Jump to content


Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

Τις προδιαγραφές ασφαλείας δεν τις δοκίμασα και ούτε θέλω! :D

Εσύ κάαατι ξέρεις ! ! :p

Πάντως καλού κακού μια φορά το χρόνο δοκίμαζέ τα.

Ποτήρι αλατονερο και ένα meger να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και το μαλί χωρίς περμανάντ (!) , αν πάς σε ζωντανό ρεύμα !

Ωραία τα  Wera και φαίνονται πολύ βολικά.

Εγώ ζαχαρώνω ένα σετ της Wiha, αλλά τσούζει και υστερεί σε κάποιο σημείο σε σχέση με τα Wera

 

https://www.kctoolco.com/wiha-28390-15-piece-insulated-slim-screwdriver-pouch-set/

 

αυτός ο μηχανισμός εμπλοκής επιτρέπει να εχεις μικρότερες μύτες και λιγοτερο βάρος , αλλά είναι κομμάτι πιο άβολος από αυτόν της Wera!

Καλοδούλευτα και πάντα ασφαλής !!! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μικρό μαγνητικό αλφάδι της Stanley (0-42-130)

Αυτό ήταν το σημερινό μου απόκτημα ! :p

Και κλασικά τυλιγμένο μέσα σε χαρτόνι, απροσπέλαστο!

20161214_171609-large.jpg 20161214_171620-large.jpg

 

Παρ' όλο που δεν μου αρέσει να ψωνίζω έτσι, αφού προειδοποίησα το φίλο καταστηματάρχη, ότι αν το αλφαδάκι είναι "λαλημένο" θα του το επιστρέψω, ( :) ) το πήρα κι' έφυγα.

 

Σπίτι έγιναν τα αποκαλυπτήρια . . .

 

20161214_172156-large.jpg20161214_172211-large.jpg20161214_172235-large.jpg20161214_172226-large.jpg

 

Έχει και συμβατικό μαγνητάκι (εντάξει πιάνει αλλά όχι πολύ δυνατά) και έχει και πιαστράκι για τη ζώνη.

Αλλά εμένα άλλο με έκαιγε!

 

20161214_171739-large.jpg20161214_171817-large.jpg

 

Η οριζοντια τοποθέτηση με περιστροφή 180 μοιρών, έδωσε την ίδια ένδειξη στη φυσαλίδα!

Χαμόγελο ικανοποίησης ! :)

 

Για πάμε όμως και στο κατακόρυφο . . .

 

20161214_172433-large.jpg20161214_172445-large.jpg

 

. . . και όπως ήταν φυσικό το χαμόγελο πλάτυνε !  :D

 

Μια χαρά το αλφαδάκι της Stanley!

Είναι βέβαια για μικροδουλιές χωρίς μεγάλες απαιτήσεις, αλλά για τα αλφαδιάσματα που το θέλω (δοκιμές radiator)  μια  χαρά θα κάνει τη δουλειά του και έχει και το μαγνητάκι για να χρησιμεύσει και αλλού ! :T:

 

Πήρα και κάτι ακόμα:

 

20161214_172516-large.jpg20161214_172527-large.jpg

 

 

Για ένα μικρό project, αλλά γι' αυτό περισσότερα σε λίγο καιρό ! :)

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Seafalco έγραψε:

20161214_172516-large.jpg20161214_172527-large.jpg

 

 

Για ένα μικρό project, αλλά γι' αυτό περισσότερα σε λίγο καιρό ! :)

ωωωωωωωωωωωωωωωωωωω πόσο και απο που;;;;

 

καλορίζικα :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το από που , έιναι το γνωστό μαγαζί της γειτονιάς ! :)

Παναγόπουλος στο Σταυρό.

Είναι Μ6 και μήκη 30mm και 60mm

Κόστος ~2€ το ένα .

Δεν ξέρω πόσο καλά είναι , αλλά για τη δουλειά που τα θελω θα κάνουν μια χαρά ! :)

Ξέχασα να πω ότι είναι με καστάνια.

 

20161214_172608-large.jpg20161214_172556-large.jpg

 

Οπότε πατάς το κουμπί και γυρίζει η λαβή όπου σε βολεύει! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εχεις κοινό μαγαζί γειτονιάς ξέχασα. Εδώ και το δωράκι που μου έδωσες σήμερα!

 

Ενα πράγμα θα πω. οτι βρω μπροστά μου το κόβω για δοκιμή :hehe:

Γουστάρεις να κόβεις με αυτό το μαραφέτι (μιλάω για την knipex cobolt 7112200 :p )

Πάρα πολύ ωραίο εργαλείο, καλά μελετημένο, άνετο στην οδήγηση (ε ε ε ε στη χρήση ήθελα να πω) ακόμα και για τα δικά μου χέρια.

 

Το έχω αγαπήσει :D

Ευχαριστώ πολύ Στέλιο :) 

 

knipex_pliers_cobolt_7112200_piano_wire_cutter_IMG_0429.jpgknipex_pliers_cobolt_7112200_piano_wire_cutter_IMG_0430.jpgknipex_pliers_cobolt_7112200_piano_wire_cutter_IMG_0431.jpgknipex_pliers_cobolt_7112200_piano_wire_cutter_IMG_0432.jpgknipex_pliers_cobolt_7112200_piano_wire_cutter_IMG_0434.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

Αγάπη, ίσως πλέον ήρθε η ώρα να πας σε αυτήν την άτεχνη γειτόνισά σου, να της "κουρντίσεις" το . . . πιάνο ! ! ! !  :hehe:

Να είσαι καλά ρε συ, δεν έκανα και κατι, απλά ήμουν στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή !

Καλοδούλευτο ! ! !  :D

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

.........................................

Είναι Μ6 και μήκη 30mm και 60mm

Κόστος ~2€ το ένα .

Δεν ξέρω πόσο καλά είναι , αλλά για τη δουλειά που τα θελω θα κάνουν μια χαρά ! :)

Ξέχασα να πω ότι είναι με καστάνια.

 

Οπότε πατάς το κουμπί και γυρίζει η λαβή όπου σε βολεύει! :)

 

Π.χ. τέτοια δουλειά ? :) 

 

cncc.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αγαπητέ ήταν ύπουλο !

Χτύπημα κάτω από τη μέση !
Άσπλαχνο πισώπλατο μαχαίρωμα !

Δώσε πόνο . . .  αντέχω ! ! ! :suicide:

:hehe:

Ax! ! !

Μακάρι να έρθει και αυτή η ώρα ! ! ! :D

Για την ώρα είναι κάτι πολύ πιο απλό και εύκολο!

Κάτι για όλο το κόσμο ! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αυτό αγαπητέ ήταν ύπουλο !

Χτύπημα κάτω από τη μέση !
Άσπλαχνο πισώπλατο μαχαίρωμα !

Δώσε πόνο . . .  αντέχω ! ! ! :suicide:

:hehe:

Ax! ! !

Μακάρι να έρθει και αυτή η ώρα ! ! ! :D

Για την ώρα είναι κάτι πολύ πιο απλό και εύκολο!

Κάτι για όλο το κόσμο ! :)

 

To μόνο σίγουρο είναι ότι θα έρθει.
Δεν θα είναι φέτος, θα είναι του χρόνου :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν τά έxω δουλέψει.

Η   Kreator είναι brand name  της Βελγικής Varo που δραστηριοποιείται σε αρκετούς τομείς εργαλείων και όχι μόνο!

Με βάση αυτά, έχεις κάποια καλή εξασφάλιση , ότι δεν είναι "ψεύτικα" !

Αλλά για περισσότερα δεν μπορώ να πω, γιατί απλά δεν τα "ξέρω" ! :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγάπη ! :T:

Είχα δει σε ένα άλλο διαγωνισμό κάτι ανάλογο, αλλά σε τόσο φαρδύ και μεγάλο δοκάρι όχι ! ! ! 

Δεν ξέρω τι είναι το πιο περίεργο, τό ότι έβγαλε μονοκόματη μια διαφανή λωρίδα από το δοκάρι, ή ότι αυτό δεν έχει την παραμικρή ατέλεια (ρόζους κλπ) ! ! !

Μεγάλη υπόθεση το  έμπειρο χέρι ! :)

 

Στο ίδιο μοτίβο, μια εκπληκτική χειροτεχνία σε ένα τομέα που δε πάει το μυαλό!

Κατεργασία εδρών εργαλειομηχανών για να γίνουν τελείως επίπεδες με  το . . .  χέρι ! ! !

 

 

Καλή διασκέδαση ! :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Δεν ξέρω τι είναι το πιο περίεργο, τό ότι έβγαλε μονοκόματη μια διαφανή λωρίδα από το δοκάρι, ή ότι αυτό δεν έχει την παραμικρή ατέλεια (ρόζους κλπ) ! ! !

Εμένα μου έκανε εντύπωση πως κατάφεραν και το έκαναν τόσο επίπεδο για να καταφέρει να βγει αυτή η διάφανη λωρίδα. Γιατί αν έκανε τη παραμικρή κοιλάδα ή βουνό δε θα έβγαζε ότι έβγαλε.

 

Πάω να κάνω καφέ να δω το βίντεο :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και είχαμε κουβέντα με αλφάδια, νομίζω ταιριάζει καλύτερα εδώ από ότι στις παραλαβές.

Παρέλαβα σήμερα ένα ψηφιακό αλφάδι μαγνητικό. Μικρό σε διαστάσεις (σαν κυβάκι/τουβλάκι είναι :p ) για να με βοηθήσει στην ακρίβεια που ψάχνω. 

 

Το αλφάδι είναι αυτό εδώ

Magnetic Bubble Spirit Level Digital Angle Finder Gauge Protractor Inclinometer Bevel Box Plus Pouch (supplied in a gift box)

 

Είναι πολύ εύκολο στον χειρισμό, διαθέτει θηκούλα για προστασία και παίρνει μία μπαταρία ΑΑΑ.

Η οθόνη είναι φωτιζόμενη και οι μαγνήτες πάνω του αρκετά ισχυροί

 

Magnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image002.jpgMagnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image001.jpgMagnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image003.jpg

Magnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image005.jpgMagnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image004.jpgMagnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image007.jpg

Magnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image006.jpgMagnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch__image008.jpg

 

H πρώτη δοκιμή έγινε στην πριονοκορδέλα που έστησα πριν μέρες να δω κατά πόσο την έστησα σωστά.

Η άτιμη αλφάδι χέρι είχα τελικά :hehe: (καλά οκ και μία τρομερή και φοβερή γωνιά μηχανουργού :p )

 

Magnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch_image001.jpgMagnetic_Bubble_Spirit_Level_Digital_Angle_Finder_Gauge_Protractor_Inclinometer_Bevel_Box_Plus_Pouch_image002.jpg

 

Όποιος θέλει να το δει σε δράση υπάρχουν διάφορα βίντεο. Παρακάτω παραθέτω ένα :)

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Σημερινό απόκτημα που έρχεται σερβιρισμένο σε λαδόκολλα παρακαλώ :hehe:

 

large.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image001.jpg

 

Καιρό ήθελα ένα καλό ροκάνι. Σίγουρα με τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο από ebay αλλά το είδα, το ερωτεύτηκα και έκανε ένα ΤΣΟΥΠ και πήδηξε μπροστά στο ταμείο και ζήταγε απόδειξη. Ε τα πλήρωσα τα σπασμένα και το πήρα :)

Και το όνομα αυτού Βαλεντίνος.... γκουχ γκουχ Stanley No4 1-12-136 Smoothing bench plane  ήθελα να πω... 

 

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ. Το εντυπωσιακό είναι πάντως το manual σε μορφή τόμου αλά Πάπυρος Larousse Britannica, που πρέπει να κάτσω να το διαβάσω :hehe: 

 

large.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_IMG_0833.jpg

large.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image002.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image003.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image004.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image005.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image006.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image011.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image007.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image008.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image009.jpglarge.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image010.jpg

 

large.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image013.jpg

large.stanley_no4_1-12-136_112136_plane_smoothing_bench_sweetheart_image012.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.