Jump to content


Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Δοκιμασα και γω την τυχη μου με την πλανη...

Η πρωτη που πηρα εκτος απο την αθλια κατασταση της πλακας ηταν και χρησιμοποιημενη(ειχε πριονιδια) και φυσικα την επεστρεψα.

Ανοιξα στο καταστημα αλλα 3 κουτια για να καταληξω οτι η κατασταση της πλακας ειναι ιδια και χειροτερη σε μερικες καθως ειχαν μεχρι και τρυπες ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastafari έγραψε:

Δοκιμασα και γω την τυχη μου με την πλανη...

Η πρωτη που πηρα εκτος απο την αθλια κατασταση της πλακας ηταν και χρησιμοποιημενη(ειχε πριονιδια) και φυσικα την επεστρεψα.

Ανοιξα στο καταστημα αλλα 3 κουτια για να καταληξω οτι η κατασταση της πλακας ειναι ιδια και χειροτερη σε μερικες καθως ειχαν μεχρι και τρυπες ...

Αν ζουμαρεις στις φωτο μου λιγο, θα δεις και μικρες τρυπουλες..

Κοιτα, δεν με πειραζει, γιατι καταλαβαινω οτι ισως ειναι ετσι λογω το οτι τις επεξεργαστηκαν για να ειναι ισιες οι πλακες..

Θα παω στο καταστημα που την πηρα και βλεπουμε..

Εστειλα και στο σερβις τις φωτο με τα παραπονα..

 

Δεν ζηταω τιποτα παραπανω απο αυτο που πληρωσα, το εχω υποψιν μου. 

Απλα τα βασικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dukepapas έγραψε:

Μεταχειρισμένη σου βγηκε η απλα ελαττωματική απο το εργοστάσιο;;;

 

Πέρα από την πλάκα που ήταν κάπως κάποιος την είχε χρησιμοποιήσει,την είχε επιστρέψει και απλά είχε μπει στο ραφί. . .

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Αν ζουμαρεις στις φωτο μου λιγο, θα δεις και μικρες τρυπουλες..

Κοιτα, δεν με πειραζει, γιατι καταλαβαινω οτι ισως ειναι ετσι λογω το οτι τις επεξεργαστηκαν για να ειναι ισιες οι πλακες..

Θα παω στο καταστημα που την πηρα και βλεπουμε..

Εστειλα και στο σερβις τις φωτο με τα παραπονα..

 

Δεν ζηταω τιποτα παραπανω απο αυτο που πληρωσα, το εχω υποψιν μου. 

Απλα τα βασικα.

Τις είδα. . .

Αυτή που διάλεξα δεν έχει τρύπες αλλά έχει πόρους μαύρους. . . (κρυφοτρύπες ? )

 

πριν 2 ώρες, το μέλος panava έγραψε:

Τελικά έχει σκαρτέψει  πολύ το LIDL υα εργαλεία του. Αν θέλετε φτηνή πλάνη, δώστε κάτι παραπάνω και πάρτε την Dexter του Leroy,  ~14€ διαφορά + 50W παραπάνω.

Γνώμη μου

 

 

2 πλανίσματα ήθελα να κάνω σε κάτι που έφτιαξα. . . Ξεσκονίστηκε μπήκε στο κουτί της και του χρόνου πάλι και αν την ξαναχρησιμοποιήσω . . .

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, colt3003 said:

 

Το έχω πάρει το συγκεκριμένο εργαλείο. κάνει όντως αρκετό θόρυβο, αλλά δε με ενοχλεί. Μέχρι τώρα έχει κάνει τη δουλειά που θέλω χωρίς πρόβλημα.

 

Το μόνο που χρειάζομαι, είναι το εξάρτημα που δέχεται τα γυαλόχαρτα, γιατί έχει φθαρεί στις άκρες (καλά να πάθω γιατί το δάνεισα....). Παίζει να το βρώ πουθενά ? 

 

Κι εγώ το έχω το εργαλείο εδώ και 1-2 χρόνια και χάλασα το ίδιο ακριβώς εξάρτημα.

Ο θόρυβος είναι φυσιολογικός για ένα εργαλείο τέτοιου είδους (ε, δεν είναι smartphone :P)

 

Ίδιο εξάρτημα ΔΕΝ βρήκα πουθενά σε λογική τιμή. Ίδιο λέγοντας να έχει και τους "αυλούς" αναρρόφησης στα ίδια σημεία

Παρόμοιο βρήκα στο Praktiker νομίζω (θα γράψω σίγουρα αύριο) κάτω από 10€, ως σετ μάρκα "μ'έκαψες" για παλυεργαλείο. Ταιριάζει μεν αλλά απορρόφηση σκόνης δεν...

8 hours ago, Papakitou said:

Πηγα πηρα την πλανη που εχει αυτη τη βδομαδα, πιο πολυ για να δω τι κανει σε παλετοξυλα.. 

Την ανοιξα πριν λιγο, και επισυναπτω μερικες φωτογραφιες για το πως ειναι η βαση της ?

 

 

Πολύ καλά έκανες και την επέστρεψες. Αυτοί οι πόροι είναι κακή χυτευση του ατσαλιού και μάλλον θα έχει και σε άλλα σημεία αδυναμίες.

Είχα πάρει μία πριν κανα 1-1,5 χρόνο αλλά τέτοιο "κακό" δεν είχε.

 

Δεν ξέρω την ακριβή ορολογία για το "κακή χύτευση" ή όπως αλλιώς λέγεται αλλά σίγουρα είναι κατασκευαστικό σφάλμα.

Θυμίζει όλα τα στραβά που βλέπω στο "Forged in fire" (ντοκυμαντέρ-ριάλιτι με μαχαιροποιούς στο History) και συνήθως απορρίπτονται.

Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2019 at 10:20 PM, colt3003 said:

 

Το έχω πάρει το συγκεκριμένο εργαλείο. κάνει όντως αρκετό θόρυβο, αλλά δε με ενοχλεί. Μέχρι τώρα έχει κάνει τη δουλειά που θέλω χωρίς πρόβλημα.

 

Το μόνο που χρειάζομαι, είναι το εξάρτημα που δέχεται τα γυαλόχαρτα, γιατί έχει φθαρεί στις άκρες (καλά να πάθω γιατί το δάνεισα....). Παίζει να το βρώ πουθενά ? 

 

Τελικά το ειχα πάρει από το Praktiker, γύρω στα 10€ νομίζω.

Πρόσεχε ότι είναι 93χιλ όπως το μαμίσιο, αλλά δεν έχει τρύπες για αναρρόφηση σκόνης.

IMG_20190323_140856_resize.jpg

IMG_20190323_140901_resize.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

βαζει την τριτη 26/03 το lidl to δραπανοκατσαβιδο psbsa 20-li b2

 επειδη υπαρχουν διαφοροι κωδικοι για το συγκεκριμενο αξιζει¨?

ή να περιμενω καποιο αλλο μοντελο/κωδικο?

 

αν μπορει να απαντησει καποιος θα ημουν ευγνωμων επειδη το κυνηγαω καιρο το συγκεκριμενο 

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τίποτα να περιμένεις από δραπανοκατσάβιδο Parkside δεν υπάρχει από αυτό που βγάζει.Να το πάρεις.  

Είναι 20V και κρουστικό.

Το επόμενο που πρέπει να περιμένεις αν σου χρειάζεται είναι το παλμικό 20V κατσαβίδι.Διαφορετικό εργαλείο για "δύσκολες" βίδες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος osa έγραψε:

Άλλο τίποτα να περιμένεις από δραπανοκατσάβιδο Parkside δεν υπάρχει από αυτό που βγάζει.Να το πάρεις.  

Είναι 20V και κρουστικό.

Το επόμενο που πρέπει να περιμένεις αν σου χρειάζεται είναι το παλμικό 20V κατσαβίδι.Διαφορετικό εργαλείο για "δύσκολες" βίδες.

 

ευχαριστω για την απαντηση

αυτο εννοεις φιλε μουhttps://www.google.com/search?q=PDSSA+20-Li+A1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiu5biznJvhAhXRMewKHRo4Co8Q_AUIDigB&biw=1440&bih=788#imgrc=G8I3q94eb42c-M:

γιατι μαρεσει αλλα εχω την εντυπωση οτι το τσοκ του μπροστα δεν περνει τρυπανια?

εχει καστανια ομως?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Ναι αυτό... δεν έχει τσόκ γιατί δεν είναι για τρυπάνια. Είναι για δυνατά βιδώματα και παίρνει επάνω κατ΄ευθείαν τις μύτες ή καρυδάκια.

σε ευχαριστω παλι!!

 

για ξυλουργικη εργασια το θελω οποτε παω στο παλμικο??

 

και κατι τελευταιο σε παρακαλω την τριτη βαζει και μπαταρια στα 19.99 κανει για το παλμικο?"

Έγινε επεξεργασία από postfire
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Πρώτα παίρνεις το κρουστικό ...αυτό που έχει τώρα που κάνει για όλα και μετά πας στα ειδικά που είναι το παλμικό.

κρουστικο εχω ενα jskil για τρυπες και τετοια 

οποτε παω σε παλμικο για βιδωματα μελαμινων?

 

και κατι τελευταιο σε παρακαλω την τριτη βαζει και μπαταρια στα 19.99 κανει για το παλμικο?"

Έγινε επεξεργασία από postfire
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.