Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Τα εργαλεία χειρός είναι η αρχή των πάντων όσον αφορά τις κατασκευές.

 

Στο παρόν θέμα δημοσιεύουμε τις απορίες/ερωτήσεις μας και ότι έχει να κάνει γύρω από τον κόσμο των εργαλείων χειρός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές πρέπει να ειναι στις λαβές Νίκο. Εκει που είναι η μόνωση.

Αυτή εδώ πχ έχει και ένα κρικάκι για κρέμασμα μάλλον 

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=art_detail&parentID=1367&groupID=1473&artID=34800

 

Ναι οκ δεν ειναι φθηνά αλλά για την χρήση που κάνουμε εμείς είναι για μια ζωή.

 

Αν βρω χρόνο σήμερα θα βγάλω φώτος από μία KNIPEX που παρέλαβα σχετικά πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συστήνω KNIPEX.

Πενσα,κοφτάκη,2 cobres, ταναλια ειναι KNIPEX.

Καθημερινή χρήση και εννοειται απόλυτα ικανοποιημένος.Στη λαβη,στη ποιότητα,στο χρονό ζωής του μαχαριου κτλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες στο Site της Knipex πρέπει να ειναι λάθος μάλλον

 

Με μια αναζήτηση η 71 32 200 knipex είναι έτσι

 

8c675d83-fb30-43f6-bded-6cd34ba2e6ba.jpg

 

Και η 71 12 200 έτσι

 

31ff21c9-c5c0-4044-a4c9-c744039f6c78_100

 

Οπότε η μόνη διαφορά που βλέπω είναι στη βαφή. Η μία όλη μαύρη η άλλη με τσαχπινιά στο λογκο.

Τώρα επειδή έχουν μια μικρή διαφορά βάρους δε μπορώ να ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφορά στο ελατήριο πχ

Στο Site αναφέρει διαφορά 5 γραμμαρίων ενώ στο manual αναφέρει διαφορά 20 γραμμαρίων.

Κάτι παίζει και μάλλον τα έχουνκάνει λίγο μπάχααλο στις περιγραφές και στις εικόνες

 

Πάντως και οι δύο κόφτες είναι ίσιοι και όχι υπο γωνία όπως ο 71 22 200

 

712220014k.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν να προσπαθήσω να μην "προδώσω" την εμπιστοσύνη ^^ !! :hehe:

Ο κωδικός   71 12 200 KNIPEX CoBolt®

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=art_detail&parentID=1367&groupID=1473&artID=20517

 

7112200-02-1.jpg

  • precision cutting edges for soft and hard wire as well as piano wire
  • cuts bolts, nails, rivets, etc. up to 5.2 mm dia.
  • most efficient joint design ensures exceptional cutting performance
  • cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 64 HRC
  • Chrome vanadium heavy-duty steel, forged, oil-hardened
  • Model:
  • improved cutting performance
  • micro-structured cutting edge allows easy cutting of large cross-sections

Αυτό φάνηκε κάπως στις φωτογραφίες που έβαλα, αλλά να μια που φαίνεται καλύτερα:

20161202_195714-large.jpg

Στην μια πλευρά του κόφτη οι κόψεις του έχουν αυτές τις μικροδιαμορφώσεις , στις οποίες μαγκώνει το προς κοπή αντικείμενο, έτσι αν έχει μεγάλη διάμετρο, δεν γλυστράει εύκολα προς την εξωτερική άκρη του κόφτη, παραμένει κοντά στην άρθρωσή του και κόβεται πιο εύκολα.

Πάντως αν πραγματικά υπάρχουν συνήθως χοντρά πράγματα για κόψιμο είναι καλύτερη αυτή που έχει εσοχή στις κόψεις.

7131200-02-1.jpg

 

  • with gripping surface below the joint for gripping and pulling wires with a diameter as from 1.0 mm
  • with slim two-colour multi-component sleeves without collar for better handling and easier transport
  • opening spring and locking device are integrated in the handles also for comfortable work and protected transport

 

Το δευτερο κοφτάκι 71 32 200 KNIPEX CoBolt®

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=art_detail&parentID=1367&groupID=1473&artID=20523

 

7132200-02-1.jpg

Έχε εσοχή στις κοπτικές αμκμες προς το εσωτερικό κοντά στην άρθρωση.

και το τρίτο 71 32 200 T KNIPEX CoBolt®

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=art_detail&parentID=1367&groupID=1473&artID=34800

7132200T-00-1.jpg

Είναι σαν το δεύτερο με την διαφορά ότι στην μια χειρολαβή έχει ένα μεταλλικό κρεμαστάρι! :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος αριθμός αναφέρεται στο είδος του εργαλείου, ο δεύτερος στο τι προδιαγραφές έχει και πως έχει κατασκευαστεί και ο τρίτος είναι το μήκος.

Οπότε μέσα έπεσε η karmen1983  για την διαφορά στην βαφή. Το ένα από το άλλο έχει επιπλέων επεξεργασία στην κατασκευή του για αντοχή στην σκουριά κτλ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ άλλη μία Knipex η 86 05 250.

Την πήρα πριν καιρό προς 40ευρώ από amazon. Εβαλε φίλος την παραγγελία μαζί με δικά του πράγματα.

Να πω αρχικά ότι δεν ειχα κανέναν απολύτως λόγο να την παραγγείλω. Ποτέ δεν ένιωσα ότι μου χρειάζεται ένα τέτοιο εργαλείο.

Είναι και ο λόγος που δεν έχω καμία τανάλια υδραυλικού τύπου cobra και τα σχετικά.

Μπορεί να ασχολούμαι με υδροψύξεις σε υπολογιστές αλλά όταν κάτι γίνει στο σπίτι και αφορά τα υδραυλικά ο καλύτερός μου φίλος ονομάζεται Λευτέρης ο υδραυλικός.

 

Την συγκεκριμένη την πήρα πιο πολύ για να την έχω. καταναλωτική μανία καθαρά από την  μεριά μου. Δεν ντρέπομαι να το παραδεχτώ όταν αυτό συμβαίνει.

Τώρα μετά που την πήρα έτυχε δύο φορές και την έπιασα στα χέρια μου. Την μία στο μπάνιο για αλλαγή καλωδίου ντουζ και την άλλη στην μπαταρία της κουζίνας για ένα σβήξιμο.

Με ξάφνιασε σε 2 πράγματα.

 

1 Παρόλο που για τα χέρια μου είναι ένα σχετικά μεγάλο εργαλείο, καθόνταν πολύ καλά και δε χρειαζόταν καν δύναμη.

2 Δεν προκαλούσε την παραμικρή γρατζουνιά σε αυτό που κρατούσε. Πχ η μπαταρία είναι χρωμιωμένη και δεν της έκανε ούτε το παραμικρό

 

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες

 

γκαζοντανάλια_τανάλια_knipex_8605250_0384.jpg

γκαζοντανάλια_τανάλια_knipex_8605250_0385.jpgγκαζοντανάλια_τανάλια_knipex_8605250_0387.jpg

γκαζοντανάλια_τανάλια_knipex_8605250_0386.jpg

γκαζοντανάλια_τανάλια_knipex_8605250_0389.jpgγκαζοντανάλια_τανάλια_knipex_8605250_0388.jpg

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεγειές ! ! ! :) 

Κάποτε είχα μια πένσα για λαμαρινοδουλιές, που είχε παράλληλη μετακίνηση των σιαγόνων της και πολύ το είχα εκτιμήσει!

Βέβαια δεν είχε λεία επιφάνεια όπως αυτή η γκαζο-καστανο-τανάλια (τι είπα πάλι ο γλωσοπλάστης ! ! ! :hehe: )
Δυστυχώς απ΄ ότι φαίνεται δεν ήμουν ο μόνος, κάποιος ελαφροχέρης την λιμπίστηκε και . . .  :(

 

Σε σχέση με τη βαφή των εργαλείων καλά το παρατήρησε η Αγάπη, είναι διαφορετική, αλλά όχι γιατί έχουν διαφορετική προστασία από τη διάβρωση, αλλά γιατί είναι από άλλη περίοδο παραγωγής.  Δεν υπάρχει δηλαδή μπέρδεμα, απλά δεν συμπεριλαμβάνεται η ημερομηνία παραγωγής.

Αυτός ο κόφτης :

 

Knipex CoBolt  7132200    V-02.png

 

έχει παραχθεί σε αλλη περίοδο από αυτόν:

 

Knipex CoBolt  7112200   (V-1).png

 

Και μάλλον ο πρώτος είναι μεταγενέστερος του δευτερου, η τουλάχιστον ο πρώτος είναι από την ίδια περίοδο με αυτόν που πήρα πρόσφατα:

 

Knipex CoBolt 71 12 200 (ver2)_res.jpg  Knipex CoBolt 71 12 200 (ver2)-large.jpg

 

Ο οποίος είναι ό ίδιος κωδικός με αυτόν της δευτερης φωτογραφίας αλλά οι διαφορές τους είναι προφανείς ! :)

 

Η προσθήκη του χαρακτηριστικού  Ver xx είναι δικιά μου για να τα ξεχωρίζω.

Μπορεί να παίζει και διαφορετική αγορά στην οποία απευθύνεται  (Αμερική - Ευρώπη), αλλά μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Seafalco said:

Σε σχέση με τη βαφή των εργαλείων καλά το παρατήρησε η Αγάπη, είναι διαφορετική, αλλά όχι γιατί έχουν διαφορετική προστασία από τη διάβρωση, αλλά γιατί είναι από άλλη περίοδο παραγωγής.  Δεν υπάρχει δηλαδή μπέρδεμα, απλά δεν συμπεριλαμβάνεται η ημερομηνία παραγωγής.

 

Όταν αλλάζει ο κωδικός του εργαλείου,αλλάζουν και οι προδιαγραφές του! Δεν έχει να κάνει με ημ. παραγωγής.

Απo την Knipex 

Screen Shot 2016-12-11 at 16.41.03.png

Screen Shot 2016-12-11 at 13.27.34.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως!
Γι' αυτό λέω ότι το 71 12 και το  71 32  έχουν την ίδια κατεργασία

Αλλά προφανώς παίζει ρόλο στην τελική μορφή του εργαλείου (στις αισθητικές λεπτομέρειες αν θέλεις ) η ημερομηνία παραγωγής, ξαθώς ο ίδιος κωδικός παρουσιάζει διαφορές

στα σημεία που έδειξα πρίν (a, b, c) :)

 

Αγάπη άσε, θα το λύσουμε αλιώς το πρόβλημα !

Θα σου παρω ένα τετοιο!
 

http://www.asia.ru/images/target/photo/51582417/Steel_Rebar_Cutter.jpg

 

Να μην κουράζεσαι κιόλας ! ! ! :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ ! ! ! ! :unsure:
Τη πάτησα! ! !  :slap:

:hehe:

Λες να σε δω σιδερά σε οικοδομή! ! ! 

Ικανή σε έχω, την απαραίτητη "κουζουλάδα" την έχεις σε . . .  περίσευμα !  :T:

. . . .

Βρε ας πάρει μπροστά η οικοδομή κι' ας πάει και το παλιάμπελο ! :D


 

Με τη κουβέντα πείνασα! !

Παντού φαγητό βλέπω ! ! :hehe:

 

oftes patates.PNG

 

Και να 'χα μερικές  ! ! ! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το 1 με το ειναι η διαφορά τους. Το 1 είναι ίσιο, το 2 γωνιάς κτλ.

 

Και πάμε παρακάτω. Οι τελευταίες μου αγορές από εργαλεία:

Σετ ηλεκτρολογικά κατσαβίδια Wera:

Spoiler

thumbnail_IMG_2649.jpgthumbnail_IMG_2650.jpgthumbnail_IMG_2651.jpgthumbnail_IMG_2652.jpg

 

Πολύ ελαφριά κατασκευαστικά, με πολύ καλό κράτημα, γρήγορη εναλλαγή στον τύπο κατσαβιδιού που θέλουμε, μεγάλο εύρος από έξτρα μύτες και πολύ καλή και γερή θήκη με δυνατότητα στηρίξεις στην ζώνη μας. Τις προδιαγραφές ασφαλείας δεν τις δοκίμασα και ούτε θέλω! :D

Κάτι που δεν γράφει στο site του κατασκευαστεί, αλλά ούτε και σε site πώλησης είναι ότι αντέχουν μέχρι 19nm ροπή(το γράφει στην συσκευασία).

 

και ένα μέτρο:

Spoiler

thumbnail_IMG_2654.jpgthumbnail_IMG_2653.jpg

 

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο,αλλά είναι πολύ βολικό στο να σημαδεύεις γιατί όπως φαίνεται(πιστεύω)στην δεύτερη φωτο έχει ανάποδη φορά και οι δυο άκρες του εφάπτονται στην επιφάνεια.

Επίσης δουλεύει ανάποδα,πατάς την σκανδάλη και βγαίνει μόνο του και πρέπει να το σπρώξεις εσύ μετά για να μαζέψει.

 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.