Jump to content



Εργαλεία Χειρός (Κατσαβίδια, πένσες, κόφτες κλπ)


Recommended Posts

πριν 26 λεπτά, το μέλος ZoSo έγραψε:

Ειχε αρκετα αλφαδια ακομα στο πρακτικερ ή ηταν στα τελειωματα?

Στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μονο υπαρχουν, 10-15 κομματια διαφορων μεγεθων...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ψώνια έκανες ! :T:

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

3 ποντες για καρφια με μαλακο κ βολικο πιασιμο

 

Αν δε κάνω λάθος μέσα στο blister βλέπω ότι οι ελαφρά κωνικές "πόντες",  έχουν επίπεδο άκρο, οπότε μάλλον πρόκειται για ζουμπάδες καρφιών .  :)

Ο πριτσιναδόρος, είναι ταμάμ όταν έχεις να πριτσινώσεις κάτι πάνω σε ακλόνητο αντικείμενο, μπορείς άνετα να σπρώχνεις ενώ πρεσάρεις! 

Μεγειές ! ! !   :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορειτε να καταλαβετε αυτα που λεει εχει αρκετο ενδιαφερον

Να ακουμπησω και λιγο το offtopic: Με τις τελευταιες βροχες, ενω δε βραχηκε η τσαντα μου, μαλλον απο την υγρασια σχεδον ολα τα εργαλεια (κατσαβιδια, πενσες, γαλλικα) μεσα σκουριασαν. Επειδη καποια εχουν μεγαλη συναισθηματικη αξια, εχετε καμια ιδεα πως μπορει να φτιαξει λιγο η κατασταση χωρις να καταστραφουν?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο προκατειλημμένο τον βρήκα με τις χειρολαβές ! :)

Βέβαια για τον εαυτό μίλαγε ο άνθρωπος , ε και όταν τα χέρια σου είναι σαν "φτυάρια" δεν σου κάνουν οι πιο μικρές λαβές ! :p

Μου έκανε εντύπωση η προτίμησή του στις ξύλινες λαβές (σαν ηλεκτρολόγος αυτές είναι απαγορευμένες για μένα) δεν έχω κατσαβίδια τέτοια, αλλά η λαβή του Wera και του  Felo είναι σχεδόν ίδιες, και όμως κατηγόρησε την πρώτη και θαύμασε τη δεύτερη.
Ίσως είναι η αίσθηση που προκαλεί, ίσως η προσωπική προτίμηση, αλλά σαν θιασώτης των Wiha , ποτέ δεν είχα θέμα να γλιστρήσει η λαβή, η να χρειαστώ πολύγωνο σε μικρά νούμερα κατσαβιδιού!

Εδώ μιας και αναφέρθηκε, να πω ότι τα Wiha  που έχουν μεταλλικό τελείωμα στη λαβή (για να μπορείς να τα χτυπήσεις με σφυρί) δεν έχουν θέμα ασφάλειας όσο ν αφορά στη μόνωση, γιατί αυτό το μεταλλικό άκρο είναι απομονωμένο από την λάμα του κατσαβιδιού!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα σετακι της expert με ε κλειδια καστανιας που εχουν 4 νουμερα το καθενα! EXPERT ειναι η σειρα της stanley που απευθυνεται κ στοχευει σε εργαλεια συνεργειου κ μαλλον ειναι τα παλια καλα pastorino που εχει αγοραστει κ αυτη απο τη stanley...Απο θεμα ποιοτητας ειναι πολυ καλα κ για καποιον ερασιτεχνη θα κρατησουν μια ζωη αν τα χρησιμοποιει με το σωστο τροπο:)

IMG_1421.thumb.JPG.38953e833673401e8d8820fc7f1715a1.JPGIMG_1423.thumb.JPG.e5178df2f625b6b1626557c346468729.JPG

IMG_1422.thumb.JPG.0f542520549b0750786c9d064338ce05.JPGIMG_1424.thumb.JPG.260a29fdc8136410aa6ea93b40b8acd5.JPG

καλυπτουν ολα τα νουμερα απο 8-19 κ ειναι ιδανικα να τα χεις μαζι σου εξω για οποιαδηποτε δουλεια χωρις να κουβαλας ολοκληρη συλλογη. Κ οπως παντα σε πολυ καλη τιμη απ το γνωστο μαγαζι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενα εργαλείο χειρός που έλειπε από την εργαλειοθήκη μου προστέθηκε μιας και πολλές φορές ψαχνόμουν εν ώρα δουλειάς για αλεν και όλο τα ξεχνουσα αλλού. Πήρα το FatMax® ΣΕΤ 8 ΑΝΑΔΙΠΛΟΥΜΕΝΩΝ ΚΛΕΙΔΙΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΛΛΕΝ STANLEY 0-97-552

http://www.stanleytools.com.au/products/detail/HAND+TOOLS/Screwdrivers/Hex+Key+Sets/FatMax+Folding+Locking+Hex+Key+Set+

 

Και θα είναι μόνιμα μέσα στην φορητή εργαλειοθήκη

 

Φαινεται καλό και έχει και 3 θέσεις κλειδώματος

 

stanley_0-97-552_097552_hand_tools_hex_head_sets_fatmax_folding_locking_screwdrive_1_image1001.jpgstanley_0-97-552_097552_hand_tools_hex_head_sets_fatmax_folding_locking_screwdrive_1_image1002.jpgstanley_0-97-552_097552_hand_tools_hex_head_sets_fatmax_folding_locking_screwdrive_1_image1003.jpg

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μεγγενακι χειρος παρπεταμενο με πολυυυυ σκουρια....

IMG_1783.thumb.JPG.13fa5d44d32db24f4868c8809593d9a4.JPGIMG_1784.thumb.JPG.609e9d3bcc7a6ac00af6abe728eabed8.JPG

τριφτηκε,περαστηκε αναγωγεας σκουριας ,wd40 στη βιδα κ στην αρθρωση ξανατριφτηκε κ η θα βαφτει η θα δοκιμασω να το ζεστανω ωσπου να κοκκινησει με φλογιστρο κ μετα βαφτισμα σε ορυκτελαιο[ετσι αποκτα προστασια ειχα ακουσει,αν ειναι λαθος πειτε μου].:)

Πολυ χρησιμο εργαλειο κ αρκετα ακριβο απ οτι εψαξα!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η γκαζοτανάλια μου λείπει! :(

Αλλά δε σκάω, έχω ένα ακόμα πιο μικρό ! :p

Κοφτάκι της CK που κρύβεται στη χούφτα και με box joint μάλιστα ! :D

Φώτο μετά , τώρα έχει μαγείρεμα . . . σουτζουκάκια σήμερα ! ! !  :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δες και τις Ισπανικές Bellota:

http://www.bellota.com/GB/en/tools/catalogue/539/industry

 

http://www.texnomarket.gr/root.viewtag.el.aspx?idTag=56A4BEFF&Columns=1

 

Είναι και αυτές  -όπως είπε και η Αγάπη- καλές αλλά δε σου πιάνουν τον ακατονόμαστο για να τις πάρεις!

Από εκεί και πέρα και κατά περίπτωση (ανάλογα το μαγαζί και με ζωντανή επαφή) μπορείς να βρεις και "φτηνά" κομμάτια και σε Nicholson που λέει ο Γιάγκος, αλλά και σε άλλες μάρκες.

Αν δε, ψάχνεσαι και για λίμες για ψιλοδουλιές τότε κοιτάς και τους Ελβετούς, Valorbe.

 

Προσωπικά επειδή η λίμα σε ένα ερασιτέχνη είναι κάτι που δεν το φθείρει ιδιαίτερα, και θα του μείνει πολλά χρόνια -αν την αλλάξει και ποτέ δηλαδή- είναι καλύτερα να παίρνεις ένα και καλό!

'Ετσι όταν θα έρθει η στιγμή να περάσεις κάποιες ώρες διασκεδάζοντας και δημιουργώντας, δεν θα είναι λίμα που θα σου κάνει τη ζημιά και τα νεύρα τσατάλια!

΄Συνεπώς αγοράζεις αυτό που χρειάζεσαι κάθε στιγμή και σιγά σιγά χτίζεις τον εξοπλισμό σου!

Στις λίμες συνήθως "ευκαιρίες" δεν βρίσκεις, αν είναι σκανδαλωδώς φτηνή, τότε κάποιο λάκο έχει η φάβα!

 

Η ποικιλία που έχουν ο λίμες και οι ράσπες είναι πρακτικά "ατελείωτη" καθώς κατασκευάζονται για αν καλύπτουν πολυποίκιλες δουλειές !

Για να πάρεις μια ιδέα του τι παίζει από σχήματα και μορφές ψαχούλεψε εδώ :

 

http://www.tome-feteira.pt/special_files.html

 

και εδώ: 

http://www.vallorbe.com/en-ch/index.cfm

http://www.vallorbe.com/en-ch/products/files/machinist-s-files

 

Τις μικρές από αυτές θα τις βρείς σε πολύ καλή τιμή στον Πιόκο στην πλατεία Κλαυθμώνος 

 

Καλή διασκέδαση ! :)

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις Νικολσον  ειναι σιγουρο οτι ειναι απ τις κορυφαιες,μπορεις να τις παρεις χωρις χερουλι για ποιο φθηνα κ να βαλεις εσυ [αυτες με τα κοκκινα]

Αθανατες.

IMG_1847.thumb.JPG.4f24f18dd3394923f7823ac183566c28.JPG

Μια καλη περιπτωση ηταν στο ξεστοκαρισμα του Πρακτικερ,οι kreator, αρκετα τιμιες στο 1 ευρω το κομματι,αλλα μαλλον θα χουν εξαφανιστει!

IMG_1846.thumb.JPG.4cc045a527075bca2c6b62a9e7a03fe7.JPG

Κ επισης καπου ειχα πετυχει τις UNIOR σε σετ στα 20-25 ευρω,δε θυμαμαι ακριβως,δεν τις εχω δουλεψει για να πω γνωμη,αλλα λογω μαρκας δε θα ναι κ για πεταμα:)

IMG_1843.thumb.JPG.b0cb4bcb68e30d0a1036263fc5e30334.JPGIMG_1844.thumb.JPG.f57f9fd21ec4798ecbe1287a276a807b.JPG

το μονο σιγουρο ειναι οτι η λαβη τους ειναι ανετοτατη!!!!!!!!+1:p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Κ επισης καπου ειχα πετυχει τις UNIOR σε σετ στα 20-25 ευρω,δε θυμαμαι ακριβως,δεν τις εχω δουλεψει για να πω γνωμη,αλλα λογω μαρκας δε θα ναι κ για πεταμα:)

Λϊμες Unior δεν έχω δουλέψει, αλλά έχω αρκετά από τα εργαλεία της.

Είναι πάρα πολύ καλά και life time guarantie !

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Τις λίμες τις θέλω για χοντροδουλειές, κυρίως για να φέρω στα "ίσια" τα συχνά στραβά κοψίματα σε σίδερα :p. Οι φθηνιάρικες μικρούλες κουτσά στραβά κάνουν τη δουλειά τους με τα γρέζια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.