Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

@ΓιαγκΤ Γιάγκο, αν κατάλαβα καλά, το καλώδιο είναι αυτό που συνδέει τον inverter με το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ. 

 

Ashampoo_Snap_Σάββατο, 10 Απριλίου 2021_14h27m01s_002_.jpg

 

Δηλαδή λογικά είναι το καλώδιο μεταξύ του inverter και του Μετρητή Νο1.

Οπότε θα πρέπει να είναι είτε μονοφασικό (<5kW)  , είτε τριφασικό (>5kW) και μεταφέρει την παραγόμενη ενέργεια της φωτοβολταϊκής  εγκατάστασης στο δίκτυο.

Συνεπώς η τάση του θα πρέπει να συμφωνεί με την ονομαστική τάση που είναι 230Vac (+15%  έως  -20%).

Υπονοείς ότι του περάσανε καλώδιο 220 μέσα από την υδρορροή και κάνανε ένωση στον αέρα στο χωράφι; Αποκλείετε Στέλιο ακόμα και μανάβης να έκανε τη δουλειά

Επίσης τι ινβερτερ είναι αυτό που βγάζει έξοδο 10-16ρια

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Υπονοείς ότι του περάσανε καλώδιο 220 μέσα από την υδρορροή

Ασχετο με το θεμα αλλα κολλαει.

Το περασμενο καλοκαιρι ξεκινησε η ανακαίνιση ενος μεγαλου κτιριου στον κηφισο. Ο πιο εμπιστος μου μαστορας ο ηλεκτρολόγος σπαει το κεφαλι του επι 3 μερες να βρει το καλωδιο τηλεφωνου για τη γραμμη. Πληρης απογοητευση κ αποτυχια τα παραταει κ επειδη ειχε κ θεματα αποσυνδεσεων τσουπ περναει καινουριο. Το καλωδιο το παλιο αφαντο ακομα.

Μετα απο καμια εβδομάδα, ανεβαινουμε στην ταρατσα για να δουμε σε ποια σημεια θα βαλουμε καμερες ασφαλείας. Εκει που κανουνε βολτα στη ταρατσα, ξαφνικα βλεπουμε ενα καλωδιο τηλεφωνου. Ακολουθουμε αναποδα το καλωδιο που καπου μεσα στο κτιριο χανοτανε και διαπιστωνουμε το εξης...

 

Ειχε περαστει απο την ταρατσα, ειχε κατεβει απο την υδρορροη και μετα η συνεχεια γνωστη. Χαντρωμενο μεσα σε σοβα κ απο εκει κ περα βρηκαμε και την υπολοιπη διαδρομή. 

 

Ποτε μη λετε ποτε ?

Μετα που αλλάχτηκε εξαφανιστηκαν ως διαμαγειας και οι αποσυνδεσεις φυσικα :hehe:

 

  • Like 2
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Seafalco said:

@ΓιαγκΤ Γιάγκο, αν κατάλαβα καλά, το καλώδιο είναι αυτό που συνδέει τον inverter με το δίκτυο του ΔΕΔΔΗΕ. 

 

Ashampoo_Snap_Σάββατο, 10 Απριλίου 2021_14h27m01s_002_.jpg

 

Δηλαδή λογικά είναι το καλώδιο μεταξύ του inverter και του Μετρητή Νο1.

Οπότε θα πρέπει να είναι είτε μονοφασικό (<5kW)  , είτε τριφασικό (>5kW) και μεταφέρει την παραγόμενη ενέργεια της φωτοβολταϊκής  εγκατάστασης στο δίκτυο.

Συνεπώς η τάση του θα πρέπει να συμφωνεί με την ονομαστική τάση που είναι 230Vac (+15%  έως  -20%).

 

34 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Υπονοείς ότι του περάσανε καλώδιο 220 μέσα από την υδρορροή και κάνανε ένωση στον αέρα στο χωράφι; Αποκλείετε Στέλιο ακόμα και μανάβης να έκανε τη δουλειά

Επίσης τι ινβερτερ είναι αυτό που βγάζει έξοδο 10-16ρια

Ναι αυτο ειναι. Δε το εκανε στον αέρα ειναι σε φρεάτιο πλαστικό απλα είχε αρπαξει φωτια επειδη μαλλον καποιος θα ειχε πεταξει κατι και πηραν τα χορτα μιας και δεν εχει διαμορφωθει ο κηπος ακόμα. Επισης οταν ειχε περαστει χρησιμοποιησαν το τηλεφωνικο ως ατσαλινα και περασα αλλο. Αυτο ειχε γινει πολλα χρονια πριν και δεν το ειχα κανει εγώ στο σπιτι η εταιρία που εβαλε τα φωτοβολταικα

Φυσικα και περνάει μεσα απο υδρορροή και όχι μονο στο δικο μου σπιτι αλλα και σε άλλα σπιτια που εχω δει.Σκεφτόμουν μιας και θα εκανα εργασίες στη προσοψη να κανόνιζα με ηλεκτρολόγο όταν βρω κάποιον να πιστεύει πως δεν ειναι καλή λυση να περνάει μεσα απο υδροροή (ενας το θεώρησε περιεργο αλλα λεει οτι ειναι προστατευμένο έτσι) να περάσει εξωτερική σωλήνα ηλεκτρολογική και μετά ισως να πηγαινε χωριστα με geosub κουβίδι. Το θέμα ειναι πως ψάχνω να βρω γιατι με τετοια πραγματα δεν ασχολούνται ευκολα μιας και πνιγονται στη δουλειά γενικά ολοι οι μαστορες αφου ειναι λιγοι.

b5oUJrbzhY2j7Dn9-bcQW-0AkuKcvVhH48mJgPcI0j1tG1p3hi8tNJPekibVfv7VMkJ4TbJfT2E_qwMxzWTj03oq4E-AQG40qAG3mm8Yn3kF7EOGSOtfTsuNiO83DXWnxqDqabOEMVlF5BN_UrW6oM88VXgzT1pivgZ_3FDc8-zrJLxgpMm8yrQUNfUdANZm8iTLVoz-hdi8LetTbxbuEON4zivQrs22TU8w8tOl03KdQbuvBklAiHZg8Fq6phglKsD1DD60jsWIOQoILNcEObuBsnK9lZ69xUJhj6TmBl11qQB-zQb_08itNlDqp7xLSyOZP2G7qxOvl_a6vPkByF3eO6SMRURGai8crAyFinQgiT79UeD51hIYL6UBcDqJSwiwLsZGUvDY3FJOA9tZC9ez1Qjsymn2UUJjmR4BxJOJ3kDToFvbUi2SeJJc0_QtsNZLdMiW6RAM5Uzl8cKEoNSjbI9nsCgl_gPMUi5PySRKO4E3fcFDdQYC3urvac-Jm1pMh3cPoww9gzs9IYcwioPjdj7iqLWdORARl8MI23KfoptNa7VSYka2y7Kv0MyDcyynDLK7T8NwpUAPPU06Qs6D6Tw2qPOqMGeSfvSrn7SHjM1Sw-9x3QdVYU6QInpsMjXrW1ytNNMUYl2HIXj2RdEEC4D01b_VXsEig8VdrjETEChhr9JIHA1DxJ-GXn9wBjxNs0rD8Wa2AoND3w6XUEX_RA=w1853-h837-no?authuser=0

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την βοήθεια σας,

 

εχω φαει ολο τον τοπο να βρω τον παρακάτω πλακέ πλαστικο σωλήνα , 

 

μου ειπαν να κοιταξω στα ηλεκτρολογικα για καναλια αλλα τιποτα ,

 

εψαξα για σωληνες τιποτα... 

 

τι στο καλο νερο στον Αρη ψαχνω; 

 

 

333.JPG

Έγινε επεξεργασία από ΗλιαςΚ
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, karmen1983 said:

Ασχετο με το θεμα αλλα κολλαει.

Το περασμενο καλοκαιρι ξεκινησε η ανακαίνιση ενος μεγαλου κτιριου στον κηφισο. Ο πιο εμπιστος μου μαστορας ο ηλεκτρολόγος σπαει το κεφαλι του επι 3 μερες να βρει το καλωδιο τηλεφωνου για τη γραμμη. Πληρης απογοητευση κ αποτυχια τα παραταει κ επειδη ειχε κ θεματα αποσυνδεσεων τσουπ περναει καινουριο. Το καλωδιο το παλιο αφαντο ακομα.

Μετα απο καμια εβδομάδα, ανεβαινουμε στην ταρατσα για να δουμε σε ποια σημεια θα βαλουμε καμερες ασφαλείας. Εκει που κανουνε βολτα στη ταρατσα, ξαφνικα βλεπουμε ενα καλωδιο τηλεφωνου. Ακολουθουμε αναποδα το καλωδιο που καπου μεσα στο κτιριο χανοτανε και διαπιστωνουμε το εξης...

 

Ειχε περαστει απο την ταρατσα, ειχε κατεβει απο την υδρορροη και μετα η συνεχεια γνωστη. Χαντρωμενο μεσα σε σοβα κ απο εκει κ περα βρηκαμε και την υπολοιπη διαδρομή. 

 

Ποτε μη λετε ποτε ?

Μετα που αλλάχτηκε εξαφανιστηκαν ως διαμαγειας και οι αποσυνδεσεις φυσικα :hehe:

 

Πιστευω τους βολεύει γιατι ουτε σκαλωσιές ούτε τιποτα, βεβαια αν βουλώσει δε ξέρω τι μπορει να συμβει.

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ΗλιαςΚ said:

την βοήθεια σας,

 

εχω φαει ολο τον τοπο να βρω τον παρακάτω πλακέ πλαστικο σωλήνα , 

 

μου ειπαν να κοιταξω στα ηλεκτρολογικα για καναλια αλλα τιποτα ,

 

εψαξα για σωληνες τιποτα... 

 

τι στο καλο νερο στον Αρη ψαχνω; 

 

 

333.JPG

Απο τι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Αποκλείετε Στέλιο ακόμα και μανάβης να έκανε τη δουλειά

 

Αυτό είναι που λένε ότι :  "Η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιο καλπάζουσα φαντασία! "  :hehe:    

:(

Αλλά ξέρεις γιατί γίνεται αυτό ε?

Για να αποκτήσει -ένα ακόμα- νόημα το : "Γηράσκω αεί διδασκόμενος! "   :D  

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ελπίζω να ρωτώ στο σωστό νήμα. Ψάχνω κάποιο σετ κατσαβίδια. Κύρια χρήση για pc. Επειδή μέχρι τώρα είχα κάτι της πλάκας (τζαμπο). Υπάρχει κάτι σχετικά μεν οικονομικό αλλά αξιόπιστο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Ελπίζω να ρωτώ στο σωστό νήμα. Ψάχνω κάποιο σετ κατσαβίδια. Κύρια χρήση για pc. Επειδή μέχρι τώρα είχα κάτι της πλάκας (τζαμπο). Υπάρχει κάτι σχετικά μεν οικονομικό αλλά αξιόπιστο;

https://www.amazon.de/-/en/Wera-Kraftform-300-Screwdriver-Piece/dp/B000297UEI/ref=sr_1_11?crid=25FBROV5E5JIL&keywords=Wera+Kraftform&qid=1642953288&s=diy&sprefix=wera+kraftform%2Cdiy%2C128&sr=1-11

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.