Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

Τωρα ανοιξα το δευτερο λινκ που έβαλες και είναι με τρία

Εχει 2 βίδες στο κολλάρο για να ρυθμίζεις το στοπ.

 

Αυτό που έχω εγώ δε το βρίσκω online. Μου το είχε πάρει φίλος από ένα εργαλειάδικο στο περιστέρι

Οπότε ανάμεσα στα 2 που έβαλες επέλεξε το δευτερο

 

Και τέλος η συζήτηση εδω για τα αναλώσιμα plz :) 

Αν θιες κάτι ρώτα στο άλλο θέμα :) 

Link to comment
Share on other sites

Από τα αγαπημένα μου εργαλεία χειρός όταν δουλεύω σε ξύλο και θέλω να δώσω λεπτομέρεια και σχήμα που δε βγαίνει με τα ηλεκτρικά εργαλεία είναι τα σκαρπέλα.

Κούτσα κούτσα με την πάροδο του χρόνου έκανα μία συλλογή από σκαρπέλα. Τόσο ακριβά όσο και πιο φθηνά. Μετανιώνω βέβαια που δε πήρα αυτά από το Lidl οταν τα έβγαλε αλλά δε βαριέσαι.

 

Ας πάμε στα φθηνά. Το πρώτο μου σκαρπέλο το αγόρασα πριν χρόνια, στις αρχές που έφτιαχνα το true violet και είναι της εταιρίας Amtech. Δεν έκοβε καλά, δεν ήξερα να το ακονίσω και γενικά δεν ήμουν σε φάση τότε να ασχοληθώ με το ξύλο. Οπότε κατάντησε να είναι ανοικτήρι για τα χρώματα :p 

Πριν μερικές μέρες παρέλαβα τις διαμαντόπετρες ακονίσματος και θεώρησα καλό να κάτσω να ακονισω πρώτα ένα φθηνό σκαρπέλο και μετά να πάα στα ακριβά.

 

Η διαδικασία πήρε πολύ ώρα μιας και το σκαρπέλο είχε κάνει δόντια και είχε πάρει την "πλάγια" βόλτα χάνοντας την αρχική γωνία κοπής. Με πολύ φροντίδα και προδέρμ έφτασε σε αυτό το στάδιο και πλέον κόβει χαρτί στον άερα. 

 

20170422_191648.jpg20170422_191706.jpg20170421_134023.jpg

 

Και αφού πήρα τον αέρα πήγα σε πιο ακριβά σκαρπέλα. Αυτά της αγαπημένης μου εδώ και χρόνια Bahco.

Τα σκαρπέλα έρχονται με σχετικά καλό τρόχισμα. Κόβουν καλά, δεν ειναι ξυράφια, αλλά για τα λεφτά τους το τρόχισμα και το τελικό φινίρισμα δεν είναι αυτό που ταιριάζει σε ένα τέτοιο όνομα.

Ενα ακόμα σημείο που θέλει προσοχή είναι ότι τα Bahco έρχονται με διπλή γωνία ακονίσματος aka double bevel. Με το βασικό και το Micro bevel κάτι που φαίνεται στο σχήμα παρακάτω

 

11WC-15-12.jpg

 

Για να πετύχει κάποιος με το χέρι το Micro bevel πρέπει να ακονίζει χρόοοοοοονια. Εγώ δεν ακονίζω χρόνια και ούτε θα αποκτήσω ποτέ τέτοιο χέρι.

Οι εταιρίες γι αυτό το λόγο έχουν βγάλει jigs για να μπορεί ακόμα και ο πιο άπειρος να τα καταφέρει

https://www.fine-tools.com/hilf.html

 

Δεν έχω σκοπό να δώσω τόσα λεφτά, οπότε το έψαξα το πράγμα κατά πόσο τελικά είναι σημαντική αυτή η διπλή γωνία. 

Και φυσικά την απάντηση μου την έδωσε ο πλέον αρμόδιος, ο Paul Sellers

 

https://paulsellers.com/2012/01/sharpening-chisels-forget-weaker-micro-bevels/

 

Από την στιγμή λοιπόν που ο Sellers είπε αυτά, είναι δυνατόν εγώ να τα αψηφήσω; Οπότε χαιρετίσαμε το micro bevel σε όλα τα σκαρπέλα και κάναμε ένα ενιαίο bevel :) 

 

P1020035.JPGP1020036.JPGP1020038.JPG

 

Αποτελέσματα

 

P1020041.JPG

 

H διαδικασία ακονίσματος στις διαμαντόπετρες για όποιον θέλει να δει. Πολύ βασικό το πρώτο βήμα γυαλίσματος της πίσω επιφάνειας και στο 5:18 η στιγμή που καταλαβαίνεις ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο :) 

 

 

 

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Σε καλό σου Αγάπη, . . . ανατρίχιασα ! ! !
Κάτι σα το πηχάκι, που του σηκώθηκαν οι βένες "κάγγελο" ! :D

Για να μη πω το ξύρισμα στο Α3  !   

Τι έγινε ρε συ, ανοίγεις . . .  μπαρμπέρικο ???  :T:

 

Από ότι φαίνεται οι πλάκες λείανσης είναι αστέρια.

Για πες χρόνο και διαδικασία για τα σκαρπέλα που δεν εκτελούσαν χρέη ανοιχτηριού.

Χρησιμοποίησες όλα τα grit που πήρες και τελικό με glanol?

 

 

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Εχω σκοπό να σφάξω 5-6 και είπα να το κάνω όσο πιο ανώδυνα γίνεται :p

 

Σε όλα τα σκαρπέλα ξεκίνησα από την διαμαντόπετρα με grit 400

Ο λόγος ότι το μεν amtech είχε τα χάλια του (μου πήρε κανα μισάωρο), αλλά τα Bahco είχαν το double bevel και ήθελα να το "φάω" όσο πιο γρήγορα γίνεται μη φύγει και όλη η μέρα στα σκαρπέλα (κανα τεταρτο μαξ το καθε ενα)

Τo μεγάλο stanley που δεν ειχε double bevel πήγε 800 και 1200 (3 λεπτα μαξ)

 

Στο τέλος έβαλα την glanol μιας και ακόμα δεν αξιώθηκα να πάω πάρω honing και επειδή δεν ειχα δέρμα έβαλα μία χοντρή τσόχα

Εγινε πολύ καλή δουλειά έστω και έτσι πάντως. Μια βακετα όμως δε τη γλυτώνω :p 

 

 

ΥΓ κανένα μα κανένα σκαρπέλο δεν ήταν εντελώς ίσιο στο πίσω μέρος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Κούτσα κούτσα με την πάροδο του χρόνου έκανα μία συλλογή από σκαρπέλα. Τόσο ακριβά όσο και πιο φθηνά. Μετανιώνω βέβαια που δε πήρα αυτά από το Lidl οταν τα έβγαλε αλλά δε βαριέσαι.

Τι καλό έχουν του Lidl; Τα έχω πάρει εδώ και μερικά χρόνια αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο που κάνει ο Sellers Νικο κάνει τη διαδικασία πάνω στα σκαρπέλα του Lidl και από ότι βλέπεις πάνε μια χαρά μετά το ακόνισμα

Εκεί που έχει μεγάλη διαφορά το φθηνό από το ακριβό είναι στον τύπο του ατσαλιού και στο για πόσο θα κρατήσει το ακόνισμα μέχρι να το ξαναπας στις πέτρες (και κάποια άλλα ακόμα που τους ερασιτέχνες δε νομιζω να τους απασχολουν τέτοιες λεπτομέρειες) .

Με απλά λόγια για εμένα που δεν ειμαι μόνιμα με ένα σκαρπέλο στο χέρι θα ήταν μια πάρα πολύ καλή επιλογή.

 

ΥΓ Μπες skype σε θέλω κάτι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως τα είχα πάρει ! :p

Μια χαρά μου φαίνονται και πρόκειται να τροχιστούν δεόντος! :)

Έχουν και λαβή κάπως τετράγωνη και δεν κυλάνε στο πάγκο αν θυμάμαι καλά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εργαλειακι για κοπη σε οτι υλικο θελουμε,αν κ η δουλεια του ειναι για λαμαρινες εως 5 χιλ.

IMG_1082.thumb.JPG.88ad690a191fa6eda3ac95987fd5edbb.JPG

 

IMG_1079.thumb.JPG.ab0570ff3dd7df2ce58eeb2a1fcba8a7.JPG

 

Δοκιμη σε αλουμινιο 3χιλ.Πολυ ευκολη κοπη,προχωραει καθε φορα 3χιλ.,κ πλατος κοπης 5χιλ. Δοκιμαστηκε επισης σε λαμαρινα  κ σε ανοξειδωτο, τα κοβει πανευκολα!Ποιο χρησιμο νομιζω για οσους ασχολουνται με υπολογιστες ,κουτια κ γενικα μικροκατασκευες απο μεταλλο. 

IMG_1080.thumb.JPG.382874efed8ce2994085e5ef1b95daf5.JPGIMG_1081.thumb.JPG.12fdbd23194880ac85c1fbbd1a4c5455.JPGIMG_1083.thumb.JPG.8c57b4789c045592ccf1a6f49973304d.JPG

 

Απο Ρεππα στον πειραια 11ευρω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εξυπνο εργαλειάκι Στέλιο καλορίζικο :T: 

 

Μιας και βρήκα χρόνο και έκανα ένα ακόμα ας το δουμε βήμα βήμα πως αλλάζει το σκαρπέλο

 

Στην πρώτη φώτο βλέπετε το εργοστασιακό τρόχισμα με το διπλό bevel σε ένα bahco σκαρπέλο

 

P1020046.JPG

 

Εδώ η πίσω μεριά μετά από το πέρασμα στην 400αρα πέτρα και το πόση διαφορά έχει η πίσω όψη

 

P1020048.JPG

 

Εδώ μετά από αρκετή ώρα στην 400αρα. Ήταν μεγάλο το σκαρπέλο και το ατσάλι του δεν ήταν σαν της amtech οπότε μου άλλαξε τα φώτα. Ετριβα έτριβα και δεν έλεγε να φύγει το micro bevel...

Ισως έπρεπε να βάλω γυαλόχαρτο να το πάρω για αρχή αλλά το άφησα...

Βλέπουμε όμως ότι αρχίζει να εξαφανίζεται το double bevel και πάμε ολοταχώς στο μονό

Στη δεύτερη φώτο σχεδόν πήγαμε στο μονό (αφού σχίσαμε και το γάντι)

 

P1020049.JPGP1020050.JPG

 

Μετά από το γυαλισμα με την glanol βλέπουμε με το bahco το stanley ή τεσπα το χέρι της φωτογραφου :hehe: 

 

P1020055.JPGP1020059.JPG

 

Δε θα κάνω κανένα σχόλιο στο αν κόβει καλά ή όχι πλέον :p 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αλλος τροπος που ξερω για σκαρπελα ειναι με γυαλοχαρτα νερου. 150-240-400-600-800-1200-1500-2000! δεν το χω κανει ποτε λογω χρονου:)! Αααα,εχω κανα 4αρι του lidl εκτος απο τα Νικολσον,τωρα που εμαθες την τεχνη να στα φερω?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Φέρε φέρε τώρα που του πήρα τον άερα :hehe: 

Αν βρω χρόνο αύριο θα ακονίσω και το ροκάνι :D 

Χαιρομαι που βρισκεις χρονο κ κανεις τοσο ομορφα πραγματα κ παρουσιασεις!!!!!Εγω κανω τα παντα με την ψυχη στο στομα που λενε!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από μια αποτυχημένη αλλαγή μπουζί από το συνεργείο που πάει ένας φίλος, αποφάσισα την αλλαγή μπουζί να την κάνω εγώ. Οπότε έψαξα λίγο και είδα ότι όλοι κατασκευαστές αυτοκινήτων και ανταλλακτικών δίνουν τιμές ροπών και επιβάλλουν την χρήση ροπόκλειδου (δυναμόκλειδου).

 

Οι ροπές που θέλω για αρχή είναι 25 με 30Nm τι μου προτείνετε;

Φίλος μου πρότεινε Norbar το 8-50Nm στα 90 από Πικουνι. 

 

Αν πάει καλά θα πάρω και για τα μπουλόνια όπου εκεί πάμε για 100 με 130Nm βέβαια αναλόγως την τιμή. Και θέλω να δω την φάτσα του λαστιχά όταν θα βγάλω το ροπόκλειδο...

 

Υ.Γ. Πήγα και πήρα μπουζόκλειδο γιατί θυμόμουν ότι έχουν γενικά 21άρι και τελικά το ένα έχει 16άρι και το άλλο 14άρι, ξέρουμε που μπορούμε να βρούμε;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Αλλος τροπος που ξερω για σκαρπελα ειναι με γυαλοχαρτα νερου. 150-240-400-600-800-1200-1500-2000! δεν το χω κανει ποτε λογω χρονου:)!

Εγώ το έκανα και πράγματι θέλει χρόνο πολύ !

Το αποτέλεσμα όμως βγαίνει καλό και πας όσο ψηλά θέλεις και μετά κάνεις και τις δοκιμές αν κόβει τη τρίχα!

Το αριστερό χέρι μου το ξύρισα κανονικά ! :p

Ακόνισα δυο παλιά Stenley (τα καλά με το μπλέ τσάπι) και έγιναν . . . .

 

20170222_202118pse.jpg20170222_202510pse.jpg

 

Όσο για το κόψιμο που κάνουν, δεν είναι δύσκολο, να πετύχεις καλή ακμή, αρκεί να έχεις λίγο σταθερό χέρι. τα υπόλοιπα θα τα κάνουν τα ντουκόχαρτα και το νεράκι! :)

 

20170222_202023pse.jpg

 

Το μόνο που θέλει προσοχή είναι τα δάχτυλά σας, γιατί λίγο το νερό , λίγο η κούραση , το δάχτυλο πλησιάζει το γυαλόχαρτο και επειδή είναι φαφατιασμένο , δεν το παίρνεις χαμπάρι εσύ, αλλά αυτό ακονίζεται μαζί με το σκαρπέλο !! :(

τρεις μέρες έκανα να πλησιάσω πληκτρολόγιο! :hehe: 

 

Όσο αφορά στην ώρα που χρειάζεται (μιας και το ρωτήσατε) να μεταφέρω και τη δική μου εμπειρία.

Αν το σκαρπέλο είναι μαρκαλεμένο, τότε είναι καλύτερα να το στρώσετε αρχικά σε κάποιο ταινιολειαντήρα (πολύ λίγο κάθε φορά , για να μην ανάψει και ξεβάψει !

Μόλις πετύχετε τη σωστή γεωμετρία πάτε στα χαρτιά και εντάξει δε μετράμε το χρόνο (θέλει κάνα δυο ώρες ).

Αλλά αυτό δεν έχει σημασία γιατί δεν πρόκειται να το ξανακάνετε!

Αυτό που θα χρειάζεται είναι να του ανανεώσετε τον "αθέρα" και αυτό είναι πολύ γρήγορο, μερικά περάσματα στα ψιλά χαρτιά και σε πέντε δέκα λεπτά θα είναι  και πάλι "ξυράφι" ! :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά το αρχικό ακόνισμα ένα απλό στα γρήγορα όποτε τα χρησιμοποιούμε και είναι εντάξει,αν κατάλαβα καλά.

Δεν έχω πάρει ακόμα σκαρπέλα... στην λίστα την μεγάλη τα έχω, αλλά καλύτερα να υπάρχει η γνώση από πριν. Ευχαριστώ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εδώ μετά από αρκετή ώρα στην 400αρα. Ήταν μεγάλο το σκαρπέλο και το ατσάλι του δεν ήταν σαν της amtech οπότε μου άλλαξε τα φώτα. Ετριβα έτριβα και δεν έλεγε να φύγει το micro bevel...

Ισως έπρεπε να βάλω γυαλόχαρτο να το πάρω για αρχή αλλά το άφησα...

Εγώ δεν είχα κάποιο με micro bevel, αλλά το μεγάλο stamley είχε ένα χοντρό χτύπημα στην κόψη (μιλάω για δόντι γύρω στα 2mm.

Οπότε έπεσε ποοολύ τρίψιμο.

Ξεκίνησα σε αυτή την λαδορουφήχτρα πέτρα της Stanley που είναι κυριολεκτικά για πέταμα, καθώς λιώνει με απίστευτους ρυθμούς και παρά την προσοχή που έδωσα , πολύ γρήγορα έκανε λούκι και δεν ακόνιζε σωστά.

Οπότε πήγα στα ντουκόχαρτα νερού πάνω σε τζάμι (8ρι) , αλλά ξεκίνησα από χαμηλά (νομίζω 180ρι ήταν το πρώτο ) και μετά ανέβηκα μέχρι το 2500 και στο τέλος Glanol και πάσης Ελλάδος ! :p

Το συγκεκριμένο μου πήρε τρεις ώρες και ! :wall:

Οπότε εσύ που είχες να φάς πολύ περισσότερο μέταλλο, σε συμπονώ απολύτως, μα απολύτως λέμε ! :rip:

Χαρά στο κουράγιο σου ! :T: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.