Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

5 hours ago, Lakisss said:

Ψιλοπράγματα από κολλήσεις σε πλακέτες, καλώδια και ποδαράκια από led, αντιστάσεις κτλ. Είναι υπερβολή, αλλά λέω να πάρω κάτι καλό να μείνει.

Αφού θα το βάζεις σε πλακέτες γιατί δεν το παίρνεις ESD να έχεις και μια ασφάλεια παραπάνω;

Έχω το 78 03 125 ESD δυο χρόνια σχεδόν και είναι σαν καινούργιο. Πάντα κόβω βέβαια μέσα στις προδιαγραφές του και το χρησιμοποιώ 2-3 φορές το μήνα.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.wiha.com/en-fi/produkte/pliers/heavy-duty-diagonal-cutters-classic-with-dynamicjoint-z16001.html

 

ή 

 

http://www.knipex.com/index.php?id=1216&L=1&page=art_detail&parentID=1367&groupID=2035&artID=32623 

 

???? μέχρι κόψιμο καλωδίου με Μπλενταζ......

 

 

product01-2.jpg

Molex5.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο ψάξιμο για πριόνι γενικής χρήσης, αλλά να έχει όσο πιο καθαρή κοπή γίνεται.

Έχω δει αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/311652460362?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT που αν και crosscut έχει 21 tpi και πιστεύω θα έχει αρκετά καθαρή κοπή. Η μήπως να πάρω rip; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

rory τα κλασικά Tajima δεν σου κάνουν;

https://www.skroutz.gr/c/959/prionia-tsekouria.html?from=catspan&keyphrase=tajima

 

Αν πας σε κάτι όπως αυτό του Link φρόντισε να αλλάζει λάμα. Πρόσφατα δάνεισα ένα δικό μου σε έναν φίλο μου το γύρισε τσακισμένο και δεν υπάρχει λάμα από ότι έψαξα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος παίζουν στα 16tpi αυτά

Εχω το δικό μου επάνω τώρα και λόγω βροχής θέλω να αποφύγω το ανέβασμα (έχω ισιώσει μαλλί και θα φριζάρει :p φαντάζομαι με καταλαβαινεις :hehe: )

Αλλά και στα 16tpi κάνει πεντακάθαρη κοπή. Σε μελαμίνη που το έχω δοκιμάσει δεν έβγαλε κανένα σφάλμα και δε τη ξέφτισε πουθενά. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με ενδιαφέρει, να μην ξεφτίζει στην κοπή γιατί θέλω να κάνω κάτι μικροδιορθώσεις σε έπιπλα.

 

Όχι να χαλάσεις και το μαλλί για το πριόνι. :D

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου ξεφτίσει τίποτα. Ο Στέλιος ( @Seafalco ) αν δεν κάνω λάθος έχει ανεβάσει φωτογραφίες κάπου με κοπή μελαμίνης με το συγκεκριμένο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έτσι όπως τα είπε η Αγάπη είναι!

Δεν ξεφτίζει τίποτε!

Δες εδώ μερικές φωτό από το project του πάγκου . . .

 

large.WBC_1_P2_5_47_0138.jpg.73c9875778a

 

Το μόνο που θα προσέξεις είναι το πριόνι να κόβει χαμηλά, όπως στη φωτογραφία.

Και το αποτέλεσμα θα είναι όπως στην επόμενη . . . :)

 

large.WBC_1_P2_11_58_0173.jpg.b25fa9a344

 

Αλλά και σε ξύλο μια χαρά "ξυρίζει" !  :)

 

large.WBC_1_12-15_0069.jpg.bb3b05ead68df

 

Δεν θυμάμαι το TPI (κάτι για 24 νομίζω) αλλά θα το δώ και θα σου πω.

Πάντως  αγοράζεις άφοβα, το δικό μου είναι της Tajima.

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ καλή κοπή. Αν είναι όμως 24 tpi πιστεύω δικαιολογείται, αλλά είναι και ο μάστορας καλός. :T:

Μέχρι 16 βρίσκω πάντως, παραπάνω δεν έχω δει. Υπάρχει κάποιο λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο σιγουρα 24tpi?

Βεβαια το δικό σου πρέπει να φοράει την 33mm λάμα επάνω, εμένα έχει την 60άρα φορεμένη

Το δικό μου είναι στα 16tpi πάντως το μέτρησα (δεν είχα κρατήσει το χαρτί) δεν άντεξα. Μου χρωστάτε ένα κομμωτήριο :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα 21  αλλά μόνο την λάμα.

 

Από τις φωτο και εμένα για 16 μου κάνει πάντως, άντε 19.

 

edit: Από ότι έχω καταλάβει από το ψάξιμο το μήκος έχει και το αντίστοιχο tpi: 230 - 21 tpi, 250 - 19 tpi, 265 - 16 tpi και 300 13 tpi

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη σα κάτι να ξέρεις εσύ ! :)
24 tpi έχω, αλλά είναι λάμα σιδηροπρίονου! LOL ! ! !

Λοιπόν αυτά έχω :

 

20170309_195601-medium.jpg

20170309_195635-medium.jpg20170309_195614-medium.jpg

 

20170309_195936-medium.jpg20170309_195928-medium.jpg

 

Αυτό που έχει σημασία είναι περισσότερο είναι το συγκεκριμένο τρόχισμα των δοντιών (είναι τριεδρικό) και αυτά κόβουν και στο πλευρό τους (ξυρίζουν το πλάι της τομής), έτσι η λάμα μπορεί και δουλεύει ουσιαστικά χωρίς  τσαπράζωμα! 

Και φυσικά η κοπή είναι τελείως καθαρή !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

24 tpi έχω, αλλά είναι λάμα σιδηροπρίονου! LOL ! ! !

α να χαθείς μόλις διάβασα το σιδητοπριονο έπεσα κάτω από τα γέλια :hehe: 

 

+++ για το τροχισμα που παίζει μεγάλο ρόλο στην κοπή. Μιλάει κάτοχος φαλτσοπρίονου με 28 δόντια που κόβει όμως σα να έχει 60 δόντια :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τελικά, όλα σε ένα νοικοκυρεμένα να μην ψάχνω και για λάμες αργότερα και πιστεύω ότι θα είναι και λίγο πιο χαμηλά στην τιμή από το να πάρω πριόνι και μετά τις άλλες λάμες.

Τι λέτε;

 

@Seafalco με την λάμα του σιδεροπρίονου έκοψες το ξύλο; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.