Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πολυ καλη η σεγα του .

λειζερακι,  ρυθμιζομενη ταχυτητα,  ρυθμιζομενη ωθηση, εχει ελαστικο πελμα, φαινεται στιβαρη και ποιοτικη για φτηνη σεγα , συνοδευεται με λαμες ξυλου και μεταλλου, και ολα αυτα με 20  ευρω!

σημερα την πηρα,  εκοψα πηχακια , πολυ ευχαριστημενος!

και βεβαια απο  εγγυηση εχεις το κεφαλι σου ησυχο οπως παντα με τα parkside

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2020 at 11:32 ΜΜ, το μέλος Σωτήρηςς έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω (και με βρήκατε?).

Πρώτο ποστ  και ζητώ τη γνώμη σας για το πολυεργαλείο pkga 20-li b1 που έβγαλε το lidl (περασμένη εβδομάδα; ) και υπάρχει ακόμα στα ράφια. Στα 79 ευρώ. Έχω εργαλεία που κάνουν τις δουλειές του, αλλά θα το ήθελα σαν εφεδρικό-συμπληρωματικό. Έψαξα στο τόπικ για παλιότερα σχόλια, γιατί έχει ξανακυκλοφορήσει, αλλά δεν βρήκα τίποτα. Απ ό,τι κατάλαβα είχε παλιότερα τον κωδικό με a1 στο τέλος και όχι b1 που έχει τώρα. Άραγε το τωρινό έχει (σημαντική) διαφορά από το παλιότερο;

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να με (μας) κατατοπίσει.

Καλώς ήρθες Σωτήρη. Είχα δει το μήνυμά σου αλλά επειδή δεν έχω το εργαλείο περίμενα μήπως το έχει κάποιος θα σου πει γνώμη.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτά που κάνουν πολλές δουλειές συνήθως δεν κάνουν καμία καλά. Και από τη στιγμή που έχεις τα εργαλεία που κάνουν τις δουλειές που αναφέρεις θα σου έλεγα να επενδύσεις κάπου αλλού τα χρήματα μιας και τα 80ευρώ δεν είναι και λίγα :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

η μεγαλη ψαλιδα του ειναι απαιχτη! και  τσαμπα. την εχω δουλεψει πολυ, κοβει πολυ χοντρα κλαδια και σιγουρα αξιζει να την εχουμε. και μονο 10  ευρω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλυστικο αξιζει λετε?ΕΙναι το καινουργιο μοντελο με 170 bar.Το προηγουμενο (με τα 150 bar) το δουλεψα απο ενα φιλο και δεν με εντυπωσιασε σε σχεση με ενα Karcher 110 bar που ειχα ( και ραγισε η αντλια).Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο Nilfisk 135.1-8.Για πειτε καμια γνωμη αναμεσα στα δυο.

Link to comment
Share on other sites

αν και  δεν ειμαι πολυ σχετικος, τα μπαρ στα φτηνα, ειναι σαν τα βατ τους,   τα αμπερ τους ή τα btu τους. εχω ενα κοκκινο  εινχελ και καλα 150αρι.

  εκτιμω τα parkside, ομως  ολα  τα στοιχεια τους ειναι τσιμπημενα , σαν τις μπαταριες τους που εγιναν απο 18 σε 20 βολτ σε ενα βραδυ απλα  αλλαζοντας την ετικετα!       

διαβαζοντας κριτικες στο σκρουτζ, μια αναφερει τη συγκριση του νιλφισκ  με το παρκσιδε

στη θεση σου θα εμπιστευομουν τη  νιλφισκ ποσο μαλλον οταν  η διαφορα τιμης δεν ειναι μεγαλη.

απο την αλλη η κερχερ  χρεωνει παραπανω   παντα, σε σχεση με αυτα που προσφερει.

να εχεις ομως στη πισω πλευρα του μυαλου οτι καλο πλυστικο σημαινει απο κανα 300αρι το σωμα μονο...

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

που εγιναν απο 18 σε 20 βολτ σε ενα βραδυ απλα  αλλαζοντας την ετικετα! 

Εδώ έχεις άδικο

Είναι 18 και ταυτόχρονα είναι 20

Όπως και τα bosch είναι 10.8 ή 12 ή 18 ή 20. Και αυτά σε ένα βράδυ άλλαξαν ετικέτα.

 

Είναι θέμα πως ο κάθε ένας βλέπει την μπαταρία 18650. Στο Αμέρικα από όπου και ξεκίνησε τις υπολόγιζαν στα 4V. Οπότε 5 στοιχεία από 4V μας κάνει 20V

Εδώ στας ευρώπας είχαμε το πατροπαράδοτο 3,6V. Αρα 5χ3,6=18V

 

Για περισσότερα

 

https://cordlessdrillzone.com/drill-wars/20v-max-vs-18v-batteries-which-is-more-powerful/

 

@kpetros μεταλλικές έβγαζε πάντα και από όσα έχουν γραφτεί είναι και καλές

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

σαν τις μπαταριες τους που εγιναν απο 18 σε 20 βολτ σε ενα βραδυ απλα  αλλαζοντας την ετικετα!

 

Πάρα πολλές εταιρείες έχουν κάνει τη μετονομασία. Όσες μπαταρίες έχουν 5 στοιχεία ονομαστικής τάσης 3.6V (5x3.6=18) φορτίζονται μέχρι τα 4V ανά στοιχείο (5x4=20).

 

Edit: εμ βέβαια, κάποια είναι με το δάχτυλο στο "Submit Reply"... ?

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

ναι το εχω ακουσει αυτο, δεν ηξερα οτι το εκαναν ολοι.

τωρα που το θυμηθηκα παιδια, οι μπαταριες των 18 ειναι ιδιες με των 20? εννοω μορφη, βαση κλπ ή με την ευκαιρια αλλαξαν βαση? υπαρχει συμβατοτητα τουλαχιστον στα  παρκσαιντ?

Link to comment
Share on other sites

Όσες λιθίου έχω δει τα χαρακτηριστικά τους, όλες 3,6V είχαν ως ονομαστική τάση (nominal voltage):

https://www.orbtronic.com/content/Datasheet-specs-Sanyo-Panasonic-NCR18650GA-3500mah.pdf

http://dalincom.ru/datasheet/SAMSUNG INR18650-25R.pdf

http://www.batteryspace.com/prod-specs/10679.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αυτο συζητάμε λιγο πιο πανω. Οσοι εχουν παρει τις ραφιερες εχουν πει καλα λογια :)

 

Νομιζω ο @Lakisss εχρι παρει για να σου πει

Μάλλον έχουν την άλλη με τα ξύλινα ράφια,αυτή έχει όντως καλές κριτικές.

Η συγκεκριμένη έχει μεταλλικά ράφια αλλά γενικά φαίνεται φτηνοκατασκευή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Ειχα πάρει τη βαρέως τύπου με τα 180 κιλά στο ράφι. Εδώ ψάξε, πρέπει να υπάρχει. https://www.supereverything.gr/prosfores/parkside-2018

Σε ευχαριστώ!

Επειδή δεν τη θέλω για μεγάλο βάρος και να είναι οικονομική,ψάχνω για την συγκεκριμένη αν την έχει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, captnemo said:

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/powerfix-rafiera/p47674

Έχει κάποιος αυτή τη ραφιέρα? Αξίζει?

 

Είχα πάρει τον άλλο τύπο που έφερνε, η οποία γίνεται και οριζόντια, με τα ξύλινα ράφια, την οποία και συστήνω ανεπιφύλακτα.

Αυτή εδώ είναι με μεταλλικά ράφια (τύπου dexion), δεν την έχω δει από κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.