Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για diy δισκοπριονο πάγκου , πρόσφατα εφάρμοσα πρόχειρα σε πάγκο το δισκοπριονο του lidl. Έφτιαξα λοιπόν και το φράχτη και χάνω στο ένα μέτρο 0,2 mm .

Να τον ξαναφτιάξω από την αρχή ή είναι στα πλαίσια του λογικού? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

0.2mm στο μέτρο δεν είναι τίποτα ούτε αγοραστό δε θα βγάλει τέτοια ακρίβεια :) 

Εκτός αν εννοείς 2mm

 

ΥΓ στα δισκοπρίονα πάγκου το σφάλμα μετρά το σε κομμάτι ξύλου τόσο σε μήκος όσο η διάμετρος του τροχού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2020 at 12:30 ΜΜ, το μέλος Vardeos έγραψε:

Θα χρειαστει να κανεις την μετατροπη που δειχνει το βιντεο ειναι απλο και δοκιμασμενο απο εμενα χωρις κανενα προβλημα.

 

 

 

 

 

Την πήρα και την έφαγα μάλλον... έκανα το παραπάνω αλλά δεν μπαίνει στο PABS 12 B3

parkside_pabs12-SE_07.jpg
WWW.SUPEREVERYTHING.GR

To Parkside PABS 12 B3 είναι ένα από τα πιο μικρά...

Edit: Οι πόλοι είναι επίσης ανάποδα 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος steve1985 έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά ,θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για diy δισκοπριονο πάγκου , πρόσφατα εφάρμοσα πρόχειρα σε πάγκο το δισκοπριονο του lidl. Έφτιαξα λοιπόν και το φράχτη και χάνω στο ένα μέτρο 0,2 mm .

Να τον ξαναφτιάξω από την αρχή ή είναι στα πλαίσια του λογικού? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

0,2mm στο μέτρο;

Χάλια πάγκο έφτιαξες...Δώστο σε μένα που δε θέλω μεγάλη ακρίβεια και φτιάξε άλλο. ?

 

Αν προσπαθήσεις πάλι δύσκολα θα το ξαναπετυχεις τόσο καλό.

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Την πήρα και την έφαγα μάλλον... έκανα το παραπάνω αλλά δεν μπαίνει στο PABS 12 B3

parkside_pabs12-SE_07.jpg
WWW.SUPEREVERYTHING.GR

To Parkside PABS 12 B3 είναι ένα από τα πιο μικρά...

Edit: Οι πόλοι είναι επίσης ανάποδα 

Εγώ Νίκο έχω το Β2 και επειδή με έχει βολέψει πολύ σαν βιδολόγος είπα πριν λίγο καιρό που είχε πάλι μπαταρίες να πάρω μία,

Δεν κούμπωνε αλλά απ΄ ότι θυμάμαι με κάτι ψιλοκοψιματάκια τελικά κούμπωσε αλλά η πολικότητα είναι αντίθετη όπως είπες.

Οπότε δύο λύσεις υπάρχουν:

Αν δεν έχεις άλλα νεότερα 12βολτα και θέλεις απλώς μια νέα μπαταρία με τον φορτιστή που ήδη έχεις....ανοίγεις την μπαταρία και αλλάζεις την πολικότητα στους ακροδέκτες.

Αν όμως έχεις ή θα πάρεις και άλλα 12βολτα και νέους φορτιστές τότε ανοίγεις το δραπανάκι και αλλάζεις την πολικότητα.

Και εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω γιατί η παλιά μπαταρία από το φτηνοδιαβολάκι δουλεύει ακόμα μια χαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος steve1985 έγραψε:

0.2 εννοώ ευχαριστώ πολύ ,για την απάντηση !! Θέλω να αρχισω να φτιάχνω έπιπλα γι'αυτό είχα την απορία. Και επίσης είμαι ψυχαναγκαστικος?. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!

wow!

Βαλε καμια φωτογραφια να χαζεψουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Την πήρα και την έφαγα μάλλον... έκανα το παραπάνω αλλά δεν μπαίνει στο PABS 12 B3

parkside_pabs12-SE_07.jpg
WWW.SUPEREVERYTHING.GR

To Parkside PABS 12 B3 είναι ένα από τα πιο μικρά...

Edit: Οι πόλοι είναι επίσης ανάποδα 

 

 

@Lakiss σε έμπλεξα. Δεν είχα καταλάβει ότι αφορούσε το παλιό μοντέλο. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 Μια απο τα ιδια κι εγω! Ψιλομαστορευω στο σπιτι διάφορα :)

Εχω αρκετά εργαλεία   parkside και μπορω να κανω σε κάποια απο αυτά αξιολόγηση  σε δεύτερο χρονο. Ήθελα απλως να σχολιασω τα δυο που εχω δουλεψει περισσοτερο και με εχουν βοηθησει πολυ. Τα μικρά ...

Τιμης ένεκεν!

Το 1 δουλευει με ολες τις μπαταριες. 

Το 2  δουλεύειμε ολες εκτος απο την D

Ο φορτιστης x  που αγοράστηκε μαζι με το 1 φορτιζει μονο την δικη του μπαταρια την Α.

 Φυσικά εχω κοψει σε ολες τις μπαταριες τους οδηγους για να κουμπώνουν.

Σκυλιά και τα δυο εργαλεία. Το κατσαβιδακι το ειχα δει απο τον σιδερά που μου εφτιαξε καποια καγκελα. Το ειχε σαν δεύτερο μου ειχε πει επειδή ντραπηκε :)

Φυσικα ολη τη δουλειά την εβγαλε με αυτο. Το makita δεν το εβγαλε απο την κασετινα :p

Με το τροχακι προχθες, σε μικρή οικοδομικη εργασία εδω δίπλα, επεφτε η ασφαλεια του σπιτιου  με τον τροχό και τελικα τα μαστόρια έκοψαν τις μπετοβεργες  με ετουτο.  Αργά αλλα τη δουλεια την εκαναν. Μου αγορασαν και δισκακια καινουργια :)

 

 

20200605_195157.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα οποίος ενδιαφέρεται ,αν και πολύ πρόχειρα κατασκευασμένο, απλά έψαχνα απλούς τρόπους να ασφαλίσω το φράχτη μου και αυτό μου φάνηκε το πιο αποτελεσματικό και το πιο γρήγορο.πραγματικα πολύ σταθερό.

 

Έγινε επεξεργασία από steve1985
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Νέο φρούτο, φόρτιση σε ένα λεπτό. 

 

βαρέθηκα πια τις εταιρειες αυτες και τα μαρκετινγκ team τους!! Δεν γινεται να κάνουν κάθε φορά και πιο όμορφα εργαλεία , αναγκαζόμαστε να τα παίρνουμε ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sl_tools_mo_20kw26_gr.jpg
WWW.LIDL-HELLAS.GR

Εδώ θα βρεις προσφορές σε τιμές Lidl! Είμαστε δεσμευμένοι να σου προσφέρουμε προϊόντα υψηλής ποιότητας, μοναδικής φρεσκάδας και πάντα χαμηλής τιμής!

 

image.pngimage.png

image.pngimage.png

image.pngimage.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήματα για το ηλεκτρικό καρφωτικό, που είναι και σε super τιμούλα :

 

- Το έχει κανείς ;  Εντυπώσεις χρήσης ;  Το λέω επειδή το Bosch Duotack μού βγήκε να κολλάει και να θέλει χτυπήματα με σφυρί, προκειμένου  να έρθει στα ίσια του...

 

- Καρφιά 32mm από τα δικά του, θα βρούμε άμα το πάρουμε ;  Θα έχει ο Προμηθέας ή κάποιος ;  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Τζίμης έγραψε:

2 ερωτήματα για το ηλεκτρικό καρφωτικό, που είναι και σε super τιμούλα :

 

- Το έχει κανείς ;  Εντυπώσεις χρήσης ;  Το λέω επειδή το Bosch Duotack μού βγήκε να κολλάει και να θέλει χτυπήματα με σφυρί, προκειμένου  να έρθει στα ίσια του...

 

- Καρφιά 32mm από τα δικά του, θα βρούμε άμα το πάρουμε ;  Θα έχει ο Προμηθέας ή κάποιος ;  

 

Το έχω το ηλεκτρικό καρφωτικό του lidl και δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Κάνει συχνά εμπλοκές και αρκετές φορές δεν φτάνει το καρφάκι/δίχαλο μέχρι το βάθος που πρέπει. Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου εμπειρία. Αντίθετα, το καρφωτικό αέρος του lidl είναι φανταστικό

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2020 at 5:17 ΠΜ, το μέλος georgeps έγραψε:

βαρέθηκα πια τις εταιρειες αυτες και τα μαρκετινγκ team τους!! Δεν γινεται να κάνουν κάθε φορά και πιο όμορφα εργαλεία , αναγκαζόμαστε να τα παίρνουμε ??

 

Θα τα ανταλλάζεις όπως αλλάζουμε τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.