Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Πετάξου σε ένα εργαλειάδικο γειτονιάς/χρωματοπωλείο. Τέτοια πριόνια τα αγοράζουν πολλοί και υπάρχουν μέχρι και στα περίπτερα που λέει ο λόγος.

Στο Ηράκλειο θα βρεις σίγουρα και ο Μάντης πρέπει να έχει στη Γιόφυρο. Μην κοιτάς online τέτοια πράγματα που τα μεταφορικά θα πάνε όσο το εργαλείο, κρίμα είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός Ελλάδας είμαι για αυτό κοιτάω online. Άμα ήμουν στο Ηράκλειο το πιο πιθανό είναι ότι θα είχα αγοράσει χωρίς να ρωτήσω ή θα ρωτούσα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα τελικά αυτό που είχα στο λινκ, στα 31.5€ με την 265-16 tpi λάμα μόνο. Αν χρειαστώ τελικά μεγαλύτερο tpi παίρνω άλλη λάμα αργότερα.

Είναι τσιμπημένη η τιμή σε σχέση με αυτό που έχει μαύρη λαβή γιατί είναι από αλουμίνιο, ενώ το άλλο είναι από πλαστικό και έχει και θήκη προστασίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

ψάχνω σετάκι κατσαβίδι καστάνιας για διάφορες εργασίες με βασικά bits. δεν με ενδιαφέρουν λεπτοδουλειές (π.χ. σκάλισμα κινητών) οπότε θέλω κάτι σε κλασσικό μέγεθος ίσως με προεκτάσεις για να φτάνω σε δύσκολα σημεία. μα μια μικρή αναζήτηση που έκανα είδα ότι στα €20-€25 υπάρχουν αρκετές προτάσεις οπότε είπα να στραφώ στους ειδικούς :p

αα, αν ταιριάζουν και κάτι bits από τα LIDL που έχω θα με βόλευε πολύ :D 

από net παραγγέλνω από όπου είναι πιο φθηνά, από φυσικά καταστήματα αν υπάρχουν προτάσεις θα με βόλευε κάτι προς τα βόρεια γιατί χρόνος να κατέβω προς τα κάτω δεεεεν :(

Ευχαριστώ! 

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
Link to comment
Share on other sites

@Nameless1 στο εύρος τιμής που ψάχνεις προτάσεις

https://www.skroutz.gr/c/1717/kastanies_karudakia.html?keyphrase=STANLEY+0-63-022

λίγο πιο πάνω απο 25

http://www.stereotiki.gr/store4/bahco-808050l-1-4-led.html

Αν θες σε χουφτας και φθηνο

http://www.e-shop.gr/set-katsabidioy-kastanias-bosch-greenman-me-9-mytes-2607019510-p-TLS.030608

 

 

και σαν γενικό όχι για σένα αλλά να ξέρουμε ότι υπάρχει το αγαπημένο μου μπρελόκ που αντέχει μέχρι 54 κιλά (τόσο ζυγίζω :p )

Κλειδάκι καστάνιας είναι που παίρνει bits 1/4" και χωράει παντού. Το τελικό ύψος του είναι ίσο με το το ύψος του bit που θα μπει και αυτό το καθιστά από τα πιο μικρά στη κατηγορία.

http://www.ebay.de/itm/GEDORE-471-Bit-Knarre-6-3-mm-1-4-/301329856902

 

φωτο εδω

 

 

Και μιας και είσαι προς τα πάνω αν σε βολεύει Μεσογείων 442, Αγ. Παρασκευή 153 41 πας στον Παναγόπουλο και βρίσκεις ότι τραβάει η όρεξη σου :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

@Nameless1 στο εύρος τιμής που ψάχνεις προτάσεις

https://www.skroutz.gr/c/1717/kastanies_karudakia.html?keyphrase=STANLEY+0-63-022

λίγο πιο πάνω απο 25

BAHCO 808050L 1/4" LED κατσαβίδι καστάνιας

Αν θες σε χουφτας και φθηνο

Σετ Κατσαβιδιου Καστανιας Bosch Greenman Με 9 Μυτες 2607019510 - Κασετινες - σετ (TLS.030608)

 

 

και σαν γενικό όχι για σένα αλλά να ξέρουμε ότι υπάρχει το αγαπημένο μου μπρελόκ που αντέχει μέχρι 54 κιλά (τόσο ζυγίζω :p )

Κλειδάκι καστάνιας είναι που παίρνει bits 1/4" και χωράει παντού. Το τελικό ύψος του είναι ίσο με το το ύψος του bit που θα μπει και αυτό το καθιστά από τα πιο μικρά στη κατηγορία.

GEDORE 471 Bit-Knarre 6,3 mm (1/4")

 

φωτο εδω

 

 

Και μιας και είσαι προς τα πάνω αν σε βολεύει Μεσογείων 442, Αγ. Παρασκευή 153 41 πας στον Παναγόπουλο και βρίσκεις ότι τραβάει η όρεξη σου :) 

 

τέλεια σε ευχαριστώ πολύ θα τα τσεκάρω! μπορεί να πάω και από το κατάστημα να δω και από κοντά!

είδα και αυτό TACTIX - Κατσαβίδι CR-V, με καστάνια, 45 δόντια (και στό AmazonUK με άλλο brand CONNEX COXB973943 Ratchet Screwdriver Set (43 Pieces) φαντάζομαι το ίδιο είναι),

να είναι της προκοπής;;

 

αα και @karmen1983 επειδή είδα στο πόστ σου που έκανες quote είχες κάτι αντίστοιχα bits, όπως έψαχνα στο amazon έπεσα πάνω σε αύτο: Makita P-79158 Screwdriver Bit Set (39 Pieces) δες μήπως σε ενδιαφέρει ;)  (edit: πφφφ μπέρδεψα τα bits της metabo με τα makita που σου έκανα link..τυφλός <_<:hehe:)

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

merci Για τα Makita :)

 

Αυτά της Tactix δεν πρέπει ειναι του 1/4" σαν αυτά του Lidl δηλαδή.

Δεν ειμαι σίγουρη απλά κρίνω από τη φωτογραφία. Αν θες να βάζεις και αυτά του Lidl κάνε μια ερώτηση να το σιγουρέψεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

και σαν γενικό όχι για σένα αλλά να ξέρουμε ότι υπάρχει το αγαπημένο μου μπρελόκ που αντέχει μέχρι 54 κιλά (τόσο ζυγίζω :p )

Κλειδάκι καστάνιας είναι που παίρνει bits 1/4" και χωράει παντού. Το τελικό ύψος του είναι ίσο με το το ύψος του bit που θα μπει και αυτό το καθιστά από τα πιο μικρά στη κατηγορία.

GEDORE 471 Bit-Knarre 6,3 mm (1/4&amp;#034;) | eBay

 

Αυτό είναι! Τέλειο! :T:

Είχα δοκιμάσει και εγώ για μπρελόκ τις Wera και τις Wiha, αλλά ήταν βαριά και τα δυο. Άσε που άμα ήθελες να τα χρησιμοποιήσεις έπρεπε να τα βγάλεις από τα κλειδιά γιατί τα είχα περάσει στην 1/4'' μιας και δεν έχουν άλλη θέση να κρεμαστούν.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Άσε που άμα ήθελες να τα χρησιμοποιήσεις έπρεπε να τα βγάλεις από τα κλειδιά γιατί τα είχα περάσει στην 1/4'' μιας και δεν έχουν άλλη θέση να κρεμαστούν.

Αυτό είναι που το κάνει μπρελόκ :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπου 18-20 μου το είχε πάρει ο @Seafalco αν θυμάμαι καλά...

πριν 10 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Τα μεταφορικά είναι φωτιά όμως. Το βρήκα εδώ στα 26€ σύνολο. Δεν ξέρω, πάλι πολλά μου φαίνονται. :hmm:

Δε το βρίσκω στο Site της Gedore και μάλλον είναι EOL πλέον

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από το Περιστέρι το είχα πάρει.

 

http://www.labo.com.gr/component/contact/12-/1-labo-.html

 

Έχει πολύ πράμα εδώ  :)

Για το κατσαβίδι καστάνια, έχω δύο ίδια καμιά δεκαριά (μπορεί και παραπάνω ) χρόνια και είναι -παρά τη χρήση- σαν καινούρια!

 

http://www.stereotiki.gr/store4/ush-42020-192-267-adaptor-1-4.html?ref=bestprice.gr

 

20170314_173048-medium.jpg20170314_173130-medium.jpg

 

Τραβάς απλά προς τα έξω και μακραίνει το στέλεχος.

Αν θες να γίνει μικρότερο , ή να μαζέψει τελείως πατάς το κουμπί στο πλάι.

 

20170314_173141-medium.jpg20170314_173153-medium.jpg

 

Ξεβιδώνεις το καπάκι και . . .

 

20170314_173219-medium.jpg20170314_173356-medium.jpg

 

Μέσα στη λαβή έχει ένα φορέα που παίρνει 12 μύτες.

 

20170314_173249-medium.jpg20170314_173255-medium.jpg

 

Οι μύτες που είχε αρχικά μέσα είναι αρκετά καλές (δεν έχει χαλάσει κάποια από αυτές) αλλά δεν θυμάμαι πόσες είχε αρχικά επάνω , γιατί μετά το συμπλήρωσα και με άλλες.

Επίσης έχει πολύ δυνατό μαγνήτη,  εδώ στη φωτό το κρατάω στον αέρα από τη μύτη και δεν πέφτει παρά μόνο αν το τινάξω πολύ δυνατά!

 

20170314_173343-medium.jpg    20170314_173422-medium.jpg

 

Πολύ βολικό και από ότι έχει δείξει, πολύ ανθεκτικό ! :)

 

Και μη σας ξεγελάει η τιμή, Γερμανικό είναι και μάλιστα καλό! :)

 

http://www.ush-tools.de/index.php?id=49&L=2

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ασχοληθει με το σπορ αλλα ειναι λεπτοι οι ορθοστατες οποτε δε θα εχεις θεμα με κανενα απο τα δυο.

Τυπου πελεκανος δε βολευει ή προτιμας το ισιο γι αυτη τη δουλεια; (Ρωταω για να μαθω)

 

Link to comment
Share on other sites

Πελεκανος εννοεις να μην ειναι ισια αλλα να εχουν κλιση ε?

Εχω δει οτι υπαρχουν με αριστερη κ δεξια κλιση για να κοβεις πιο καλα τις γωνιες....αριστερες και δεξιες αντιστοιχα.....ετσι νομιζω...ουτε εγω κατεχω αλλα ετσι ειχα δει σε ενα vid

 

 

...

 

Γιατι μαστορα δεξιας??? Για εξηγησε μου να καταλαβω :/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.