Jump to content


Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 44 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι για τα περισσότερα προϊόντα είναι 5 ευρώ.

Δεν έχω παραγγείλει για να ξέρω σίγουρα.

Αυτά τα 5€ αφορούν αποστολές εντός Γερμανίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπηρεσίες που κάνουν freight forwarding υπάρχουν από παλιά σε διάφορα μέρη του κόσμου. Ενώ το concept ακούγεται πολύ καλό -και είναι σε συγκεκριμένες χρήσεις- συνήθως το αποτέλεσμα συνολικά, όταν υπολογιστούν όλα τα έξοδα, τις καθιστά ασύμφορες για εκτεταμένη χρήση.

Κάποιος που αγοράζει συχνά, μπορεί να αξίζει να εξετάσει αυτήν εδώ, αλλά μην έχετε μεγάλες πρσδοκίες. Σε χρήμα, συνήθως αξίζουν αν είναι για αντικείμενο που δεν το βρισκει με τίποτα κάποιος στην Ελλάδα. Αλλιώς είτε έρχονται ίσα βάρκα-ίσα νερά με την ελληνική τιμή ειτε δεν αξίζει η όλη βαβούρα αν η διαφορά βγαίνει τελικά λίγα ευρώ.
Αν πρόκειται για αντικείμενο από περιοχή που κανονικά δεν πουλάει απευθείας σε Ελλάδα (π.χ. ΗΠΑ, Καναδάς, ασιατικές χώρες, λατινική αμερική) να θυμάστε -πέραν του θέματος των δασμών- ότι αρκετές φορές το εμπόδιο στο ξένο κατάστημα δεν είναι μόνο τα μεταφορικά αλλά κάμποσα έχουν και κανόνες που ουσιαστικά εμποδίζουν την πώληση σε Έλληνα (δεχόμαστε κάρτες που έχουν εκδοθεί σε συγκεκριμένη χώρα, δεν στέλνουμε σε θυρίδες κλπ).

Όποιος δοκιμάσει την συγκεκριμένη ας μας πει την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

ισχύουν τα παραπάνω, αλλά όχι παντού.

 

Με είχε βολέψει μια τέτοια υπηρεσία γύρω στο 2005 λχ για να παραγγέλνω τεχνικά βιβλία και βιβλία περίεργων και σπάνιων RPG, που στην αμερική ήταν 4-10 φορές πιο φθηνά απο Ελλάδα ΑΝ υπήρχαν που συνήθως δε τα έβρισκες πουθενά. 

 

Το κόστος μεταφοράς ήταν αμελητέο αναλογικά (λχ 15-25$ για βιβλίο που εκεί είχε 90-115$ και εδώ 330€), αλλα να πώ οτι συχνά έκανε 1-2 μήνες να έρθει, απο όσο είχα καταλάβει περίμεναν να γεμίσει κοντέινερ με "αντιστοίχου τύπου" υλικά.

Επίσης στο Lidl έχει εργαλεία με click-away.

 

ΕΡΓΑΛΕΙΑ LIDL - www.lidl-hellas.gr (lidl-hellas.gr)

 

Κρουστικό δράπανο, και πιο μεγάλο με καλέμι..

 

Σπαστή σκάλα αλουμινίου

 

σετ κστάνια & bits (την φτηνή..)

 

Παντελόνι εργασίας

 

Επαναφορτιζόμενος προβολέας (30€, ίσως το μονο ενδιαφέρον..), εχει μια κοντη βαση κα ιπροσαντολίζεται..., IP65

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω οτι σιγά σιγά ξαναμπαίνουν τα εργαλεία στα Lidl

 

https://www.fylladiomat.gr/lidl/φυλλάδιο-non-food-από-τη-δευτέρα-11-01-2021/?utm_source=trig&utm_medium=email&utm_content=link_1&utm_campaign=fylladiomatgr_denny_newsletter_42258&utm_term=42258&eh=30e2930408d9d9bcc644c768f6a5344b

 

Έγινε επεξεργασία από athanatos1959
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, geochal said:

Δεν παίρνω και όρκο αλλά στην ιστοσελίδα του LIDL δεν υπάρχουν???

Καλησπέρα και εγώ αυτό παρατήρησα. Το lidl, είχα δει έβαζε εργαλεία στην περίοδο του click away.τώρα δεν ξερω τι γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετά εργαλεία του παρκ σαιτ τα αγαπημένα μου ειναι ο τροχος που κόβεις ξύλα σε πιστολι, θερμοκοληση ,πλανη , και αρκετα ακομα..........

Άλλα υπαρχουν και δυο  που ήταν τελείως χάλια.........το ενα απο αυτα ηταν το πολυ εργαλείο...........που έκανε τρελό θόρυβο.......και το γύρισα  πίσω.......άλλο ενα θα το βάλουν αυτην την εβδομάδα και αυτο ειναι το πιστόλι βαφης..........μην το παρετε για κανενα λογο............οταν το πειρα τρέχανε μπογιές τα έκανε ολα χάλια.......πρεπει να πετύχεις να μην ειναι ουτε νερο αλλα ουτε και παχύρρευστο και για να πετύχεις την ροη ουτε σε 200 χρονια......εκτος αν μπορείτε να κάνετε πείραμα στην εξοχή για να μην λερώσετε. Αλλα ακομα και να δουλέψει δεν βάφει στρωτά αν το κάνεις σε τοιχο τρέχει σαν νερο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος dukepapas έγραψε:

το πιστόλι βαφης..........μην το παρετε για κανενα λογο............οταν το πειρα τρέχανε μπογιές τα έκανε ολα χάλια.......πρεπει να πετύχεις να μην ειναι ουτε νερο αλλα ουτε και παχύρρευστο και για να πετύχεις την ροη ουτε σε 200 χρονια......εκτος αν μπορείτε να κάνετε πείραμα στην εξοχή για να μην λερώσετε. Αλλα ακομα και να δουλέψει δεν βάφει στρωτά αν το κάνεις σε τοιχο τρέχει σαν νερο.

 

Ωχ, το έχω πάρει αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω αυτα επαθα και τα ειπα ........αν εχεις αποδειξη πηγαίνετο πισω εκτος αν ξερεις απο βαφες με πιστόλι.......φρονώ οτι θελει μεγαλη πείρα αλλιως θα στα κανει......νινι αντίσκηνο χαχααχα περα απο την πλακα η μονη καλη βαφη που εχω δει ειναι με αεροστατικο και πιστολι αερα ......αυτο θελει μεγαλη πείρα για να εχεις αποτελέσματα.......αν δουλευει βέβαια...........

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2021 at 10:56 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:
WWW.LIDL-HELLAS.GR

ΕΡΓΑΛΕΙΑ LIDL Από Δευτέρα, 18.01. Lidl Hellas

 

 

 

 

 

Την σκούπα την έχει κανένας;

Ήθελα την πιο μεγάλη να πω την αλήθεια, που έχει πρίζα για εργαλεία αλλά δεν τη βλέπω να την φέρνουν...

Χρήση εργαστήριο αλλα και σπίτι...

 

Υ.Γ. Δέχομαι και αντιπροτάσεις, αλλά κάτι karcher ανεβαίνουν πολύ, αξίζουν;

Έγινε επεξεργασία από filarhos
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω, αλλά να ξέρεις πως η πρίζα είναι πολύ μεγάλη ευκολία. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτήν την karcher

https://www.skroutz.gr/s/5040364/Karcher-WD-3-P.html
 

Την έχω και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Κάνει 29 € περισσότερα από αυτήν του Lidl αλλά πιστεύω ότι τα αξίζει και με το παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία από C_J
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος C_J έγραψε:

Δεν την έχω, αλλά να ξέρεις πως η πρίζα είναι πολύ μεγάλη ευκολία. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτήν την karcher

https://www.skroutz.gr/s/5040364/Karcher-WD-3-P.html
 

Την έχω και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Κάνει 29 € περισσότερα από αυτήν του Lidl αλλά πιστεύω ότι τα αξίζει και με το παραπάνω.

 

Να πω ότι για περισσότερα χρήματα +40€ σκέφτομαι την Bormann-BVC4100, θυσιάζω την πρίζα, όπου μοιάζει με την Karcher-SE-4001 την οποία έχουν οι γονείς μου που έχει βγάλει αντλία νερού δύο φορές (μια επισκευή και μια αντικατάσταση) αλλά κάνει δουλειά... Στην μισή τιμή φαίνεται καλή...

Προβληματίζομαι... 

Link to comment
Share on other sites

Για το ρούτερ τι λέτε ;

Αξίζει για εντελώς ερασιτεχνική χρήση μια στο τόσο ; Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιο εργαλείο.

Δε ξέρω κι αν το χρειάζομαι κιόλας :D  , απλά η τιμή του είναι δελεαστικότατη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ειχα παρει πριν κανα χρονο. δεν ειχα ποτε ρουτερ αλλά μου αρεσε η ιδεα του να εχω ενα τετοιο.

δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως ακομα ποτέ, επειδη δεν ειναι απο τα εργαλεια που εχεις αμεση αναγκη. εκανα αλλες δουλιες απο τοτε μεχρι σημερα.

ειναι ομως καλο να υπαρχει, για αυτο ισως ειναι καλυτερα να το περιμενεις σε προσφορα. την ανοιξη ειχε καποια στιγμη 30 και το καλοκαιρι το ειδα στα 20 !!

αν θες ομως παρε τα μπιτς γιατι δεν τα βρισκεις μετα οταν βγαζουν προσφορα το εργαλειο. και ειναι 8αρια οχι απλα 6αρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

 

 

Την σκούπα την έχει κανένας;

Ήθελα την πιο μεγάλη να πω την αλήθεια, που έχει πρίζα για εργαλεία αλλά δεν τη βλέπω να την φέρνουν...

Χρήση εργαστήριο αλλα και σπίτι...

 

Υ.Γ. Δέχομαι και αντιπροτάσεις, αλλά κάτι karcher ανεβαίνουν πολύ, αξίζουν;

 

Αν θέλεις σκούπα για το εργαστήριο που θα την συνδέεις με τα εργαλεία είναι προτιμότερο να πάρεις μια που να έχει ενσωματωμένη πρίζα γιατί είναι μεγάλη ευκολία.

 

Αυτή που βγάζει κατά καιρούς το λιδλ λένε οτι είναι πολύ καλή αλλά τώρα εβγαλε την μικρή χωρίς την πρίζα.

Αν δεν θέλεις να περιμένεις μπορείς να δείς και αυτήν του Λερόυ στα €89,90  

600x600
WWW.LEROYMERLIN.GR

Σκούπα υγρών στερεών DEXTER με χωρητικότητα κάδου 30L για λιγότερο συχνές αλλαγές σακούλας σκόνης και χαμηλότερο κόστος. Eίναι ιδανική για τον καθαρισμό δαπέδων σε εργαστήριο...

 

 

Απο προσωπική εμπειρία οι σκούπες υγρών στερεών δεν είναι η καλύτερη περίπτωση για οικιακή χρήση επειδή έχουν μεγάλη δύναμη με αποτέλεσμα να ρουφάνε χαλιά, πατακια κλπ. Επιπλέον, έχουν περισσότερο θόρυβο απο τις οικιακές και τέλος δεν έχουν ρυθμιστή έντασης που θα έδινε λύση στα προηγούμενα προβλήματα.

Αν αυτά δεν είναι πρόβλημα για εσένα τότε τα πλεονεκτήματα τους είναι πολλά και ειδικά η μεγάλη σακούλα ή ο μεγάλος κάδος!

 

Αν αντέχεις οικονομικά αξίζουν σίγουρα και με το παραπάνω τα χρήματα τους οι δύο παρακάτω:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που κοιτάς όταν αγοράζεις σκούπα για εργαστήριο και οικοδομικές εργασίες είναι να έχει φίλτρο που το τινάζει ή χειροκίνητα ή καλύτερα αυτόματα.

Ηλεκτρική σκούπα που δεν έχει τίναξει φίλτρου, δεν κάνει για λεπτή σκόνη (πχ τριβείου), γιατί στομώνει γρήγορα. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Anastasg έγραψε:

 

Αν θέλεις σκούπα για το εργαστήριο που θα την συνδέεις με τα εργαλεία είναι προτιμότερο να πάρεις μια που να έχει ενσωματωμένη πρίζα γιατί είναι μεγάλη ευκολία.

 

Αυτή που βγάζει κατά καιρούς το λιδλ λένε οτι είναι πολύ καλή αλλά τώρα εβγαλε την μικρή χωρίς την πρίζα.

Αν δεν θέλεις να περιμένεις μπορείς να δείς και αυτήν του Λερόυ στα €89,90  

600x600
WWW.LEROYMERLIN.GR

Σκούπα υγρών στερεών DEXTER με χωρητικότητα κάδου 30L για λιγότερο συχνές αλλαγές σακούλας σκόνης και χαμηλότερο κόστος. Eίναι ιδανική για τον καθαρισμό δαπέδων σε εργαστήριο...

 

 

Απο προσωπική εμπειρία οι σκούπες υγρών στερεών δεν είναι η καλύτερη περίπτωση για οικιακή χρήση επειδή έχουν μεγάλη δύναμη με αποτέλεσμα να ρουφάνε χαλιά, πατακια κλπ. Επιπλέον, έχουν περισσότερο θόρυβο απο τις οικιακές και τέλος δεν έχουν ρυθμιστή έντασης που θα έδινε λύση στα προηγούμενα προβλήματα.

Αν αυτά δεν είναι πρόβλημα για εσένα τότε τα πλεονεκτήματα τους είναι πολλά και ειδικά η μεγάλη σακούλα ή ο μεγάλος κάδος!

 

Αν αντέχεις οικονομικά αξίζουν σίγουρα και με το παραπάνω τα χρήματα τους οι δύο παρακάτω:

 

+1 για την Bosch, την εχω κι εγω απο τον Αυγουστο, η σκουπα ειναι κτηνος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.