Jump to content


Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Δυστυχώς δεν έχουμε την ίδια έκδοση.

Εγώ έχω αυτό :

20170123_130911-large.jpg  20190731_155924-large.jpg

 

Ο φορτιστής του λέει 14,5 V  /  0,45A

Αν κρίνω όμως από τη κατασκευή πρέπει να ε΄χουν τις ίδιες μπαταρίες μέσα:

 

20170128_213822-large.jpg

 

Οι οποίες γράφουν και στο καρτελάκι τους  1300 mAh.

Συνεπώς μάλλον θα πρέπει να δεις και τους άλλους φορτιστές σου , εκτός και αν έχει ταχεία φόρτιση, ή -τελικά- μπαταρίες με μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Όσον αφορά στις φωτεινές ενδείξεις:

 

20190731_160035-large.jpg   20190731_160056-large.jpg

 

Ελπίζω να βοηθάνε αυτά .

:)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Δυστυχώς δεν έχουμε την ίδια έκδοση.

 

 

 

 

Πραγματικά, είναι διαφορετικά μοντέλα ... 
Έτσι κι αλλιώς, σ' ευχαριστώ για τη φασαρία ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι φορτιστές που έχω για άλλα δραπανάκια (parkside πάντα) είναι με διαφορετικά ρεύματα (1600, 2400 ) παρόλο που το πακ των μπαταριών είναι το "ίδιο" .

Οπότε το εξωτερικό μέγεθος δεν μετράει ουσιαστικά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Nick_Dour.Dot.Com said:

Το δικό μου, έχει τελείως διαφορετική φόρτιση.

Δεν χρειάζεται να βγει η μπαταρία ...

 

Με τον κωδικό που φαίνεται στη φωτογραφία σου, από τον σύνδεσμο που έβαλα πιο πάνω:

https://www.lidl-service.com/static/2954511134/306948_CY_EN_EL.pdf

 

Quote

Charger PFBS 12 B2-2:
Primary (input):
Rated voltage: 100–240 V∼, 50–60 Hz
 (AC)
Rated power
consumption: 0.25 A
Secondary (output):
Rated voltage: 12.6 V (DC)
Rated current: 500 mA

 

Εσύ μας έδειξες έναν 12V / 1.5A. Συνεπώς, μάλλον δεν είναι ο δικός του. Τουλάχιστον έχει την ίδια πολικότητα. Θα μπορούσε να το φορτίσει μέχρι ένα σημείο, αν κι έχει χαμηλότερη τάση εξόδου. Σίγουρα έχει και απόθεμα στην ένταση, οπότε δε θα σου μείνει στο χέρι ο φορτιστής. Για το εργαλείο δεν υπόσχομαι, αλλά κανονικά το κύκλωμα ελέγχου φόρτισης δεν αφήνει τα ρεύματα να υπερβούν το όριο που ανέχεται η μπαταρία.

 

Πάντως, το ιδανικό ταίριασμα θα ήταν με 12.6V / 0.5A.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα πως ο φορτιστής γράφει OXYGEN ... από το ISDN router.

Άρα, δεν είναι από το PARKSIDE.

Αλλά γιατί να μην κάνει ?

Λογικά, και το Parkside δεν θα έχει στο κέντρο το "+" όπως ο συγκεκριμένος φορτιστής ?

 

54975315_!!!!(2)2a2.thumb.jpg.6fd8f935071ad3d3306c28aee4abb04f.jpg

πριν 6 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Με τον κωδικό που φαίνεται στη φωτογραφία σου, από τον σύνδεσμο που έβαλα πιο πάνω:

https://www.lidl-service.com/static/2954511134/306948_CY_EN_EL.pdf

 

 

Εσύ μας έδειξες έναν 12V / 1.5A. Συνεπώς, μάλλον δεν είναι ο δικός του. Τουλάχιστον έχει την ίδια πολικότητα. Θα μπορούσε να το φορτίσει μέχρι ένα σημείο, αν κι έχει χαμηλότερη τάση εξόδου. Σίγουρα έχει και απόθεμα στην ένταση, οπότε δε θα σου μείνει στο χέρι ο φορτιστής. Για το εργαλείο δεν υπόσχομαι, αλλά κανονικά το κύκλωμα ελέγχου φόρτισης δεν αφήνει τα ρεύματα να υπερβούν το όριο που ανέχεται η μπαταρία.

 

Πάντως, το ιδανικό ταίριασμα θα ήταν με 12.6V / 0.5A.

 

 

Χα χα χα ... μαζί ποστάραμε ... :)

Το θέμα είναι πως το δοκίμασα, αλλά δεν βλέπω καμιά αντίδραση ... εννοώ, πως δεν ανάβει κάποιο απ' τα led του εργαλείου.

Άρα, δεν ξέρω κ αν ξεκινάει η φόρτιση.

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nick_Dour.Dot.Com said:

Λογικά, και το Parkside δεν θα έχει στο κέντρο το "+" όπως ο συγκεκριμένος φορτιστής ?

Το θέμα είναι πως το δοκίμασα, αλλά δεν βλέπω καμιά αντίδραση ... εννοώ, πως δεν ανάβει κάποιο απ' τα led του εργαλείου.

Άρα, δεν ξέρω κ αν ξεκινάει η φόρτιση.

 

προσωπικα δεν θυμαμαι φορτιστη να μην εχει κεντρο το + (περα απο κατι universal που μπορεις ν αλλαξεις πολικοτητα)

προσεξα στη φωτο οπου φαινεται το βυσματακι οτι εχει μονωτηρα στο -

ισως να μην κανει επαφη εκει οποτε δοκιμασε να το τραβηξεις λιιγο εξω να δεις αν αναψει...

το λογικοτερο βεβαια ειναι να ψαξεις να βρεις τον σωστο πλεον, χαρη στα στοιχεια που σου εδωσε ο @acct

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το σκαπτικό δραπανο χθες.

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με τέτοιο μηχάνημα,  μου φαίνεται αρκετά δυνατό.

Στα μειονεκτήματα του το ότι δεν έχει διακόπτη για ανάποδες στροφές και ότι δεν κλειδώνει η σκανδαλη του. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις σακούλα θα βαρεθεις να καθαριζεις το φίλτρο. Εχω μια της parkside το πιο μικρο μοντελο (δε θυμάμαι ακριβώς τωρα) και ειναι μια χαρα σκουπα. Αλλα παντα την εχω με σακουλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι συμβατές με karcher. Ειχα ανεβασει τη δικια μου με ποιο πακετο karcher ηταν συμβατη. Αλλα επειδη ειναι οι απλες οι χάρτινες, μπορεις να βρεις ακομα και σε μαγαζι γειτονιας που πουλαει σακούλες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.