Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

απο την εμπειρια σας παιδια, κολωνατο δραπανο parkside ή το μπλε einhell 500 που το εχει τουτες τις μερες προσφορα το praktiker στα 96 ?

για τρυπηματα σε μεταλλο αλλα και ξυλα. τι θα προτιμουσατε?

παιζει και η εναλλακτικη, του να παρω μια βαση δραπανου για το δευτερο χειρος που εχω καπου στα 30 ευρω και να μου μεινουν τα λεφτα της διαφορας

Αύριο που θα πάρω εγώ το κολωνάτο parkside να περάσεις(Πάτρα δεν είσαι?) να σου χαρίσω την βάση δραπάνου της parkside που έχω... δεν θα την χρειάζομαι πλέον.

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Αύριο που θα πάρω εγώ το κολωνάτο parkside να περάσεις(Πάτρα δεν είσαι?) να σου χαρίσω την βάση δραπάνου της parkside που έχω... δεν θα την χρειάζομαι πλέον.

μιλ μερσι μεσιε :) ναι πατρα ειμαι. καλοδουλευτο το νεο σου αποκτημα

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

απο την εμπειρια σας παιδια, κολωνατο δραπανο parkside ή το μπλε einhell 500 που το εχει τουτες τις μερες προσφορα το praktiker στα 96 ?

για τρυπηματα σε μεταλλο αλλα και ξυλα. τι θα προτιμουσατε?

παιζει και η εναλλακτικη, του να παρω μια βαση δραπανου για το δευτερο χειρος που εχω καπου στα 30 ευρω και να μου μεινουν τα λεφτα της διαφορας

Εγω εχω το μπλε Einhell 2 χρονια, ειναι ενταξει για ερασιτεχνικη χρηση που το χρησιμοποιω μια φορα το διμηνο, χωρις πρβληματα, αλλα  δεν εχει τις ευκολιες της σταθεροποιησης της βασης, της ανυψωσης, του λειζερ και των αμεσων ρυθμισεων στροφων. Οποτε σκεπτομαι να το βγαλω στο σφυρι και να χτυπησω αυριο το Parkside.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είναι ότι το parkside δεν αξίζει. Δείχνει να μην έχει ροπή. Μην εντυπωσιάζεστε από οθόνες, laser και ρυθμιστές στροφών. Τα κολώνατα είναι για πιο βαριές εργασίες και βασίζονται στην απλότητα της κατασκευής. Χάλασε το μοτέρ, μπορείς εύκολα να το αλλάξεις.

Άλλωστε πόσοι στα κολώνατα αλλάζουν συνέχεια στροφές με τους ιμάντες; 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ...επειδή σπάνια αλλάζεις στροφές με τους ιμάντες για 1-2 τρύπες βολεύει η ηλεκτρονική ρύθμιση.

Αν έχεις κανένα καλό παγκοδράπανο των 200-300€ αξίζει να αλλάξεις μοτέρ αν έχεις ένα με 60-70€ ...αγοράζεις άλλο.

Το θέμα είναι αν κάποιος θέλει να περάσει από την βάση στήριξης χειροδράπανου σε κάτι πιο σταθερό και με περισσότερες ευκολίες γιατί να μην το πάρει...φτηνό είναι.

Αν δεν έπαιρνα αυτό θα πήγαινα σε αυτό https://www.mandis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=13660&category_id=516&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&redirected=1&Itemid=29

που θεωρώ ότι είναι πολύ καλό για την τιμή του. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Γιώργο ...δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία...έχουν κάνει αρκετά τεστ ο Ιταλός, οι Γάλλος...Αν θέλεις κάτι να ρωτήσεις για το εργαλείο που να μπορώ να το δω πολύ ευχαρίστως ...εμένα για τις μέχρι στιγμής ανάγκες μου με εξυπηρετεί...αν μεγαλώσουν θα πάρω μεγαλύτερο...τόσο απλό.

Και για να σου απαντήσω χωρίς τεστ ...κανένα τρυπάνι δεν θα δυσκολευτεί στο τρύπημα ...αρκεί να ξέρεις πως να το δουλέψεις και ανάλογα με τις δυνατότητες του.  

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτα. Και εγω τα πηρα.

Οσον αφορα την δυσκολια επαναφορας του μοχλου που εγραφε ο Ιταλος απλα ...δεν υπαρχει. Ο μοχλος επιστρεφει κανονικα. Το λειζερ ηταν 0.5 mm off απο την μια παντα, αλλα το διορθωσα ευκολα συμφωνα με το βιντεο του Ιταλου που παρεθεσα πριν.

Το εργαλειο μπορει να ανεβαζει στροφες οταν δυσκολευεται, αλλα ειναι σκετη απολαυση να το χρησιμοποεις με τις ευκολιες που σου παρεχει.

Έγινε επεξεργασία από alphabet
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Στο προβλημα με το μοχλο ουτε σε εμενα υπάρχει. Το λειζερ ειναι σχεδον ακριβως (λιγοτερο απο μισο χιλ) Με ποτηροτρυπανο σε δοκαρι κολωσε μονο στο μεγαλο των 68 mm. Forstner τρυπανακι οτι ειχα μεχρι 35mm το τρυπησε σα βουτυρο. Σίδερο δε δοκιμασα εξαλλου για ξύλο το θελω. Για ερασιτεχνες σαν εμενα που επαιζα με τη βαση του λιντλ ειναι μεταβαση απο κια πικαντο σε αουντι.

Καρατιμιο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον μοχλό το διόρθωσα εύκολα σύμφωνα με τις οδηγίες του Ιταλού. Ευκαιρία ήταν να το ανοίξω να δω και πως είναι μέσα.

Το λέϊζερ το διόρθωσα ακριβώς αλλά εδώ υπάρχει και μια λεπτομέρεια ...Κανένα λέϊζερ δεν θα δείξει ακριβώς σε όλα τα ύψη σε τέτοιου είδους εργαλεία εκτός και αν οι πηγές της ακτίνας είναι ακριβώς επάνω στο τσοκ στην θέση του τρυπανιού...πράγμα αδύνατο. 

Γιατί το λέω αυτό.... κατέβασα την κεφαλή σε ένα λογικό ύψος ώστε να χωράει τρυπάνι 10mm και ξύλο πάχους 20-30mm στην βάση.

Εκεί ρύθμισα τις ακτίνες ακριβώς στο κέντρο, έβαλα και θερμόκολα ώστε να μην μετακινηθούν οι λυχνίες λέϊζερ και έκλεισα το καπάκι.

Όλα ωραία ...ανεβάζω την κεφαλή τέρμα επάνω και ανάβω τις ακτίνες ... διαφορά 1-2mm.

Μετά κατάλαβα ... τα λυχνιάκια του λέϊζερ είναι τοποθετημένα στον σκελετό μακρυά από την νοητή κάθετη γραμμή του τρυπανιού...όταν λοιπόν αλλάζει το ύψος φυσικό είναι να μετακινήται και το σημείο που στοχεύει η ακτίνα. 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το λειζερ το θεωρω αχρηστο σε κολωνατα ειδικα. Κ το δικο μιυ εχει αλλα εχει να αναψει απο την πρωτη φορα που απλα το πατησα για να δω πως φαινεται.

 

Καλοδουλευτα τα εργαλεια σας κυριοι!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω το νικολα (osa) για το δωρο του! εχει φτιαξει ενα  εργαστηριο ωραιο οπως ο ιδιος! χαιρεσαι να τον ακους να μιλαει.

καλοδουλευτα τα νεα σας εργαλεια παιδια, να ειστε παντα καλα να τα χαιρεστε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω (και με βρήκατε?).

Πρώτο ποστ  και ζητώ τη γνώμη σας για το πολυεργαλείο pkga 20-li b1 που έβγαλε το lidl (περασμένη εβδομάδα; ) και υπάρχει ακόμα στα ράφια. Στα 79 ευρώ. Έχω εργαλεία που κάνουν τις δουλειές του, αλλά θα το ήθελα σαν εφεδρικό-συμπληρωματικό. Έψαξα στο τόπικ για παλιότερα σχόλια, γιατί έχει ξανακυκλοφορήσει, αλλά δεν βρήκα τίποτα. Απ ό,τι κατάλαβα είχε παλιότερα τον κωδικό με a1 στο τέλος και όχι b1 που έχει τώρα. Άραγε το τωρινό έχει (σημαντική) διαφορά από το παλιότερο;

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να με (μας) κατατοπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.