Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Τις εχω κ εγω και θα παρω μερικες ακομα. Πανω στην ωρα τις ξαναεφερε. 

Ο μικρος αεροσυμπιεστης φαινεται επισης καλος για οποιον θελει να φυσάει pc και γενικα για ελαφριες δουλιτσες. 

Το κολλητηρι το εχω και με εχει βολεψει πολυ. Για μικροπραγματα κανει πολυ καλη δουλεια. Τον πυκνωτη που αλλαξα στο τροφοδοτικο της κουζινας με αυτο το εκανα.

 

Αν καποιος εχει τον αναδευτηρα παρακαλω πολυ για ενα feedback :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον αναδευτηρα τον ειχα παρει πριν δυο χρονια σε ενα μερεμετι που ηθελα αρκετα σακια σοβα,ανετα ανακατευε ενα 40κιλο σακι,εβγαλε ανετα ολη τη δουλεια.Τον εχω ακομα και μια χαρα δουλευει ακομα οταν χρειαστει,για τα λεφτα του ειναι μια χαρα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τις εχω κ εγω και θα παρω μερικες ακομα. Πανω στην ωρα τις ξαναεφερε. 

Ο μικρος αεροσυμπιεστης φαινεται επισης καλος για οποιον θελει να φυσάει pc και γενικα για ελαφριες δουλιτσες. 

Το κολλητηρι το εχω και με εχει βολεψει πολυ. Για μικροπραγματα κανει πολυ καλη δουλεια. Τον πυκνωτη που αλλαξα στο τροφοδοτικο της κουζινας με αυτο το εκανα.

 

Αν καποιος εχει τον αναδευτηρα παρακαλω πολυ για ενα feedback :)

 

Μου φαινεται θα τον τσιμπησω τον αεροσυμπιεστη! ?

Εγω πηρα τις προαλλες  αυτον https://www.e-shop.gr/anadeytiras-xromaton-tetragonos-12x60cm-p-TLS.140441  , τον κουμπωσα σε ενα πνευματικο πιστολετο που εχω και μια χαρα εκανα την δουλεια μου, καμια 20αρια τενεκεδες λασπη.

Καλη λυση αν εχεις ηδη ενα δυνατο δραπανο-πιστολετο και δεν θες να ξοδευτεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανα αλλα εβγαλα off το τσοκ απο το πιστολετο. Αρχισε και ελευθερωνε το καλεμι. Ευτυχως ηταν σε εγγύηση κ μου το αλλαξαν δωρεαν. Οποτε επειδη εχω ακομα αρκετη δουλεια και εναν bulle που ειχα παρει το  εδωσα σε φιλο, λεω να δοκιμασω αυτον του lidl.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2019 at 10:40 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Το κολλητηρι το εχω και με εχει βολεψει πολυ. 

 

 

 

Αυτό που με "φοβίζει" είναι η μύτη.
Αν η μύτη οποιουδήποτε κολλητηριού, δεν είναι κασσιτέρου (αν θυμάμαι καλά), μαυρίζει/καίγεται γρήγορα κ δεν κολλάει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nick_Dour.Dot.Com said:

 

Αυτό που με "φοβίζει" είναι η μύτη.
Αν η μύτη οποιουδήποτε κολλητηριού, δεν είναι κασσιτέρου (αν θυμάμαι καλά), μαυρίζει/καίγεται γρήγορα κ δεν κολλάει σωστά.

 

για το συγκεκριμένο δεν ξέρω, πάντως ο ''σταθμός κόλλησης'' που πήρα, το σκυλομετάνιωσα.... η μύτη είναι για τα μπάζα (έκανε τρύπα σε πολύ ελαφριά χρήση), και το υγραερίου (που επίσης σκυλομετάνιωσα) για να γεμίσεις την (πολύ μικρή) δεξαμενή του, λόγω σφάλματος στη σχεδίαση της υποδοχής της φιάλης, πρέπει να αδειάσεις μια φιάλη υγραερίου... 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες προσωπικα το εχω καιρο. Ξαναλεω, λοιπον για μικροπραγματα ειναι οτι πρεπει να το παρεις να δουλεψεις εκει που θες και να το αφησεις.

Λεντοταινιες, πυκνωτες, αντιστασεις τα εχει για πλακα. 

Τωρα αν καποιος το θελει με 13ευρω για κυριο κολλητηρι ε δε κανει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρά θα είναι, μόνο μην σου μαγκώσει στα σίδερα της πλάκας. Μέχρι φ24 δεν θα έχεις πρόβλημα απλά ξεκίνα με πιο μικρά τρυπάνια και μετά κάνε στο μέγεθος που θέλεις. Μην το πιέζεις πολύ και μόλις νιώσεις ότι πάει να μαγκώσει τράβα το προς τα έξω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με το απλό κρουστικό δράπανο ρεύματος του Lidl χθες κατέβαζα καντήλια. Μόλις ενεργοποιήσω κρούση, ΠΑΝΤΑ χαλαρώνει το τσοκ και καταλήγω να ανοίγω την τρύπα με το τρυπάνι να αιωρείται. Δεν έχω βρει ακόμη αξιόπιστο τρόπο να το σφίγγω και ώρες-ώρες αναπολώ το προϊστορικό B&D με το γρανάζι...

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, l3ft3ris said:

Τα απλά κρουστικά δεν έχουν καμία σχέση με την απόδοση των πνευματικών κρουστικών.

 

Προφανώς. Το σχόλιο είναι για να θυμίζω ποιες περίπου πρέπει να είναι οι προσδοκίες για τη συνολική ποιότητα των εργαλείων του Lidl. Καλά για περιστασιακές δουλειές και ερασιτεχνική χρήση, αλλά μέχρι εκεί. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2019 at 4:19 PM, acct said:

Πάντως, με το απλό κρουστικό δράπανο ρεύματος του Lidl χθες κατέβαζα καντήλια. Μόλις ενεργοποιήσω κρούση, ΠΑΝΤΑ χαλαρώνει το τσοκ και καταλήγω να ανοίγω την τρύπα με το τρυπάνι να αιωρείται. Δεν έχω βρει ακόμη αξιόπιστο τρόπο να το σφίγγω και ώρες-ώρες αναπολώ το προϊστορικό B&D με το γρανάζι...

Μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί παρόλο που το πήρα δεν το είχα βγάλει ακόμη από το κουτί (έχω άλλα 2 κρουστικά) και διαβάζοντας το σχόλιο σου το έβγαλα και το δοκίμασα. Μια χαρά δουλεύει το δικό μου και στη κρούση και στο τρύπημα. Δεν θυμάμαι μοντέλο γιατί δεν είναι στον ίδιο χώρο Η/Υ & εργαλείο αλλά είναι 750W με κουμπί κλείδώματος τσοκ για το σφίξιμο, αν μιλάμε για το ίδιο

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, frapesmetrios said:

Δεν θυμάμαι μοντέλο γιατί δεν είναι στον ίδιο χώρο Η/Υ & εργαλείο αλλά είναι 750W με κουμπί κλείδώματος τσοκ για το σφίξιμο, αν μιλάμε για το ίδιο

 

Το δικό μου είναι το PSBM 750 A1. Δεν έχει κουμπί για κλείδωμα του τσοκ. Ασφαλίζει απλώς στρέφοντας αντίρροπα το εμπρός και το πίσω τμήμα του τσοκ.

 

Για αναφορά:

https://www.lidl-service.com/static/1041355016/284796_EL.pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.