Jump to content



Ενδιαφέρουσες προσφορές εργαλείων που αξίζουν τη προσοχή μας


Recommended Posts

Αυτο που εννοει ο Γιαννης ειναι οτι το φθηνό δεν ειναι ο ορισμος του vfm. 

Και φυσικα πολλες φορες εχουμε δει ατομα να υποστηριζουν σαν να ειναι δικες τους καποιες εταιριες/επιλογες. Απο που να το πιασω; Απο amd vs intel? Nvidia vs ati/amd? Και να μην παω στα εργαλεια γιατι θα γραφω μεχρι αυριο :p

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Στα εργαλεία το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ο καθένας υποστηρίζει την αλήθεια του. Επειδή σπάνια κάποιος χρησιμοποιεί επαγγελματικά ένα εργαλείο  δοκιμάζοντας τα όρια του  σε βάθος χρόνου .

Αν το έχει αγοράσει φτηνά και κάνει την δουλειά του μια στο τόσο για μερικά χρόνια είναι vfm

Ακόμα και αυτοί που τα τεστάρουν και βγάζουν συγκριτικά δεν μπορούν να μιμηθούν την χρίση ενός επαγγελματία σε βάθος 3 – 5 ή και 10 χρόνων

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 , @ΓιαγκΤ

Μια χαρά το λέτε!

Άλλο το φτηνό αλλά καλό (επαρκές)  για τη χρήση που του επιφυλάσσουμε, και άλλο φτηνιάρικο που δε θα το βρεί η άλλη εβδομάδα!

Γιάγκο, σωστά το λές για το ότι πολλοί χρήστες χαρακτηρίζουν το εγαλείο τους σαν "καλό για τα λεφτά" του, χωρίς να παίρνουν υπόψη ότι το εργαλείο -ανεξαρτήτως κόστους!- θα πρέπει να εξασφαλίζει κάποια στοιχειώδη χαρακτηριστικά!

Μεταξύ των οποίων σημαντικότερο είναι η ασφάλεια χρήσης τους, γιατί καλό είναι να μην δώσεις 35€ για ένα κοφτάκι, αλλά ακόμα καλύτερο να έχεις τα μάτια σου δύο !

Και το μεγαλύτερο κακό είναι αυτό να συμβαίνει ενώ είσαι ανυποψίαστος -γιατί δεν έχεις επιχειρήσει να κάνεις οικονομία- και να πέφτεις πάνω στην αστοχία που επέτρεψε ο κακός ποιοτικός έλεγχος να περάσει στο εμπόριο !  Αγάπη εσύ είχες μια πολύ κακή εμπειρία κα αν θυμάμαι καλά σε έσωσε το γεγονός οτι πάντα φοράς γυαλιά προστασίας!

 

Εκεί νομίζω ότι βρίσκεται η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα σε αυτό που μπορούμε έστω με κάποιες παραχωρήσεις να χρησιμοποιήσουμε και σε αυτό που θα πρέπει να το αποφύγουμε και ακόμα πιο σημαντικό να μπορουμε να διακρίνουμε που βρίσκεται αυτή η διαχωριστική γραμμή.  Εκεί  έγκειται και η πολύ μεγάλη σημασία της κουβέντας που γίνεται εδώ!

 

Με άλλα λόγια, πραγματικά δεν είναι απαραίτητο τα εργαλεία μας να είναι οπωσδηποτε η επιτομή της ποιότητας, της αντοχής και της μακροζωίας, για μια πιο σποραδική χρήση μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας με ασφάλεια και με κατώτερου επιπέδου εργαλεία. 

Όταν λοιπόν γίνεται αυτό, είναι βέβαιο ότι όλοι θα μπούμε -συνειδητά ή όχι- στο πειρασμό να χαρακτηρίσουμε αυτή την αγορά σαν καλή για τα λεφτά της, και θα είναι πράγματι έτσι, αν τηρεί αυτά τα βασικά και σημαντικά.

 

Γιατί αν δεν έχουμε αυτά σαν βασικές και αδιαπραγμάτευτες απαιτήσεις, τότε αυτό το WFM πραγματικά "δεν έχει πάτο" !

Έχοντας μια πολύ κακή πείρα από εργαλεία -υπηρεσιακά-  (ευτυχώς λίγα) που αγοράστηκαν από ασχέτους με μοναδικό κριτήριο το κόστος (μιλάμε ας πούμε για allen που αντί να λύσουν τη βίδα έστριβαν γύρω από τον εαυτό τους! ) ξέρω πολύ καλά ότι η απόσταση ανάμεσα στο "Έλα μωρέ, ας είναι φτηνό,  εγώ τη δουλειά μου να κάνω θέλω μόνο!" και στο να μην την κάνεις καθόλου είναι πραγματικά μηδαμινή! (Θυμαμαι και κάτι πριονάκια που αν τα έβαζες να κόψουν κάτι σκληρότερο από φελιζόλ, έχαναν τα δόντια τους ! )

 

Σεμεδάκι καλημερίσματος !  :D 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://flip-book.praktiker.gr/flip-book/Genethlia-Pallinis/2/index.html

 

Γεννεθλία 1ος χρόνου για το πρακτικέρ στην Παλληνη...

Παλμικό κ δράπανο stanley 159 euro...έχει κάτι πράγματακια ;)

Όπως και 40% στις λάμπες phillips

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος beastie έγραψε:

να ρωτησω...

 

σε σχεση με ενα Karcher K2 Home 1.673-240.0 είναι καλύτερο?
https://www.skroutz.gr/s/11673803/Karcher-K2-Home-1-673-240-0.html

Ναι, αρκετα καλυτερο.

Αν καποιος θελει αξιοπρεπες πλυστικο παει στη σειρα D η στην E στα πρωτα , η στην 4 κ 5 στα δευτερα....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

ΣΕΤ ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟΚΑΤΣΑΒΙΔΟ + ΠΑΛΜΙΚΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ STANLEY FATMAX 18V 2X 2AH LI-ION ΤΣΑΝΤΑ FMCK461C

https://www.e-shop.gr/set-kroystiko-drapanokatsabido-palmiko-katsabidi-stanley-fatmax-18v-2x-2ah-li-ion-tsanta-fmck461c-p-TLS.060832 179

https://www.skroutz.gr/s/6022657/Stanley-FMCK461C2.html 227

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είναι προσφορά που τη βρήκα από κάπου, απλά αγόρασα μόλις μία σκάλα 7+1 σκαλοπατιών για το σπίτι και μου έκανε εντύπωση η τιμή που άκουσα, οπότε γύρισα σπίτι και το έψαξα..

Χρήση: Για τα πατάρια και διαφορες δουλειές που τα 2 μέτρα μπόϊ μου δε φτάνουν :p

 

Στα 47ευρώ Profal Super 7+1 σκάλα αλουμινίου. Είχα την 5+1 από παλιά, αλλά δεν μου έφτανε παντού.

Πολύ καλή σκάλα, ελληνική κατασκευή και πάνω από όλα ελαφριά.

 

Στο Skroutz ξεκινάει από τα 59ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/9080342/Profal-Super-Σκάλα-Αλουμινίου-7-1-200701.html

 

Την αγόρασα από τον Κούρτη (το χρωματοπωλείο) στην λεωφόρο Αλίμου

 

20190905_122926.jpg 20190905_123055.jpg 20190905_122948.jpg

 

20190905_122748.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.