Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Και μιας και έφαγα την φλασιά έκανα μία αναζήτηση και βλέπω ότι το manual υπάρχει και στα Ελληνικά.

 

https://www.lidl-service.com/cps/rde/xchg/SID-7B226077-02900F6D/lsp/hs.xsl/product.html?id=3766794243&title=Επαναφορτιζόμενο+δραπανοκατσάβιδο+20V+PABSP+20-Li+B2&count=1

 

Αρα ίσως να έρχοντααι προς τα εδώ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι πραγματικα το lidl με τα εργαλεια του με εχει εκπληξει ευχαριστα!Εχω κατα καιρους παρει διαφορα,τοσο για ερασιτεχνικη χρηση οσο και για επαγγελματικη,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Επιπλεον οταν κακοποιησα μια σπαθοσεγα πριν 2 χρονια μου την αλλαξαν απλα προσκομιζοντας την αποδειξη-εγγυηση σε ενα καταστημα.Δεν ζητησαν καν την παλια πισω εστω για ελεγχο!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα στο praktiker αλιμου υπάρχει ενα bosch ixo gold στα 39.90 και μοιαζουν παρα πολυ :p

https://www.skroutz.gr/s/15372468/Bosch-IXO-Gold-Black-06039A800L.html?keyphrase=bosch+ixo+gold

τελευταιο κομματι ειναι αν ενδιαφερει καποιον στον 1ο οροφο τερμα πισω προς τα εργαλεία. 

 

Επειδη ειχα κ εχω ενα 3.6 parkside (ψαχω τον φορτιστή εδω κ καιρο) ειναι πολυ καλα για ψιλοπραματα. Η μπαταρια μου κραταγε τοσο πολυ που χανω τον φορτιστη :hehe: κατα καιρούς. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως συγκριτικά με καλές σειρες εργαλείων κατα την ταπεινη μου άποψη τα εργαλεια του lidl υστερουν. Δηλαδη μπλε bosch καμια σχεση με parkside σε ανεση κτλ.

Εχει καιρό να βγάλει παντως εργαλεια το lidl. Ισως μετα τα χριστουγεννα.

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Parhs said:

Παντως συγκριτικά με καλές σειρες εργαλείων κατα την ταπεινη μου άποψη τα εργαλεια του lidl υστερουν. Δηλαδη μπλε bosch καμια σχεση με parkside σε ανεση κτλ.

Δεν διαφωνεί κανείς μαζί σου απλά δεν έχει λογική και συγνώμη που στο λέω η συγκεκριμένη πρόταση.

Σαφέστατα και δεν συμπεθεριάζουν καν μεταξύ τους και πως θα μπορούσε άλλωστε;

 

Ενα δραπανοκατσαβιδο 18V από Lidl Με κρούση κάνει 60ευρω ή 50 κατα καιρούς δε θυμάμαι και το πιο οικονομικό bosch 18v με κρούση κάνει κοντά 200ευρώ. Μιλάμε για την τιμή του LIdl επί 4 φορές.

Σαφέστατα και δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης και αλίμονο κάποιος να είχε και την απαίτηση να πλησιάζουν σε ποιότητα τα μεν τα δε...

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, karmen1983 said:

Δεν διαφωνεί κανείς μαζί σου απλά δεν έχει λογική και συγνώμη που στο λέω η συγκεκριμένη πρόταση.

Σαφέστατα και δεν συμπεθεριάζουν καν μεταξύ τους και πως θα μπορούσε άλλωστε;

 

Ενα δραπανοκατσαβιδο 18V από Lidl Με κρούση κάνει 60ευρω ή 50 κατα καιρούς δε θυμάμαι και το πιο οικονομικό bosch 18v με κρούση κάνει κοντά 200ευρώ. Μιλάμε για την τιμή του LIdl επί 4 φορές.

Σαφέστατα και δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης και αλίμονο κάποιος να είχε και την απαίτηση να πλησιάζουν σε ποιότητα τα μεν τα δε...

Σιγουρα για εραστιτέχνη είναι μονοδρομος. Ομως κάποια πραγματα πχ πένσες/κοφτες που ειχα πάρει είναι τοσο χαλια που δεν αξιζαν καν. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Παντως συγκριτικά με καλές σειρες εργαλείων κατα την ταπεινη μου άποψη τα εργαλεια του lidl υστερουν. Δηλαδη μπλε bosch καμια σχεση με parkside σε ανεση κτλ.

Εχει καιρό να βγάλει παντως εργαλεια το lidl. Ισως μετα τα χριστουγεννα.

 

Αν τα συγκρίνεις με κάποια, πρέπει να πας στις φτηνές σειρές των "επωνύμων". Πχ για Bosch θα ήταν η πράσινη. Εκεί οι διαφορές είναι μικρότερες, και η σύγκριση είναι πολύ πιο ευνοϊκή για τα Parkside.

Τα εργαλεία χειρός είναι άλλη συζήτηση, αν και εκεί μπορείς να βρεις αξιόλογες προσφορές στο Lidl. Πάντως ειδικά πένσες, μικροτσίμπιδα κλπ , δεν αξίζουν ούτε τα 2€ που ζητάνε.

 

Edit: Ξέρει κανείς εάν το νέο 4V κατσαβιδάκι έχει μεταβλητή ταχύτητα;

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2019 at 8:56 ΠΜ, το μέλος Parhs έγραψε:

Παντως συγκριτικά με καλές σειρες εργαλείων κατα την ταπεινη μου άποψη τα εργαλεια του lidl υστερουν. Δηλαδη μπλε bosch καμια σχεση με parkside σε ανεση κτλ.

Εχει καιρό να βγάλει παντως εργαλεια το lidl. Ισως μετα τα χριστουγεννα.

 

Διαφωνω,οχι οτι τα Parkside ειναι καλυτερα απο Dewalt ή Milwaukee ή Makita,δεν διαφωνω εκει.Διαφωνω στο οτι πρεπει να τα συγκρινουμε.Και η Aventator SVJ ειναι αιωνες καλυτερη απο ενα Huyndai i30N,τι να κανουμε,εχει καμια σχεση ομως?Καμια απολυτως.Διοτι εχουν αλλο price point φιλε μου.Ενα Bosch GDX 18V-180 εχει 170€ σκετο εργαλειο,με μπαταρια και φορτιστη φτανεις το 300αρι.Ενα PDSSA εχει κομπλε 50€,τι να συγκρινουμε?Αν πιστευεις οτι το Bosch θα κρατησει 6 φορες περισσοτερο και οτι ειναι 6 φορες πιο δυνατο-γρηγορο τι να σου πω,εγω παντως δεν το πιστευω.Απο την αλλη βλεπω και κατι βιντεο τετοια και δεν ξερω τι να πιστεψω:https://www.youtube.com/watch?v=7hRKtOnK-0M

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ παρελαβα προχθες το PBSA 20 Li-A1,ειναι το λευκο(συλλεκτικη εκδοση και καλα) που βοσκει εδω και λιγες μερες στο Γερμανικο Lidl.Το πηρα απο δημοπρασια στο Ebay,45,50€ το εργαλειο και 16€ μεταφορικα,συνολο αν θυμαμαι καλα μου βγηκε 62€.Το θεμα ειναι οτι πριν το παρω στα χερια μου,ημουν λιγο περιεργος,πως τα δινει αυτος πιο κατω απ οσο εχουν στο Lidl?Ενω στην περιγραφη ελεγε καινουργιο,κατι δεν μου κολλαει.Καταρχην ελειπε το tire up που εχουν στην βαλιτσα τα καινουργια,εχει ενα μικρο χτυπημα η βαλιτσα σαν να επεσε κατι βαρυ και σχετικα αιχμηρο πανω της και τελος το ενα bit μου φαινεται να εχει βιδωσει 10 βιδες.Κατα τα αλλα φαινεται σαν καινουργιο.Δεν εχω θεμα και ουτε του ειπα τιποτα του πωλητη(του εχω ηδη δωσει θετικη αξιολογηση),απλα απο περιεργεια και μονο.Βαζω και δυο φωτο:

 

https://i1327.photobucket.com/albums/u662/LouCi4er/IMG_20191215_180805378_zpst4lsltxk.jpg

 

https://i1327.photobucket.com/albums/u662/LouCi4er/IMG_20191215_180818928_zpsrnvam4r0.jpg

 

https://i1327.photobucket.com/albums/u662/LouCi4er/IMG_20191215_180832336_zps856sjii0.jpg

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, LouCi4er said:

Απο την αλλη βλεπω και κατι βιντεο τετοια και δεν ξερω τι να πιστεψω:https://www.youtube.com/watch?v=7hRKtOnK-0M

Το ένα είναι μπουλονόκλειδο (με δυνατοτητα 1/4 μπροστα) και το άλλο παλμικό κατσαβίδι. Και μόνο που τα έβαλε μαζί με κάνει να ανησυχώ για την αντικειμενικότητα του βίντεο. Δεν είδα πουθενά τον επιλογέα ροπής του bosch (εχει?). 

Δε μπορεί να βάζεις πεταλούδες στο μπουλονόκλειδο και να περιμένει να περνάει σε ταχύτητα το παλμικό

 

Και ένα δραπανο απλό αμα βάλεις παρέα με ένα παλμικό κατσαβίδι θα δεις το δράπανο να βιδώνει πιο γρήγορα από το παλμικό τις βίδες όσο και να σου κάνει εντύπωση. Δεν έχεις από το να το δοκιμάσεις.

 

Κατα τα αλλα συμφωνω

Μου θυμίζει πάντως αυτό

 

Εδω το τεστ της Dewalt που βγάζει σκάρτο τον δίσκο της Diablo και αμέσως μετά το ανάποδο. Και λες wtf

Η απάντηση είναι σχετικά απλή πάντως στο τι κάνεις ο τύπος της dewalt :p 

 

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος LouCi4er έγραψε:

Από την αλλη βλεπω και βιντεο τετοια και δεν ξερω τι να πιστεψω:https://www.youtube.com/watch?v=7hRKtOnK-0M

Ότι πληρώνεις παίρνεις, και αγοράζεις ότι χρειάζεσαι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενας ενας παιδια,καταρχην οπως ειπα σε καμια περιπτωση δεν παω να βγαλω καλυτερα τα Parkside απο τους 3 κορυφαιους.Karmen1983 (ειμαστε και σειρες) το συγκεκριμενο Bosch βασιζεται στο Freak που ειχε πρωτοβγαλει η Bosch πριν 2? χρονια και ηταν η κανοτομια της,συνδυασμος 1/2 και 1/4 σε ενα κλειδι(αν δεις το συγκεκριμενο εχει εσωτερικα απο την 1/2,1/4 εξαγωνη υποδοχη) οποτε δεν βλεπω καποιο θεμα.Αυτο που δεν δειχνει καθαρα σε ποια επιλογη εχει το Bosch,ειναι οντως λιγο υποπτο αλλα τεσπα.Οσο για τον αν θα βιδωσει πιο γρηγορα της βιδες ενα δραπανοκατσαβιδο (δραπανο λεγεται το κλασικο που μπαινει στο ρευμα) απο ενα παλμικο,βαλε και τα δυο να βιδωσουν στριφωνια 180Χ12mm ή βιδες 200Χ10mm και ελα μετα πες μου πιο θα βιδωσει πιο γρηγορα.Οσο για το βιντεο της Dewalt που δειχνεις καμια σχεση,αυτο που εδειξα εγω δεν το κανει η Parkside.Συγνωμη αν ακουγομαι καπως ξερολας,δεν εχω καμια τετοια προθεση.

Lakisss:Το συγκεκριμενο Makita εχω στην κατοχη μου (συγκεκριμενα το XDT14Z επειδη το πηρα απο ebay,ιδιο ειναι βασικα) και ξερω απο πρωτο χερι τι εργαλειο ειναι.Εχει ομως 200€ σκετο εργαλειο οποτε τι πρεπει να καταλαβω εγω απο αυτο το βιντεο?Οτι ειναι καλυτερο του Parkside?Επρεπε να το δω για να το πιστεψω?Αυτο ελειπε.Απο την αλλη οτι πληρωνεις παιρνεις:

https://www.youtube.com/watch?v=6OrEwAgdMCQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=7GhnSwg5840&t=680s

 

Για να μην μακρυγορουμε,τα Parkside ειναι πολυ τιμια για τα χρηματα που ζητανε,τιποτα παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από LouCi4er
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος LouCi4er έγραψε:

Εχει ομως 200€ σκετο εργαλειο οποτε τι πρεπει να καταλαβω εγω απο αυτο το βιντεο?Οτι ειναι καλυτερο του Parkside?

Απλά έβαλα δύο εργαλεία που ανακοινώνουν τα ίδια specs με μεγάλη διαφορά τιμής. για να δούμε τις διαφορές. Όπως είπες "τα Parkside είναι πολύ τίμια για τα χρήματα που ζητάνε, τίποτα παραπάνω."

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, LouCi4er said:

το συγκεκριμενο Bosch βασιζεται στο Freak που ειχε πρωτοβγαλει η Bosch πριν 2? χρονια και ηταν η κανοτομια της,συνδυασμος 1/2 και 1/4 σε ενα κλειδι(αν δεις το συγκεκριμενο εχει εσωτερικα απο την 1/2,1/4 εξαγωνη υποδοχη) οποτε δεν βλεπω καποιο θεμα

το ξέρω και το αναφέρω. άλλο σου εξηγώ και με παρεξήγησες

 

5 hours ago, LouCi4er said:

Οσο για τον αν θα βιδωσει πιο γρηγορα της βιδες ενα δραπανοκατσαβιδο (δραπανο λεγεται το κλασικο που μπαινει στο ρευμα) απο ενα παλμικο,βαλε και τα δυο να βιδωσουν στριφωνια 180Χ12mm ή βιδες 200Χ10mm και ελα μετα πες μου πιο θα βιδωσει πιο γρηγορα.

Αν έρθω με το 996 που ειναι δραπανοκατσάβιδο (δεν ξέρω γιατί πήγες σε ηλεκτρικά και έκανες την διόρθωση) θα βιδώσει πολύ πιο γρήγορα στις περισσότερες δοκιμασίες.

Απλά αυτός που θα κρατάει το δραπανοκατσάβιδο σε όλες τις δοκιμασίες θα έχει και τα δύο χέρια και θα κρατάει αντίσταση, ο άλλος με το παλμικό θα κρατάει με το ένα χέρι το παλμικό και με το άλλο θα πίνει φραπέ.

Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 διαφορετικά εργαλεία όσο όμοια και αν σου φαίνονται. Εχουν άλλη λογική σχεδιάσης. Ακόμα ένα παράδειγμα είναι οι δύο κατηγορίες παλμικών.

Τα κλασικά παλμικά και τα παλμικά λαδιού. Εχω και από το ένα και από το άλλο. Παραδειγμα με βίντεο και πάλι θα βρεις πάρα πολλά. Εχω το συγκεκριμένο και το βίντεο λέει αλήθεια. Αλλά ταυτόχρονα λέει ψέμα. Διότι το παλμικό που κρατάει αυτός στα αριστερά δεν είναι λαδιού. Οπότε κερδίζει τις εντυπώσεις το εργαλείο στα δεξιά.

 

 

Πας λοιπόν με το κλασικό και βιδώνεις και βιδώνεις και βιδώνεις και πάει ο άλλος με το λαδιού και τσουπ πάει η βίδα. Και λες ουάου.

Οπότε για να ξανα έρθω στην λογική. Όταν συγκρίνεις μήλα τα συγκρίνεις με μήλα και όχι με πορτοκάλια.

 

5 hours ago, LouCi4er said:

.Οσο για το βιντεο της Dewalt που δειχνεις καμια σχεση,αυτο που εδειξα εγω δεν το κανει η Parkside

Μα δεν είναι της Dewalt το βίντεο που σου έδειξα και εκεί το έχασες. 

Σου απάντησα σε αυτή σου την πρόταση με το βίντεο

 

8 hours ago, LouCi4er said:

.Απο την αλλη βλεπω και κατι βιντεο τετοια και δεν ξερω τι να πιστεψω:https://www.youtube.com/watch?v=7hRKtOnK-0M

 

Λες δεν ξέρω τι να πιστέψω. Εκεί στόχευε το βίντεό μου στο να μη πιστεύεις πάντα αυτό που βλέπεις γιατί και τα μάτια καμιά φορά γελούν.

Ο dewalt εδειξε οτι κάηκε ο diablo, ο diablo εδειξε ότι ο dewalt πήγαινε σαν παππους με Π.

 

5 hours ago, LouCi4er said:

Συγνωμη αν ακουγομαι καπως ξερολας,δεν εχω καμια τετοια προθεση.

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε, είτε παρεξηγούμε τα γραπτά του άλλου είναι μέσα στα πλαίσια ενός φόρουμ και η μία απάντηση θα φέρει την άλλη. Το θέμα ειναι να συνεννοούμαστε χωρίς παρεξηγήσεις και να μαθαίνουμε μέσα από τις συζητήσεις. :) 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

το ξέρω και το αναφέρω. άλλο σου εξηγώ και με παρεξήγησες

 

 

Εχεις δικιο,μετα το ειδα οτι το αναφερεις στο ποστ σου για την υποδοχη 1/2 και 1/4,το διαβασα λιγο βιαστικα γι αυτο και σε διορθωσα χωρις λογο.

πριν 15 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν έρθω με το 996 που ειναι δραπανοκατσάβιδο (δεν ξέρω γιατί πήγες σε ηλεκτρικά και έκανες την διόρθωση) θα βιδώσει πολύ πιο γρήγορα στις περισσότερες δοκιμασίες.

Απλά αυτός που θα κρατάει το δραπανοκατσάβιδο σε όλες τις δοκιμασίες θα έχει και τα δύο χέρια και θα κρατάει αντίσταση, ο άλλος με το παλμικό θα κρατάει με το ένα χέρι το παλμικό και με το άλλο θα πίνει φραπέ.

Αυτό που σου εξηγώ είναι ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις 2 διαφορετικά εργαλεία όσο όμοια και αν σου φαίνονται. Εχουν άλλη λογική σχεδιάσης. Ακόμα ένα παράδειγμα είναι οι δύο κατηγορίες παλμικών.

Τα κλασικά παλμικά και τα παλμικά λαδιού. Εχω και από το ένα και από το άλλο. Παραδειγμα με βίντεο και πάλι θα βρεις πάρα πολλά. Εχω το συγκεκριμένο και το βίντεο λέει αλήθεια. Αλλά ταυτόχρονα λέει ψέμα. Διότι το παλμικό που κρατάει αυτός στα αριστερά δεν είναι λαδιού. Οπότε κερδίζει τις εντυπώσεις το εργαλείο στα δεξιά.

 

 

Πας λοιπόν με το κλασικό και βιδώνεις και βιδώνεις και βιδώνεις και πάει ο άλλος με το λαδιού και τσουπ πάει η βίδα. Και λες ουάου.

Οπότε για να ξανα έρθω στην λογική. Όταν συγκρίνεις μήλα τα συγκρίνεις με μήλα και όχι με πορτοκάλια.

 

 

 

Η διορθωση πηγαινε στην λεξη "δραπανο" που εγραψες,δραπανα λεμε τα απλα του ρευματος.Τεσπα.Μην παιζουμε με τις λεξεις σε παρακαλω,τι μηλα με πορτοκαλια μου λες.Ο ιδιος ο κατασκευαστης (η Bosch) αναφερεται στο συγκεκριμενο εργαλειο ως IMPACT DRIVER,τι πας και μου βαζεις στην κουβεντα τα παλμικα λαδιου?Ιδια εργαλεια ειναι και τα δυο(το GDX με το PDSSA),παλμικα κατσαβιδια.Που ειδες να συγκρινω μηλα με πορτοκαλια και μπανανες με καρπουζια?Και οχι στο ξαναλεω οτι με ενα δραπανοκατσαβιδο δεν θα βιδωσεις πιο γρηγορα απ οτι με ενα παλμικο διοτι τα δραπανοκατσαβιδα στην 2η ταχυτητα μολις ζοριζονται σταματανε και πρεπει να τα βαλεις στην 1η ταχυτητα.Εκει θα πηγαινει σαν χελωνα ενω το παλμικο θα πηγαινει σφαιρα με το σφυρι να χτυπαει σαν τρελο.Γιαυτο και βγαζουν τετοια νουμερα δυναμης οταν τα δραπανοκατσαβιδα περιοριζονται στα 60-65nm.

 

πριν 15 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Μα δεν είναι της Dewalt το βίντεο που σου έδειξα και εκεί το έχασες. 

Σου απάντησα σε αυτή σου την πρόταση με το βίντεο

 

 

Ελα τωρα,με δουλευεις?Εχει σημασια ποιος εχει ανεβασει το βιντεο?Αυτος που κανει την δοκιμη και βγαζει σκαρτο τον Diablo τι ειναι?Εχει καμια σχεση με την Dewalt ή οχι?

Τεσπα,θα σταματησω εδω γιατι αδικα σπαμαρω το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω γιατι αντιδρας ετσι. Αν εσενα σου φαινεται οκ το τεστ κ παραλογα οσα εγραψα εμενα μου περισσεύει. Καλη καρδιά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Εχει κανεις αυτη τη σκάλα; Πολλοί μαστορες που έχω δει παντως εχουν την απλή σκάλα του lidl όλοι απλά δε βολευει σε βαψιμο και δε πάει πολυ ψηλά.. αυτη λέει 2.3 μέτρα που δεν ειναι παρα πολυ αλλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2019 at 10:55 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Με μεγάλη καθυστέρηση να πώ ένα ευχαριστώ, ευτυχώς το είδα εγκαίρως και την αγόρασα για την αδερφή μου.

Δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κατσαβίδι ή σφυρί οπότε είναι ότι πρέπει :hehe:

Ποιοτικά είναι μέτριο πάντως, κατάλληλο μόνο για πολύ ερασιτεχνική χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.