Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

On 8/3/2020 at 12:38 PM, Parhs said:

Η ραφιέρα ειναι με μοριοσανιδα, δε ξέρω αν θα αντέξει αν μπει κατι υγρο πάνω.

 

Έχω αγοράσει 2 από πέρυσι το καλοκαίρι, βαριόμουνα θανατερά και άργησα και 2μηνο να τις στήσω οπότε στο ενδιάμεσο πέρασα με ένα βερνίκι εμποτίσεως που μου χε ξεμείνει κάνα χρόνο τις "σανίδες".  Αποδείχθηκε καλή κίνηση γιατί σε ένα ατύχηματακι με ένα 5κιλο μπογιάς που δεν είχε κλείσει καλά το καπάκι απορροφήθηκε ελαχιστότατα και 7 μήνες μετα δεν βλέπω καμιά επίδραση.

 

Ήταν ήδη πάρα πολύ στέρεες αλλά μετά που τις στερέωσα με 4 στριφονια έκαστη ( τα 2 ψιλο-μικρά που έχει μέσα και 2 13ρια ακόμα) είναι βράχος, μου περίσσεψαν από μια άλλη DIY κατασκευή 2 κομμάτια 15ρι  κόντρα πλακέ , αντικατέστησα 2 τα χαμηλά ράφια που θα πάρουν το πιο μεγάλο βάρος και έδεσαν ακόμα πιο πολύ.     Πολύ Ικανοποιημένος, καλύτερες & λίγο φθηνότερες ΠΟ κάτι αντίστοιχες που έστησα στο χωριό του Leroy Merlin.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2020 at 9:59 AM, karmen1983 said:

image.png

 

Πήρα το πολυεργαλείο απο την Performance σειρά,  που είχε στα 60 ( απο 75 €), πολύ δυνατό και φάνηκε να μην μασά καθόλου σε κατι κοψίματα και ψιλοτριψίματα που έκανα. 

 

1. δεν είχε μαζί τις κασετίνες με τα εξαρτήματα ( και πωλείται "γυμνό" σε αντιθεση με το "απλό" που είχα παλιότερα..

2. ζεσταίνεται αρκετά η μεταλλική κεφαλή, σε σημείο που είναι ενοχλητική μετά απο μισάωρη λειτουργία..δεν ένιωσα να επηρεάζεται διοόλου . Άδειασα 1 4Α και μια 2Α μπαταρία και πήγε τρένο.

3. Νομίζω, γιατί έχει περάσει καιρός που "δανεισα" στον ξαδερφο μου το παλιό "απλό" πολυεργαλειο, οτι είναι κάπως πιο αθόρυβο σε αντίστοιχου επιπέδου ζόρι.

4. επικοινώνησα στο service για να αγοράσω τις κασετίνες και 10 μέρες μετά περιμένω απάντηση...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κανένας να έχει ποστάρει τις προσφορές τις Πέμπτης (10/9/20), οπότε ορίστε τις:

 

2020-09-10_1_s.thumb.png.66d7988cfc9c24fc5af3a8f8df042c0a.png

 

2020-09-10_2_s.thumb.png.f674ef2374173fb66614b6c3b0dd7980.png

2020-09-10_3_s.thumb.png.98ebd7a78a3eca292916f45c65fb7357.png

 

επειδή χάνονται λιγες ημέρες μετά οι σελίδες των προσφορών την "έσωσα" στο archive.is

 

scr.png
ARCHIVE.IS

αρχειοθετήθηκε στις 8 Σεπτ. 2020 21:44:24 UTC

 

Έχει αρκετά εργαλεία της X20 Series, χωρίς μπαταρίες, καλό  -αν όπως εγώ- έχετε μαζέψει από προηγούμενα. Θα τσιμπήσω σίγουρα το σκουπάκι, το χει φίλος είναι δυνατό αν και θορυβώδες. Επίσης ρουφάει υγρά αλλά με προσοχή δεν έχει καλή στεγανοποίηση, πρέπει αν μην το γυρετε πολύ γιατί χύνεται ξανά...

 

 

Με τρώει ο κώλος μου και για το Φαλτσοπριονο της σειράς performance, αλλά από την άλλη μήπως με λίγο πιο πολλά λεφτά να πάρω το μεγάλο radial που βάζει κάνα 2 φορές το χρόνο;; Το έχει κανείς σας;   PAKSP 20-Li A1

 

Είναι σχετικά νέο και δε βρίσκω και πολλά reviews...

Έγινε επεξεργασία από koumooo1442169082
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφιζα το πιο μεγαλο εκτος αν παιζει μεγαλο ρολο για σενα η ευκολια της μπαταριας.

 

Screenshot_20200910-095734_Facebook.jpgScreenshot_20200910-095740_Facebook.jpgScreenshot_20200910-095748_Facebook.jpgScreenshot_20200910-095756_Facebook.jpgScreenshot_20200910-095802_Facebook.jpgScreenshot_20200910-095810_Facebook.jpgScreenshot_20200910-095817_Facebook.jpgScreenshot_20200910-095825_Facebook.jpg

 

 

sl_tools_do_20kw38_gr.jpg
WWW.LIDL-HELLAS.GR

Εδώ θα βρεις προσφορές σε τιμές Lidl! Είμαστε δεσμευμένοι να σου...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Θα ψηφιζα το πιο μεγαλο εκτος αν παιζει μεγαλο ρολο για σενα η ευκολια της μπαταριας.

 

 

 

 

sl_tools_do_20kw38_gr.jpg

 

Καλημέρα, ευαριστώ για το input. Με προβληματίζει ο χώρος που εχω /δεν έχω. Στο "νεο" σπίτι , πρακτικά ο μονςο χώορ ςπου υπάρχει ειναι στην πιλοτη με την γειτονιά να κοιτα και να κάνει βουντού. Παίζει το παλιο σπιτι της γιαγιας αλλα ειναι 2 χιλιομετρ απιο πέρα, και πιθανόν ο μονος σοβαρος χώρος να ειναι μια ημίκλειστη βεράντα οπότε ισως βολευει να ειναι φορητά τα εργαλεία για να τα κλειδώνω "μεσα" οταν δεν ειμαι εκει.

19 minutes ago, georgeps said:

Lidl στα Πευκάκια.

 

8 Ατομα περιμέναν από εξω,8 σκουπάκια έφεραν, ρε λιντλ, είπαμε κραχτης αλλά οχι ετσι...

 

Περιστέρι στο μεγάλο της Λ. Καβάλας, είχε καμιά 12ρια όταν μπηκα να το πάρω στις 8:30, 20 λεπτα μετά που έβγαινα είχαν φύγει περιπου τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το πιο μεγαλο το radial του λιντλ. Ζαχαρωνα το metabo το μεγαλο (το εχει κανει review κ ενα παλικαρι εδω) το οποιο φυσαει αλλα επειδη φυσαει βοριας κ στη τσεπη μου κ δε μενει κολυμπυθροξυλο σκεφτομουν το μικρο metabo ή το evolution κ ειχα ρωτησει σχετικα κ εδω.

Τελικα οταν το εβγαλε το τολμησα γιατι ηταν μεγαλη η διαφορα στα χρηματα κ δεν το μετανιωσα.

Θελει φυσικα να μη πεσεις σε ελλατωματικο κ να το καλιμπραρεις. Εχει πολλα βιντεο στο νετ να βοηθηθεις αλλα δεν ειναι κ κατι δυσκολο τη λογικη ακολουθεις.

Καποια στιγμη πηρα εναν καλυτερο δισκο Freud  απο τον προμηθεα στο Πειραιά (δεν εχω λινκ τωρα προχειρο) κ οι κοπες μου αναβαθμιστηκαν παρα πολυ. Εγινε αλλο εργαλειο!

Εκει ειδα κ τη διαφορα ποιοτητας. Η κεφαλη της μπουλονοβιδας που κραταει το δισκο ειναι πραγματικα απο βουτυρο κ παραλιγο να τη καταστρεψω κ να μη μπορω να τη ξεβιδωσω. Μιλαμε για ελλεινη ποιοτητα μετάλλου.

Γενικα παντως εμενα με εχει βολεψει πολυ για τις ερασιτεχνικές  αναγκες μου.  Το μοτερ ειναι πολυ δυνατο.

Για μπαταριας, κατα τη γνωμη μου, καποια εργαλεια οπως τριβεια πχ που θα τους πιεις το αιμα ή δισκοπριονα καλη ωρα που θες δυναμη κ να μη σε αφησει με το φορτιστη στο χερι, η μπαλαντεζα ειναι μονοδρομος.

Εκτος αν θες τρελη φορητότητα πχ εχεις ενα σπιτι με 5 στρεμματα αυλη κ θες να κανεις τις κοπες σου στο χωράφι. Στο μπαλκονι της γιαγιας ολο κ καποια μπριζα θα παιζει. Παντως βαλε κ μια σκουπα στο εργαλειο γιατι εμενα εκτος του θορυβου που μου τα χωνουν οι γειτονες, θελαν να κανουν και χορωδια το "χιονια στο καμπαναριο" με τις γλαστρες του ακάλυπτου :) .

Δε ξερω αν σε βοηθησα ή σε μπερδεψα περισσότερο.

Σε γενικες γραμμες το μεγαλο αξιζει τα λεφτα του κ μαλιστα τωρα το καλοκαιρι το ειχα δει (επαρχια) με μειωμενη τιμή. Μπορει να βρεις κανενα.

 Ps: Ηλπιζα οτι θα φερει αυτο τον πριτσιναδορο που ειχε στο ιταλικο με τα εργαλεια αερος αλλα μας εκλασαν απο οτι φαινεται

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος koumooo1442169082 έγραψε:

Με προβληματίζει ο χώρος που εχω /δεν έχω. Στο "νεο" σπίτι , πρακτικά ο μονςο χώορ ςπου υπάρχει ειναι στην πιλοτη με την γειτονιά να κοιτα και να κάνει βουντού.

 

Βιδώνεις στην οροφή της πιλοτής ανά ένα μέτρο γατζάκια που θα μείνουν για πάντα εκεί, αγοράζεις όσα μέτρα χρειάζονται δίχτυ σκίασης πλάτους τριών μέτρων  (από 0,70 ευρώ το τετραγωνικό) και όποτε θέλεις το κρεμάς από τα γατζάκια και «κλείνεις» το χώρο που θα δουλεύεις.

 

 

Βύσματα τοίχου Ø8mm και βιδωτοί γάντζοι 5*42mm σε σακουλάκι 4+4 τεμαχίων

 

Δίχτυ σκίασης e125 για camping-αντιανεμικό 90% Σκίαση τιμή/m²

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν παίζει αυτό είναι τελείως αλλού το κλίμα. Έχω κάνει 3 μικρά μαστορέματα, και ήρθανε οι μισοί από την πολυκατοικία να μου πουν ότι δε το προβλέπει ο κανονισμός πολυκατοικίας να κάνω μαστορέματα στην πιλοτή, και νααα μανούρα και γκρίνια . Έχει στο πίσω μέρος ένα τσιμεντένιο παρτέρι, και είχα στερεώσει ανάμεσα σε αυτό και τον πάγκο μου ένα δοκάρι και έπαιξε τσαμπουκάς ότι θα χαλάσω το παρτέρι και ποιος θα το πληρώσει.


 

Για να καταλάβετε, το τελευταίο διήρκεσε  45 λεπτά συνολικά, ξεκίνησα 11 το πρωί Σαββάτου, έστησα πάγκο , έκοψα κυρίως με πριόνι χειρός 6 μαδεράκια , σκούπισα, τα κάρφωσα για  να φτιάξω ένα πλαίσιο και να καρφώσω σίτα για ένα παράθυρο της μάνας μου..  , τα μάζεψα όλα, δεν άφησα τίποτε..

 

έγινε διαδήλωση. τι άκουσα; ότι η σκόνη απο το πριονίδι θα γδάρει το αμάξι του ενός, ότι ξύπνησε το μωρό ( είναι 2) του άλλου 3 ορόφους πιο πάνω ( 11 το πρωί αυτό..), ότι πήρε ο αέρας τη σκόνη και την πήγε πάνω στα λουλούδια της άλλης στο μπαλκόνι του 1ου κλπ


 

Θα μαζέψουν υπογραφές να με διώξουν , ας το αφησουεμ ομως  για αλλου να μην κανω Hijack to thread για τα εργαλεία.

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

έαν μικρό hint για κάποια/κάποιον που μπορεί να ψάχνει ένα παλιότερο φυλλάδιο lidl, λχ για να δει κάποια τιμή στην οποία βγήκε προ εβδομάδων ενα προιόν..

 

Μετά που τα αφαιρούν απο την ιστοσελίδα μένουν για 1-3 μήνες στον server , απλά δεν υπάρχει link, αλλά μπορείτε με λίγο τύχη να τα βρείτε με κατάλληλη αναζήτηση στο google.

 

https://www.google.com/search?q=site:https://media.lidl-flyer.com/+filetype:pdf+apo-deutera+non-food

 

===============

for posterity , και για να υπάρχει αρχειοθετημενο, το λινκ με ργαλεια της βδοαμδας που ερχεται, που ηδη εβαλε η "karmen1983"

 

scr.png
ARCHIVE.VN

αρχειοθετήθηκε στις 11 Σεπτ. 2020 21:19:39 UTC

 

Έγινε επεξεργασία από koumooo1442169082
προσθηκη συνδέσμου
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μάστορας ! :T:

Νίκο στην θέση της "γρίλιας" που αφαίρεσες, εφόσον δεν υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρω και εμποδίζει,

καλό θα ήταν για λόγους ασφαλείας να μπει μια άλλη πολύ πιο ελεύθερη φυσικά.

Σκέφτομαι μια συρμάτινη από ανεμιστήρα κουτιού, αυτές παρουσιάζουν πολύ μικρή αντίσταση στον αέρα!

 

Edit Καλό θα ήταν κάποιος mod να το πάει το post σου στον τομέα με τα μαστορέματα και τις πατέντες!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2020 at 2:08 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πήρα το σκουπάκι για ψιλομαζέματα, αφού είχα ήδη φορτιστή και μπαταρία 4 ampere.

Η αλήθεια είναι ότι η δύναμη αναρρόφησης δεν είναι μεγάλη, έτσι ανοίχτηκε για επεμβάσεις. (1ο στάδιο:p, εισαγωγή - εξαγωγή)

100_6772.jpg

 

Αν προσέξετε στην εξαγωγή του αέρα του μοτέρ υπάρχει ένα φίλτρο το οποίο και αφαιρέθηκε.

100_6773.jpg

 

Κάτι έγινε, αλλά η μεγάλη διαφορά ήρθε από την εισαγωγή. Απορώ γιατί την έφραξαν με τόσο πλαστικό. Αφαιρέθηκε. Καμία σχέση, κάντε το χθες.

100_6774.jpg  100_6777.jpg

 

Το σκουπάκι τραβάει και υγρά, επειδή όμως δεν θα το κάνω ποτέ, προχώρησα παραπάνω. Το φίλτρο μπαίνει σε ένα "σκαφάκι" ώστε να μην τραβάει τα νερά.

100_6778.jpg

 

Άνοιξα τρύπες για να το απελευθερώσω. Η πατέντα αυτή δεν προσθέτει κάτι αρχικά, παρατήρησα όμως ότι όταν κοντέυει να γεμίσει ο κάδος υπάρχει αμυδρή βελτίωση, 

γιατί το φίλτρο τραβάει από παντού. Χάνεις επαναλαμβάνω στα υγρά.

100_6780.jpg  100_6781.jpg

 

100_6782.jpg

 

και το πήρε φιλος, και οντως δεν μειναμε ευχαριστημενοι απο την απορροφικότητα του.

 

Το δοκιμάσαμε και είδαμε μια βελτίωση.

 

Ευχαριστούμε Λακη για την ιδέα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2020 at 4:50 ΜΜ, το μέλος georgeps έγραψε:

και το πήρε φιλος, και οντως δεν μειναμε ευχαριστημενοι απο την απορροφικότητα του.

 

Το δοκιμάσαμε και είδαμε μια βελτίωση.

 

Ευχαριστούμε Λακη για την ιδέα

Τί είχα πιεί εκείνο το μεσημέρι?

 

Απορρόφησή*

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα ότι την επόμενη εβδομάδα έχει στις προσφορές του Παρασκευο-σάββατου ( 25 & 26 /9/20) το Δισκοπρίονο PHKS 1350 C2 έναντι 40€.

 

Θυμάμαι οτι το είχε φέρει ξανά λίγο μετά το Πάσχα και μάλιστα στα 30€. Είχε τότε και κάτι φτηνούς σχετικά αλουμινένιους οδηγούς για να κόβεις ευθεία που τώρα δε τους βλέπω.

Τα είχε πάρει ο ξάδερφος μου, οι οδηγοί μέτριοι , επέστρεψε 2 σετ μέχρι να βρεί τα 2 τμήματα να ενώνονται καλά μεταξύ τους.

 

scr.png
ARCHIVE.IS

αρχειοθετήθηκε στις 19 Σεπτ. 2020 16:02:38 UTC

 

Έγινε επεξεργασία από koumooo1442169082
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γεματα σκουπες ησαν πολλα υποκαταστηματα το τελευταιο καιρο

απο σταχτης μεχρι τη μεγαλη. μονο που δεν βγαινουν στα φυλλαδια, ετσι πρεπει να πηγαινεις τακτικα απο τα φυσικα υποκαταστηματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

γεματα σκουπες ησαν πολλα υποκαταστηματα το τελευταιο καιρο

απο σταχτης μεχρι τη μεγαλη. μονο που δεν βγαινουν στα φυλλαδια, ετσι πρεπει να πηγαινεις τακτικα απο τα φυσικα υποκαταστηματα

 

όντως, εγω περνώ πότε-ποτε απο 4 (Νεου Κόσμου, Καλλιθέας, Λ.Καβάλας και Κηφισού στο Περιστέρι), σε 3 απο τα 4 είδα και σκούπες και για πολύ καιρό μετά την προσφορά τα ντέξιον με την μοριοσανίδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος koumooo1442169082 έγραψε:

παρατήρησα ότι την επόμενη εβδομάδα έχει στις προσφορές του Παρασκευο-σάββατου ( 25 & 26 /9/20) το Δισκοπρίονο PHKS 1350 C2 έναντι 40€.

 

Θυμάμαι οτι το είχε φέρει ξανά λίγο μετά το Πάσχα και μάλιστα στα 30€. Είχε τότε και κάτι φτηνούς σχετικά αλουμινένιους οδηγούς για να κόβεις ευθεία που τώρα δε τους βλέπω.

Τα είχε πάρει ο ξάδερφος μου, οι οδηγοί μέτριοι , επέστρεψε 2 σετ μέχρι να βρεί τα 2 τμήματα να ενώνονται καλά μεταξύ τους.

 

scr.png
ARCHIVE.IS

αρχειοθετήθηκε στις 19 Σεπτ. 2020 16:02:38 UTC

 

Αντεχει αραγε η βαση του για να το βαλω αναποδα σε πάγκο; Σε αυτη τη τιμη δε παθζει να βρω κατι αντίστοιχο. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.