Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους την τελευταία φορα πριν 3 εβδομάδες είχανε βγαλει τις πρόσφορες στο στοκατζιδικο που ειναι στις 3 γεφιρες του lidl ως megabazar. Οταν ρωτησα καθε ποτε βγεινουν προσφορες και φιλαδιο μου ειπαν καθε 3 μηνες......αλλα απο οσο ειδα βγάλαν ενα καινούριο αλλα χωρις καθολου εργαλεία μεσα μονο με κατι καριδακια στα 3 ευρω αλλα μικρη σειρά .

Ρωτώντας ενα υπαλληλο μου ειπε οτι υπαρχει αλλο ενα στο ηλιον και αλλο ενα καπου προς τον πειραια-νικαια αν καποιος ξερει κατι και εχει κατι παρόμοιο στην γειτονιά του ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορει ας αφιερωσει λιγο χρονο να τραβηξει screenshots να τα έχουμε για μελλοντικα. Δυστυχως απο το κινητο ειναι δυσκολο

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?id=718&week=2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2018 at 10:25 ΜΜ, το μέλος Siera έγραψε:

 

Βρήκα στο Leroy και πήρα μόνο ένα κουτί γιατί δεν ήμουν σίγουρος εάν έκαναν.

Η Parkside τα λέει Type  55 ενώ στο Leroy ο τύπος ήταν 4/18mm V2a (το 18 είναι το μήκος).

Τελικά έκαναν και ήταν και inox αλλά όταν πήγα να πάρω και άλλα δεν υπήρχαν και δεν θα έφερναν ξανά.:angry:

 

Σαν type 55  οταν έψαχνα βρήκα μόνο σε bosh   στην Αθηνάς στο κέντρο  Αθήνα .  Γενικά θυμάμαι ήταν ακριβά και με ειχε πει οτι ειναι βαρέος τύπου .Ηταν σε γκρί κουτί  

πριν 1 λεπτό, το μέλος panosX έγραψε:

 

Σαν type 55  οταν έψαχνα βρήκα μόνο σε bosh   στην Αθηνάς στο κέντρο  Αθήνα .  Γενικά θυμάμαι ήταν ακριβά και με ειχε πει οτι ειναι βαρέος τύπου .Ηταν σε γκρί κουτί  

 

On 22/5/2018 at 8:53 ΠΜ, το μέλος hristos3 έγραψε:

Σχετικα με το Parkside pet 25 c2 καρφωτικο.. Δεν μπορω να βρω πουθενα αναλώσιμα. Μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω

Ευχαριστω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μικρο κατσαβιδάκι το είχα αγοράσει πριν χρόνια και μ'έβγαλε ασπροπρόσωπο σε μετακόμιση (μακρινή, λύσιμο όλων των επίπλων) καθώς και σε μικροβιδώματα μέχρι που μου έπεσε από τα χέρια μέσα σε νεροχύτη, αναπήδησε περίεργα και άνοιξε τη βρύση πάνω του (ναι όσο κι αν ακούγεται περίεργο). Από εκεί και μετά η μπαταρία παρέδωσε πνεύμα.

Το παλμικό κατσαβίδι μου κάνει κλικ και η σκάλα αλλά "λεφτά υπάρχουν" μόνο για το ένα από τα δύο.

On 5/31/2018 at 5:53 PM, dukepapas said:

Καλα εκανες το δικο μου προγραμα τα βγαζει ετσι αμα θες βοηθεια μπορουμε να τα ανεβαζουμε εναλαξ αν και τωρα τελευταια δεν βλεπω κατι αξιόλογο..........

Το μαρκετινγκ του lidl βγάζει συγκεκριμένα εργαλεία σε συγκεκριμένες εποχές του χρόνου. π.χ. τώρα θα βρείτε εργαλεία χειρός μπαταρίας και είδη ανανέωσης-μετακόμισης. Το φθινόπωρο-χειμώνα θα βρείτε πιο πολλά σταθερά εργαλεία όπως πχ Φαλτσοπρίονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παλμικό αν ισχύουν τα 180Newton είναι πολύ δυνατό,  πάρε και μια έξτρα μπαταρία αν προορίζεται για μεγάλη-επαγγελματική χρήση. Η σκάλα αρκετά καλή, λίγο βαριά και θέλει προσοχή με σκόνες και νερό γιατί θα σκουριάσουν τα κουμπώματα θα κολλήσουν

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στο παραπάνω βίντεο αν και η μεθοδολογία μέτρησης των Nm. είναι λάθος, φαίνεται ότι το εργαλείο είναι αδύναμο. Το δικό μου Maktek 14.4volt με 130Nm. από τη Μακιτα με αυτή τη μέθοδο ξεβιδώνει μέχρι 240Nm. Για αυτά τα λεφτά βέβαια ασυζητητί είναι κορυφαία αγορά για ερασιτέχνη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To έχω αυτό το παλμικό.

 

Κάτι λάθος κάνει αυτός στο κλιπ. Είναι αδύναμο για 20V αλλά δεν είναι τόσο αδύναμο. Είναι δυνατότερο από 14.4V σίγουρα. Έχω βγάλει μπουλόνι τροχού με αυτό (>100Nm στο νερό, 140 συνήθως τα σφίγγω).

 

Το κατσαβίδι αυτό επίσης το έχω. Τιμιότατο για τα χρήματά του, το χρησιμοποιώ καθημερινά εδώ και πολύ καιρό (όχι σκληρές εργασίες όμως).

 

Το τροχουδάκι πήρα την προηγούμενη εβδομάδα των 12V, επίσης τιμιότατο για τα λεφτά του και εξαιρετικό για μικροδουλείες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, l3ft3ris said:

Το παλμικό αν ισχύουν τα 180Newton είναι πολύ δυνατό,  πάρε και μια έξτρα μπαταρία αν προορίζεται για μεγάλη-επαγγελματική χρήση. Η σκάλα αρκετά καλή, λίγο βαριά και θέλει προσοχή με σκόνες και νερό γιατί θα σκουριάσουν τα κουμπώματα θα κολλήσουν

 

180Nm δεν ισχύουν αλλά 160Nm τα καταφέρνει σύμφωνα με αυτό το Γάλλο >

 

Έχω πάντως ήδη την σέγα μπαταρίας 20V οπότε τουλάχιστον η μπαταρία δεν θα μου λείψει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ροπή είναι για το σφίξιμο. Κανονικά πρέπει να σφίξει με το παλμικό, και να ανέβει σταδιακά με το δυναμόκλειδο μέχρι να βρει το σημείο όπου σφίγγει περαιτέρω η βίδα. Εκεί είναι το όριο του παλμικού. Στο λύσιμο όλα δυνατά είναι. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλες και ολους. 

Μια ερωτηση μονσχα μιας και βλεπω αρκετοι απο εσας το κατέχουν το θεμα.

Είχα μερικα χρόνια ενα κατσαβιδι παρκσάιντ με μπαταρια 10.8v.

Πριν απο μερες πηρα το τροχάκι με 12v μπαταρια.

Τα δοκιμασα και δουλευουν και τα δυο και με τις δύο μπαταριες. 

Και χαρηκα ιδιαίτερα ομολογω!

Βεβαια ενω κουμπωνουν οι μπαταριες και στα δυο δεν κουμπωνουν και στους φορτιστες. Οποτε φορτιζω το καθενα στον δικο του φορτιστή. 

Λετε να δημιουργησω προβλημα στα εργαλεία; 

Το κατσβιδι που θα δουλευει με 12v για παραδειγμα;

Επισης μια δευτεφη ερωτηση.  Να το παλεψω να κουμπωσω τις μπαταριες σε ενα φορτιστη; Ή θα τι αξω την μπανκα στον αέρα λετε; :)

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, taoma said:

καλησπερα σε όλες και ολους. 

Μια ερωτηση μονσχα μιας και βλεπω αρκετοι απο εσας το κατέχουν το θεμα.

Είχα μερικα χρόνια ενα κατσαβιδι παρκσάιντ με μπαταρια 10.8v.

Πριν απο μερες πηρα το τροχάκι με 12v μπαταρια.

Τα δοκιμασα και δουλευουν και τα δυο και με τις δύο μπαταριες. 

Και χαρηκα ιδιαίτερα ομολογω!

Βεβαια ενω κουμπωνουν οι μπαταριες και στα δυο δεν κουμπωνουν και στους φορτιστες. Οποτε φορτιζω το καθενα στον δικο του φορτιστή. 

Λετε να δημιουργησω προβλημα στα εργαλεία; 

Το κατσβιδι που θα δουλευει με 12v για παραδειγμα;

Επισης μια δευτεφη ερωτηση.  Να το παλεψω να κουμπωσω τις μπαταριες σε ενα φορτιστη; Ή θα τι αξω την μπανκα στον αέρα λετε; :)

 

Νομίζω είσαι στην κλασική περίπτωση "βαφτίσματος" των V των μπαταριών. 10,8->12, 14,4->16, 18->20 κλπ. Για να είμαστε σίγουροι βέβαια, ας ρίξει κάποιος τα φώτα του αν είναι διαφορετικά από τα δικά μου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.