Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Οι άνθρωποι παίζουν με τη ζωή τους, αλλά αυτά κάνει η φτώχεια.

 

 

Από το μόνο που θα κινδύνευε είναι η μολυβδίαση αν ήταν σε κλειστό χώρο. Το μόνο κακό είναι οτι τα χέρια του θα είναι σαν της κότας τα ποδάρια και πάντα βρώμικα

Δεν νομίζω να είναι φτωχός - για τα δικά τους πρότυπα βέβαια- σίγουρα όμως είναι κλέφτης. Αναρωτιόμουνα γιατί έκοψε τις αρνητικές αφοί έχουν διπλάσια ίσως και τριπλάσια ζωή από τις θετικές. Μετά που τον είδα να βάζει τις μισές πλάκες στην μπαταρία κατάλαβα.

Ούτε αέριο αγοράζει αλλά ούτε καλούπι χτένα παραγγέλνει σε κάποιο σιδερά! Τις κολλάει με τόξο και τις αποστάσεις τις κρατάει η μόνωση!!

Άσε που δεν τις σφήνωσε στο κουτί...ούτε χρόνο δεν βγάζει η μπαταρία.

  • Like 2
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Σήμερα έκανα μια παραγγελία στο Amazon.co.uk.

Μάλλον θα είναι η τελευταία, γιατί μετά την έξοδο της Αγγλίας από την Ε.Ε. θα υπάρχει κανονικό τελωνείο.

Πιο μεγάλο πρόβλημα είναι οι προμήθειες για μετατροπή συναλλάγματος από τις Ελληνικές τράπεζες, παρά το τελωνείο (αν τελικά γίνει ποτέ το περιβόητο Brexit)...

Κατά τα άλλα, τα άλλα Ευρωπαϊκά Amazon είναι σχετικά πλήρη, ειδικά το Γερμανικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα το ρυθμίσουν με κάποιο τρόπο, πάντως από όσο έχω καταλάβει τα άμαζον λειτουργούν συνολικά, π.χ. παραγγέλνεις στο γερμανικό αλλά η αποστολή γίνεται από ΗΒ. Στην τελευταία παραγγελία που έκανα, ήθελα να μιλήσω με κάποιον, άρχισα να μιλάω με την υποστήριξη στο Γερμανικό και μόλις τον ρώτησα μήπως μιλά Αγγλικά για να συνεννοηθούμε καλύτερα μου απάντησε "βεβαίως", έφυγε από τη συνομιλία και εμφανίστηκε ένας με ινδικό/πακιστανικό όνομα προφανώς από Αγγλία για να συνεχίσει τη συνομιλία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Πιο μεγάλο πρόβλημα είναι οι προμήθειες για μετατροπή συναλλάγματος από τις Ελληνικές τράπεζες

 

Oι πιστωτικές κάρτες από όσο ξέρω ακόμα δεν χρεώνουν τίποτα για την μετατροπή. Η ισοτιμία για την μετατροπή βρίσκεται εδώ (με bank fee 0%). Σε χρεωστικές έχω δει κάτι 2% και με έχει βαρέσει εγκεφαλικό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

έχω καταλάβει τα άμαζον λειτουργούν συνολικά, π.χ. παραγγέλνεις στο γερμανικό αλλά η αποστολή γίνεται από ΗΒ.

 

Αυτό αν παραγγέλνεις πράγματα που τα διακινεί η ίδια η Άμαζον.

Όταν παραγγέλνεις από έναν προμηθευτή που είναι ανεξάρτητος, τα στέλνει από την αποθήκη του.

Και στην Αγγλία υπάρχουν προμηθευτές με προϊόντα αγγλικών εταιριών που έχουν πολύ καλύτερες τιμές από οποιαδήποτε άλλο Άμαζον.

Το αντίστοιχο ισχύει για προϊόντα γερμανικών εταιριών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Oι πιστωτικές κάρτες από όσο ξέρω ακόμα δεν χρεώνουν τίποτα για την μετατροπή. Η ισοτιμία για την μετατροπή βρίσκεται εδώ (με bank fee 0%). Σε χρεωστικές έχω δει κάτι 2% και με έχει βαρέσει εγκεφαλικό...

 

Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι έχουν αρχίσει και παρεισφρύουν και στις πιστωτικές οι προμήθειες, χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει στην πράξη.

Πχ βλέπω στο τιμολόγιο προμηθειών της Πειραιώς, στη σελ. 19:

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/latest-news/allages-sto-timologio-promithiwn-kartwn

2.5% στις αγορές με συνάλλαγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γιώργος 1 said:

Αυτό αν παραγγέλνεις πράγματα που τα διακινεί η ίδια η Άμαζον.

Φυσικά, όταν δεν εμπλέκεται περισσότερο η Άμαζον, ουσιαστικά είναι σαν να παραγγέλνεις από ανεξάρτητο κατάστημα απλώς χρησιμοποιώντας την ιστοσελίδα για την παραγγελία. Το πώς θα εξελιχθεί για αυτούς τους πωλητές -είτε το κάνουν μέσω «βιτρίνας» Άμαζον είτε μέσω των δικών τους ιστοσελίδων- δεν είναι προβλέψιμο. Αφενός στο ζήτημα των δασμών, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι η τελική κατάσταση θα περιλαμβάνει δασμούς. Δεύτερον, ακόμα και αν υπάρξουν δασμοί αυτό δεν οδηγεί αυτομάτως σε σημαντική αύξηση τιμών. Η πορεία της λίρας σε σχέση με το ευρώ θα είναι σημαντικότερος παράγοντας νομίζω. Οι δε Άγγλοι (Σκωτσέζοι, Ουαλλοί, Ιρλανδοί, όλο το πακέτο) συγκριτικά με τους δυτικοευρωπαίους της ηπειρωτικής Ευρώπης έχουν ένα σαφές μέχρι στιγμής πλεονέκτημα: είναι κατά πολύ πιο ευέλικτοι στην νοοτροπία τους, είναι commerce-geared σε γενικές γραμμές. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι -ανεξαρτήτως δασμών- θα προσαρμοστούν πολύ καλύτερα στις νέες συνθήκες σε ζητήματα εμπορίου.

Ως προς τις προμήθειες των τραπεζών: διάβασα μία ανάλυση, δεν ξέρω κατά πόσον είναι ακριβής αλλά μοιάζει πειστική. Στην Ελλάδα παρά τις απανωτές ανακεφαλαιοποιήσεις, μέχρι στιγμής δεν πειράχτηκαν οι καταθέσεις. Οι δε ελληνικές τράπεζες, τουλάχιστον μέχρι να λυθεί το ζήτημα των κόκκινων δανείων, δεν μπορούν να ασκήσουν κλασσική τραπεζική (δλδ να βγάζουν τα κέρδη τους/ζημιές από τις διαφορές επιτοκίου, πόσο τους στοιχίζει να δανείζονται/πόσο να δανείζουν). Η παρουσία τους εν ζωή οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά στον αναβαλλόμενο φόρο. Με αυτή την κατάσταση οι απανωτές ανακεφαλαιοποιήσεις είναι μονόδρομος κι επειδή φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό (δεν θα βρίσκονται διαρκώς  νεοεισερχόμενα κεφάλαια να ρίχνουν φρέσκο χρήμα αν δεν υπάρχει προσδοκία να ζωντανέψει το ψοφίμι και να βγάλουν κέρδος) ουσιαστικά έχουν άτυπη συμφωνία -κάτω από το τραπέζι- ότι για να αποφύγουν άγγιγμα (χούφτωμα) στις καταθέσεις θα τους επιτραπεί να ταράξουν τους πάντες στις προμήθειες. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι αυτός ο δρόμος είναι βιώσιμος για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα, πάντως μέχρι να λυθεί το θέμα με τα κόκκινα δάνεια μπας και καταφέρουν να επανέλθουν σε άσκηση κλασσικής τραπεζικής, μάλλον θα πρέπει (ως πελάτες) να περιμένουμε τα χειρότερα στο θέμα των προμηθειών.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι έχουν αρχίσει και παρεισφρύουν και στις πιστωτικές οι προμήθειες, χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει στην πράξη.

Πχ βλέπω στο τιμολόγιο προμηθειών της Πειραιώς, στη σελ. 19:

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/latest-news/allages-sto-timologio-promithiwn-kartwn

2.5% στις αγορές με συνάλλαγμα.

 

τον κακό τους τον καιρό. 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

260986_c92b85d84cbe3f5951968bf841eaddbe.jpg

 

Η πεθερά το πλήρωσε και έδωσε οδηγίες στο μάστορα για να ελέγχει την νύφη.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.