Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

On 8/3/2020 at 5:57 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγω θα τσιμπησω το μικρο κολλητηρι αεριου παντως για την εργαλειοθηκη εκτακτης αναγκης.

 

Το πήρες;

Πάω να το γεμίσω αέριο και έχω διαρροή,  δεν εφαρμόζει καλά το σωληνάκι της φιάλης στη βαλβίδα.

Δεν μου συνέβαινε ποτέ κάτι τέτοιο όταν γέμιζα αναπτήρες.

Εσύ το γέμισες χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω γεμίσει και εγώ καμιά δεκαριά φορές νομίζω ότι όταν βάλεις την μπουκάλα να το γεμίσεις παίρνει αμέσως ότι αέριο μπορεί να πάρει στην αρχή και το υπόλοιπο το πετάει έξω όσο η μπουκάλα πιέζει την βαλβίδα, και αυτό γίνεται γιατί το σωληνάκι των φιαλών δεν εφάπτεται στην εξωτερική διάμετρο της βαλβίδας και από εκεί φεύγει το περισσευούμενο αέριο.

Μία λύση θα ήταν επάνω στην βαλβίδα να υπήρχε κάποιο λαστιχάκι εκεί που τερματίζει το σωληνάκι της φιάλης όταν τοποθετείται ούτως ώστε να μην φεύγει το αέριο όταν πιέζουμε.

Άλλη λύση θα ήταν να βρεθεί κατάλληλο επιστόμιο που να εφαρμόζει ακριβώς στην τρύπα αλλά να μπορεί να πιέζει και την βαλβίδα, από αυτά που δίνουν μαζί με τις μπουκάλες δεν έχω βρει κάποιο που να το κάνει.

Παλαιότερα θυμάμαι σε κάτι μπουκάλες που έδιναν μαζί  ένα μικρό λαστιχένιο ακροφύσιο τοποθετημένο επάνω στο σωληνάκι που έκανε για τέτοιες περιπτώσεις σε δύσκολους αναπτήρες αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο τώρα.  

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος osa έγραψε:

Επειδή το έχω γεμίσει και εγώ καμιά δεκαριά φορές νομίζω ότι όταν βάλεις την μπουκάλα να το γεμίσεις παίρνει αμέσως ότι αέριο μπορεί να πάρει στην αρχή και το υπόλοιπο το πετάει έξω όσο η μπουκάλα πιέζει την βαλβίδα, και αυτό γίνεται γιατί το σωληνάκι των φιαλών δεν εφάπτεται στην εξωτερική διάμετρο της βαλβίδας και από εκεί φεύγει το περισσευούμενο αέριο.

Μία λύση θα ήταν επάνω στην βαλβίδα να υπήρχε κάποιο λαστιχάκι εκεί που τερματίζει το σωληνάκι της φιάλης όταν τοποθετείται ούτως ώστε να μην φεύγει το αέριο όταν πιέζουμε.

Άλλη λύση θα ήταν να βρεθεί κατάλληλο επιστόμιο που να εφαρμόζει ακριβώς στην τρύπα αλλά να μπορεί να πιέζει και την βαλβίδα, από αυτά που δίνουν μαζί με τις μπουκάλες δεν έχω βρει κάποιο που να το κάνει.

Παλαιότερα θυμάμαι σε κάτι μπουκάλες που έδιναν μαζί  ένα μικρό λαστιχένιο ακροφύσιο τοποθετημένο επάνω στο σωληνάκι που έκανε για τέτοιες περιπτώσεις σε δύσκολους αναπτήρες αλλά δεν βρίσκω κάτι τέτοιο τώρα.  

και εγω το ιδιο προβλημα εχω. παιδευομαι πολυ για να το γεμισω. μηπως ταιριαζει ακρο απο αναπτηρα να το αλλαξουμε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ότι είπε ο @osa κάπου έχω ρε γαμώτο διάφορα άκρα για αναπτήρες αλλά δε τα βρίσκω αυτή τη στιγμή...

Αν τα βρω θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω κανα χρόνο να πω ότι όντως χάνει κατά το γέμισμα

δεν παίρνει πολύ χρόνο να γεμίσει γίνεται σχεδόν αμέσως

και ίσως να είναι αυτό το όλο πρόβλημα διαρροής. 

Επισης να πω οτι δεν βάζω κανένα αντάπτορα από αυτά 

της φιάλης πλήρωσης αλλά κατευθείαν με την φιάλη.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω βάλει ποτέ και απλά τους έχω κρατήσει από τις διάφορες φιάλες που έχω πάρει κατα καιρούς. Απλά σαν να γεμίζει πολύ γρήγορα. Τόσο λίγο παίρνει?

Ούτε Mini bic να ήτανε :p 

 

Δε το αποκλείω βέβαια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το έχω πάρει αλλά δε το έχω ανοίξει. Θα το κοιτάξω μόλις πάω στο εργαστήριο και θα σου πω

 

Πριν το γεμίσεις ζύγισε το να δούμε πόσα γραμμάρια θα πάρει, εγώ ξέχασα να το κάνω.

Ζύγισε και τη φιάλη για να δούμε πόσο διαρροή είχες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Όσο πάνε και ανεβαίνουν οι τιμές ή είναι ιδέα μου;

 

Όλο και περισσότεροι έχουν μάθει να παίρνουν εργαλεία, να τα δοκιμάζουν και να τα επιστρέφουν, παίρνοντας πίσω όλα τα λεφτά τους.

Αυτά τα εργαλεία δεν νομίζω ότι ξαναπουλιούνται.

Και πως τελικά θα  καλύψει τη ζημιά το Lidl από αυτά τα εργαλεία;

Απλά ανεβάζοντας τις τιμές.

Οι άλλοι, οι πολλοί, τελικά πληρώνουν για τους έξυπνους.

 

Link to comment
Share on other sites

το δισκοπρίονο    το σκέπτομαι ειδικά  αν ταιριάζει η μπαταρία με το δραπανο που ειχα πάρει .  Κανενας που να το ειχε πάρει παλιά ? την παλεύει ? Κανένα παράπονο ?  

Link to comment
Share on other sites

- Ο πάγκος εργασίας πάρα πολύ καλός και στιβαρός.

- το δισκοπρίονο καλό όπως και ο οδηγός στερέωσης.

- η 20βολτη μπαταρία στα 4 amper είναι πολύ καλή, έκοψα με το αλυσοπρίονο πολύ πράμα.

- η ζακέτα fleece μια φορά που την είδα σε κατάστημα, πρέπει να βγάζεις τη μπέμπελη με δαύτη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2020 at 2:47 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Όσο πάνε και ανεβαίνουν οι τιμές ή είναι ιδέα μου;

Κ κανει μακροβουτι η ποιοτητα...Μεγαλο...

Πααααλια τα μισα κ παραπανω [απο καθε εργαλειο] τα πετυχαινες ψιλοαξιοπρεπεστατα για την τιμη τους, τωρα 2 στα 10 με το ζορι...

On 19/3/2020 at 2:47 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Όσο πάνε και ανεβαίνουν οι τιμές ή είναι ιδέα μου;

Κ κανει μακροβουτι η ποιοτητα...Μεγαλο...

Πααααλια τα μισα κ παραπανω [απο καθε εργαλειο] τα πετυχαινες ψιλοαξιοπρεπεστατα για την τιμη τους, τωρα 2 στα 10 με το ζορι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.