Jump to content


Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

παπαρούνες ... καλά έκανα δηλαδή και πήρα άλλη πριν από λίγο....

Δεν θα την χρησιμοποιήσω τόσο συχνά για να δικαιολογήσω την τιμή της...

Πήρα πριν από λίγο την NWS ΠΛΑΓΙΟΚΟΦΤΗΣ 160MM .... στα 16,56 € ... έχουν έκπτωση 20% όλα τα NWS αν κατάλαβα σωστά αυτό που μου είπε....

 

IMG_20180428_141555.jpg5 χρόνια εγγύησης

IMG_20180428_141603.jpg το μέχρι πόσα mm μπορεί να κόψει

 

IMG_20180428_141736.jpg

IMG_20180428_141744.jpg

IMG_20180428_142244.jpg

IMG_20180428_142254.jpg

 

Σύγκριση με την Wiha Bicut 200mm

IMG_20180428_142951.jpg

IMG_20180428_143003.jpg

 

Σύγκριση στο άνοιγμα...

 

IMG_20180428_143030.jpg

 

Με το Power πατημένο της Wiha

IMG_20180428_143045.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατη η NWS αλλά όπως βλέπεις από τη στάμπα, για μαλακά και ημίσκληρα μέταλλα. Δεν αναφέρει καν πάχος για σκληρό ατσάλι (piano wire / spring wire), για τα οποία ήταν ειδικά κατάλληλη η Fujiya που κοίταζες με τις λεπίδες από tungsten carbide.

 

Ξέρει κάποιος πιο ειδικός αν οι πλαγιοκόφτες με λεπίδες από tungsten carbide χρειάζονται κάποια ειδική φροντίδα λόγω του ότι είναι τόσο σκληρές και καθόλου ενδοτικές οι λεπίδες; Μήπως είναι εύθραυστες σε συγκεκριμένες δουλειές και πρέπει να προσέχουμε κάτι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως...οποτε wiha για σκληρα κςι nws για ελαφρια και γρηγορα....

Παρατηρηση... μερικες φορες αν την εχεις μεσα στην τσεπη την wiha η και να την αφηνεις οπου νανε μπορει να μπλοκαρει και να πρεπει να πατησεις το κουμπακι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@f117

Από τη στιγμή που τελικά κατέληξες να έχεις δύο πλαγιοκόφτες, κάτι που κατά βάση ακυρώνει το μάρκετινγκ της Wiha, ότι παίρνεις το BiCut και έχεις 2 σε 1 και δε χρειάζεσαι άλλο, μήπως τελικά δεν άξιζε το BiCut? Τι σε ώθησε δηλαδή να αναζητήσεις κάτι πιο "γρήγορο";

 

Αν είναι γιατί γουστάρουμε τα εργαλεία και όσο περισσότερα τόσο καλύτερα, δε θα βρεις μεγαλύτερο υποστηρικτή από εμένα.

 

Αν όμως κάτι δε βολεύει στο BiCut και τελικά χρειαζόμαστε και 2ο εργαλείο, γιατί όχι ένα X-Cut και ένα Twinforce ή CoBolt (ανάλογα τις ανάγκες / προτιμήσεις) από Knipex; Ναι, ξέρω, συνολικά το κόστος είναι μεγαλύτερο αλλά και η ευελιξία που συνολικά αποκτάς, επίσης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο ακριβώς το σκεφτικό πήρα το X-Cut αφου ειχα CoBolt για τα πιο "δύσκολα".

 

Βασικά αυτό εφαρμόζω σε όλα τα εργαλεία.Δηλαδή παίρνω αυτό που καλύπτει εργασία πριν ή μετα το εύρος από αυτό που έχω ήδη.

 

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

@f117

Από τη στιγμή που τελικά κατέληξες να έχεις δύο πλαγιοκόφτες, κάτι που κατά βάση ακυρώνει το μάρκετινγκ της Wiha, ότι παίρνεις το BiCut και έχεις 2 σε 1 και δε χρειάζεσαι άλλο, μήπως τελικά δεν άξιζε το BiCut? Τι σε ώθησε δηλαδή να αναζητήσεις κάτι πιο "γρήγορο";

 

Αν είναι γιατί γουστάρουμε τα εργαλεία και όσο περισσότερα τόσο καλύτερα, δε θα βρεις μεγαλύτερο υποστηρικτή από εμένα.

 

Αν όμως κάτι δε βολεύει στο BiCut και τελικά χρειαζόμαστε και 2ο εργαλείο, γιατί όχι ένα X-Cut και ένα Twinforce ή CoBolt (ανάλογα τις ανάγκες / προτιμήσεις) από Knipex; Ναι, ξέρω, συνολικά το κόστος είναι μεγαλύτερο αλλά και η ευελιξία που συνολικά αποκτάς, επίσης.

Τι με ώθησε ε..? όντως είναι 2 σε 1... όλα σε 1 ο wiha...το θέμα είναι οτι σε ορισμένα σημεία δεν βολεύει μερικές φορές να μπει εύκολα ....απλά λόγο όγκου... επίσης λόγο όγκου και βάρους άμα πχ έχεις μια διαδρομή 30 μέτρων καλώδιο το οποίο είναι πιασμένο με tire-wrap ανα 1-2 μέτρα θα προτιμήσω να βγάλω το μικρό έξω...επειδή όμως θέλει ένα εργαλείο.... παίρνεις το wiha...που κόβει μαρουλάκι το καλώδιο που έχει μέσα μπλεντάζ και δεν το σκέφτεσαι στιγμή... 

Τώρα στην πραγματικότητα τον μικρούλι τον πήρα γιατί μαρεσε πολύ η φάτσα του... πολύ γλυκούλης... αχαχαχαχαχ ...ξυρίζει η αλήθεια είναι :) 

υ.γ. αυτό που έχει o wiha και ο x-cut και δεν το έχει cobolt και  twinforce είναι το άνοιγμα... 

υ.γ.2 Αυτό που έχει ο wiha και δεν το έχει ο x-cut είναι οτι κόβει με ακόμα λιγότερη δύναμη....εφάμιλλη του twiforce θεωρω

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, f117 said:

υ.γ. αυτό που έχει o wiha και ο x-cut και δεν το έχει cobolt και  twinforce είναι το άνοιγμα... 

υ.γ.2 Αυτό που έχει ο wiha και δεν το έχει ο x-cut είναι οτι κόβει με ακόμα λιγότερη δύναμη....εφάμιλλη του twiforce θεωρω

 

Γι αυτό σου είπα κι εγώ για συνδυασμό X-Cut + Twinforce ή CoBolt. Εφ' όσον πάντα μιλάμε για 2 εργαλεία, που έτσι κι αλλιώς κατέληξες να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγάλο το x-cut... 200αρι δεν ειναι? δεν υπάρχει λόγος να πάρεις άλλο...μονο ένα.. wiha....άμα είσαι οκ με το μέγεθος...(Αλλά εγώ πήρα για πιο κόμπακτ...και πιο ελαφριές δουλείες εννοείται...). Αν είναι να πάρεις ένα...ή ένα μαζί σου στην εργαλειοθήκη το wiha θα πάρω...το άλλο είναι Optional...για την γκβλα... :p στριμώχνεσαι με το με το wiha αλλά θα τα καταφέρεις....

Μόνο με το wiha μπορείς να κόψεις μπαμ μπαμ τέτοιο καλώδιο 

:hehe:

Πραγματικά εδώ δείχνει την αξία της δύναμης του και του ανοιγματός του...

3-core-1.5mm-18a-swa-cable-50m-armoured-cable-black-medium.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16αρι ε? αχμμμμμ το είχα στην wish list  πρώτο πρώτο η αλήθεια είναι αλλά...ΙΣΧΥΕΙ 16αρι είναι !!!

Δεν το πήρα γιατί όταν το κοίταζα μου φάνηκε ακριβό.... (τώρα το έχει σε τιμή χαμηλή αρκετά στο tech)... και οτι είναι 160αρι έλεγα οκ...έχει βελτιωμένη γεωμετρία...αλλά δεν είναι twinforce...που είναι και 180αρι....το twinforce δεν το κοίταζα πρώτα λόγο του ανοίγματος...και μετά λόγο της τιμής του... έτσι αυτός συνδυασμός με οδήγησε στο να πάρω την bicut...τώρα πήρα το άλλο πιο πολύ για εύχρηστια όταν ξέρω οτι θα είναι για "παιδικές" απαιτήσεις ;)

 

 

 

IMG_20180428_233625.jpg

 

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα....ακόμα και στα ίδια λεφτά στο σύνολο να ήτανε πάλι bicut θα αγόραζα...πιο σημαντικό είναι να μπορώ να κόψω τα μεγάλα εύκολα...παρά το mobility 

Τώρα αν η x-cut είχε μέχρι 20 ευρώ θα την έπαιρνα αντί για την nws εννοείται :p

 

υγ. σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου να κάνω "συγκριτικό" με twinforce :D

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και??? πέρα από το κομπλάρισμα που θυμάμε οτι είχες πει? τι εντυπώσεις σου είχε αφήσει? τώρα πια δεν την έχεις καθόλου?

Λεπτάαα?? και τι σε ξενέρωσε? lol

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

και??? πέρα από το κομπλάρισμα που θυμάμε οτι είχες πει? τι εντυπώσεις σου είχε αφήσει? τώρα πια δεν την έχεις καθόλου?

Λεπτάαα?? και τι σε ξενέρωσε? lol

 

Είπα να δοκιμάσω κάτι άλλο σε σχέση με τα Knipex … αλλά ….

Ο Μηχανισμός ψιλο κολλούσε στην αλλαγή.
Λόγο του Μηχανισμού το πιάσιμο είναι μικρό για 200mm κόφτη.
Ο Μηχανισμός είχε κάποιους τζόγους οπότε σε βάθος χρόνου αυτό είναι αρνητικό.
Στην θέση «Power» δεν μπορείς να κόψεις με το ένα χέρι μεγάλες διαμέτρους.

Οπότε τον πούλησα άμεσα …

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιάσιμο είναι μικρό για 200μμ εννοείς το άνοιγμα που είχε ο κόφτης???

Το οτι δεν μπορείς να κόψεις μεγάλους διαμέτρους, με πατημένο το on, με το ένα χέρι ποιος κόφτης στο έλυσε??

Link to comment
Share on other sites

Αφού μιλάτε για μεγάλους κόφτες, δείτε ενα πρόσφατο απόκτημά μου:

 

Αγορά απο γερμανικό amazon στα 23 ευρώ. https://www.amazon.de/dp/B000XULUWE/

 

Θηρίο, στα 25 εκατοστά μήκος, κόβει πολύ σκληρά μέταλλα (πρόκες κτλ). Εξαιτίας του μεγάλου του μήκους, χρησιμοποιείς λιγότερη δύναμη για να κόψεις κάτι.

Κόβει piano wire στα 3,0 mm.

03CC35DB-DFDD-4B6F-A578-2BB9A6837D2C.jpeg

77849B90-F086-4B7D-B0D5-08F5B5960921.jpeg

7CAAF4BA-3F34-4A3E-8729-9FA2069B3DD1.jpeg

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μοχλάραα!οταν το ανοίξεις τέρμα εννοείται οτι με τα δύο χέρια το πιάνεις ε?

Η επαναφορά που κάνεις με τα δάχτυλα οτι κόβεις με το ένα χέρι ώστε να κόψεις μετά και κάτι άλλο...προβλήματίζει ή είναι οκ με το "βάρος" του?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.