κοντά στο κομμάτι προς κοπή, άρα και στη λάμα και σου δίνει άλλη αίσθηση.

Από την άλλη η Barel δεν είναι για άτομα με μικρά χέρια σε αντίθεση με την top grip που κάνει για όλα τα μεγέθη χεριών.

 

Όμως πέρα από αυτά που αναφέρονται το καλύτερο είναι να χουφτώσεις και να δεις στο δικό σου χέρι τι ταιριάζει καλύτερα. Όλα τα άλλα είτε με top είτε με barel grip τα φτιάχνει η εξάσκηση και η εμπειρία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Ακου να χουφτωσει ο ανθρωπος! Παει σε χαλασανε εδω μεσα μερικοι μερικοι! ?:tomato: σορρυ δεν κρατηθηκα..

 

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Nick_Dour.Dot.Com έγραψε:

 

Εγώ είχα τις ράβδους (αυτές με το τακουνάκι) από παλιότερη αγορά, όλες μαζί "αποθηκευμένες".
Τώρα που τις "έλυσα", βλέπω πως έχουν χάσει τελείως το μαγνητισμό τους ... ίσως επειδή ήταν η μία κοντά στην άλλη ... :(

Άραγε, μπορούν να "συνέλθουν" ?

 

Καλά που το έγραψες και δεν τις αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς Ιταλία βλέπω ενδιαφέροντα πραγματάκια

https://www.lidl.it/it/p/sei-fai-da-te-fai-per-tre/sega-a-nastro-per-metallo/p30597

 

Δε το βλεπω το συσγκεκριμένο στην Κύπρο βέβαια οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα έρθει εδώ. Θα έψαχνα για manual αλλά δεν βρίσκω τον αριθμό μοντέλου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Προς Ιταλία βλέπω ενδιαφέροντα πραγματάκια

https://www.lidl.it/it/p/sei-fai-da-te-fai-per-tre/sega-a-nastro-per-metallo/p30597

 

Δε το βλεπω το συσγκεκριμένο στην Κύπρο βέβαια οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα έρθει εδώ. Θα έψαχνα για manual αλλά δεν βρίσκω τον αριθμό μοντέλου

 

 

Προφανώς θα λέει (μιας κ δεν ξέρω Ιταλικά), πως δεν βρέθηκε η σελίδα ... 

 

1389880293_002a1__resize_resize2.thumb.jpg.d7676fe78058b4eeee7fd115ceab9518.jpg

 

Μήπως είναι λάθος το λινκ ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.