Jump to content



Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

πριν 18 ώρες, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

γεματα σκουπες ησαν πολλα υποκαταστηματα το τελευταιο καιρο

απο σταχτης μεχρι τη μεγαλη. μονο που δεν βγαινουν στα φυλλαδια, ετσι πρεπει να πηγαινεις τακτικα απο τα φυσικα υποκαταστηματα

 

πριν 17 ώρες, το μέλος koumooo1442169082 έγραψε:

 

όντως, εγω περνώ πότε-ποτε απο 4 (Νεου Κόσμου, Καλλιθέας, Λ.Καβάλας και Κηφισού στο Περιστέρι), σε 3 απο τα 4 είδα και σκούπες και για πολύ καιρό μετά την προσφορά τα ντέξιον με την μοριοσανίδα.

Αυτή εδώ ψάχνω

Την έχουν φέρει στα καταστήματα; Δεν είδα να την έχουν βγάλει στα φυλλάδια κλπ. Αν ναι, να πάω να ψάξω εδώ στα τοπικά μήπως και την έχουν. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ginosvougas said:

Αντεχει αραγε η βαση του για να το βαλω αναποδα σε πάγκο; Σε αυτη τη τιμη δε παθζει να βρω κατι αντίστοιχο. 

 

δύσκολα θα το τολμούσα,  απο πλευράς ασφαλείας βασικά. Δεν έχει "μαχαίρι". Εχω βρει 2 βίντεο με καποιους που το έχουν χακάρει σε tablesaw.

 το 2ο ειχε μια πατέντα για να κόβει και πλάγια αλλά δε το βρίσκω τώρα. Νομίζω δεν ήταν στο youtube ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@UltraB Δεν ειμαι σίγουρος πιο μοντέλο είναι αυτή στο βίντεο... νομίζω όμως οτι αυτή που είχαν ηταν μια μεγαλύτερη, που είχε μπει κατκαλόκαρο σε προσφορά για 80€. πριν 1-2 βδομάδες την είδα ξανά 80 ή 70€ δεν είμαι σίγουρος. 

 

Τη ζαχάρωνα να σου πώ αλλά παίξανε άλλες προτεραιότητες για φάγωμα των €, από ότι είχα δεί ήταν νέο μοντέλο που βελτίωνε στα σημεία τα παλιότερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω ειδα την μεγαλη με την πριζα για άλλα εργαλεια που την κανουν να δουλευει παραλληλα στα 80 ευρω που ειναι η νορμαλ τιμη της, την αμεσως μικροτερη σε προσφορα - (δεν θυμαμαι %) στα 40 ευρω και την σταχτης παλι σε προσφορα στα 20 ευρω

πριν 12 ώρες, το μέλος ginosvougas έγραψε:

Αντεχει αραγε η βαση του για να το βαλω αναποδα σε πάγκο; Σε αυτη τη τιμη δε παθζει να βρω κατι αντίστοιχο. 

η βαση ειναι εξαιρετικα στιβαρη! το θεμα ειναι οτι δεν εννοειται παγκοπριονο χωρις μαχαιρι-διαχωριστηρα. για αυτη τη δουλεια καλυτερα θα ηταν να αγοραζες καποιο μπλακ&ντεκερ ή καποιο παρομοιο ΜΕ μαχαιρι πισω απο το δισκο. εδω την πατανε επαγγελματιες, δεν θα μας κατσει στραβη εμας? αν σου κλωτσησει το τεμαχιο, μπορει να σου ερθει  πανω σου σαν σφαιρα και να σε σκοτωσει ακομα ή και να σε τραυματισει σοβαρα. κατι που μονο το μαχαιρι αποτρεπει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Εχετε δικιο για τον διαχωριστηρα.Το εχω υπόψη μου και ελεγα να κοψω λαμαρινα στο ιδιο παχος με το δισκο κ να το προσαρμοσω αλλα ισως ειναι πιο καλη λυση του Νικου να παω σε ενα έτοιμο μηπως δε το κανω σωστό. Η τιμη με δελεαζει γαμωτο. Εχω βαλει το ρουτερ στο παγκο που εφτιαξα κ ειπα να το συνεχισω με δισκοπριονο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

εγω ειδα την μεγαλη με την πριζα για άλλα εργαλεια που την κανουν να δουλευει παραλληλα στα 80 ευρω που ειναι η νορμαλ τιμη της, την αμεσως μικροτερη σε προσφορα - (δεν θυμαμαι %) στα 40 ευρω και την σταχτης παλι σε προσφορα στα 20 ευρω

Καλησπέρα, μήπως θυμάστε καθόλου αν είχαν το μοντέλο του παραπάνω βίντεο; Κάπου στα 40€ υπόλογιζα ότι θα έρθει, οπότε ίσως να λέμε την ίδια ( ; ).
Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια είναι η μεγάλη, μικρή κλπ και επειδή ψάχνω την συγκεκριμένη, μην τρέχω άδικα σε όλα τα καταστήματα :p

 

Εδώ το βίντεο της: https://www.youtube.com/watch?v=ArYFhnkezm0

Το μοντέλο πρέπει να είναι το PWD-12-A1

Link to comment
Share on other sites

ultraB οχι δεν νομιζω. η μεσσαια που λεω ηταν σιγουρα ακριβοτερη και με το -20 ή -30% εβγαινε 40Ε

ειναι δηλαδη παλιοτερο μοντελο που τους εχουν ξεμεινει κομματια

ηταν ομως και αυτη υγρων-στερεων και λειτουργουσε και σαν φυσητηρας. πιο μικρη απο τη μεγαλη και δεν ειχε την πριζα την επιπλεον.

σιγουρα αξιζε απλα ειχα ξεμεινει απο χρημα. αν ξαναφερει σιγουρα θα αγορασω για το εργαστηριο, εστω και μια σταχτης αφου ετσι κι αλλιως θα την βαλω με κυκλωνικο που θα λειτουργει ως ενδιαμεσο φιλτρο, γιατι εχω βαρεθει να κουβαλαω τη σκουπα της μανας μου στο εργαστηριο καθε φορα

και τις 3 σκουπες τις ειδα αμαλιαδα τελη του προηγουμενου μηνα, στην δε πατρα ειδα την μεγαλη και την σταχτης αρχες του μηνα και η μεγαλη υπαρχει ακομα σε λιγα τεμαχια σε καποια υποκαταστηματα της πατρας

 

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ginosvougas έγραψε:

 

Εχετε δικιο για τον διαχωριστηρα.Το εχω υπόψη μου και ελεγα να κοψω λαμαρινα στο ιδιο παχος με το δισκο κ να το προσαρμοσω αλλα ισως ειναι πιο καλη λυση του Νικου να παω σε ενα έτοιμο μηπως δε το κανω σωστό. Η τιμη με δελεαζει γαμωτο. Εχω βαλει το ρουτερ στο παγκο που εφτιαξα κ ειπα να το συνεχισω με δισκοπριονο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως. 

ειναι τοσο καλο το δισκοπριονο που αξιζει να το εχεις ακομα και αν παρεις αλλο (με μαχαιρι) για τον παγκο. εχει ΤΗΝ ακαμπτη βαση, ρυθμιζομενες στροφες, λειζερ και πολυδοντο (48Τ) δευτερο δισκο μεσα! (για καθαροτερες κοπες).

ομως το παγκοπριονο να το προσεξεις γιατι ελαχιστα να ξεχαστεις, χανεις δαχτυλο... για αυτο στα παγκοπριον;α εμποριου, περα απο το μαχαιρι οι κατασκευαστες προσαρμοζουν και ενα διαφανο προστατευτικο που για μενα ειναι απαραιτητο ασχετα αν το βγαζουν και αυτο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Νικος Παναγιωτοπουλος έγραψε:

ειναι τοσο καλο το δισκοπριονο που αξιζει να το εχεις ακομα και αν παρεις αλλο

Για το δισκοπρίονο του λιντλ λες; Είναι τόσο καλό;

Link to comment
Share on other sites

αναλογικα με την τιμη του παντα...

το ειχα παρει στα 30 ευρω, τωρα το φερνει στα 40 επειδη εξαφανιζεται με το καλημερα οταν το βγαζει καθε φορα. πρωτη φορα βλεπω να αυξανει η parkside τιμη σε εργαλειο.

ομως ακομα και στα 40 ειναι αστερι. και με 3 χρονια εγγυηση.

η βαση του δεν υπαρχει σε αλλο κατω απο κατοσταρικο+ . δεν ειναι ενα κομματι λαμαρινα οπως στα άλλα φτηνα, ειναι χοντρη και ακαμπτη με πολλα "νευρα".

ρυθμιση στροφων + λειζερ ( σε συνδιασμο) δεν βρισκεις πουθενα παρα μονο σε κανα φεστοολ (εξωγηινη τιμη) και νομιζω και σε ενα Β&D των 160 ευρω

ο δευτερος δισκος των 48Τ, ο φθηνοτερος απο αλλη μαρκα παει κανα δεκαρικο+  στην αγορα

για εναν ερασιτεχνη που δεν θα του χρειαζεται για καθημερινη πολυωρη εργασια, πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο, τη στιγμη μαλιστα που παιρνει κλασικες διαστασεις δισκου 190Χ30 τρυπα.

συν οτι οι χαμηλες στροφες απο την ρυθμιση, ενδεικνυνται για γυψοσανιδες και καποια πλαστικα.

ακομα και χωρις ολα αυτα τα χαρακτηριστικα, ειναι πιο κατω και απο το φθηνοτερο της αγορας, ποσο μαλλον με ολα αυτα, φανταζει ευκαιρια!

και καποιοι επαγγελματιες το εχουν σαν δευτερο.

εγω εχω δυο, με το δευτερο να προοριζεται για μελλοντικο τραπεζι εργασιας με σιδηροτροχιες και το πρωτο να ειναι "ελευθερας βοσκης".

ετσι ακομα και αν πεις οτι δουλευει ωρα και ζεσταινεται, αφηνεις το ενα να κρυωνει και δουλευεις με το αλλο.

εχω παρει και μια ραγα βοηθητικη που δεν την φερνει τωρα, θα την ξαναβγαλει ομως με 10-11 ευρω και το συστημα ειναι "κομπλε"

με εχει βολεψει πολυ και σε ακυλον-αταλον που εκοβα ροδελες απο ραβδους με χαμηλες στροφες χωρις να μου αναβει το πλαστικο, γιατι με την σεγα-σπαθοσεγα δεν μπορεις να πετυχεις ακριβεια κοψιματος. 

 

Έγινε επεξεργασία από Νικος Παναγιωτοπουλος
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

.

εχω παρει και μια ραγα βοηθητικη που δεν την φερνει τωρα, θα την ξαναβγαλει ομως με 10-11 ευρω και το συστημα ειναι "κομπλε"

 

 

σου είχε βγει καλη; ειχα δει οτι ειχαν μια μικrη διαφορα ( ας πουμε μιση μοιρα) τα 2 επιμερους κομματια , ενω το καθενα ήταν ευθύ οταν τα ενωνες κάνανε μια μικρηηη γωνια.. Παλαιότερα ειχαμε πάρει 1 αντιστοιχη της Sheppach, που ήταν ΟΛοιδια αλλά πιο μεγαλή και αλφάδι. Την είχε βρει γνωστος που ισχυριζόταν οτι τα συγκκεκριμένα τα φτιάχνει Φασόν η sheppach για to Lidl

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάω να πάρω το Λίντλ το καρότσι κήπου (23 ευρώ) σαν λύση για να μεταφέρω ογκώδη εργαλεία από την αποθήκη που τα έχω στο  διαμέρισμα και στην ταράτσα.   :)

Link to comment
Share on other sites

koumooo αλλη ραγα λεω, αυτη που ειναι ενα κομματι και σφιγγει στις πλευρες του τραπεζιου και το δισκοπριονο τρεχει παραλληλα με αυτη οχι επανω της

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το πρωί 8 η ώρα στο Λιντλ για να πάρω το περίφημο δισκοπρίονο...

Με το που παρκάρω βγαίνει ο πρώτος πελάτης, με ύφος συνωμοτικό και ελαφρύ μειδίαμα (προσπαθούσε να κρύψει τη χαρά του), σαν να είχε αρπάξει ράβδο χρυσού από το Φορτ Νοξ.

spacer.png

 

Ναι, σωστά καταλάβατε, κρατούσε ένα δισκοπρίονο.

Λαχτάρησα μόλις κατάλαβα τι κρατούσε, μήπως και τα παίρνανε όλα πριν προλάβω...

Μπαίνω μέσα βιαστικός και με σβέλτες κινήσεις κάλυψη - απόκρυψη τσιμπάω ένα.

Στη διαδρομή προς το ταμείο με ρωτάει ένας κύριος που κρατούσε ένα δισκοπρίονο (ή τροχό;;; κάτι τέτοιο) μπαταρίας, πού το βρήκα.

Ανησύχησα λίγο...του λέω να εκεί...αφήνει το εργαλείο που κρατούσε στα ρούχα και τρέχει και αρπάζει δύο δισκοπρίονα!!!

Πάω στο ταμείο και ο μπροστινός μου είχε μυζήθρα και γιαουρτάκια..."Επιτέλους κι ένας νορμάλ λέω"...και τότε βγάζει από το καρότσι και το δισκοπρίονο!

Από πίσω μου ήτανε μια κυρία και έρχεται μετά κάποιος που κρατούσε μόνο ένα αντικείμενο. "Παρακαλώ περάστε, αφού έχετε μόνο αυτό"...του λέει η κυρία.

Γυρνάω και τι βλέπω να κρατάει....ΤΟ ΙΕΡΟ ΔΙΣΚΟΠΡΙΟΝΟ ΤΟΥ ΛΙΝΤΛ!!!

Έλεος, πού πάμε ως κοινωνία;  Πρωί πρωί πήγατε να πάρετε δισκοπρίονα; Πού πάμε; Αίσχος!! Ντροπή!

 

spacer.png

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DigitalElf έγραψε:

Αγόρασα και εγώ ένα. Αλλά δεν κόβει ίσια, ο δίσκος δεν είναι παράλληλος με την βάση. Αντιμετώπισε κάνεις το ίδιο θέμα?

Μήπως παίρνει από κάπου ρύθμιση ??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νικος Παναγιωτοπουλος said:

πηγαινε το πισω και ζητα αντικατασταση

Το ίδιο θέμα έχω , ξέρετε αν όντως το επισκευάζουν γιατί και στο προηγούμενο το ίδιο πρόβλημα υπήρχε...

Link to comment
Share on other sites

το πας πισω, εχοντας την αποδειξη και αν εχουν ευκαιρο αλλο στο καλαθι, παιρνεις αλλο. τοσο απλα!

αν τους εχουν τελειωσει, παιρνεις τηλεφωνο που θα στο δωσουν στο ταμειο, τους λες με ποια αποδειξη το αγορασες, και σου στελνουν αλλο με κουριερ χωρις χρεωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.