Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

WWW.LIDL-HELLAS.GR

Εδώ θα βρεις προσφορές σε τιμές Lidl! Είμαστε δεσμευμένοι να σου προσφέρουμε προϊόντα υψηλής...

Εχει κ στο σαιτ καποια εργαλεια απο 26/11. Μηπως εξαιρουνται απο το φεκ απαγορευσης κ συνδεεται με αυτο που ειδες στο μαγαζι. Υποθεσεις κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα οτι αν και δεν υπάρχει το φυλλάδιο "non-food", υπάρχει σελίδα με εργαλεία σε προσφορά την ερχόμενη εβδομάδα (Πέμπτη 26/11), δεν ξέρω αν μπήκε κατά λάθος ή ξέρει το lidl κάτι που δεν ξέρουμε εμείς,....

 

Δεν έχει φοβερή ποικιλία, μικρο ταινειολιαντήρα, έκκεντρο τριβείο,  τον "όρθιο" φωτισμό εργασίας που πάντα κανω πισω και δεν αγοράζω και διάφορα ψιλολόγια.

 

2020-11-26-1.thumb.png.f4b9d9d904302de1829cf9d29f16c22d.png

 

2020-11-26-2.thumb.png.8a32b4514f27a93b03c25f86889abf3d.png

 

αρχειοθετημένο..

 

ΕΡΓΑΛΕΙΑ LIDL - www.lidl-hellas.gr (lidl-hellas.gr)

Link to comment
Share on other sites

απλα καταλαβαν οτι εκαναν βλακεια που απεσυραν τα εργαλεια καθως δεν περιλαμβανονται ως ειδος στο φεκ απαγορευσης.

στο φεκ δεν υπαρχει καμια αναφορα , ουτε σαν λεξεις ουτε σαν κ.α.δ. στα εργαλεια

απορω το νομικο τημ του λιντλ γιατι την πατησε δυο βδομαδες τωρα

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

καθως δεν περιλαμβανονται ως ειδος στο φεκ απαγορευσης.

στο φεκ δεν υπαρχει καμια αναφορα , ουτε σαν λεξεις ουτε σαν κ.α.δ. στα εργαλεια

απορω το νομικο τημ του λιντλ γιατι την πατησε δυο βδομαδες τωρα


έχετε πρόχειρο λινκ του ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεστε; Χωρίς να έχω υπόψιν κάτι συγκεκριμένο, ο τρόπος που παρουσιαζόταν η είδηση σε μέσα ενημέρωσης -ξεχνώ κιόλας πως ακριβώς το είχα διαβάσει- μου έδινε την εντύπωση ότι αυτά τα καλάθια με τα εργαλεία περιλαμβάνονται. Σας ρωτώ επειδή αν δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά σε ΦΕΚ ή σε ΚΥΑ στην οποία μπορεί να παραπέμπει κάποιο ΦΕΚ για λεπτομέρειες, δεν αποκλείεται να ισχύει αυτό που γράφετε.
Αν όμως το έχουν εντάξει σε κάποιου είδους γενική, αόριστη διατύπωση (π.χ. «απαγορεύεται αν το αντίστοιχο κατάστημα έχει περιορισμούς ανοίγματος») τότε ενδέχεται να μην ισχύει αυτό που γράφετε.

Μια άλλη παράμετρος μπορεί να είναι η εμπορική. Μπορεί δλδ το ίδιο το λιντλ, βλέποντας ότι γίνεται νταβαντούρι με τέτοια πράγματα, να έκρινε μόνο του, χωρίς να έχει νομική υποχρέωση,  να έκρινε ότι δεν είναι προς το συμφέρον του να βρεθεί στο στόχαστρο για τέτοιο λόγο, επιλέγοντας από μόνο του να τα κόψει προσπαθώντας να μην ανέβει πολύ ο θόρυβος γύρω από το ζήτημα. «αφού φωνάζουν οι Χ, ας τα βγάλω μόνος μου μπας και κοπάσει ο θόρυβος και σταματήσουν, πριν καταφέρουν με τις φωνές τους να οδηγήσουν σε νομική ρύθμιση».
Δεν είναι αποκλειστικά νομικό ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν το εχω προχειρο, απο οτι θυμαμαι παντως οταν το διαβασα, δεν αναφεροταν ουτε αμεσα ουτε εμμεσα σε εργαλεια. η πιο "κοντινη" αναφορα θα μπορουσε να ειναι η απαγορευση ηλεκτρικων οικιακων συσκευων, ομως τα εργαλεια δεν εμπεριεχονται σε αυτο καθως ειναι επαγγελματικες. ουτε στον καδ των εργαλειων αναφεροταν αυτο το αρθρο.

 

μπορει και να εχεις δικιο οσον αφορα το να μην θελουν να μπουν στο στοχαστρο, αλλά να που τωρα θα μπουν εχοντας χασει 2 εβδομαδες. αν θελει η κυβερνηση βγαζει τροποποιητικο φεκ και τα σταματα ξανα. ομως αυτο δεν θα ηταν συνομο καθως τα υπολοιπα μαγαζια πουλουν σε επαγγελματιες, αρα και τα λιντλ θα μπορουσαν να πουλανε με τιμολογιο. ετσι ουτε σε αυτο το λογο βρισκω απαντηση στο γιατι.

το μονο που βλεπω πιθανο, ειναι οτι εκ των υστερων καταλαβαν τη βλακεια τους, και οτι το φεκ δεν αναφεροταν σε εργαλεια, πιθανα μετα απο παρεμβαση απο γερμανια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

δυστυχως δεν το εχω προχειρο, απο οτι θυμαμαι παντως οταν το διαβασα, δεν αναφεροταν ουτε αμεσα ουτε εμμεσα σε εργαλεια. η πιο "κοντινη" αναφορα θα μπορουσε να ειναι η απαγορευση ηλεκτρικων οικιακων συσκευων, ομως τα εργαλεια δεν εμπεριεχονται σε αυτο καθως ειναι επαγγελματικες. ουτε στον καδ των εργαλειων αναφεροταν αυτο το αρθρο.

 

μπορει και να εχεις δικιο οσον αφορα το να μην θελουν να μπουν στο στοχαστρο, αλλά να που τωρα θα μπουν εχοντας χασει 2 εβδομαδες. αν θελει η κυβερνηση βγαζει τροποποιητικο φεκ και τα σταματα ξανα. ομως αυτο δεν θα ηταν συνομο καθως τα υπολοιπα μαγαζια πουλουν σε επαγγελματιες, αρα και τα λιντλ θα μπορουσαν να πουλανε με τιμολογιο. ετσι ουτε σε αυτο το λογο βρισκω απαντηση στο γιατι.

το μονο που βλεπω πιθανο, ειναι οτι εκ των υστερων καταλαβαν τη βλακεια τους, και οτι το φεκ δεν αναφεροταν σε εργαλεια, πιθανα μετα απο παρεμβαση απο γερμανια

 

Δεν ειναι μονο εργαλεία θα φέρει και ρουχα

WWW.LIDL-HELLAS.GR

Εδώ θα βρεις προσφορές σε τιμές Lidl! Είμαστε δεσμευμένοι να σου προσφέρουμε προϊόντα υψηλής ποιότητας, μοναδικής φρεσκάδας και πάντα χαμηλής τιμής!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με την τροποιητικη, ενεκα ψυχους τροποποιηθηκε το φεκ και επιτρεπει ρουχα και παρομοιο εξοπλισμο λογω κρυου

αν προσεξεις δεν εχει μπλουζακια, εσωρουχα και τετοια, μονο αυτα που ειναι για το κρυο

το ιδιο εισχυει και για καποιες οικιακες ηλεκτρικες συσκευες λογω κρυου (πχ αεροθερμα, σομπες κλπ)

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

update:

σε άλλο Lidl (Λ.Καβάλας, Περιστέρι) έβαλα στο καλάθι κάτι τρυπάνια και στικάκια κόλας (αυτό για το θερμικό "πιστόλι") και στο ταμείο δεν πέρναγαν οι κωδικοι, μου ζήτησε συγνώμη η υπαλληλος λέγοντας μου οτι "πλέον έχουν μπλοκαριστεί οι κωδικοί".

Είχε κάτι φούτερ είναι γεγονός, και κάτι λίγα άλλα χειμωνιάτικα μη σκεπασμένα με νάιλον,  αλλά δεν πήρα ωστε να σας πω αν όντως πωλούνται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Προχθές Τετάρτη το απόγευμα που επισκέφτηκα το Lidl Λ. Αθηνών (Περιστέρι) διαπίστωσα ότι είχαν αφαιρέσει όλες τις απαγορευτικές ταινίες από τους πάγκους με τα εργαλεία, οικιακά είδη κλπ. Είχε μάλιστα κάτι ελάχιστα εργαλεία, απομεινάρια από σχετικά πρόσφατες προσφορές, ανάμεσά τους μπαταρίες 12 και 20 βολτ, νοβοπανόβιδες, πιστόλι θερμοκόλλας, επαναφορτιζόμενο φακό με μαγνητική βάση. Αγόρασα μια μπαταρία 12 V 2AH και την πέρασε κανονικά από το ταμείο, οπότε λογικά από εδώ και πέρα θα έχουμε εργαλεία φαντάζομαι στα Lidl.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραπλησια πράγματα , όλες τις βίδες, μπαταρίες και φακό δλδλ, είδα στο LIDL καλλιθέας , ρώτησα μία υπαλληλο αν άλλαξε κατι και μου είπε όχι ακομα δεν μπορούν να βάλουν γενικά εργαλεία, αλλα κάποια "απλά πράγματα" τους άφησαν να τα βάλουν και οτι μπορεί σύντομα "αν επιτραπούν γενικότερα" θα βγάλουν εργαλεία.

 

Α και οτι πιο άμεσα μαλλον θα βγαλουν χριστουγεννιάτικα παιχνίδια, καθως αυτά εχουν πληροφοριές οτι θα ανοίξουν "γενικότερα" άμεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα σε άλλο θέμα, έκανα λογαριασμό στο eshopwedrop.

Έτσι έχω τη δυνατότητα να παραγγείλω από μαγαζιά που στέλνουν μόνο Γερμανία π.χ. από το eshop του lidl Γερμανίας.

Οπότε ανά πάσα στιγμή μπορώ να παραγγείλω όποιο εργαλείο θέλω χωρίς να περιμένω πότε θα το φέρει το Λιντλ εδώ Ελλάδα.

 

Απ' όταν έκανα λογαριασμό αυτό λοιπόν...μου έφυγε ΤΕΛΕΙΩΣ ο...πόθος :shifty: για τα parkside!!! Δεν έχω παραγγείλει το παραμικρό...

Αντίθετα, πήρα από σκρουτζ ένα πιστολέτο Μακίτα...Κοιμόμαστε αγκαλιά...:hehe:

 

Άρα το λιντλ μας τα φέρνει λίγα λίγα με το σταγονόμετρο για να τα μυθοποιούμε...

ΑΔΕΡΦΙΑ, ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΑ!

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Όπως ανέφερα σε άλλο θέμα, έκανα λογαριασμό στο eshopwedrop.

Έτσι έχω τη δυνατότητα να παραγγείλω από μαγαζιά που στέλνουν μόνο Γερμανία π.χ. από το eshop του lidl Γερμανίας.

Οπότε ανά πάσα στιγμή μπορώ να παραγγείλω όποιο εργαλείο θέλω χωρίς να περιμένω πότε θα το φέρει το Λιντλ εδώ Ελλάδα.

 

Απ' όταν έκανα λογαριασμό αυτό λοιπόν...μου έφυγε ΤΕΛΕΙΩΣ ο...πόθος :shifty: για τα parkside!!! Δεν έχω παραγγείλει το παραμικρό...

Αντίθετα, πήρα από σκρουτζ ένα πιστολέτο Μακίτα...Κοιμόμαστε αγκαλιά...:hehe:

 

Άρα το λιντλ μας τα φέρνει λίγα λίγα με το σταγονόμετρο για να τα μυθοποιούμε...

ΑΔΕΡΦΙΑ, ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΑ!

 

Παρομοίως, έχω φέρει διάφορα πράγματα κατά καιρούς έτσι.

Μάλιστα πρόσφατα και την καινούργια ηλεκτροκόλληση της Parkside (την οποία δεν την φέρνει στην Ελλάδα) με MMA, MIG και TIG.

Βέβαια δεν είναι ξεκάθαρο εάν ισχύει η εγγύηση.

Έγινε επεξεργασία από Siera
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά η εγγύηση? τα παρκσαιντ δεν ειναι και μπος...

θα σε καλυψει η κομπερνας για ενα εργαλειο που δεν εχει ερθει ακομα ελλαδα καν?

μηπως θα ηταν καλυτερα να τους παρεις τηλεφωνο πρωτου αγορασεις παρκσαιντ απο το εξωτερικο?

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

ναι αλλά η εγγύηση? τα παρκσαιντ δεν ειναι και μπος...

θα σε καλυψει η κομπερνας για ενα εργαλειο που δεν εχει ερθει ακομα ελλαδα καν?

μηπως θα ηταν καλυτερα να τους παρεις τηλεφωνο πρωτου αγορασεις παρκσαιντ απο το εξωτερικο?

Εάν είναι κάτι ακριβό μπορώ να το στείλω πίσω με χαμηλό κόστος η εάν μπορώ να το επισκευάσω εγώ θα το κάνω.

Για φθηνά πράγματα δεν με ενδιαφέρει, το ρισκάρω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά όμως συμφέρουν για να φέρνεις Ελλάδα κάτι από Γερμανία; Λογικά αυτά είναι γύρω στα 15-20 ευρώ. Για τι αξία εργαλείων Parkside συμφέρει κανείς να δίνει επιπλέον τέτοιο ποσό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Blackfield έγραψε:

Τα μεταφορικά όμως συμφέρουν για να φέρνεις Ελλάδα κάτι από Γερμανία; Λογικά αυτά είναι γύρω στα 15-20 ευρώ.

Έχω την εντύπωση ότι για τα περισσότερα προϊόντα είναι 5 ευρώ.

Δεν έχω παραγγείλει για να ξέρω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.